in ,

Hitit, havacılık sektörü liderlerini buluşturdu

Hitit, 28 yılını birçok yerel ve küresel başarılarla dolu dolu geçirmiş bir havacılık yazılım şirketi… Global sıralamalarda ilk 3’te yer alan şirket, 60’ın üzerinden havayolu firmasını uçuran teknolojinin mimarı… Rezervasyon, biletleme, check-in gibi havayollarının en temel operasyon sistemleri; tarife ve ekip planlama gibi operasyonel işlemler ve hava kargo için yazılım çözümleri üretiyor. Tek noktadan hizmet anlayışıyla dünyanın çok sayıda havayolu ve seyahat sektörü şirketine teknoloji ihracatı gerçekleştiriyor.

hitit-havacıılık-sektoru-liderleri-bulusturdu

Nur Gökman (Hitit Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su),
Nevra Onursal Karaağaç (Hitit Satış ve Pazarlamadan Sorumlu GMY)

Hitit’in her sene dünyadaki havayolu partnerlerini bir araya getirdiği Hitit Partner’s Event pandemi döneminden sonra ilk kez düzenlendi. Havayolu teknolojilerindeki son gelişmelerin ve sektörün geleceğine dair öngörülerin konuşulduğu toplantı Hitit’in ev sahipliğinde 8 Eylül 2022’de Kuruçeşme Divan’da gerçekleştirildi. Türkiye’nin en büyük havacılık teknolojileri ihracatçısı Hitit’in düzenlediği etkinliğe Belçika’dan Pakistan’a, Kazakistan’dan Romanya’ya, Bahamalar’dan Tanzanya’ya birçok ülkeden 200’ün üstünde üst düzey yönetici katıldı.

Küresel havacılık teknolojileri pazarının en büyük isimleri arasında olan Hitit, dünyanın dört bir yanından katılan temsilcilerle sektörün dinamikleri ve gelişmelerini masaya yatırdı. Konferansın önemli konukları arasında IATA Başkanı Mehmet Nane, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat ve Fransız astronot Jean-François Clervoy da yer alarak birer konuşma yaptılar.

Hitit’in yapay zeka alanında yakın zamanda iş birliği yaptığı TAZI.ai EMEA Bölge Sorumlusu Cenk Kıral’ın Hitit ile birlikte sunum yaptığı etkinlikte ayrıca düşük maliyetli, hibrit ve ulusal havayollarından üst düzey yetkililerin katılımıyla düzenlenen panellerde farklı havayolu iş modellerinin pandemiden çıkış öyküleri ve şimdiki durumları ele alındı.

Partner sayısı 3 yılda 3 kat arttı

Konferansın açılış konuşmasını yapan Hitit Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nevra Onursal Karaağaç, tarihte ismini taşıdıkları Hitit uygarlığının imza attığı birçok yeniliğe işaret ederek, kendilerinin de havacılık teknolojilerine yeni bir soluk ve anlayış getirdiklerini, bu yenilikçi yaklaşımın pandemi sürecinde de kendini gösterdiğini belirtti. Karaağaç konuşmasına şöyle devam etti:

“Kullandığımız yenilikçi teknolojimiz ile pandemi sürecinde sektörümüzde öne çıkmayı başardık, üç yıl gibi kısa bir sürede partner sayımızı 20’li rakamlardan 60’ın üzerine çıkarttık. Bu başarı, Hitit’in dünya havayolu teknolojileri sektöründeki yerini sarsılmaz bir şekilde sabitledi. Sadakat yazılımı ile çıktığımız yolda tek noktadan hizmet yaklaşımı ile rezervasyondan biletleme sistemlerine, operasyondan muhasebeye, kargo ve dağıtım kanallarına kadar uzanan geniş bir yelpazede çözümler sunan Hitit olarak mart ayında gerçekleştirdiğimiz halka arz ile daha da güçlenerek büyümeyi hedefliyoruz. ”

“Teknoloji olmadan havacılık sektörü olmaz”

Havacılık sektörünün pandeminin ardından yeniden canlandığına işaret eden IATA Başkanı Mehmet Nane, bazı Avrupa ülkelerinde yolcu sayılarının pandemi öncesine ulaştığını kaydetti. Nane, sektörün 2023’te kâra geçeceğini öngördüklerini söyledi. Havacılık sektöründe teknoloji çözüm ortaklığının evlilik gibi olduğunu belirten Nane, “Teknoloji olmadan havacılık sektörü olmaz. İyi günde de kötü günde de hep yanınızdadır. 17 yıllık iş birliğimizde Hitit bizim için hep çok iyi bir partner oldu” dedi.

Bolat’tan Hitit’e büyük teşekkür

Türkiye’nin hizmet ihracatının geçen yıl 55 milyar dolar olduğuna işaret eden Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, bu yıl bu rakamın 80 milyar doların üzerinde beklendiğini söyledi. Bolat, “Algoritmaları bir ürüne dönüştürmek nerdeyse bir sanat. Hitit bunu başaran bir şirket. Bu nedenle onlara hem bunu bir Türk şirketi olarak başardıkları için hem de sektör adına tebriklerimi iletiyorum. Eş zamanlı olarak Türk Hava Yolları’nın Yönetim Kurulu Başkanıyım. Türk Hava Yolları olarak bir ihalemiz var. Ben en iyi fiyata en iyi hizmeti almak isterim ve Hitit, bu hizmeti verebilecek şirketlerden biri… Şunu ifade etmeliyim ki, şimdi dijital zekâ zamanı. Hitit’i bu seviyede görüyor, Türkiye’ye ve havacılık sektörüne olan katkıları için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Ekosistem yönetişimi modeliyle rakipsiz”

Havayolu şirketlerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen geniş yelpazede çözümleri ile sektörde hizmet verdiklerine işaret eden Hitit Ürün ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Semra Kandemir, bu modelin Hitit’i rekabette ayrıştırdığını söyledi. Kandemir, şöyle devam etti:

“2022 yılına da yaratıcı stratejileri ürün geliştirme sürecimize entegre ederek başladık. Bu yıl yatırım yaptığımız önemli alanlardan biri yapay zeka destekli uygulamalar… Yapay zeka destekli makine öğrenimi sistemleri ve yazılımları konusunda faaliyet gösteren TAZI ile seyahat ve havacılık sektörünün dijital dönüşümü için önemli bir adım attık. İki şirket arasında yapılan anlaşma ile TAZI’nin yapay zeka teknolojileri ve makine öğrenimi, Hitit’in yazılım çözümlerinde kullanılacak.”

Havayolu yazılımları alanında dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Hitit, 5 kıtadan gelen 40’ın üzerinde havayolu ve seyahat firmasının temsilcisini İstanbul’da ağırladı.

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arzu-Kaprol-ve-Jimmy-Key’den-duyulara-hitap-eden-koleksiyon

Arzu Kaprol ve Jimmy Key’den duyulara hitap eden koleksiyon

İstanbulluları-geleceğin-teknolojileri-ile-buluşturuyoruz

İstanbulluları geleceğin teknolojileri ile buluşturuyoruz