in , ,

HT Solar Enerji, yeşil enerji dönüşümüne öncülük ediyor

Yeşil enerji dönüşümüne öncülük eden HT Solar Enerji, kurulduğu günden bu yana, dünyanın dört bir tarafına ihraç ettiği panelleriyle daha iyi bir gelecek için çalışmalarını sürdürüyor.

HT-Solar-Enerji

Türkiye’de 2016 yılında kurulan, yıllık 2 GW üretim kapasitesi bulunan ve 500’ü aşkın çalışanı olan HT Solar Enerji, Türkiye başta olmak üzere; Amerika, Avrupa ve Orta Doğu’ya güneş paneli ihraç ediyor.

Güneş enerjisi sektörünün en prestijli listesi olan ve Bloomberg tarafından yayınlanan Tier 1 listesinde yer alan HT Solar Enerji; Çin devlet şirketi HT-SAAE’ye bağlı bir kuruluş.

Ayrıca, ABD merkezli test laboratuvarı olan ve sektörün önde gelen kurumları arasında yer alan PV Evolution Labs (PVEL) tarafından bu yıl da “En İyi Performans Gösteren Üreticileri’’nden biri seçilerek; 2018 yılından itibaren dünya sıralamasında önde gelen şirketlerden biri olmayı başardı.

2023’te yeni yatırımlar ön planda

HT Solar Enerji, İstanbul Serbest Bölge’de yer alan üretim tesisinde çevreyle dost ürünler üretirken, tedarik zincirini de bu hassasiyetle yönetiyor. 32.000 m2’lik alana kurulu fabrikasında 60, 72 ve 78 hücreli olmak üzere 3 farklı boyutta güneş paneli üretimi gerçekleştiren şirket; ürün portföyünde, full black ve bifacial panel gibi müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik farklı güneş panelleri bulunduruyor.

HT Solar Enerji Satış ve Pazarlama Direktörü Emre Kulaç, globaldeki trendleri de takip ettiklerini, 2023 yılı içerisinde, yüksek verimli TOPCON hücrelerle de üretim yapmaya başlayarak, projelerin maliyetlerini azaltma noktasında yatırımcılara desteklerinin süreceğini ifade etti.

ABD’ye panel ihraç ediyoruz

Gücünü uzay teknolojilerindeki tecrübesinden alan HT-SAAE Genel Merkezi’yle birlikte AR-GE ve inovasyon çalışmalarına hız kesmeden devam eden HT Solar Enerji, pazar dinamiklerine ve müşteri ihtiyaçlarına göre ürünlerini sürekli güncelliyor.

Türkiye’de Güneş Enerji Santrali (GES) kurulu gücünün Mayıs 2023 itibariyle 10 GW’a ulaştığını belirten Kulaç, şunları söyledi: “Türkiye’nin birçok farklı noktasına bugüne kadar 1800 MW’in üzerinde projeye panel tedariği sağladık. Ayrıca 2022 yılında, İstanbul Serbest Bölge’de yer alan fabrikamızdan ABD pazarına, yaklaşık 1000 MW güneş paneli ihraç ettik. ABD dışında ağırlıklı olarak Almanya, Hollanda, Macaristan, Fransa, Polonya, Romanya, Sırbistan ve Meksika’ya ihracat yapmaya devam ediyoruz. Artan talebi karşılamak adına farklı lokasyonlarda yeni yatırım planlarını da değerlendiriyoruz.”

“NET SIFIR EMİSYONA KATKI”

Türkiye’nin PV sektöründeki önemli oyuncularından biri olan HT Solar Enerji, özellikle fabrika çatılarına ve arazilere kurulacak olan güneş enerjisi santrallerini, yeşil enerji dönüşümüne yönelik en önemli adımlardan biri olarak görüyor. Gelecek nesillere daha yeşil ve temiz bir dünya bırakabilmek amacıyla, yenilenebilir enerjinin hayatın her alanında uygulanması gerektiğinin altını çizen HT Solar Enerji, Avrupa Birliği tarafından yayınlanan Yeşil Mutabakat Anlaşması’nın en önemli hedefi olan, “net sıfır emisyon”a katkı sağlamayı sürdürecek.

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik-teknolojisini-FOREO-şekillendiriyor

“Güzellik teknolojisini FOREO şekillendiriyor”

Türkiye’den-orijinal-molekül-çıkaracağız1

“Türkiye’den orijinal molekül çıkaracağız”