in , ,

Cumhuriyet’e damga vuran iş insanları

Türkiye’nin önde gelen iş insanlarından oluşan jüri, geride kalan 100 yılda yaptıkları yatırım, yarattıkları etki, yenilikçi ve girişimci özellikleriyle öne çıkan liderleri belirledi.

cumhuriyet-e-damga-vuran-insanlar

SIRA DIŞI BAŞARILAR

Bazıları iş hayatına Cumhuriyet’in ilk yıllarında, bazıları 90’ıncı yılda başladı. Bir bölümü yaşadığı dönem için olanaksız işlere imza attı. Aralarında onlarca fabrikayı kuran, Türkiye’nin dört bir yanına istihdam taşıyanlar da var. Sayıları az da olsa dünyada dev şirketlerde liderlik edenler de oldu. Hepsinin ortak özelliği Cumhuriyet’in gelişimine büyük katkı yapmaları…

LİSTE NASIL OLUŞTU?

 • Cumhuriyet’in 100 yılına damga vuran iş insanlarını seçmek için, çeşitli sektörlerden patron, CEO ve girişimcilerden bir jüri oluşturduk.
 • Jüri üyesi olarak yer alan iş insanları, “Cumhuriyet’e damga vuran” (vefat etmiş ve/veya yaşayan) iş insanlarından önerilerini paylaştılar. Her iş insanı 10 lider önerdi.
 • Değerlendirmede “Yaşadığı dönemde” büyük fark yaratan, önemli bir yatırım ve projeyi başlatanlar, dünyada ve Türkiye’de şirket liderliği ile başarıya ulaşanlar dikkate alındı.
 • Mümkün olduğunca geniş bir kitleyi değerlendirmeye aldık. Ancak, jürinin ve bizim kapsamımız dışında kalanlar da olabilir. 100 yıla damgasını vuran bütün iş insanlarına Fast Company dergisi olarak “minnetimizi” sunuyoruz.
 • Kadın liderin azlığı bizim de dikkatimizi çekti. Umarız sonraki yüzyılda bu listelerde daha fazla kadın lider yer alacaktır.

 

BURHAN KARAÇAM’A GÖRE 3 LİDER

 • NURİ DEMİRAĞ O dönemin koşullarında imkansızı başarmış ve ülkeye güven aşılamıştır. Soyadını da Atatürk vermiştir. Bu özelliği ile 10’uncu yıl marşında yer alır.
 • KAZIM TAŞKENT Atatürk’ün talebi üzerine 6 ayda bir şeker fabrikası kuran bir yönetici idi. Atatürk’ten aldığı takdirle birlikte, kendisine “bu adam bir deli” dediğini iftiharla anlatırdı. Ülkenin ilk özel sektör bankası olan Yapı Kredi’yi, savaş ortamında (1944) ve çok ortaklı bir yapıyla kurdu. Bu alanda özel sektörün de önünü açtı.
 • FEYYAZ BERKER Tekfen’in 3 kurucusundan biriydi. Onun en önemli özelliği TÜSİAD’ın kuruluşunda özel sektöre önderlik etmesi idi. Aynı zamanda müteahhitlik konusunda sektöre de yön verdi.

 

“SAKIP BEY, ZAMANININ HEP ÖTESİNDE OLDU”
GÜLER SABANCI/ SABANCI HOLDİNG YKB

 • GÖNÜL ZENGİNLİĞİ İLE MUTLU
  Sakıp Bey, şüphesiz Türkiye’nin en güçlü iş insanlarından biriydi. Ama onun gücünün kaynağı ülke ve millet sevgisiydi. Samimiyetiydi. İnsanlara önyargısız bakan, farklı görüşlerini dinleyen, bunlara çok önem veren, Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman her şeyin en iyisine layık olduğunu düşünen bir liderdi. “Kızarım, biri bana sadec e zengin derse; ben sosyal kişiliğimle ve gönül zenginliğimle mutluyum” derdi.
 • ATATÜRK AŞIĞI
  Gerçek bir Cumhuriyet ve Atatürk aşığıydı. Demokrasiyi, Türkiye’nin çağdaşlaşma yolculuğunun en büyük itici gücü olarak gördü hep. Ve bunu hepimize aşıladı. Eğitime, sürekli ilerlemeye, hudutsuz düşünmeye ve gençlere hep inandı. Çevresindekileri de inandırdı. Tüm gücünü de bunun için seferber etti.
 • GELİŞEN TÜRKİYE HEDEFİ
  “Bu topraklardan kazandıklarını bu toprakların insanlarıyla paylaşmak” ilkesiyle hareket eden, neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt Sabancı Topluluğu’nu hep bu anlayışla yönlendirdi. Bu misyonu Sabancı Vakfı’nın çalışmalarında da yakından görüyoruz.
  Hedefinde her zaman Türkiye’nin gelişmesi, muasır medeniyetlere ulaşması vardı. Bunun için ortaya koyduğu vizyon, tüm hayatı boyunca zamanının ötesinde olmuştur. Bu özellikleri şüphesiz onu farklı kılan en önemli faktördü.

 

“HAMDİ ULUKAYA MÜTHİŞ BİR MARKA YARATTI”
MUHTAR KENT/COCO-COLA ESKİ CEO
“Hamdi, olumsuzlukları, yaratıcı ve girişimci ruhu sayesinde pozitif oluşumlara dönüştürebilen bir kişiliktir. Bu sayede Amerika’da kısa sürede müthiş bir marka yaratabilmiştir. Marka bir sözdür. İyi bir marka tutulmuş bir sözdür. Chobani de böyle bir markadır.Bu başarı kadar önemli bir başarı ise Tent Foundation’dır. Hamdi kardeşim, başarılarından sonra burada durmayıp, dünyanın en etkin ve verimli vakıflarından biri olan Tent Foundation’ı kurdu. Bu sayede dünyadaki mülteci sorunlarına çare üretiyor.”

 

“YENİLİKLERİN PEŞİNDE OLDU, TAKLİTLERDEN HEP UZAK DURDU”
BÜLENT ECZACIBAŞI/ ECZACIBAŞI YKB

 • TOPLUMA KATKI Nejat Eczacıbaşı, girişimciliği iş dünyası ile sınırlı bir eylem olarak görmezdi. Bu nedenle, ekonomik, toplumsal ve kültürel girişimleri eş zamanlı ve çoğu zaman iç içeydi. Böyle bakınca, iş dünyasına, toplumsal ve kültürel hayata katkıları açısından girişimcilikte, sivil toplum öncülüğünde ve kültür-sanat alanında liderlikte ülkemize değerli katkılar sağladığını söyleyebiliriz.
 • YAPILMAMIŞI YAPAN GİRİŞİMCİ Nejat Bey için, yapılmamış olanı yapmak, bir kişilik özelliğiydi. Hangi alanda olursa olsun taklitten uzak durmak, dünyadaki yeni yaklaşımları benimsemek, her seferinde yeni bir heyecanla girişimlerde bulunmak onun kaçınılmaz davranış biçimiydi.
 • SİVİL TOPLUM LİDERİ “Özel girişimde gerçek ölçü, toplumun varlığını artırmadaki başarı düzeyidir” sözünü sıklıkla tekrarlardı. Nejat Bey, toplumsal gelişmenin bir bütün olarak görülmesi gerektiğini söyler, “sağlıksız bir ortamda hiçbir kurum sağlıklı kalamaz” derdi. Bir toplumun zenginleşmesiyle gelişmesinin aynı şey olmadığını çeşitli örnekler vererek anlatmayı severdi. O nedenle, sanayi ve ticaret alanındaki öncü kuruluşların da sadece ekonomik faaliyetlerle yetinemeyeceklerine dayanan bir sosyal sorumluluk anlayışı vardı.
 • KÜLTÜR-SANATTA LİDERLİK Nejat Eczacıbaşı, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmenin birlikte ve eş zamanlı olmasının önemine inanırdı. Kurduğu şirketlerin başarısı için çaba gösterirken, en az aynı derecede enerjisini toplumsal ve kültürel kalkınma için harcardı. Nejat Eczacıbaşı’nın yaşamında, kültür ve sanat alanındaki gayretlerinin yeri hep çok ayrı oldu. 1972 yılında kurulan İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), onun kültür sanat alanında ülkemize kazandırdığı en önemli kuruluşlardan biridir. Öncü kurucusu olduğu İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) 1985 yılında kurulmuş, onun fikirlerinden esinlenerek kurulan İstanbul Modern Sanat Müzesi ise vefatından sonra 2004 yılında açılmıştı.

 

BUGÜNKÜ ARÇELİK’İN TEMELİ SUNA KIRAÇ TARAFINDAN ATILDI
CENGİZ SOLAKOĞLU/CS DANIŞMANLIK KURUCUSU
Suna Kıraç, 1960’lı yıllarda Vehbi Koç’un sekreteri olarak iş hayatına başladı. İş disiplini ve yetenekleriyle hızla yükselerek Koç Holding’in önce İnsan Kaynakları bölümünü yönetti. Ardından Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak tüm topluluğun stratejisi ve yönetiminde önemli roller üstlendi. Sadece çok başarılı bir iş insanı olmasının yanı sıra, ciddi, otoriter ve saygın kişiliği ile Koç Topluluğu’nda sevilen, sözü dikkatle dinlenen bir patron konumunu rahatsızlığına kadar devam ettirdi. Hepsinden önemlisi, Arçelik’te Ar-Ge bölümünün kurulmasına olanak tanımış ve şirketin bugünkü konumuna gelmesinin temellerini atmıştır. Suna Kıraç, aynı zamanda ülke meselelerine fevkalade duyarlı bir vatanseverdi. Eğitimde fırsat eşitliğinin kaybolmakta olduğu bir dönemde Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın kuruluşuna öncülük ederek imkanları kısıtlı çocuklarımıza eğitim desteği sağladı.

 

CEM KOZLU’NUN GÖZÜNDEN FARK YARATANLAR

 • VEHBİ KOÇ Yarattığı hizmet ve sanayi şirketlerini kurumsallaştırarak onları kalıcı hale getirebilmiş ve birçok sanayi kolunda ilk temelleri atmış bir girişimci olarak Vehbi Koç çok önemli bir girişimcidir. Birçok alanda ilk uluslararası ortaklıkları  kurmuş ve şirketlerini dış pazarlara yönlendirebilmişti. Bir başka özelliği ise güçlü yönetim kadrolarını oluşturması, insan yetiştirmesi, eğitime verdiği önemdi. Şirket kârlarının önemli bir bölümünü hayır işlerine ayırmak suretiyle Koç Grubu’nun sağlık, eğitim ve kültür alanındaki vakıflarına sağladığı destek de birçok firmaya örnek oldu.
 • NURİ DEMİRAĞ 1930’lu yıllarda Türkiye’de uçak üretmek vizyonunu, özgüven ve cesaretini gösteren Demirağ, Ankara’nın doğusuna ilk demiryolunu yapan, Bursa’da Sümerbank’ın Merinos fabrikasını kuran kişidir. Engin vizyonunun kapsamında İstanbul Boğazı’nda köprü, Keban’da baraj gibi projeleri de vardı.
 • VECİHİ HÜRKUŞ İlk avcı uçağı pilotumuzdu ve ülkemizde üretilen ilk uçağın yapımcısıydı (1925). Aynı zamanda ilk uçuş eğitim akademisini de o kurdu. Ne yazık ki, bu iki vizyonerin projelerinin arkası getirilemedi. Havacılık sanayimizin tekrar doğması için 60-70 yıl beklememiz gerekti.
 • STFA’NUN KURUCULARI 1938’de kurulan Sezai Türkeş – Feyzi Akkaya (STFA), sektörün öncü kuruluşlarındandır. Ülkemizin ilk telefon şebekesi, ilk büyük kapasiteli enerji nakil hattı ve ilk denizaltı üssü gibi projelerini tamamladıktan sonra yurt dışında önemli projeler gerçekleştirdiler. Başarısının arkasında Feyzi Bey’in teknik dehası ve Sezai Bey’in ticari kıvraklığı yatıyordu.

 

“CEMALETTİN SARAR, ÜLKEMİZE BİR MARKA KAZANDIRDI”
SARA SARAR/ SARAR YKÜ
“O Cumhuriyet’i kuran kuşağın dürüst ve inançlı evlatlarından… Çalışkan, fedakâr, idealist… Sarar markası ile Türkiye ekonomisine yaptığı katkılar, sağladığı istihdam, tekstil sektörüne getirdiği yeni soluk, yaptığı ihracat ve yatırımlarla başta ülkesine, insanına, çalışanlarına, tüm paydaşlarına vefa duygusu ile çalıştı… Ülkemize ve dünyaya büyük bir markayı kazandırdı.

 

HÜSNÜ ÖZYEĞİN’İ FARKLI KILAN 10 ÖZELLİK
ÖMER ARAS/ QNB FİNANSBANK YKB/ÖZYEĞİN’İN 20 YILLIK ÇALIŞMA ARKADAŞI

 1. Çok çalışmak.
 2. Çok sıkı iş takibi yapmak.
 3. Hızlı karar vermek.
 4. Hata yapsa da daima ileriye bakmak.
 5. Maliyetlere aşırı duyarlı olmak.
 6. Yeni fikirlere açık olup risk almak.
 7. Gençlere inanır ve yetki verir.
 8. Ekibiyle her zaman iyi ilişkiler kurmak.
 9. Müşteriler ile yakın ilişki kurmak.
 10. Dünyada olan biteni yakından takip etmek.

 

“OSMAN BOYNER SEKTÖRE ÇOK ŞEY KATTI”
ABDULLAH KİĞILI/KIĞILI KURUCUSU
Osman Boyner, Beymen’i kurduğunda beni çağırmıştı. 1 saat görüştük ve Beymen’in ilk bayiliğini bana verdi. 1971 yılında ilk takım elbiseyi Beyoğlu’ndaki mağazamda sattım, 1 yıl bayiliğini yaptım. Sonra Osman Bey, “Bu böyle yürümez, Beymen mağazaları açacağız” dedi. Osman Abi bana itimat etti ve ilk mağazayı Beyoğlu’nda ortak açtık. Ben 28 yaşındaydım. Bugünlere Osman Boyner’in, Beymen’in katkılarıyla geldim. Kumaşı, dikişi, malzemeyi, mağazacılığı hep o dönemde öğrendim. Osman Bey, sektöre, özellikle kumaş sektörüne çok şey katmıştır. Altınyıldız denince akla Avrupa kalitesinde kumaş gelirdi.

 

“SELÇUK YAŞAR, ‘İLK’LERİN İNSANIYDI”
SERVET TOPALOĞLU TOPALOĞLU PARTNERS KURUCUSU
Olağanüstü bir ‘ilk yapan’ olma tutkusu, reel ekonomiye yabancı ortaksız yatırım yapma şevki vardı. Mevcut yatırımlarını uzun yaşamı süresince elde tutmayı ve geliştirmeyi başararak kendi sektörlerinde daha da büyüme arzusu vardı.

 

“MUHTAR KENT DOĞAL BİR LİDERDİR”
WARREN BUFFET/BERKSHIRE HATHAWAY
Muhtar’ın işi için duyduğu ‘şevk’ ve ‘coşkudan’ etkilenmemek mümkün değildi. Onun en önemli özelliği, bu tutku ve coşkuyu, çalışanlardan satıcılara kadar iletişim kurduğu herkese yansıtmasıdır. Bu özelliğinin ürünlere, şirketin geneline ve hatta halka da yansıdığını söyleyebilirim. Benim için bu yatırım yaptığım şirketlerde aradığım bir özelliktir. Muhtar Kent’in doğal bir lider olduğunu düşünüyorum. Güçlü bir vizyonu vardır.

LİSTENİN OLUŞUMUNA KATKIDA BULUNAN İŞ İNSANLARI

 • Ahmet Dördüncü
  Akkök Holding YKÜ
 • Akın Öngör
  Garanti Bankası eski GM
 • Ali Haydar Bozkurt
  Toyota Türkiye CEO
 • Ali Pandır
  Bağımsız YKÜ
 • Barış Özistek
  Boğaziçi Ventures YKÜ
 • Burhan Karaçam
  BKPartnership YKB
 • Bülent Eczacıbaşı
  Eczacıbaşı YKB
 • Can Kıraç
  Koç Holding eski CEO
 • Cem Kozlu
  Bağımsız YKÜ
 • Cengiz Solakoğlu
  CS Danışmanlık Kurucusu
 • Davut Doğan
  Doğtaş YKB
 • Erdal Karamercan
  Eczacıbaşı YKÜ
 • Ercan Öz
  Eti CEO
 • Erol Bilecik Indeks
  Grup YKB
 • Ersin Pamuksüzer
  LifeCo YKB
 • Faruk Eczacıbaşı
  Eczacıbaşı Holding Başkan Yrd.
 • Faruk Kocabaş
  MediaMarkt Türkiye CEO
 • Galya Molinas
  London Business School
 • Hakan Aran
  İş Bankası GM
 • Hakan Polatoğlu
  Eti Grup YKÜ
 • İnan Ekici
  Otokoç CEO
 • Kutay Kartallıoğlu
  Carrefoursa CEO
 • Levent Kızıltan
  Eczacıbaşı Bilişim YKÜ
 • Leyla Alaton
  Alvimedica Başkanı
 • Mehmet Abbasoğlu
  Petrol Ofisi CEO
 • Mehmet Nane
  Pegasus YKB
 • Murat Özyeğin
  Fiba Holding YKB
 • Nevzat Aydın
  NA Kapital Kurucusu
 • Niyazi Önen
  Dardanel YKB
 • Özgür Tort
  Migros CEO
 • Sabri Ünlütürk
  Sun Tekstil Başkan Yrd.
 • Sani Şener
  TAV YKB Yardımcısı
 • Sina Afra
  Tiko Kurucusu
 • Sitare Sezgin
  Teknosa CEO
 • Süreyya Ciliv
  Kuika Software YKB
 • Tankut Turnaoğlu
  P&G Türkiye CEO
 • Turgay Durak
  Koç Holding Eski CEO
 • Vedat Özçelik
  Tatko YKB

100 YILIN ÖNCÜLERİ

 1. Vehbi Koç
  Koç Holding
 2. Sakıp Sabancı
  Sabancı Holding
 3. Nejat Eczacıbaşı
  Eczacıbaşı Holding
 4. Hüsnü Özyeğin
  Fiba Grubu
 5. Mustafa Koç
  Koç Holding
 6. Muhtar Kent
  Coca-Cola Eski CEO
 7. Nuri Demirağ
  İlk Ticari Uçak Üretimi
 8. Sabri Ülker
  Ülker Grubu
 9. Ayhan Şahenk
  Doğuş Holding
 10. Asım Kocabıyık
  Borusan Holding
 11. Firuz Kanatlı
  Eti Gıda
 12. Suna Kıraç
  Koç Holding
 13. Üzeyir Garih/İshak Alaton
  Alarko Holding
 14. Sezai Türkeş/Feyzi Akkaya
  STFA
 15. Hamdi Ulukaya
  Chobani
 16. Şevket Sabancı
  Esas Holding
 17. Özlem Türeci/Uğur Şahin
  Biontech
 18. İbrahim Bodur
  Kale Holding
 19. Mehmet Emin Karamehmet
  Çukurova Holding
 20. Osman Boyner
  Boyner Grubu
 21. Özdemir Sabancı
  Sabancı Holding
 22. İzzet Özilhan/Kamil Yazıcı
  Anadolu Grubu
 23. Feyyaz Berker, Necati Akçağlılar, Nihat Gökyiğit
  Tekfen Holding
 24. Şarık Tara
  Enka Holding
 25. Şahap Kocatopçu
  Şişecam
 26. Aydın Doğan
  Doğan Holding
 27. Selçuk Yaşar
  Yaşar Holding
 28. Kazım Taşkent
  Yapı Kredi Bankası
 29. Vecihi Hürkuş
  İlk Uçak Üretim
 30. Bernar Nahum
  Koç Holding Profesyonel
 31. Özdemir Bayraktar
  Bayraktar Tech
 32. Asım Kibar
  Kibar Holding
 33. Erol Sabancı
  Akbank
 34. Vitali Hakko
  Vakko
 35. Ahmet Zorlu
  Zorlu Holding
 36. Cem Boyner
  Boyner Grubu
 37. Demet Mutlu
  Trendyol
 38. Mustafa Taviloğlu
  Mudo
 39. Nazım Salur
  Getir
 40. Hanzade Doğan
  Hepsiburada.com
 41. Sani Konukoğlu
  Sanko Holding
 42. Can Kıraç
  Koç Holding Profesyonel
 43. Eli Acıman
  Man Ajans
 44. Erol Simavi
  Hürriyet Gazetesi
 45. Fatih Birol
  U. Enerji Ajansı
 46. Nevzat Aydın
  Yemeksepeti Kurucu
 47. Şakir Zümre
  İlk Silah Üretim
 48. Şeyda Büşra Acarlar
  İlk kadın Genel Müdür
 49. Emin Bozoğlu
  Devrim Otomobil ekip lideri
 50. Raif Dinçkök
  Akkök Holding
 51. Mehmet Hacim Kamoy
  Aselsan ilk GM
 52. Kemal Has
  Coca-Cola’yı getiren girişimci
 53. Ali Koçman
  Koçtuğ Denizcilik
 54. Fatma Mehveş Barut
  Abdi İbrahim
 55. Ahmet Sapmaz
  Sapmaz Holding
 56. Nuri Zafer Erbak
  Uludağ Gazoz
 57. Ekrem Elginkan
  ECA
 58. Necip Akar
  İlk Yerli Kozmetik Üreticisi
 59. Kahraman Sağra
  Sağra Kurucusu
 60. Gündüz Pamuk
  IBM İlk GM
 61. Lütfü Doruk
  Arçelik Kurucularından
 62. İdris Yamantürk
  Güriş Holding
 63. Rüştü Akın
  Akın Holding
 64. Ertuğrul Kurdoğlu
  Ata Holding
 65. İnan Kıraç
  Kıraça Grubu
 66. Ali Osman Sönmez
  Sönmez Holding
 67. Cemalettin Sarar
  Sarar
 68. Abdullah Kiğılı
  Kiğılı
 69. Mustafa Topbaş
  BİM
 70. Ahmet Binbir
  Otosan ilk GM
 71. Ersin Arıoğlu
  Yapı Merkezi
 72. Rahmi Koç
  Koç Holding
 73. Bülent Eczacıbaşı
  Eczacıbaşı Holding
 74. Tuncay Özilhan
  Anadolu Grubu
 75. Murat Ülker
  Yıldız Holding
 76. Hasan Çolakoğlu
  TEB
 77. Hamdi Akın
  Akfen Holding
 78. Sani Şener
  TAV
 79. Vahap Küçük
  LC Waikiki
 80. Adnan Bali
  İş Bankası
 81. Cem Kozlu
  THY Eski GM
 82. Murat Vargı
  MV Holding
 83. Burhan Karaçam
  Yapı Kredi Eski GM
 84. Mehmet Ali Aydınlar
  Acıbadem Hastaneleri
 85. Akın Öngör
  Garanti Bankası Eski GM
 86. Semahat Arsel
  Koç Holding
 87. Sidar Şahin
  Peak Games
 88. İzzet Baysal
  İzsal Demir Döküm
 89. Ahmet Dallı
  İş Bankası İlk GM
 90. Lucien Arkas
  Arkas Holding
 91. Bülend Özaydınlı
  Migros Eski GM
 92. Nafi Güral
  NG Grubu
 93. Erol Aksoy
  İktisat Bankası
 94. Ahmet Kırman
  Şişecam
 95. Gürcan Karakaş
  TOGG
 96. Ali Sabancı
  Pegasus
 97. Hande Çilingir
  Insider
 98. Erol Bilecik
  Indeks Bilgisayar
 99. Tuğrul Tekbulut
  Logo Yazılım
 100. Sina Afra
  Markafoni

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bora-tokyay

“Temiz teknolojide ilk olmayı hedefliyoruz”

verinin-bilgiye-donusmesi

Verinin bilgiye dönüşmesi ve CIO’ların gelişen rolü