in , ,

Geride kalan 2 yıl için teşekkürler!

Fast Company Türkiye’nin 13’üncü sayısıyla birlikteyiz.

fastcompany-subat-mart-sayısı
M. RAUF ATEŞ
Fast Company Türkiye Kurucusu [email protected]

Aralık/Ocak sayısında bir araştırma yazısı hazırlamıştım. Aslında iş dünyasında başka isim ve tanımlamalarla yer alan bir yaklaşımın “ekosistem” adıyla yeniden formüle edildiğini, rekabetin önemli araçlarından biri haline geldiğine yönelik trendi ortaya koymaya çalışmıştım.

Sık sık görüşlerine başvurduğum ünlü yönetim danışmanı Ram Charan, yaptığım görüşmede, ekosistemin, “büyümenin yeni yolu” olduğunun altını çizmişti. Ona göre, bir ekosistem kuran ve bu sistemi başarıyla yöneten şirketler yeni dönemde fark yaratıyorlar.

Bu sayıyla birlikte Fast Company, Türkiye’de üçüncü yılına giriyor. Daha önce yazdığım gibi, bu sürede 20 yıllık bir mesafe aldık, iş dünyasının en önemli mecralarından biri olduk. Bunu, daha yayına başlamadan önce kurmaya başladığımız ekosisteme borçluyuz. Yeni dergi için yola çıkarken, genç startup’lardan büyük şirket/grup CEO’larına, kadın kuruculardan aile şirketleri bireylerine kadar çok geniş bir alanı, onları da işin içine dahil ederek kapsadık. Şirketler ve iş insanlarıyla ilişkileri, reklam veren/sponsor olandan öteye, bir iş ortaklığına oturtmaya çalıştık. Sadece alan değil, veren de olmanın önemine inandık. Özellikle genç girişimcileri, kadın girişimcileri destekledik.

Bu sürede iş dünyasının her tarafından büyük destek gördük. İçeriğe katkıdan ilana, ödüllere başvurulardan sponsorluk/etkinliklere kadar inanılmaz işbirliklerini gerçekleştirdik. Tabii eksiklerimiz ve hatalarımız da oldu, önerilerle düzeltmeye gayret gösterdik. Sizlerin önerisi ve eleştirileriyle, daha iyisini yapmaya çalışacağız.

Geride kalan sürede, ekosistemi destekleyecek çok sayıda “alt marka” ve “platform” yarattık. Yeni dönemin ruhuna uygun olduğunu düşündüğümüz bu markalara, sizlerin de önerisiyle, yenilerini ekleyeceğiz. Ancak, içinde bulunduğumuz yılın programını hazırladık. CEO Council’dan CIO/CMO’lara, kadın girişimcilerden (Female Founders) aile şirketi genç bireylerine kadar çeşitli alanlarda önemli çalışmalarla karşınızda olacağız…

AYVALIK VE BODRUM

Geçen yılın en önemli buluşması, hiç şüphesiz, iş dünyasında büyük ilgi gören Ayvalık Business Forum oldu. Şimdiden neredeyse kapasitemiz doldu ve belki de ilk defa 8 ay kala çok iş ortağı eklendi. Tekrar teşekkür ediyorum. Tarihi tekrar yazayım; 16-17 Eylül 2022.

Son olarak Young Owners Forum, ailelerin genç bireyleri ile önde gelen startup’ların katılımıyla gerçekleşti. 2-3 Eylül’de 3’üncüsü gerçekleşecek. Bu önemli buluşma, artık neredeyse genç dostlarımızın doğal buluşma noktası haline geldi. Bu konuda da öneriler varsa bekliyorum.

Tekrar bizi bugüne getiren desteklerinize teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız!

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-İHRACAT-2022---Büyüme-için-Global-Fırsatlar

E-ihracat 2022

dijital-liderler

Dijital liderlerin yeni yıl ajandası