in , ,

Haftada 3-4 gün mümkün mü?

Ünlü yönetim uzmanı Adam Grant, 1600 çalışan arasında yapılan araştırmaya dayanarak, haftada 3 gün çalışmanın yarattığı “etkiye” dikkat çekiyor. Ona göre istifalar yüzde 35, hastalık nedeniyle işe gelmeme yüzde 12 azalıyor. İş tatminini de artıran bu trende çok sayıda şirket geçti ya da geçebileceğini açıkladı. Peki ya Türkiye’de durum ne?

haftanın-3-4-gunu-calisma1

Fotoğraf: Pixabay

ÇAĞATAY ÖZDOĞRU
Esas Holding CEO

Esas Holding olarak esnek çalışma modellerine uygun iş ve organizasyon yapımız var. Bu nedenle alternatif çalışma düzenine sıcak bakıyor ve şirketimizde uyguluyoruz. Bununla birlikte ‘çalışma süresinin azaltılmasından’ önce, genel olarak ülkemizin iş gücüne katılım, iş gücünün niteliği ve verimliliği, iş gücünün sektörel dağılımı gibi yapısal sorunlarının çözümüne odaklanması gerektiğini düşünüyorum.

 

 

EBRU ÖZDEMİR
Limak Yatırım CEO

Uzaktan çalışma ile birlikte bazı ülkelerde daha sık uygulanmaya başlanan haftada 4 gün çalışma sistemiyle ilgili tartışmalar devam ediyor. Bu sisteme geçen ülkelerdeki ve şirketlerdeki deneyimleri, izlenimleri ve sonuçları takip etmek gerekiyor. Henüz sonuç almak için erken olduğunu düşünüyorum. Böylesi büyük bir değişimin öncelikle toplumsal olarak kabul görmesi gerekiyor. Mesai günü sayısını azaltmak, çalışanları işlerine daha fazla odaklanıp, üretimi daha kaliteli ve yaratıcılıkla yapmaya teşvik edebilir. Daha iyi bir iş-yaşam dengesi oluşturmaya katkı yapabilir. Ancak, çalışan ve şirket arasındaki bağı azaltıp, çalışanların mevcut iş yüklerini daha az yönetilebilir hale de getirebilir. Bunları da göz önüne almak gerekiyor.

 

 

HAKAN ARAN
İş Bankası Genel Müdürü

Başlangıçta 2 gün ofise gelip, 3 gün uzaktan çalışmayı denedik. Çok başarılı olduğunu söyleyemem. Şimdi 3 gün ofis, 2 gün uzaktan çalışmayı deniyoruz. Bunun başarılı olacağını umuyorum. Ancak, çalışma gününü 4’e düşürmek gündemde değil.

 

 

ÖMER ARAS
QNB Finansbak YKB

Bizde şu anda 3 gün ofis çalışması, 2 gün uzaktan çalışma sistemi var. Bu modele sıcak bakıyoruz, çalışanlar da memnun. Yazın ise 1 ay uzaktan çalışma olanağı sunuyoruz. İster evinin bulunduğu şehirden, ister bir tatil beldesinden çalışılabilir. Bizim şu andaki modelimiz bu şekilde.

 

 

EDA ULUCA ÖZCAN
Sodexo Türkiye CEO

Haftalık çalışma süresinin azaltılması, 4 güne düşürülmesi tamamen şirketlerin iş yüküne bağlı.Eğer bu iş yükü, örneğin teknolojiyle, robotlarla azaltılabilirse, o zaman gündeme gelebilir. Ancak, şu anda hibrit çalışma daha uygun bir model olarak öne çıkıyor.

 

 

NURTAÇ ZİYAL AFRİDİ
Godiva CEO

Dünyada bazı şirketlerde haftalık çalışma sayısı 3-4 güne indirildi. Ancak, bu uygulama Godiva olarak henüz bizim gündemimizde yok. Biz yeni dönemde farklı bir model uygulamaya başladık. Bizim modelimizde “haftada 2 gün” ofis dışında çalışma olanağı var. Bu ‘hibrit’ modelin daha uygun olduğunu düşünüyorum. Çalışma saatleri, iş ihtiyaçları ve çalışma koşulları buna göre uygulanırsa, bu model (3-4 gün çalışma), daha fazla personel de gerektirebilir. Bence şirketlerin bunu iş hedeflerine göre değerlendirmeleri gerekiyor.

 

ÜLKÜ ÖZCAN
Türk Prysmian Kablo CEO

Türkiye’de hızlı gelişen bir ülke. Bu nedenle kısa vadede, çalışma gün sayısının tamamen azaltılması uygulamasına geçileceğini düşünmüyorum. Ancak, dijitalleşme ve verimlilik arttıkça, çalışma sistemlerinin değişeceğine inanıyorum. Bu durum haftalık çalışma günlerinde veya günlük mesai saatinde azalmaya neden olabilir. Bu bağlamda bazı iş kolları ve şirketlerde uygun departmanlar için kademeli şekilde 3-4 günlük çalışma düzenlerini görmeye başlayabiliriz. Türkiye’de de kısa vadede esnek çalışma şartlarının giderek artan şekilde çeşitleneceğini düşünüyorum.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

buyumenin-gercek-orani

Büyümenin gerçek oranı

sil-bastan-yapma-zamani

Sil baştan yapma zamanı