in , ,

Gayrimenkulde yeni yatırım adresi

Yurtdışında gayrimenkul yatırımı için arayışta olan Türk yatırımcıları, son yıllarda Amerika’nın Florida eyaletindeki Miami’ye adeta akın etti. Son 3 yılda 5 milyar dolarlık gayrimenkul yatırımı yapılan bu kentteki gayrimenkul piyasasının geleceği merak konusu. Portföyünde prestijli ve büyük projeler bulunan International Realty Group (IRG) ve Property Invest USA’in kurucuları Giovanna Guzman ve Cengiz Bayırlı çifti, Miami ve Boltimore’daki yüksek getiri potansiyelini anlatıyor.

Gayrimenkulde-yeni-yatırım-adresi1

GIOVANNA GUZMAN & CENGİZ BAYIRLI
IRG ŞİRKETİNİN KURUCUSU VE BAŞKANI
PIUSA ŞİRKETİNİN KURUCUSU VE BAŞKANI

Boston’da iç mimari ve tasarım eğitimi alan Giovanna Guzman, Venezuellalı bir baba ve Kolombiyalı bir annenin kızı. Latin Amerika’nın değişik şehirlerde yaşamasından kaynaklanan tecrübe ve deneyimleriyle Miami merkezli IRG şirketini kurdu ve onu kısa zamanda özel bir konuma taşıdı. IRG, Florida eyaletinin değişik bölgelerinde konut, işyeri ve arazi alım-satım işlemlerini yanı sıra emlak yatırımcılarına danışmanlık hizmeti veriyor. IRG, yatırımcıları, burada bulunan inşaat firmalarıyla bir araya getirerek hem yatırım yapmalarına, hem de şirket ortaklıkları kurmalarına destek oluyor.

Miami’ye yatırım yapmanın tam zamanı

Miami’de çok fazla alternatif olduğunu söyleyen Guzman, “Bir şehir normalde 10 senede gelişirken, Miami son bir iki yılda o gelişme seviyesini yakaladı. Son derece kozmopolit ve aktif bir şehir. Yeni büyük şirketler genel merkezlerini Miami’de açıyor ya da köklü şirketler genel merkezlerini Miami’ye taşıyor. Üstelik kârlı; fiyatlar arttı ve artmaya devam ediyor. Yatırımların geri dönüş hızı ikiye katlandı. Aynı şekilde kiralar da bir yıl öncesine göre iki katına çıktı. Miami çok popüler bir yer ve daha da çok talep görecek. Şehrin dört yıl içinde olduğundan çok daha iyi bir çizgiye taşınacağını düşünüyorum. Başka eyaletlerden günde yaklaşık 1000 kişi bu şehre taşınıyor. Bu durum birçok avantajı da beraberinde getiriyor” diyor.

Florida’da eyalet vergisinin olmamasının çok önemli olduğunun altını çizen Guzman, “Emlak vergileri diğer eyaletlere göre çok düşük. ABD’de en çok ziyaret edilen ikinci eyalet durumunda. Ayrıca Miami’ye çok daha fazla değer katacak sıradaki Silikon Vadisi de Miami’de kuruluyor. Dolayısıyla Miami’ye yapılan yatırım katlanarak artıyor” diyor.

Türk yatırımcının talebi yüksek

Guzman, Miami’de şu an yapımı devam eden marka değeri yüksek 30-35 proje olduğunu söylüyor. “İnandığımız, güvendiğimiz bizim de aldığımız projeleri müşterilerimize tavsiye ediyoruz. Miami bölgesinde bugünkü metrekare fiyatları, 3-4 yıl sonra projeler tamamlandığında muhtemelen 3-4 kat yükselecektir.” Miami’deki projelerin büyük bir çoğunluğunun topraktan satıldığını belirten Guzman, Türkiye’den çok büyük bir talep olduğunu, Türklerin yüzde 70’inin yatırım, yüzde 30’unun ise oturum amaçlı konut satın aldığını söylüyor. IRG, Miami’deki St. Regis Residences, Bentley Residences, Okan Tower, Waldorf Astoria Residences gibi lüks projelerin henüz proje aşamasındayken anlaşmalarını yapıp yatırımcılarına normal değerinin altında yatırım yapma fırsatı sağlıyor. Miami’de ‘Ultra lüks’ projelerin yanı sıra süreli kiralama, uzun ya da kısa süreli kiralama imkanı sunan projeler de mevcut.

“Kira gelirleri Türkiye’nin 2-3 katı”

Cengiz Bayırlı’nın 2019 yılında International Realty Group iştiraki olarak kurduğu Property Invest USA şirketi, Washington DC’ye en yakın kent olan Baltimore’da avantajlı koşullarla ev alma imkanı sunuyor. Cengiz Bayırlı, “100 bin dolarlık bir evin yıllık kira getirisi net yüzde 10” diyor.

Eski bir Dünya Bankası çalışanı Property Invest USA (PIUSA) şirketinin kurucusu Cengiz Bayırlı, emlak sektörüne geçiş öyküsünü şu sözlerle paylaşıyor: “1990’lı yılların başında yüksek öğrenim için Amerika’ya gittim. Üniversite biter bitmez Amerika’nın her köşesinde iş fırsatları için araştırmalar yaptım. Tüm dünyada olduğu gibi Amerika’da da emlak sektörünün, gözde yatırım araçlarının başında geldiğini gözlemledim. Eşim Giovanna’nın da emlak yatırımları konusunda 25 yıllık birikimiyle güçlerimizi birleştirdik, iki başarılı emlak şirketini yarattık: International Realty Group (IRG) ve Property Invest USA (PIUSA).” Cengiz Bayırlı’nın International Realty Group iştiraki olarak kurduğu PIUSA şirketi, Baltimore’da ürün yelpazesine 120 bin dolardan başlayan evleri koyarak her kesimden müşteriye hitap etmeye başladı. IRG ve PIUSA bu şekilde güçlerini birleştirerek kısa zamanda büyük bir pazar payına ulaştı. Bayırlı’ya göre; Washington D.C.’ye en yakın şehir Baltimore’da ev fiyatlarının Washington D.C.’ye kıyasla çok daha ucuz olması, şehri yatırımcıların gözdesi haline getiriyor. Cengiz Bayırlı, Property Invest USA’in tamamen yatırım amaçlı gayrimenkullere yönelik çok özel bir sistem ve ‘know-how’ ile yaratılmış bir emlak yatırım şirketi olduğunu söylüyor.

“Amerika’daki gayrimenkul piyasasındaki bilgi, deneyim ve analizlerimiz sonucunda yaratılmış olan bu sistem sayesinde PIUSA yatırımcılarına senelik minimum ‘Net yüzde 10’ getiri sağlıyor. Yatırımcılar almış oldukları bu evlerle ilgili hiçbir şeyi düşünmeden, sadece gelirlerini alarak yatırımlarının büyümesini takip edebiliyorlar” diyor.

Eşi Giovanna Guzman ile birlikte dünyanın değişik noktalarında ofisler açarak büyümeye devam ettiklerini ifade eden Bayırlı, İstanbul Zorlu Center’dan sonra Mexico City’de ve Dominik Cumhuriyeti’nde ofis açtıklarını söylüyor: “Sırada Kolombiya ofisi var. Daha sonra Peru’nun Lima şehrinde bir ofis planlıyoruz. Bunların dışında Kanada, Toronto, Brezilya, Arjantin ve Dubai’de de ofislerimizi açacağız.”

Kira garanti

Cengiz Bayırlı, Baltimore şehrinde kiracı garantili konutların satış sistemlerini ise şöyle açıklıyor; “Satıştaki evler kiracısı hazır bir şekilde alınıyor. Tapu işlemleri e-mail üzerinden elektronik imza ile yapılıyor. Yatırımcı hiçbir evrak işiyle uğraşmıyor, her şeyi onlar adına biz buradaki ekibimizle çözüyoruz. Kiraları Amerika’daki hesaplarına her ayın ilk haftası yatıyor. Üstelik kiralar hem şirketimizin hem de Amerikan hükümetinin garantisi altında. Yani ‘Kiracı kirayı ödemezse’ diye bir durum söz konusu olmuyor.”

ABD’de yatırım yapmanın yükselen bir trend olduğunu vurgulayan Bayırlı, “Kira getirileri Türkiye’ye nazaran en az 2-3 kat daha fazla. Ayrıca alım satım işlemleri tamamen şeffaf ve tapu Amerikan hükümetinin güvencesiyle garanti altına alınıyor. Türkiye’den inanılmaz bir talep görüyoruz. Gayrimenkule yatırım yaptığınızda bu size bir güvence sağlıyor. Paranızı uzun vadeli güvenli bir limana bağlıyorsunuz. Gayrimenkul diğer varlıklara kıyasla çok somut ve garantisi yüksek bir alan” diyor…

Proje aşamasında yatırım fırsatı

Amerika’nın önde gelen emlak broker’ları arasında yer alan ve sektörde ‘güven veren’ bir şirket olarak öne çıkan International Realty Group (IRG) hızlı adımlarla büyümesini sürdürüyor. Miami merkezli IRG, konut ve ticari gayrimenkullerde uzmanlaşmış, Miami’den Orlando’ya kadar uzanan bölgede faaliyet gösteren emlak broker’lığı yapan bir firma. IRG, Miami’deki lüks projelerin henüz proje aşamasındayken anlaşmalarını yapıp yatırımcılara normal değerinin altında cazip fiyat avantajıyla yatırım fırsatı sağlıyor. IRG iştiraki olan Property Invest USA (PIUSA) ise Baltimore’da yüzde 10 net getiri sağlayan kira garantili gayrimenkullerin satışını yapıyor. www.internationalRG.com, www.propertyinvestusa.com

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WOOTR-Ürün-Müdürü-Onur-Mercan

Wootr’nin alt yapısı ngn Cloud’a emanet

Modern-Taşımada-Türkiye’de-Lider-Olacağız

Modern Taşımada Türkiye’de Lider Olacağız