in , , ,

Bu ayın önerileri

İş dünyasından liderler favori dizilerini, kitaplarını, seyahat rotalarını ve çok daha fazlasını paylaşıyor!

bu-ayin-onerileri

Fotoğraf: Pixabay

BUZULDA KAYAK KEYFİ

Avusturya Alpleri’nde deniz seviyesinden 1.350 metre ile 3.340 metre yüksekliğe kadar uzanan rakım aralığına sahip Sölden, yaklaşık 144 km uzunluğundaki pistleriyle kış tatilinin favori destinasyonlarından. Ancak Sölden’e asıl ününü kazandıran 3 ayrı zirvesi olması ve bunlardan ikisinin de buzul oluşu. Rettenbach Buzulu ve Tiefenbach Buzulu olmak üzere iki buzul kayak alanının yanı sıra en yüksek noktasındaki, 3.340 metredeki Schwarze Schneid BIG3 platformu. 3 bin metrenin üzerinde üç zirvesi bulunan tek kayak merkezi olma ünvanını da taşıyan Sölden ekimden mayısa kadar kar sporlarının yapılmasına imkan veriyor. çİş Gıda Group CEO’su Feliks Boynuinceoğlu’nun da favorisi olan Sölden’e gitmek için bir neden daha var. Konumlandığı 3.048 metredeki olağanüstü manzarasının yanında müthiş bir gastronomi deneyimi de yaşatan Ice Q restoranı. James Bond Spectre filminin bazı sahnelerinin de çekildiği mekan mutfak mükemmelliğinde Gault &Millau 2024 rehberinde de yer alıyor.

 

SÖLDEN & ERCİYES

Kış tatili için favori destinasyonum Sölden. Yüksekliği ve buzulları sayesinde, yılın çok büyük bir bölümünde kayak yapma olanağı var. James Bond filmi Spectre’in de çekildiği Ice Q restoranı ise Sölden’i sadece kış sporları için değil, film atmosferini yaşamak isteyenler için de özel kılıyor. Yurt içindeki favori kayak destinasyonum ise Erciyes. Liftlerde az, pistlerde daha çok vakit geçirmek isteyen her kayaksever için bence Türkiye’deki açık ara en iyi merkez.
FELİKS BOYNUİNCEOĞLU
İŞ Gıda Group CEO

 

KİTAPLAR ÖNERİYORUZ

 • Material World
  ED CONWAY
  Kum, tuz, demir, bakır, petrol ve lityum. Ed Conway’e göre bu kritik 6 madde dünyamızı inşa etti ve geleceğimizi de dönüştürecek. Conway, inşaattan teknolojiye ve tıbba kadar pek çok alanda kritik olarak kullanılan bu 6 maddenin kontrolü için günümüzün çevresel ve jeopolitik zorlukları karşısında verilen mücadelenin geleceğimizi belirleyeceğini öne sürüyor.
 • How Big Things Get Done
  BENT FLYVBJERG, DAN GARDNER
  Bazı büyük projelerin neden bu kadar sık ​​başarısız olduğunu düşündünüz mü? Apple’ın iPod’undan, Sidney Opera binasına ve Pixar filmlerinin yapımına kadar uzanan örneklerle dolu kitap herhangi bir iddialı projenin zamanında ve bütçe dahilinde nasıl tamamlanabileceğini ortaya koyuyor. Hataları ve projelerinizi başarıya ulaştıracak ilkeleri de sıralıyor.
 • Outlive
  DR. PETER ATTIA
  Kim daha uzun ve iyi yaşamak istemez ki? New York Times’ın 2023’ün en iyi kitapları arasına seçtiği Outlive, bu konuda yenilikçi yaklaşımlar öneriyor. Tamamen bilimsel bulgulara dayalı kitap, insanların sağlık hakkında bildiği bazı düşüncelerini değiştirirse doğru stratejilerle daha uzun süre yaşayabileceğini savunuyor.

 

PLATFORMLARDA YENİ

 • Berlin
  NETFLIX
  Dizi, izleyiciyi Berlin’in “La Casa de Papel”den önceki altın çağına geri döndürüyor. Berlin, yine ‘usta’lardan oluşan bir ekiple, soygun planlamak üzere bu kez Paris’te bir araya geliyor. 29 Aralık’ta geliyor.
 • Reacher
  AMAZON PRIME
  Lee Child’ın kitaplarından uyarlanan dizinin heyecanla beklenen 2’nci sezonunda Jack Reacher işlemediği bir cinayetten tutuklandığında kendisini ölümcül bir komplonun ortasında buluyor. 15 Aralık’ta başlıyor.
 • The Curse
  BLUTV
  Oyuncu kadrosundaki Emma Stone ile dikkat çeken dizi, yeni evli bir çiftin, New Mexico kasabasında eko-yaşam vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için mücadelesine odaklanıyor.
 • Faraway Downs
  DISNEY+
  Baz Luhrman’ın Avustralya (2008) filminin, kullanılmamış çekimler eklenerek mini dizi biçiminde genişletilmiş versiyonu olan yapım, 6 bölümden oluşuyor.

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR FAVORİLERİM

Kişisel cilt bakım ürünlerimin mutlaka organik ya da doğal içerikli ve sürdürülebilir yöntemlerle üretilmiş olmasına dikkat ediyorum. Homemade Terapi ürünleri favorim. Dogo Store’un vegan deri kullandıkları tüm ürünlerini beğeniyorum.
TUĞÇE GÜLCÜLER
Gülcüler Sigorta COO

 

UNUTULMAZ TATİLİM

“Güney Afrika’da Sabi Sand Ulusaba’da geçirdiğim tatil, hayatımın en unutulmaz deneyimlerinden biriydi. Ailemle birlikte bu doğal cennette zaman geçirmek, gerçekten büyüleyiciydi. Sabi Sand’ın muhteşem vahşi yaşamıyla tanışmak, gerçek bir macera gibiydi. Oyun sürüşleri sırasında, aslanların, fillerin ve zürafaların güzelliğini, gücünü ve uyumunu yakından gözlemlemek, hayatımda hiç unutmayacağım anlardı. Rehberlerimizin bilgisi ve tutkusu, bu deneyimi daha da özel kıldı. Doğanın güzelliğini ve dengesini bu kadar yakından gözlemlemek doğaya ihtiyacımızı  ve onu koruma çabalarımızı daha da arttırmak gerekliliğini tekrar hatırlamamı sağladı. Hatta bu seyahat sonrası bu konuda çok daha aktif olmaya başladım.
EBRU DİLDAR EDİN
Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı

 

DENEYİMSEL YEMEĞİN YÜKSELİŞİ

2023 yılı, gastronomi dünyasında deneyim restoranlarının yükseldiği bir yıl oldu. Pandeminin ve sınırlı sosyal iletişimin ardından insanlar etkileşim, heyecan ve biraz da gösteriye odaklanan restoranlara yoğun ilgi göstermeye başladı. Yemek ve müziğin harmanlandığı mekanların yanında çeşitli şovlarla hazırlanan kokteyller sunan mekanlar ve en önemlisi de anlatacak bir ‘hikayesi’ olan, ‘etkileşim’ yaratan restoranlar kitleleri çekmeye başladı. Zamansız ve sürdürülebilir tariflerle ‘tarladan sofraya’ deneyimini yaşatan Od Urla da Türkiye’de öne çıkan mekanlardan. Kurucusu da olan Şef Osman Sezener’in yönetimindeki Od Urla, büyüleyici bahçesindeki cam binasında, deneyimin merkezi olan şefin masası ve mekâna yayılmış masalarda ziyaretçilerini ağırlıyor. Deneyimini uzatmak isteyen ziyaretçiler ise Od Misafirhane’de konaklayabiliyor.

Od Urla’yı uzun süredir takip ettiğini söyleyen Goldeks Tekstil CEO’su Süleyman Çalışkan, “Sonunda hak ettiği Michelin yıldızını da aldı” diyor.

 

BU ARALAR OKUDUĞUM KİTAP

Sanal dünyaya kendimizi bu kadar kaptırdığımız, masamızdan kalkmadan arka arkaya online toplantı yaptığımız şu dönemle 1977’lerin teknolojik imkanlarıyla açık denizlere keşfe çıkan bir ailenin yaşadıklarını okumak çok etkileyici geliyor. Kısmet Hanım’ın dediği gibi; doğada var olabilmek; dinlemeyi öğrenmek, denge, uyum, sabır ve dayanıklılıktır. Fırtınalar olur ve elbet güneş açar.
ONUR AKIN
Procenne Genel Müdürü 

 

TAVSİYE ETTİĞİM BİYOGRAFİ KİTAPLARI

 • Jack’s Life: A Biography of Jack Nicholson
  Zümrüt Arol Bekçe
  BKM CEO
  Bireysel başarının Şu sıralar Jack Nicholson’un biyografisini okuyorum. Okuma sebebim ise bizzat kendisi! Çok renkli, yetenekli ve karizmatik bir oyuncu.
 • Elon Musk
  Erdoğan Çoban
  Şölen İcra Kurulu Başkanı
  Elon Musk’ın biyografisini ilgiyle okumuştum. Enteresan kişiliğiyle ve bazen tartışmalara yol açan sözleriyle, yaptıklarıyla farklı bir hikayesi ve bakış açısı var.  Onun hikayesinde eleştirilecek çok yan olmakla birlikte çocukluğundan itibaren bilime ve teknolojiye olan tutkusu, en olmaz denilen şeyleri aklına takarak peşinden gitmesi, girişimciliği dikkat çekici.Mars gezegenine insan yollamak, dünyanın en hızlı arabalarını üretmek ve güneş enerjisini kullanmak gibi birçok farklı fikre sahip.
 • Bir Dünya Kurmak
  Barış Aktan
  Boydem Genel Müdür Yardımcısı
  Hüsnü Özyeğin’in “Bir Dünya Kurmak” kitabını çok severek okumuştum. Hüsnü Bey her zaman olduğu gibi tüm hikayeleri açık yüreklilikle anlatmakta hayatında ki başarı ve başarısızlıkları tüm detayları ile kitabında yer vermiş. Kitabı okuyan herkesin liderlik ve yönetim üzerine çok güzel dersler çıkaracağını düşünüyorum.

 

YENİ TERİMLER

 • FOBO Fear of Becoming Obsolete Artık işe yaramama, demode olma korkusu olarak tanımlayabileceğimiz FOBO şu sıralar GenZ tarafından çok kullanılıyor. Hatta Gallup’un araştırmasına göre üniversite mezunu çalışanların yüzde 23’ü yapay zeka nedeniyle yaptıkları işin artık işe yaramaz olmasından korku duyuyor.
 • Great Gloom Çalışanların, “Great Resignation” (Büyük İstifa) ve “Quiet Quitting” (Sessiz İstifa) döneminin ardından “Great Gloom” yani “Büyük Kasvet” dönemine giriyor olabiliriz. Zira BambooHR’ın araştırmasına göre çalışan mutluluğu 2020’den bu yana istikrarlı bir düşüş gösteriyor.

 

SEYAHAT ÖNCESİ İZLERİM

Genellikle, ziyaret etmeyi planladığım bir destinasyona gitmeden önce, o şehir veya bölgeyle bağlantılı filmleri izlemeyi tercih ediyorum. Örneğin, Venedik’i çokça ziyaret etmeme rağmen, şehrin büyleyici havasını yansıtan “The Tourist” veya “Casino Royale” gibi filmlere göz atmak, Londra’ya yapacağım seyahatlerin öncesinde “Notting Hill”, “Sherlock Holmes” veya “Bridget Jones Diary” gibi klasikleri yeniden deneyimlemek, Paris’e gitmeden “The Da Vinci Code”’u izlemek ya da “Lupin” dizisini takip etmek keyif verici oluyor. Bu ritüeller, seyahate çıkmadan önce içimi ısıtırken aynı zamanda bana ilham veriyor.
MELİSA TAPAN
Sabancı Holding YKÜ

 

ÖRNEK ALDIĞIM 3 KİŞİ

Vizyoner, dönüşümcü, güç veren, canlı, karizmatik, bilgili liderler oldukları için Levent Hatay ve Ergün Güler’in yanı sıra bir kadın olarak örnek aldığım, güçlü, karizmatik ve etkili Demet İkiler’i
sayabilirim.
DUYGU BADEM
VESTEL CMO

 

Malta’ya gittiğimde Game of Thrones’un da bazı sahnelerinin orada çekildiğini öğrendim. Hatta dizinin efsane bir bölümünde olan ejderhanın şehri kasıp kavurduğu sahne…
OKTAY SEKÜÇOĞLU
Eçe Enerji CEO

 

SOSYAL MEDYA GÜNLÜĞÜM

 • Instagram
  %35
 • X
  %10
 • YouTube
  %25
 • LinkedIn
  %30

ARZU ULUDAĞ ELAZIĞ
Betek CMO

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yurt-dışı-egitimde-fark-yaratan-lider

Yurtdışı eğitimde fark yaratan lider

ceo-council-rauf-ates

CEO Council’da 100’üncü yıl heyecanı