in , ,

“Türkiye’den orijinal molekül çıkaracağız”

Polifarma Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vildan Kurmulu, 2023 yılı ‘‘Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadını’’ listesinde yer aldı. Şirketini hızlı büyütmesiyle öne çıkan Vildan Kumrulu, Polifarma’nın 2023 yılı planlarını ve gelecek stratejilerini anlattı.

Türkiye’den-orijinal-molekül-çıkaracağız1

VİLDAN KUMRULU
POLİFARMA YÖNETİM KURULU
BAŞKAN YARDIMCISI

Uluslararası saygın yayınlardan birinin düzenlediği ‘Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın Listesi’nde yer almak benim için çok anlamlı. Bir toplumun geleceğinin ancak eğitimle değişebileceğinin bilincinde sorumlu bir lider olarak, genç yöneticilere tavsiyem; hangi yaşta olurlarsa olsunlar eğitimi ve yaşam boyu öğrenmeyi odaklarına almaları. Eğitim sayesinde ‘işin içine girerek’ hâkim olabilir, kendi sektörünüzdeki ihtiyaçları-eksikleri bilebilir ve buna göre planınızı oluşturabilirsiniz. Bir diğer önemli tavsiyem de ‘konfor alanlarından çıkmaları’. Herkesin yaptığını yapmak yerine katma değer sağlayacak yeni alanlara gitmek cesaret ister. Topluma faydalı olmak için cesur olun, hata yapmaktan korkmayın.

8 YILDIR PAZAR LİDERİYİZ

Polifarma, 37 yıldır hepimizin en temel ihtiyacı olan sağlığa değer katıyor. Daha fazla hastaya şifa bulma, ilaca erişimi kolaylaştırma ve ilaçtaki dışa bağımlılığımızı azaltmak için kendimizi geliştirecek çalışmalara ağırlık veriyoruz. Yüzde 100 Türk sermayeli, global bir ilaç şirketi olarak hastane ürünlerinde son 8 yıldır pazar lideriyiz ve bu lider konumumuzu sürdürmeye devam edeceğiz.

Geçtiğimiz yılı da çok başarılı geçirdik, 2023 yılında bu başarının üzerine katarak devam etmek istiyoruz. Ruhsatını aldığımız yeni ürünler, nadir hastalıklar ve biyoteknoloji alanında hedeflerimizi gerçekleştirmemizi sağladı. Bağımsız bir araştırma şirketinin yayınladığı raporda, kullanıcılar nezdinde ‘En Güvenilen ve En Çok Tavsiye Edilen Hastane Ürünleri Markası’ olmanın gururunu yaşadık. Bu gurura, Türkiye’de ilk yüksek teknoloji “smart aseptik” GMP ilaç üretim ve dolum hattımız ile yatırım kategorisinde Altın Havan Ödülü’nü, Feed the Future’dan Takviye Edici Gıda kategorisinde ‘En Güvenilir Gıda Takviyesi’, Golden Pulse Awards’dan Polifarma Sokağı projesiyle ‘Yılın En Başarılı Kurum İçi Eğitimi’ kategorisinde aldığımız ödüller de eklendi. ‘Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri Araştırması’nın sonuçlarına göre, sadece Türkiye’nin “En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri” arasına girmekle kalmadık; tüm sektörlerde “Ar-Ge Merkezlerinde En Fazla Proje Yürüten Şirketler” arasında ilk 10’da, ‘İlaç Sektöründe En Fazla Proje Yürüten Firmalar’ listesinde ise 4’üncü sırada yerimizi aldık.

ORİJİNAL MOLEKÜL YARATACAĞIZ

Geçtiğimiz yılki başarılarımızı 2023’te daha da ileriye taşıyacağımıza inancımız tam. 1.500’den fazla çalışanımız ile 2023’te de odağımıza hayatı koyarak ‘‘Önce Hayat’’ diyoruz. Orijinal moleküller üzerinde çalışmaya ve sonuçlarını almaya başladık. Türkiye’de orijinal molekül yaratılmaz yargısını kıracağız ve dünyada orijinal molekül çalışmalarımızla adımızı daha çok duyuracağız.

Kendimizi biyobenzer ve biyoüstün ilaçlardaki öncü çalışmalarımız ile konvansiyonel ilaç üretiminin ötesine geçmiş, katma değeri olan biyoteknolojik ürünler ve kendi molekülünü üreten ‘global bir sağlık üssü’ olarak tanımladık ve bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Daha yılın ilk çeyreğinde iken yurtdışında iki firma ile anlaşma imzalayarak farklı bir alana daha girmiş olmanın heyecanını yaşıyoruz.

Planlarımızda, en büyük güçlerimizden Ar-Ge ekibi ve teknik donanımımızı genişletme ile üretim kapasitesini artırmak için makine yatırımı yapmak var. 3 farklı lokasyonda hizmet veriyoruz; İstanbul’da Genel Merkezimiz, Ergene, Tekirdağ’da 77 bin metrekare üretim tesisimiz ve Ankara’da Ruhsatlandırma Merkezimiz. Ruhsatını alarak üretmeye başladığımız her yeni ilaç bu 3 ilde iş imkânı sağlıyor.

Hastane ürünleri pazar lideri olmamızın yanı sıra, 2021 yılında girdiğimiz reçeteli pazarlar alanında özellikle alerjide nadir hastalıklar başta olmak üzere; nefroloji ve çok yakın zamanda faaliyete başlayacağımız göz hastalıkları branşlarında da iddiamızı sürdürüyoruz.

AR-GE YATIRIMINA DEVAM

Polifarma’nın bugün geldiği yerde kalıcı olması, bizim araştırma ve geliştirmeye olan inancımız ve yatırımlarımız sayesindedir. 2017 yılında kurulan AR-GE üssümüz POLAr-Ge’de Türkiye ilaç pazarının hammadde tedarikinde yurtdışı bağımlılığını azaltmak ve yetim ilaç kategorisindeki atılımımızı desteklemek amacıyla uzun bir süredir hammadde sentez çalışmalarımızı Ar-Ge ekibimiz ve yurtdışındaki iş ortaklarımızla sürdürüyoruz.

Orijinal molekül projelerimizde elde ettiğimiz olumlu sonuçlara ilave olarak dünyada sadece birkaç üreticisi olan bir hammaddeyi sentezleyen, ilaca dönüştüren ve hammadde olarak satan bir firma konumuna gelmek için tüm gayretimizle çalışıyoruz.

“HEDEFİMİZDE İHRACATI ARTIRMA VAR”

2022 yılında ciromuzu bir önceki yıla kıyasla 2,6 katına çıkardık. Bu yıl odağımızda, ihracat ciromuzu artırma var. 2022 yılını, uluslararası düzeyde 3 anlaşma yaparak noktaladık; Güney Koreli ilaç devi Dong-A ST ile lisans anlaşması, Fransız ilaç şirketi Laboratoire Aguettant ve Polonyalı ilaç şirketi S-Lab ile yaptığımız anlaşmalar; küresel pazarın güçlü bir oyuncusu olmamızı destekliyor. Son 10 yılda yabancı markaların hakim olduğu Parenteral Beslenme Ürünlerinde de lider konuma geldik.

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HT-Solar-Enerji

HT Solar Enerji, yeşil enerji dönüşümüne öncülük ediyor

bu-ayin-onerileri

Bu ayın önerileri