in , , ,

İş dünyasından haberler (Ağustos-Eylül 2022)

Haber, yenilik, atama, lansman

gazete

Fotoğraf: Pixabay

SİBER GÜVENLİK GENÇLERDEN SORULUR!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in genç odaklı kent vizyonu doğrultusunda gençlerin önünü açacak bir proje daha hayata geçiriliyor. Başkan Soyer’in geçen mayıstaki İzmir Gençlik Festivali’nde müjdesini verdiği Siber Güvenlik Girişimcilik Programı başlıyor. Eğitim, mentorluk, yatırımcıya erişim, hukuki destek, fonlara erişim gibi imkânlara ihtiyaç duyan ve siber güvenlik girişimcisi olmak isteyen gençler için tasarlanan program için son başvuru tarihi 15 Ağustos. Başvurular siberguvenlik.izmir.bel.tr adresi üzerinden alınıyor.

 

ECZACIBAŞI’NDAN SAĞLIKTA STRATEJİK SATIN ALMA

Eczacıbaşı Holding, Türkiye ve dış pazarlarda ilaç alanında stratejik önemde bir satın almaya imza attı. ABD’li Amgen’in sahip olduğu Türkiye’nin ilk ilaç şirketlerinden Gensenta’yı satın alan Eczacıbaşı, ihracat pazarlarında güçlenmeyi hedefliyor. Eczacıbaşı, Gensenta’nın yüzde 99,96’sı için 135 milyon dolar ödeyecek. Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “Çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşamın öncüsü olmayı ilke edinen bir kuruluş olarak hem Türkiye hem de dış pazarlarda geniş ürün yelpazesi ve farklı tedavi alanlarındaki yenilikçi ilaçlarla faaliyetlerimizi artırmayı planlıyoruz. Bu satın alma ile ilaç ve biyobenzer ilaçların üretimi, ilaç hammaddesi üretimi ve sağlık alanında ihracat yetkinliklerini portföyümüze katarak, yerli üretimin gücü ile büyümeye devam ediyoruz” diye konuştu.

 

‘GENÇ’LEŞEN DİMES’TEN YENİ BİR TAT

Türkiye’nin ilk yerli sermayeli meyve suyu markası Dimes, genç tüketicilerine keyfi katlayan meyve odaklı lezzetler sunmaya devam ediyor. Tüketici testlerinde özellikle genç hedef kitlenin beklentilerinde en üst sıralarda çıkan Dimes, çok beğenilen tatları Karpuz-Çilek ve Ekşi Elma’ya, şimdi Kavun-Ananas da eklendi.

 

TAV LOUNGE’LARI ARTIK GALERİ GİBİ!

TAV İşletme Hizmetleri, yakın zamanda yenilediği Bodrum Primeclass özel yolcu salonunda misafirlerini sanatla buluşturuyor. Bodrum Primeclass Lounge’da Türk resim sanatının önemli isimlerinden Devrim Erbil’in daha önce görücüye çıkmamış eserleri sergilenecek. Özel yolcu salonlarında seyahat deneyimine yeni bir bakış açısı getirdiklerini söyleyen TAV İşletme Hizmetleri CEO’su Güçlü Batkı şunları söyledi: “Primeclass özel yolcu salonlarımızda önemli sanatçıların eserlerinin sergileneceği bölümler açmaya başladık. Misafirlerimizin uçuş öncesinde uğrak merkezi olan lounge’ları, belli dönemlerde sanat galerisine dönüştürerek benzersiz bir deneyim yaşamalarını sağlıyoruz.”

 

YILDIZ HOLDİNG’DEN KADIN ÇİFTÇİLERE 35 MİLYON TL

Yıldız Holding şirketlerinden Kerevitaş’ın Superfresh markası “Tarımın Kadın Yıldızları” projesi kapsamında, sözleşmeli kadın çiftçilerden 5 bin ton yaş meyve-sebze ürün alımı gerçekleştirerek 35 milyon TL tutarında değer yaratacak. Yıldız Holding’in global değerleri arasında kapsayıcılık ve kültürel farklılıkların önemli bir yer tuttuğunu belirten Yıldız Holding Kadın Platformu Elçisi Begüm Mutuş şu bilgileri verdi: “Kadın Platformumuz, Yıldız Holding ve şirketlerinde örnek uygulamalara hız verip, ülkemizde fırsat eşitliği alanında topyekûn bir dönüşüme destek olmayı amaçlıyor. Bu kapsamda kadın çiftçilerimizle önemli bir iş birliği gerçekleştiriyor, Tarımın Kadın Yıldızları projesini başlatıyoruz. Sözleşmeli kadın çiftçilerimize Superfresh markalı ürünlerimizde kullanılmak üzere üç yıl boyunca doğrudan alım garantisi veriyoruz.”

 

BİLFEN’DE BİR BAŞARI GELENEĞİ

Bilfen Ortaokulları’nın LGS’den başarıyla çıkan şampiyonları belli oldu. Ankara Çayyolu, İskenderun, Kayseri ve İstanbul Ortaokulları’nda eğitim gören 15 öğrenci, LGS’de Türkiye birinciliği elde etti. Bilfen Çamlıca Ortaokulu’nda düzenlenen törenle kupalarını alan öğrencilerin mutlulukları gözlerinden okundu. 2022 LGS sınavında tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puan alan Bilfen Bahçeşehir Ortaokulu öğrencileri Ayşe Umay Bahçıvan ve Eren Yalçın, Bilfen Çayyolu Ortaokulu öğrencisi Yiğit Işık, Bilfen Çamlıca Ortaokulu öğrencileri Zeynep Özge Gürbüz ve İpek Ülkür, Bilfen Esenşehir Ortaokulu öğrencileri Çağan Öztaş ve Derin Sarp Seçer, Bilfen Halkalı Ortaokulu öğrencileri Mina Tatlısu, Fatih Şen ve Yusuf Alp Aksu, Bilfen İskenderun Ortaokulu öğrencisi Naz Döker, Bilfen Kayseri Ortaokulu öğrencisi Berra Özkardaş, Bilfen Yenişehir Ortaokulu öğrencileri Ela Karaca ve Efe Sivişoğlu ve Bilfen Kurtköy Ortaokulu öğrencisi, başarılarının sırrının “planlı çalışmak ve kaliteli soru çözmekten” geçtiğini söylediler.

 

OYUNLA DAHA YARATICI ÇOCUKLAR

LEGO Group, 1932 yılında Ole Kirk Kristiansen tarafından temelleri atılan LEGO yapım parçasının 90’ıncı yılını kutluyor. 30’dan fazla ülkede 55.000’den fazla ebeveyn ve çocukla online olarak gerçekleştirdiği 2022 LEGO İyi Oyna Araştırması’ndan kayda değer sonuçlar çıktı. Buna göre neredeyse tüm ebeveynler, oyun oynamanın çocukların yaratıcılıklarını (%93), iletişim yeteneklerini (%92), problem çözme becerilerini (%92) ve güven duygularını (%91) güçlendirdiğini düşündüklerini söylüyor. Çocuklar oyun oynarken, hızla değişen dünyada başarılı olmalarına yardımcı olacak beceriler geliştiriyorlar. En önemlisiyse neredeyse tüm çocuklar ailece oyun oynamanın kendilerini mutlu ettiğini (%97), rahatlamalarına yardımcı olduğunu, kafalarını okuldan uzaklaştırdığını (%95) ve oyunun en sevdikleri öğrenme yolu olduğunu söylüyor.

 

ŞİBA İLHAN CAYMAZ, FAZLA GIDA CFO’SU OLDU

Sektörün deneyimli ismi Şiba İlhan Caymaz, CFO olarak Fazla Gıda bünyesine katıldı. Küresel çapta lider firmalarda geçen 12 yıllık kurumsal deneyiminin ardından Caymaz, gıda işletmelerinin atık yönetimini üstlenen Fazla Gıda’nın nakit akışını ve finansal taahhütlerini yönetmeyi hedefliyor.

 

KADINLARA DAHA FAZLA SÖZ HAKKI

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu ile çalışanların katılımıyla her ay düzenlenen “Sanko Çay Sohbetleri” programının son konukları mühendis kadınlar oldu. Dünya Kadın Mühendisler Günü nedeniyle düzenlenen buluşmaya, Sanko Tekstil ve Süper Film Ambalaj’da çalışan kadın mühendisler katıldı. Kadınların iş yaşamının her kademesinde karar verici konumda olması gerektiğini vurgulayan Konukoğlu şunları söyledi: “Bilgiye erişimin çok kolay olduğu bir dönemi yaşıyoruz, bu süreci çok iyi değerlendirmeliyiz. Dijitalleşmenin önem kazandığı bir dünyada gelişime ve değişime uyum sağlamalıyız. Günümüzde çok önemli bir konuma gelen mühendislik, kodlama gibi alanların geleceğimizi şekillendireceği şüphesiz.”

“YILDIZLAR YAĞMURU”

Akbank ve Turkcell ana sponsorluğunda 18-21 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Global Marketing, 3D Virtual Reality Online olarak 4 gün boyunca dünyanın en önemli pazarlama guruları ve iş dünyasının en etkin liderlerini bir araya getirecek. Zirvede, pandemi ile değişen ekonomik, sosyolojik, psikolojik koşulların pazarlamaya etkileri değerlendirilecek. Marketing 5.0, pazarlamanın geleceği, yeni normalde başarı faktörleri, trendler, “Lovemark” olmanın yeni kuralları, pazarlama liderlerinin ve ajans profesyonellerinin “yeni gerçekte” değişen rolü, müşterilerin satın alma kararlarının değişimi, dijital gelecekte yaratıcı marka olma, metaverse, nöromarketing, kurumsal iyilik ve sürdürülebilirlik gibi birçok kilit konuya yer verilecek.

 

GÜMÜŞ ÖDÜL UĞUR’UN

Uğur Okulları, sosyal medyadaki başarılı çalışmalarıyla Türkiye’nin en kapsamlı sosyal medya yarışması Brandverse Awards’ta 3’üncü kez Gümüş ödülün sahibi oldu. Uğur Okulları Kurumsal İletişim ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Elif Türkay “Sosyal medya yeni jenerasyona ulaşmak için en doğru platform. Markaların sosyal medya performanslarını objektif verilere dayalı olarak ölçen Brandverse Awards’ta bu ödülü almamız gurur verici. Bu ödül, paylaşımlarımızın geniş kitlelere ulaştığının en önemli göstergesi” diye konuştu.

 

CISCO’NUN ODAĞINDA 4 TEKNOLOJİ VAR

Cisco Türkiye Genel Müdürü Didem Duru, Cisco Live 2022 etkinliğinde duyurduğu yeni teknolojileri ve inovasyonları Türk basınıyla da paylaştı. Didem Duru, makroekonomik baskıların, jeopolitik zorlukların ve pandeminin dünya genelinde dijitalleşme sürecini hızlandırdığına işaret ederek, bu sürecin şirketleri 4 ana konuya odaklanmaya yönelttiğini vurguladı: “Uygulamaların yeniden tasarlanması, Hibrit işgücünün desteklenmesi, Altyapının dönüştürülmesi, Verilerin ve iş modellerinin güvenli hale getirilmesi.”

 

ESAS SOSYAL’DEN 150 MEZUNA OLANAK

Şevket Sabancı vizyonuyla İlk Fırsat Programı’ndan mezun olan gençler, İstanbul Marriott Otel Asia’da düzenlenen etkinlikte buluştu. Mezunlar, vizyoner kişiliğiyle gençlere ışık olan merhum Şevket Sabancı’yı da doğum gününde andı. Merhum Şevket Sabancı’nın 2000 yılında kurduğu Esas Holding’in sosyal yatırım birimi Esas Sosyal, sürdürülebilir ve ölçülebilir toplumsal fayda yaratmayı amaçlıyor. Holding’in 5 ana iş kolundan biri olarak faaliyete geçtiği 2015 yılından beri “gençlik ve istihdam” konusuna odaklanarak, sosyal etkisi yüksek 2 yatırım programını sürdürüyor.

 

KOÇFİNANS’TAN STARTUP’LARA ÖZEL

Koçfinans, gelecek vaat eden startup’ları destekleyerek, onları daha fazlası için teşvik etme hedefiyle Koçfinans Demo Day Programı’nı hayata geçirdi. Program kapsamında startup’lara Koçfinans ile iş birliği, yatırım alma imkanı, nakit desteği, sektör profesyonelleri ve mentorlar ile çalışma, iş bağlantıları, Koçfinans’ın geniş müşteri kitlesine erişim imkanı gibi pek çok değerli fırsat sunuluyor. Koç Finansman Bilgi Teknolojileri ve Ar-Ge Direktörü Özlem Ekşioğlu Kumuk, “Değişen ve gelişen yeni düzende yenilikçi iş modelleri ile ilham olacak girişimlere vereceğimiz bu destekten dolayı mutlu ve gururluyuz. Birbirinden değerli çalışmalar ve yaratıcı markalar göreceğimizden hiç şüphemiz yok” dedi.

 

SEV OKULLARI’NDAN MISSION POSSIBLE

Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV), bu yıl beşincisini düzenlediği Mission Possible’da, SEV’e bağlı Amerikan Liseleri’nde öğrenim gören öğrencilerin proje yönetimi, liderlik ve girişimcilik konularında deneyim kazanmalarını sağlarken global ve inovatif düşünmelerini hedefliyor. Bu yıl Özyeğin Üniversitesi iş birliği ile hayata geçen Mission Possible 5’te kazananlar, yapılan değerlendirmeyle belirlendi. Üsküdar Amerikan Lisesi’nde Yakibo App, İzmir Amerikan Koleji’nde 3D Printing Accessibility, Tarsus Amerikan Koleji’nde Çukurova Youth Volunteering, SEV Amerikan Koleji’nde ise Compost isimli projeler ipi göğüsledi. Kazanan ve her biri için 7 bin 500 TL’lik fon sağlanan projeler, 2022-23 eğitim ve öğretim yılında hayata geçirilecek.

 

ISI YALITIMININ SAĞLIĞA ETKİSİ BÜYÜK

Isı yalıtım sektörünün lider markası Dalmaçyalı, bilim insanlarıyla birlikte “Isı Yalıtımının İnsan Sağlığına Etkisini” araştırdı. Araştırmada, ısı yalıtımsız evlerin yüzde 30’unda rutubet ve küf oluşumu görüldü. Anket sonuçlarına göre küf sorunu yaşanan evlerde yaşayanlarda yüzde 50 oranında KOAH, astım, bronşit ve alerjik bronşit görülüyor. Küfün olmadığı evlerde ise bu oran yüzde 22 düzeyinde. Isı yalıtımlı ve yalıtımsız iki örnek ev karşılaştırıldığında, ısı yalıtımıyla yüzde 60’a varan enerji tasarrufu da sağlanabiliyor. Betek Boya Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, “Türkiye’de yüzde 70’in üzerinde binada ısı yalıtımı bulunmuyor. Bu durum insanların fiziksel ve psikolojik sağlığını doğrudan etkileyen termal konforun ülkemizde mutlak gelişmesi gerektiğini gösteriyor” diye konuşuyor.

 

TİCARİ ARAÇLAR ARTIK ÇEVRECİ

Türkiye’nin ticari araç markası Anadolu Isuzu, ihracat başarılarına yenilerini eklemeye ve yurtdışı pazarlarda büyümeye devam ediyor. Anadolu Isuzu, değişen talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda çevreci ve düşük emisyonlu modellere ve otonom araçların geliştirilmesine giderek daha fazla odaklanıyor. Alternatif CNG yakıtlı Isuzu Kendo/Interliner ile Avrupa’da Yılın Sürdürülebilir Otobüsü 2022 ödülünün sahibi olan Anadolu Isuzu, çevreci teknolojisi ve modern tasarımı ile tüm dünyada beğeni toplayan tam elektrikli NovoCITI Volt midibüsün 12 ve 18 metrelik versiyonlarını da yıl içerisinde pazara sunmaya hazırlanıyor. Anadolu Isuzu alternatif ve geri dönüşümlü malzemelerin kullanımına da öncülük ediyor.

JTI’DE GÖREV DEĞİŞİKLİKLERİ

JTI Türkiye Kurumsal İlişkiler ve İletişim Direktörlüğüne Özge Zeynep Öztürk, Hukuk Direktörlüğüne Berrak Özen Üzüm getirildi. 2013 yılında JTI Türkiye’ye Resmi İlişkiler Sorumlusu olarak katılan Öztürk, 2020’de Regülasyon İşleri Müdürlüğü pozisyonuna atanarak yasal düzenlemeler, vergilendirme, yasa dışı ticaretle mücadele alanlarında strateji geliştirilmesinde aktif rol oynadı. Hukuk Direktörlüğü Pozisyonuna atanan Berrak Özen Üzüm ise profesyonel hayatına 1995’te avukat olarak adım attı. 13 yıl birçok yabancı yatırımcının Türkiye’deki ve Türk yatırımcının yurtdışındaki operasyonları konusunda hukuki destek verdi. 2007’de JTI Türkiye’ye katılan Üzüm, Hukuk Müdürü olarak farklı departman ve ülkelere hukuksal destek vererek global projeleri yönetti.

 

ANADOLU SAĞLIK MERKEZİ’NE YENi GENEL MÜDÜR

İnsan odaklı yaklaşımla hizmet sunan Anadolu Sağlık Merkezi’nin Genel Müdürlük görevine, sağlık sektörünün tecrübeli isimlerinden Timur Atsüren getirildi. Yeditepe Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde lisansını ve University of Colorado’da İş ve Girişimcilik Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlayan Timur Atsüren, meslek hayatına ABD’de başladı. 2005-2008 arasında The Little Nell’de Satın Alma Uzmanı, 2008-2010’da Sodexo’da Satın Alma Yöneticisi, 2010-2012 arasında Aksigorta’da Satın Alma Yöneticisi olarak görev alan Atsüren; 2013 yılında Acıbadem Sağlık Grubu’na katıldı.

 

PANDEMİDE 3 KAT BÜYÜDÜ

İnsan kaynakları ve personel yönetim yazılımı Kolay İK, Eksim Ventures liderliğinde Gözde Tech Ventures, Maxis Yenilikçi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Aktif Ventures Mindvest Fonu ve Galata Business Angels’ın katılımı ile 1.9 milyon dolar yatırım aldı. Pandemi döneminde şirket bazında 3 kat büyüyen Kolay İK, 2015 Aralık ayından beri 18 ülkede şirketlerin insan kaynakları süreçlerini yönetmelerini sağlıyor. Her geçen gün sayısı artan çözüm ortaklarıyla birlikte insan kaynakları süreçleri için tek platform haline gelmeyi hedefleyen Kolay İK, 3600 şirket ve 260 bin çalışana hizmet veriyor.

 

VODAFONE RED’LİLER 1 YILDA 528 MİLYON TL TASARRUF ETTİ

Vodafone, Red’li müşterilerinin hayatını ekonomik ve sosyal yönden kolaylaştırmaya devam ediyor. Vodafone Red müşterileri, dijitalleşmeye dayalı kullanım alışkanlıkları ve özel Vodafone Red faydaları ile son 1 yılda toplam 528 milyon TL’lik ayrıcalıktan yararlandı. Bu süreçte Red’liler, tarifelerinde bulunan sınırsız uygulamalar sayesinde en popüler uygulamalarda toplam 46 milyon GB interneti ek ücret ödemeden kullandı. Ayrıcalıklarla dolu dünyasını her geçen gün genişleten Vodafone Red, müşterilerine eğlencede, marka işbirliklerinde, yurtdışında ve yeni nesil dijital hizmette faydalar sunmayı sürdürecek. Vodafone Red’in son bir yılının değerlendirildiği toplantıda konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, “Geleceğin dijital servislerde olduğunu düşünüyoruz. Bu düşüncemizin bir sonucu olarak, yeni nesil bağlantı ve dijital servisler şirketi olma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedefimize ulaşmak için müşteri deneyiminde de dijitalleşmenin nimetlerinden faydalanmaya ve her müşterimize kişiselleştirilmiş ve tutarlı deneyim sunmaya önem veriyoruz. Önümüzdeki dönemde de Red’lilere hem kendilerini özel ve öncelikli hissettirecek, hem de yaşam tarzlarına uyan ayrıcalıklar sunmaya devam edeceğiz” diye kaydetti.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mülakatta karşınıza çıkacak 5 ‘kültürel uygunluk’ sorusu

ceo-mu-gm-mu-

CEO mu? GM mi?