in , , ,

İş dünyasından haberler

Haber, yenilik, atama, lansman

is-dunyasindan-haberler

Fotoğraf: Pixabay

BOYNER’DEN ZANAAT X PROJESİ

Türkiye’nin kültürel zenginliğini, çeşitliliğini kucaklayan, “Bizim Tarzımız Güzel” sloganı ile ülkenin değerlerine dikkat çeken Boyner, bu kez geleneksel zanaatlara destek oluyor. Boyner’in, “ülkenin değerlerini yeni nesillere aktarmayı” ve gündemde tutmayı hedeflediği yeni projesi Zanaat X Boyner’de, 7 değerli zanaatkar ve onların eserleri yer alıyor. Proje kapsamında hazırlanan yedi kısa belgesel film geleneksel zanaatları el emeği, göz nuru ile üretmeye devam eden sanatçıların aşkla dolu hikâyelerini anlatırken, sanatçıların eserleri boyner.com.tr üzerinden kitlelerle buluşuyor.

 

İSTEGELSİN 2,5 KAT BÜYÜME HEDEFLİYOR

Yüzlerce markayı “365 gün indirimlerle” sunan online süpermarket uygulaması İsteGelsin, geliştirilmiş uygulaması üzerinden müşterilerine yeni bir indirim modeli sunmaya başladı. Dünyada bir “ilk” olacak bu yeni model, yeni uygulama ve yenilenen logosu ile İsteGelsin önümüzdeki yıl 2.5 kat büyüme hedefliyor. Yeni indirim modelinde, satışa sunulan her üründe, ona “özel turuncu ve yeşil” olmak üzere iki farklı sepet indirimi görüntüleniyor. Turuncu renk kodu 250 TL ve üzeri, yeşil renk kodu ise 500 TL ve üzeri alışverişleri temsil ediyor. Böylelikle müşteriler, sepetlerine eklemek istedikleri ürünleri ne kadar indirimle alabildiklerini görebiliyorlar.

 

İBRAHİM BODUR SOSYAL GİRİŞİM PROGRAMI

Kale Grubu’nun “pozitif etki” ve “değer” yaratma amacıyla başlattığı İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı, geride bıraktığı 5 yılda desteklediği sosyal girişimcilerle, ekosistemde 24.5 milyon TL’lik katma değer yarattı. Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, ekosistemin sürdürülebilir büyümesine yatırım yaptıklarını belirterek şunları söyledi: “Geçen 5 yılı değerlendirmek üzere çıkardığımız etki analizi, bize, sosyal girişimcilerin bilinirliklerini artırıp etki alanlarını genişletmeleri yolunda önemli katkı sağlandığını, değerli iş birliği fırsatları yaratıldığını, programın her geçen yıl daha güçlü ve kapsayıcı hale geldiğini gösterdi.”

YATIRIMLARA DEVAM!

Türk Telekom iştiraki TT Ventures bünyesinde yürütülen girişim hızlandırma programı PİLOT, bu yıl 10. dönem mezunlarını verdi. Programı başarıyla tamamlayan 13 girişim, Atatürk Kültür Merkezi’ndeki PİLOT Demo Day etkinliğinde girişimcilik ekosistemiyle bir araya geldi. Türk Telekom, hayata geçirdiği “Kurumsal Girişim Sermayesi Şirketi” TT Ventures ile ülkemizde girişimcilik ekosistemini güçlendirmeye devam ediyor. PİLOT programının 10. dönemini başarıyla tamamlayan 13 ekip, Türk Telekom’un ana destekçisi olduğu AKM’deki PİLOT Demo Day etkinliğinde, Türkiye’yi geleceğe taşıyacak yenilikçi projelerini ve değer yaratacak fikirlerini katılımcılara sundu.

 

VERİFONE TÜRKİYE’DE ÖZVARDAR DÖNEMİ

Dünyanın önde gelen ödeme ve ticaret çözümleri şirketlerinden Verifone, Özgür Özvardar’ın Türkiye operasyonları başkanı olarak atandığını açıkladı. 2013 yılından bu yana Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu Genel Müdür ve Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Özvardar, 8 Aralık 2022 tarihi itibarıyla Verifone’un Türkiye operasyonlarının da başına getirildi. Özvardar, “Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu Genel Müdür ve Başkan Yardımcısı olarak yürüttüğüm görevime Türkiye operasyonlarının da eklenmesinden dolayı büyük onur ve gurur duyuyorum. Sürekli gelişen bu pazarda değişim ve dönüşüme öncülük edeceğim için de çok heyecanlıyım. Müşteri odaklı bir vizyon ışığında müşterilerimizle yakın temasta ilerleyeceğiz” sözleriyle hedefini paylaştı.

 

AVANTGARDE COLLECTION MARKASI KAPADOKYA’DA

Kapadokya’nın ilk kaya otellerinden olan Alfina Hotel’i çatısı altına alan Avantgarde Collection, Kapadokya turizmine ses getiren bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Kapadokya’nın kalbinde konumlanan, sekiz dönümlük bir arsa üzerine kurulu otel, peribacalarına, balon turlarına, vadilere, müzelere, eğlence ve kültür-sanat dünyasından alışverişe, bölgenin en popüler noktalarına yakınlığa sahip. Avantgarde Collection, Kapadokya’nın kendine özgü dokusunu taşıyan taş mimari 44 kaya oda ve 5 odalı kaya konaktan oluşan 49 üniteyi modern ve zamansız tasarımla, ev konforundaki servis standartları ve sanatsever kimliğinin yansımasıyla ayrıcalıklı bir keşif dünyası sunacak.

 

İŞ BANKASI’NIN SATRANÇ BULUŞMASI

2005 yılından bu yana Türkiye Satranç Federasyonu’na (TSF) ana sponsor olarak destek veren İş Bankası, Olimpiyatlar ile Avrupa ve dünya şampiyonalarında derece elde eden başarılı sporcuları “2022 Satrancın Yıldızları” bir araya getirdi. İş Bankası’nın TSF ile 17 yıldır sürdürdüğü yol arkadaşlığının heyecanının da yaşandığı etkinliğe, Azerbaycan’da düzenlenen Dünya U16 Satranç Olimpiyatı’nda şampiyon olarak bir ilke imza atan milli takım sporcuları ile bu yıl içerisinde gerçekleştirilen dünya ve Avrupa şampiyonalarında derece elde eden başarılı sporcular katıldı.

 

REEDER’DAN EĞİTİME DESTEK

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Reeder arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında “Reeder ile Kızlar Kodlar Projesi” hayata geçiriliyor. Proje, Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Liseleri’nde öğrenim gören kız öğrencilere eğitim destekleri sağlamayı hedefliyor. Kız öğrencileri geleceğin başarılı kadın yazılımcıları, mühendisleri ve bilim insanları olmaları için destekleyen proje, ilk olarak Samsun, İstanbul, Manisa, Mersin ve Gaziantep illerinde uygulanacak.

 

HAMDİ ULUKAYA’DAN ANLAMLI İMZA

Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya, 7 yıl önce mültecilere yardım etmek için kurduğu Tent Vakfı adına, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile dünyadaki mülteciler ve zorla yerinden edilmiş kişiler için istihdam fırsatlarını ve ekonomik entegrasyonu artırmak için bir anlaşma imzaladı. ABD Dışişleri Bakanlığı ile yapılan bu ortaklık sayesinde, Tent’in ABD’li ve uluslararası işletmeler nezdinde yürüttüğü mültecileri iş gücüne kazandırma girişimlerinin desteklenmesi, böylelikle mültecilerin iş dünyasına girmelerinin önündeki engellerin azaltılması hedefleniyor.

 

CARGILL’DEN AR-GE DESTEĞİ

Cargill, gıda konusundaki bilgiyi ve gelişimi desteklemeye devam ediyor. Cargill’in Bursa Orhangazi’de hayata geçirdiği INFUSE Uygulama Merkezi, yerli üreticilerin uluslararası araştırma geliştirme çalışmalarına hizmet ediyor. İthal ikamesi ürünlerin Türkiye’de geliştirilmesine, daha az maliyetle ve daha hızlı pazara sunulmasına katkı sağlayan tesis ile yaratılan katma değer de ülke içinde kalıyor. Cargill Gıda META Gıda Bileşenleri Ürün Yönetimi ve Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Cem Beysel, “Yerli üretim, yeri tüketim kadar son derece önemli. Bazı ürünlerin üretilebilmesi için ham madde yurt dışından gelmek zorunda. Bizim buradaki temel stratejimiz yerli üretime katkıda bulunmak. İthal bağımlılığı yüksek ürünlerin geliştirilmesi ve pazara sunulmasına katkı sağlarken, yaratılan katma değer de ülkemizde kalıyor” diyor.

 

FARFPLAS OTOMOTİV VE FARK LABS LAS VEGAS’TA!

Farplas Otomotiv ve mobilite inovasyon merkezi Fark Labs, 5-8 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında Las Vegas’ta gerçekleştirilen Tüketici Elektroniği Fuarı’na (CES) katıldı. Farplas Otomotiv, otomotiv iç trim ve aydınlatma alanındaki yeni ürün ve teknolojilerinin yanı sıra, AR-GE merkezlerinde geliştirdiği kompozit malzemeleri de sergiledi. Ayrıca otonom sürüş, bağlantılı araç sistemleri, kamera teknolojileri ve mobilite inovasyon merkezi Fark Labs tarafından desteklenen ürünlerini de sergiledi. Bunlar arasında Büyütech, Farplas Lighting, Mobiqu ve Saykal Elektronik yer alıyor.

 

QNB FİNANSBAK SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEĞİN DESTEKÇİSİ!

QNB Finansbank, WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) T.C. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle yürüttüğü Doğa Öncüleri Gençlik Programı’nın destekçisi oldu. Proje kapsamında 2023 yılında 10 yeni ilde bin okul ve 10 bin öğrenci daha programa dahil edildi. QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, Hatay Defne Yeşilpınar Ortaokulu’nda gerçekleştirilen lansmanda, sürdürülebilir bir dünyayı çocukların kuracağının altını çizerek, “Bugünün çocukları geleceğin dünyasını inşa edecek. Bizim en önemli görevimiz bu konuda onlara destek olmak” dedi. WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli ise gençlerin önce kendi çevrelerini, ardından da toplumu değiştirebilecekleri doğa koruma projelerini hayata geçirecekleri bir çerçeve sunmayı hedefleyen Doğa Öncüleri Gençlik Programı’na katılan öğrencilerin uyguladıkları projeler ile içlerindeki gücü keşfettiklerini belirtti.

 

UBER, KURYE HİZMETİNİ DUYURDU!

Bugün 70 ülkede, 10 binden fazla şehirde günde 21 milyondan fazla yolculuk yapılmasına imkân sağlayan Uber, Türkiye’de ise İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir ve Antalya’da sarı, turkuaz ve siyah taksilerle, regülasyonlar ile uyumlu bir şekilde taksi hizmetlerine ek olarak İstanbul’da sunduğu Uber Kurye’yi ekledi. Uber, Dünya’da 37 ülkede ve 371 şehirde faaliyet gösteren, anlık paket teslimatı yapılabilen “Uber Kurye” hizmetini 19 Ocak itibarıyla İstanbul’da başlattı. Kurye iş ortaklarıyla iş birliği içerisinde hayata geçirilen bu yeni hizmet İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak. Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı, “Uber Türkiye olarak çok iyi sonuçlarla tamamladığımız 2022 yılına baktığımızda, Türkiye’nin Uber içinde en hızlı büyüyen ülkelerden birisi olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Bu başarımızı 2023 yılında da arttırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

 

AVRUPA’NIN “EN İYİ İŞ YERİ”

Teleperformance Türkiye, Avrupa’da müşteri yönetimi hizmetleri konusunda en iyilerin belirlendiği European Call Centre & Customer Service Awards (ECCCSA) organizasyonunda, rakiplerini geride bırakarak çalışan deneyimi alanında “Avrupa’nın En iyi İş Yeri” kategorisinde Silver ödülü aldı. Bu yıl 22. kez düzenlenen ödül programında, dünyanın en iyileri arasına adını yazdıran Teleperformance Grup da; toplam 8 ödüle layık görülerek programda “Avrupa’nın en fazla ödül kazanan kurumu” oldu.

 

VODAFONE’DAN KADIN FUTBOLUNA DESTEK!

Vodafone Türkiye, Beşiktaş Vodafone Kadın Futbol Takımı göğüs ve isim sponsorluğunu bir yıl daha uzattı. Geçen yıla göre desteğini iki katına çıkaran Vodafone, geçen sezon Beşiktaş Vodafone Kadın Futbol Takımı sponsorluğunun 10’uncu yılı için özel olarak tasarlanıp üretilen formaların satışından elde edilen yaklaşık 570 bin TL’lik gelirle 16 ilden 200’ü aşkın kız çocuğunun futbol eğitimine katkıda bulundu. Destek verilen çocuklardan 18’i, Beşiktaş’ın lisanslı futbolcusu olarak Kadın Futbol Altyapı’da oynamaya hak kazandı. Yaşları 12-16 arasında değişen bu çocuklardan 2’si U15 uluslararası turnuvada milli maça çıkarken, 5’i U15 milli takım kampına çağrıldı, 4’ü ise U17 milli takım kampına davet edildi. Vodafone Grubu’nun dünya genelinde başlattığı “Ben Varım” hareketiyle, genellikle erkeklerle özdeşleştirilen alanlarda kadınların da var olduğunun gösterilmesi ve cinsiyetçi algının kırılması hedefleniyor. Toplumda yerleşik olan ve spora da yansıyan cinsiyetçi yapının değişmesini hedefleyen Vodafone, kadınların kendilerine yakıştırdıkları her alanda “Ben Varım” demelerini teşvik ediyor.

 

MANIBUX YENİLENDİ

Yeni nesil harçlık sistemine yön vermeyi hedefleyen Manibux yenilendi. Manibux, çocuklara finansal bilinç̧ ve para yönetimi becerisini güvenli ve eğlenceli bir şekilde kazandırırken kendi harçlıklarını özgürce yönetmeyi amaçlıyor. Manibux Kurucusu Canan Akmanoğlu Bayrak şu bilgiyi verdi: “Türkiye’nin ilk ve tek dijital harçlık uygulaması olarak hayata geçirdiğimiz Manibux, çocuklara finansal okuryazarlığı ve para yönetimi becerisini güvenli ve eğlenceli bir şekilde kazandırma hedefiyle, davranış temelli sosyal etki oluşturmak amacıyla yenilendi.”

 

FİGOPARA, AYDA 10 BİN KOBİ’Yİ HEDEFLİYOR

Geçen yılın Ekim ayında “Seri A “yatırım turunda 50 milyon dolar değerleme üzerinden 11 milyon dolar yatırım alan Figopara, büyümede vites yükseltiyor. Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar, “L2G Ventures’ın liderliğinde yapılan turda Dünya Bankası Grubu üyesi IFC, Eczacıbaşı Momentum, Finberg, İş Bankası Maxis, JIMCO, Lima Ventures, Logo Yazılım, Sabancı Ventures, ScaleX Ventures, TechOne Venture ve TKYB Sermaye Fonu şirketimize olan güvenlerini gösterdi” diye konuştu. Bahar, şunları ekledi: “Türkize’nin iki büyük bankasının şirketimize yatırımcı olarak katılması banka fintek iş birliği açısından yepyeni bir dönemi işaret ediyor. Ayda 10 binden fazla KOBİ’nin finansmanına aracılık eden bir kurum haline gelmek istiyoruz.”

 

İŞ BANKASI GRUBU’NDAN “İŞ MEKAN”

Dünyada ve Türkiye’de son dönemde hızını artıran dijitalleşme ve buna paralel değişen kullanıcı alışkanlıkları, bankacılık dahil hemen hemen tüm sektörlerde yeni iş modellerini, yeni çalışma alanlarını gündeme getirdi. Türkiye İş Bankası da Grup bünyesindeki iştirakleriyle birlikte dijitalde dokunduğu müşterileriyle fiziksel ortamda da temas edip farklı bir deneyim yaşatmak üzere yeni nesil deneyim alanı olan İş Mekan’ın ilkini Nişantaşı’nda hayata geçirdi. Banka, global deneyim tasarım ajansı I-AM’in katkılarıyla hizmete sunduğu, ülkemizde de bir ilk olan İş Mekan ile keyifli ve farklı bir müşteri deneyimine kapılarını aralamış oldu.

 

“TOHUM KUMBARAM” SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ BAŞLIYOR

Anadolu Hayat Emeklilik ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, ‘Tohum Biriktir, Geleceği Değiştir!’ sloganıyla “Tohum Kumbaram” sosyal sorumluluk projesini hayata geçiriyor. Proje, “doğa ile bağlantısı zayıflayan” çocuklara, tohum biriktirme alışkanlığı kazandırmayı, üretim-tüketim dengesi bilincini ve ileri dönüşüm kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlıyor. İlk etapta ise 3 yılda 25 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Murat Atalay, “Hem ürünlerimiz hem de hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerimiz ile sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için sektöre öncülük etmekten gurur duyuyoruz. Bu proje ile, geleceğimiz olan çocukların doğaya dair farkındalıklarını artırmayı ve onlara geleceği inşa ederken yeni sorumluluklar kazandırmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ege-yapı

Ege Yapı’dan yeni nesi projeler

Türkiye Müteahhitler Birliği’nden deprem bölgesinin yeniden imarına destek