in , ,

Emlak Yatırımcısına ABD’den Cazip Fırsatlar

Türk emlak yatırımcısının, cazip fiyatları ve yüksek kira getirileri sebebiyle ABD’deki konutlara ilgisi katlanarak büyüyor. Yoğun talep üzerine İstanbul’da da ofis açan, Amerika’nın önde gelen emlak brokerlarından International Realty Group, yatırımcıları için cazip olanaklar sunuyor.

Emlak-yatırımcısı-E11-EVEN

Son yıllarda Türkiye’deki emlak yatırımcılarının ABD’ye olan ilgisi büyüyor. Özellikle Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) önümüzdeki birkaç yıl içinde emlak piyasasında büyük bir hareketlenme olacağına dair açıklaması, Türk emlak yatırımcılarının ABD’ye ilgisini daha da artırdı.

Türk yatırımcıların gözde şehri ise son 3 yılda 5 milyar dolar emlak yatırımı yapılan Miami olarak öne çıkıyor. Buradaki yatırımların 2 yıl sonra yüzde 40 artması bekleniyor.

Türk yatırımcılara birkaç yılda yaklaşık bin konut satan Amerika’nın önde gelen emlak brokerları arasında yer alan International Realty Group (IRG), gelen yoğun taleplerden dolayı İstanbul’da ofis açtı. Türk yatırımcıların değişen döviz kuruna rağmen büyük gayrimenkul fırsatından yararlanmak istediklerini belirten IRG yöneticileri, Amerika’da yatırım yapmak isteyenler için yatırım ve kazanım süreçleri ile ilgili tüm detayları anlattı:

MİAMİ ÖNE ÇIKIYOR

Florida eyaletinin değişik bölgelerinde konut, işyeri ve arazilerle ilgili alım-satım işlemlerini yürüten IRG, özellikle Miami’de yatırım yapmak isteyen yatırımcıları, burada bulunan inşaat sahipleri ile tanıştırarak hem yatırım yapmalarına hem de şirket ortaklıkları kurmalarına destek oluyor.

Miami merkezli IRG, konut ve ticari gayrimenkullerde uzmanlaşmış kadrosuyla, Miami’den Orlando’ya kadar uzanan bölgede faaliyet gösteriyor. Şirket, Miami’deki dünyaca tanınmış, geleceği simgeleyen “Casa Bella” ve “E11Even Residences” gibi projeleri, henüz tasarım aşamasındayken yatırımcılarıyla buluşturuyor. Böylece, onlara gayrimenkul alanında önemli bir fark da yaratmayı amaçlıyor.

İSTANBUL OFİSİNİ AÇTI

Dünyanın 100 büyük emlak broker ödülüyle dikkat çeken International Realty Group Başkanı Cengiz Bayırlı, “International Realty Group olarak ABD’nin Florida eyaletinde ev, ofis almak isteyenlere hizmet veriyoruz. Bu ofisimizde 35 emlak uzmanıyla çalışıyoruz. Diğer şirketimiz Property Invest USA olarak ise ABD’nin başkenti Washington DC yakınlarında ve Baltimore’da yatırım amaçlı ev satıyoruz” diye konuşuyor.

Yıllardır Türk yatırımcıların Amerika’da emlak alımına destek verdiklerini ve Türk yatırımcılardan gelen yoğun talep üzerine İstanbul’da da bir irtibat ofisi açtıklarını dile getiren Cengiz Bayırlı, “2022 yılında Dubai, Kanada, Meksika ve Venezuela’da ofis açmayı hedefliyoruz. Çünkü özellikle bu ülkelerden Miami ve Baltimore’a yatırım amaçlı büyük talep var” diyor.

KİRA GARANTİLİ KONUT!

ABD’nin Baltimore kentindeki evlere Türklerin yoğun ilgisinin olduğunu belirten Cengiz Bayırlı, “Fiyatları 100 ile 130 bin dolar arasında değişen bu konutların kiraları Amerikan hükümeti tarafından garanti ediliyor. 100 bin dolarlık bir evin her yıl minimum 10 bin dolar net getirisi oluyor. Yani yatırdığınız parayı 9 ya da 10 yılda geri alabiliyorsunuz” diye konuşuyor.

Ev alırken her şeyin online gerçekleştiğini aktaran Bayırlı, süreci şöyle anlatıyor:

“Tapu işlemlerini evinizden çıkmadan, sadece e-posta üzerinden elektronik imza ile yapmak mümkün. Türkiye’ye göre kira getirisi daha yüksek. Burada 100 bin dolara aldığınız bir evin kira getirisi 300-400 dolar oluyorken, Amerika’da 3 katı getiri sağlanabiliyor.

Ayrıca değer artışı fazla olduğundan yatırımcı evi satarken fazla para kazanıyor. Hem daha kazançlı oluyorlar hem de başka bir yatırım yapmak istediklerinde daha düşük faizle kredi çekip alabiliyorlar.”

Cengiz Bayırlı, “Türkiye’de döviz kurları çok değişken, buna rağmen talep daha da artıyor, çünkü Türk insanına dolarla kira almak daha cazip geliyor” diye ekliyor.

FIRSATLAR ŞEHRİ MIAMI

Türk yatırımcılardan bölgeye inanılmaz bir talep olduğunun altını çizen International Realty Group’un kurucusu Giovanna Guzman ise “Şirket olarak Amerika’da 12’nci yılımızı kutluyoruz, İstanbul’da açtığımız bu ofisle de bunu taçlandırdık” diyor.

Miami’ye yatırım yapmanın avantajlı olduğunu dile getiren Guzman şunları söylüyor:

“Miami son dönemde çok gelişti, özellikle pandemide inanılmaz büyüdü. Global bir şehir haline geldi. Başka eyaletlerden günde 900 kişinin bu şehre taşındığını biliyoruz. Bu durum birçok avantajı da beraberinde getiriyor.”

Miami’de eyalet vergisinin olmamasının çok önemli olduğunun altını çizen Guzman, “Emlak vergileri diğer eyaletlere göre çok düşük. Lokasyonu, havası çok güzel. Ciddi bir değişim, dönüşüm var. Şehrin dört yıl içinde olduğundan çok daha iyi bir çizgiye taşınacağını düşünüyorum” diyor.

Baltimore’un avantajı nerede?
ABD’nin Baltimore kentindeki evlere Türk vatandaşların yoğun ilgisi olduğunu belirten Property Invest USA şirketi kurucusu ve başkanı Cengiz Bayırlı’ya göre ABD’de yatırım yapmanın avantajları şöyle:

  • Fiyatları 100 ile 130 bin dolar arasında değişen bu konutların kiraları da garanti.
  • Kiracıları Amerikan hükümeti tarafından garanti olduğu gibi ayrıca biz de garanti edebiliyoruz.
  • Evlerin hepsi özel, iki veya üç katlı konumda…
  • ABD’de ev almak veya satmak için Amerikan vizesine de ABD’ye gitmenize de gerek yok.
  • Tapu işlemleri tamamen online yapılıyor.
  • Her şey sistem üzerinden yürüyor.

Kira getirisi Türkiye’nin 2-3 katı
International Realty Group’un kurucusu Giovanna Guzman, ABD’de yatırım yapmanın sürekli yükselen bir trend olduğunu belirterek, ABD’de konut almanın avantajlarını şöyle özetliyor:

  • Kira getirileri Türkiye’ye nazaran en az 2-3 kat daha fazla.
  • Tapu işlemleri tamamen şeffaf ve tapu garantisi var.
  • Miami’de 20 yıllık deneyimimizden dolayı yatırımcılarımıza iyi getiriler sağlıyoruz.
  • Aynı avantajları Baltimore’da da sunuyoruz. Türkiye’deki yatırımcılardan inanılmaz bir talep görüyoruz.

www.internationalrg.com
www.propertyinvestusa.com

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pandemi-sektorleri-Yasemin-Budak

Pandemi sektörleri nasıl dönüştürdü?

bu-ayin-onerileri2

Bu ayın önerileri