in , , , ,

“Temiz teknolojide ilk olmayı hedefliyoruz”

Yapay zeka ve makine öğrenimi kullanarak, yenilenebilir enerji santrallerinden elde edilen verilerle verimliliği artırmayı hedefleyen girişimleri Kavaken’i, Fast Company’e anlatan kurucu ortak Bora Tokyay, “Temiz teknoloji (Cleantech) alanında Türkiye’den doğan ilk küresel başarı hikayesi olmak için yola çıktık ve sonuna kadar devam edeceğiz” diyor.

bora-tokyay

BORA TOKYAY
KAVAKEN KURUCU ORTAK

Yenilenebilir enerji, iklim krizine karşı insanlığın elindeki en kuvvetli silah. Ancak sektör büyük sorunlarla karşı karşıya. Santraller yaşlandıkça arızalar artıyor; iklim krizi üretimdeki oynaklığı artırıyor ve santrallerin deniz üstü gibi daha uzak yerlere kurulması işletme ve bakım maliyetlerinde ciddi bir yük oluşturuyor. Bunların hepsi sektörün cazibesini azaltan unsurlar.

Biz Kavaken olarak “making renewables run better” diyerek bu gidişatı tersine çeviriyoruz. Bu cümlenin arkasında iki boyut var. Birinci tarafı ‘santral boyutu’ oluşturuyor. Santrallerdeki verileri kullanarak, hiçbir ilave cihaz kurmadan, üretimi artıran, arızi duruşları önleyen aksiyonlar sunuyoruz. Bu aksiyonları bizim kadar detaylı seviyede sunabilen başka firma yok.

İkinci boyut ise santrallerin ötesinde yenilenebilir enerji sektöründeki süreçlerin daha akıllı hale getirilmesi ile ilgili. Santrallerden aldığımız operasyonel verileri iş akışı otomasyonu ile birleştirerek sektör paydaşlarının işlerini daha iyi, daha hızlı ve daha yüksek güvenle yapmalarını sağlıyoruz.

RÜZGARA VERİMLİLİK KATKISI

Kavaken’in ilk tohumları yapay zeka odaklı danışmanlık firması olan Tarentum’a uzanıyor. Tarentum ile rüzgar sektörüne yönelik bazı projeler yaparken yolum kurucu ortaklarımızdan Murat Yılmaz ile kesişti. Onunla birlikte rüzgar türbinlerinin ürettiği verilerden çok daha fazla verim elde edilebileceğini gördük ve sektörel deneyimimizi müşterilerden aldığımız geri bildirimlerle birleştirerek Kavaken’in ilk yol haritasını ortaya çıkardık. Teknik kurucu ortağımız Can Özmen’i de aramıza katınca, Kavaken’i ayırıp (spin-off) yolculuğumuza başladık. Kurulurken bir “evreka” anı olduğunu söyleyemeyeceğim ama yaklaşık 6 ay kadar önce ne kadar değerli bir şeyin üstünde oturduğumuzu fark ettik ve ona göre yol haritamızı güncelledik. Bizim hali hazırda enerji firmaları için yaptıklarımızın çok ufak değişikliklerle sektörün diğer oyuncuları tarafından farklı alanlarda kullanılabileceğini gördük. Böylece sigorta firmaları, M&A firmaları, finansal yatırımcılar (emeklilik fonları vs.) bir anda potansiyel müşterilerimiz haline geldiler ve olayın boyutu bambaşka bir hal aldı.

18 AYDA YÜZDE 20 PAY

Türkiye rüzgar enerji üretiminde Avrupa’da 5’inci sırada. Bu kapasite sektörde yıllar içinde ciddi bir bilgi birikimi oluşmasını sağladı. Biz bunu bir değer olarak görüp, ilk günden itibaren sektördeki önemli oyuncularla birlikte sektörü daha ileriye götürmek için çalıştık. Bu perspektifle müşterilerimizle kurduğumuz iş birlikleri sayesinde 18 ay gibi bir sürede piyasanın yüzde 20’sine penetre ettik. Bunu elbette artırmak için çalışmaya devam edeceğiz ama esas amacımız buradaki birikimle yurt dışında başarılı olmak.

1 MİLYON DOLAR YATIRIM

Bugüne kadar toplamda 1 milyon dolar yatırım aldık. Bunun yarısını dünyadaki yatırım ortamının kötü olduğu ama ülkemizde şubatta yaşadığımız felaket ve mayıs seçimleri sebebiyle çok daha zor bir dönem olan 2023’ün ilk yarısında toplamayı başardık. Avrupa’nın en iyi etki fonlarından olan Norrsken’in ve en iyi enerji odaklı fonlarından Rockstart’ın ivmelendirici programlarına kabul edildik, onlardan da yatırım aldık. Bu ay itibariyle şirketin merkezini deniz üstü rüzgar enerji sektörünün merkezi olan kuzeydoğu İngiltere’ye, Newcastle’a taşıdık. İngiltere’nin Avrupa çapında düzenlediği Tech Rocketship yarışmasında Cleantech alanında 2’nci olduk ve akabinde Global Entrepreneurship Programına kabul edildik. İngiltere ve Avrupa’daki ilk müşterilerimizle çalışmaya başlamak için emin adımlarla ilerliyoruz.

YATIRIMCILARI İKNA STRATEJİSİ

  1. Piyasanın hacmi ve büyüme rakamlarımız.
  2. Sektör bilgimiz ilk günden önemli oldu.
  3. ‘Kurucunun güven vermesi’ her zaman etkilidir.
  4. Duymak istediklerini değil, ‘inandığımızı’ söyledik.
  5. Yatırımcıların geri bildirimine açık olduk, hep iyileştirme yaptık.
  6. Yatırımcının düşünce tarzının bizden çok farklı olduğunu görünce vazgeçtik.

“Startup yolculuğunda uygulamaya çalıştığım yaklaşım şu: ‘Bu bir maraton. Her gün yüzde 1 iyileşmeye bak.’ Bir de stresin çok arttığı dönemlerde ‘Bu da geçecek. Bugüne kadar hep halloldu, bu da hallolur. Hiçbir şey sağlıktan daha önemli değil’ diyerek kendime telkinde bulunuyorum.”

İKİ ÖNEMLİ ZORLUĞUMUZ

  1. ÜLKE KOŞULLARI Bu yılın ilk yarısındaki yatırım turumuzun uzaması bizi ciddi şekilde zorladı. Ülke olarak olağanüstü bir dönemden geçiyorduk. Yatırım turu boyunca da yükselmeler ve düşüşler peş peşe gelince, gerçekten psikolojik olarak dayanmanın zor olduğu zamanlar yaşadık. Ama hem çevrenin verdiği destek hem de ekibin ürünü geliştirmede ve yeni müşterileri devreye almadaki azmi sayesinde turu başarıyla kapattık.
  2. İLK BÜYÜK MÜŞTERİ İlk büyük müşterimiz olan Eksim Enerji ile anlaşma ve devreye alma sürecimiz bizim için çok önemliydi. O dönemlerde ürünümüz şimdiki noktada değildi. Eksim Enerji’nin de doğal olarak beklentileri yüksekti. Bize güvendiler ve biz de ekip olarak onların beklentilerini karşılamak için canımızı dişimize takarak çalıştık. Sistemi devreye aldıktan 10 gün sonra yaptığımız ilk toplantıyla birlikte somut faydalar sağlamaya başladık.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yagmur-demirtutan-Hedefimiz-çocuk-kategorisinde-lider-uygulama-olmak”

“Hedefimiz çocuk kategorisinde lider uygulama olmak”

cumhuriyet-e-damga-vuran-insanlar

Cumhuriyet’e damga vuran iş insanları