in , , ,

İş dünyasından haberler

Haber, yenilik, atama, lansman

is-dunyasindan-haberler

Fotoğraf: Pixabay

HAMDİ ULUKAYA GİRİŞİMİ DÜNYA MARKASI OLUYOR

Chobani Kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya’nın girişimcileri destekleme programı Hamdi Ulukaya Girişimi (HUG), programa davet ettiği Startup’ların ABD başta olmak üzere tüm dünyaya açılmasını sağladı. Hamdi Ulukaya Girişimi’ne girişimci adayı olarak katılan Büşra Köksal tarafından hayata geçirilen Plastic Move ise Türkiye’nin ilk biyoplastik fabrikasını yıllık bin 200 ton kapasite ile gerekli tüm izinleri alarak faaliyete geçirdi. Plastic Move şirketlerin plastik tüketimini yüzde 20’ye kadar azaltıyor ve atıkları ekonomiye kazandırıyor. Hamdi Ulukaya Girişimi Startup Destek Programı’nın yeni dönem duyuruları ve tüm detaylı bilgiler www.ulukayagirisimi.com adresinde.

 

İŞ GELİŞTİRME SERRA YILMAZ’A EMANET

Sistem Global Danışmanlık’ın iş geliştirme, satış ve marka yönetimi süreçlerinin yönetimine teknoloji sektörünün deneyimli ismi Serra Yılmaz atandı. 20 yılı aşkın süredir, teknoloji, fintech, e-ticaret ve perakende sektörlerinde Xerox Türkiye ve Samsung Electronics’in de içinde bulunduğu birçok yerli ve uluslararası kurumun satış ve pazarlama organizasyonlarında üst düzey yönetici olarak görev alan Serra Yılmaz, Sistem Global Danışmanlık’ta Chief Sales & Marketing Officer (CSMO) olarak göreve başladı.

 

CLOTİE’DEN İLK YAPAY ZEKA DESTEKLİ STYLING ASİSTANI

Kurulduğu günden beri yapay zeka (AI) ile devrim yaratmayı planlayan ve bunun için doğru zamanı bekleyen Clotie, teknolojilerini markaların kullanımına sundu. Clotie’nin yapay zekası, moda trendlerini ve tüketici davranışlarını sürekli olarak izleyerek önerilerini gelişen moda ortamını yansıtacak şekilde uyarlıyor.

 

KOÇ, UMUDU BİRLİKTE ÇOĞALTIYOR

Koç Holding, Topluluk Şirketleri ile birlikte AFAD koordinasyonunda 5 farklı noktada, yaklaşık 20 bin kişinin yaşayacağı, 5 bin adet konteynerden oluşan ve sosyal yaşam alanlarıyla öne çıkan Umut Kentleri kurdu. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu ve Koç Holding’in üst düzey yöneticileri Hatay Umut Kent’i ziyaret ederek kent sakinleriyle bir araya geldi. Levent Çakıroğlu, “Kamu kurum ve kuruluşları ile hızlıca temasa geçtik. Güneş panelinden iş makinesine, jeneratörden sobaya, temiz içme suyundan hijyen malzemelerine kadar yüzlerce kalem ürünü bölge için yola çıkardık. Ayrıca mobil mutfak, tuvalet ve çamaşırhane kurulumu için ekipler oluşturduk. Diğer yandan; arama kurtarma çalışmalarında görev alabilecek eğitim ve donanıma sahip 531 Koç çalışanımız, AFAD ekipleriyle koordineli olarak bölgeye ulaştı. Nitekim, ekiplerimiz 117 kişiyi enkaz altından kurtardı” dedi.

 

İŞ BANKASI’NDAN GİRİŞİMCİ KADINLARA FON DESTEĞİ

Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) imzacısı olan ve Mart ayında yayımladığı “Kadının Güçlenmesi Bildirgesi” ile kadın işletmecilere 5 yıl içerisinde 100 milyar TL tutarında finansman desteği sağlayacağını taahhüt eden Türkiye İş Bankası, söz konusu desteği hızlı bir şekilde kadın girişimcilere ulaştırıyor. 2022 yılında girişimci kadın müşterilerine 20,9 milyar TL’lik nakdi ticari kredi sağlayan İş Bankası, bu kredi hacminin 12 milyar TL’sini KOBİ ve işletme segmentindeki girişimci kadın müşterilerine kullandırdı. Bankanın, 2023 Ağustos itibarıyla girişimci kadınlara kullandırdığı toplam kredi miktarı 15,9 milyar TL, söz konusu kredi hacmi içinde işletme-KOBİ segmentindeki kredi tutarı ise 7,8 milyar TL oldu.

 

PETROL OFİSİ’NDEN DEV YATIRIM

Petrol Ofisi Grubu, Kocaeli’deki madeni yağ fabrikasının yıllık üretim kapasitesini iki katına çıkarıyor. Yeni yatırımla birlikte Türkiye’nin madeni yağ tüketiminin yarısını sağlayacak lojistik merkezinin açılışı, devlet erkanı ve yerel yönetimin de katılımı ile gerçekleştirildi. Petrol Ofisi Grubu CEO’su Mehmet Abbasoğlu, “Bu entegre dev merkez 4 kıtaya ihracat yapan, Türk mühendisliğini dünyaya taşıyan ve ülkemizin enerji bağımsızlığı stratejisinde önemli rol oynayan bir teknoloji üssü konumunda. Toplam elektrik ihtiyacının yüzde 30’unu güneş enerjisiyle elde ettiğimiz bu dev tesis, olası bir İstanbul depreminde şehirdeki istasyon satışlarımızın dört gününü karşılayacak ve motorin ithalatının azalmasında önemli rol oynayacağına inandığımız büyük bir motorin tank parkını içinde barındırıyor” dedi.

 

GELİRİNİ SON 3 YILDA 4 KATINA ÇIKARDI

Yeni nesil teknoloji ürünleri üretmek üzere 2010 yılında kurulan ve halihazırda Türkiye’nin önde gelen yerli akıllı telefon üreticilerinden olan Reeder Teknoloji, toplam satış hasılatını son 3 yılda bileşik bazda yüzde 98 büyüttü. E- kitap okuyucu ile başladığı teknoloji üretimi serüvenini, tablet, akıllı saat, robot süpürge ve akıllı telefon ile genişleten, son olarak LED TV üretimine başlayan Reeder Teknoloji’nin hisseleri halka arz edildi ve Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Reeder Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Uygar Saral, “Samsun’da, Anadolu insanının özverisi ve emeği ile 13 yıl önce başladığımız yolculuğumuzda yine bu toprakların insanıyla emin adımlarla ilerliyoruz. Bugün geldiğimiz noktada akıllı telefon pazarında yüzde 6,5’lik pazar payımızı da hızla artırmaya kararlıyız. Bunun yanı sıra yakın zamanda heyecanla LED TV üretimine de başladık” diye konuştu.

 

PAZARYERİ KURMAK İSTEYEN İŞLETMELERE ÇÖZÜM

2020 yılından beri sunduğu çözümler ile fark yaratan Ozan Elektronik Para’nın iş dünyasına hizmet veren markası Ozan Business, işletmelere ve girişimlere ödeme, tahsilat konusunda ihtiyaç duydukları tüm ürün ve hizmetleri yenilikçi bakış açısıyla sunmaya devam ediyor. Ozan Business Pazaryeri Çözümleri, e-ticaret sitelerinin ve pazaryerlerinin ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri tek bir çatı altında sunarak işletmelere büyük kolaylık sağlıyor.

 

MEDIAMARKT CLUB, 5 MİLYON KULLANICIYA ULAŞTI

Geniş ürün yelpazesiyle teknolojiseverlere hizmet sunan MediaMarkt, bir yandan mağazalar açarak Türkiye’deki yatırımlarına devam ederken bir yandan da teknolojiseverler için hayata geçirdiği özel hizmetlerle ‘deneyim şampiyonu olma’ iddiasını sürdürüyor. Türkiye’de 4 yıl önce hayata geçirilen MediaMarkt CLUB, ülkenin en büyük sadakat programı konumunda bulunuyor. MediaMarkt CLUB’ın bugün Türkiye’deki kullanıcı sayısı ise 5 milyona ulaştı.

 

NAGARRO + MBIS, “RISE WITH SAP” İLE YENİ FIRSATLAR

Türkiye’nin ilk SAP Gold Partner’ı Nagarro + MBIS, işletmelere dijital dönüşümde sektörlerinde lider konuma gelmeleri için yenilikçi yaklaşımıyla yol çiziyor. “Rise with SAP” ile şirketlere daha akıllı kararlarla hızlı aksiyon almaları yönünde fırsat sunarken orta ve uzun vadede ise tasarruf sağlıyor. Nagarro + MBIS, ERP veri ve süreçlerini bulut teknolojilerine taşıma aşamasında işletmelerin yanında olurken, bu uygulama ile şirketlerin dijital dönüşümünü hızlandırmalarına, daha stratejik kararları daha hızlı almalarına yardımcı oluyor.

 

YEMEKSEPETİ’NDE YENİ ATAMA

Selin Süzer, Yemeksepeti Chief Marketing Officer (CMO) olarak atandı. Yemeksepeti CEO’su Mert Baki’ye bağlı çalışacak olan Selin Süzer, markanın pazarlama vizyonunun ve stratejisinin belirlenmesi, uygulanması ve sürekli yenilenmesi konularında liderlik edecek. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü ve Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management MBA mezunu olan Selin Süzer, çalışma hayatına P&G’de başladı.

 

AKBANK’TA KAAN GÜR DÖNEMİ

Akbank Genel Müdürü olarak 2012’ten bu yana görev yapan Hakan Binbaşgil, yönetim kurulu başkan yardımcısı ve murahhas üye olarak atandı. Bankanın yeni genel müdürü de Kaan Gür oldu. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı, “Bankamızda çok önemli bir bayram değişimi gerçekleştiriyoruz. Hakan beyin uzmanlığı ve bilgi birikimiyle yeni pozisyonda da Akbank’a önemli katkılarda bulunmaya devam edeceğine yürekten inanıyorum. 2011-2017’de Akbank üst yönetimde görev yapan Kaan Gür de, bütün tecrübesiyle yuvaya geri dönüyor” dedi. Hakan Binbaşgil de yeni görevine ilişkin olarak şunları söyledi: “Eski bir Akbanklı ve lider takımımızın başarılı bir üyesi olan Sayın Kaan Gür’e Genel Müdürlük görevini teslim etmekten ötürü büyük bir memnuniyet duyuyorum.” Akbank’ın yeni Genel Müdürü Kaan Gür ilk açıklamasında, “Akbank’a bu önemli görev için yeniden katılmaktan dolayı çok mutluyum. Ülkemizin en köklü kurumlarından biri olan Akbank’ın Genel Müdürlük görevini üstlenmek benim için büyük bir onur ve ayrıcalık. Akbank’taki güçlü ekiple birlikte bu mirası daha da yüceltmek, yepyeni ufuklara taşımak için hazırız” dedi.

 

İŞ LEASING’İN İLK YARI PERFORMANSI

Leasing sektörünün en büyük oyuncusu İş Leasing’in konsolide aktif büyüklüğü 40.4 milyar TL’ye ulaşırken, leasing portföyü 21.6 milyar TL, konsolide net karı ise 883 milyon TL oldu. İş Leasing Genel Müdürü U. Şafak Öğün, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023 aynı zamanda Şirketimizin de 35’inci kuruluş yıl dönümü. Bu anlamlı yılda, tamamı yerli sermayeli bir şirket olarak, ülkemize karşı sorumluluğumuz ile ekonomiye katma değer sağlayacak projeleri desteklemeye devam ediyoruz.Ülkemizin başta yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarına desteğimizi artırarak sürdüreceğiz. İlk etapta Fransız Kalkınma Ajansı kuruluşu PROPARCO’dan 40 milyon Euro tutarında uzun vadeli kaynak temin ettik” dedi.

 

50’NCİ YAŞINI DÜNYA LİDERLİĞİYLE KUTLADI

İzmit’te, 1973’te faaliyetlerine başlayan Kordsa, aradan geçen 50 yılda dünyanın lider ileri malzeme şirketlerinden biri oldu. 50’nci yıl özel etkinliğinde konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Kordsa’nın “global ileri malzeme şirketi” olma vizyonuyla bugüne kadar çok sayıda ilki başardığının altını çizerken, “Kordsa önümüzdeki dönemde de dünyadaki malzeme devrimine öncülük edecek. Farklı coğrafyalarda hatta uzayda hayatı güçlendirmeye devam edecek. Sabancı Topluluk Vaadi’ndeki gibi; Türkiye ile dünyayı birleştirecek. Hem bugün ve gelecek; hem de Türkiye ve dünya arasında bir köprü olacak” dedi.

 

MONSTER NOTEBOOK’TA İKİ ATAMA

Monster Notebook İş Geliştirme Direktörlüğü görevini yürüten Salim Tütüncü, ‘Global Satış Direktörlüğü’ görevine atandı. Tütüncü, uluslararası satış faaliyetlerinin tamamının etkili bir şekilde planlanması, yürütülmesi ve kontrol edilmesinden sorumlu olacak. Şirket bünyesinde yapılan bir diğer atamada da Ersin Güntaş, ‘Notebook ve PC İş Birimi Direktörlüğü’ görevine getirildi. Şirket bünyesinde 13 yıldır görev yapan Güntaş, Türkiye ve global pazarda ürün hedeflerinin belirlenmesi, mevcut ürünlerin geliştirilmesi, notebook cihazların yanında PC ürünleri projesinin hayata geçirilmesi gibi kritik süreçlere liderlik edecek.

 

MAGDEBURGER SİGORTA’YA YENİ GENEL MÜDÜR

Bor Holding bünyesinde faaliyet gösteren, köklü geçmişiyle dünyanın sayılı sigorta şirketleri arasında yer alan Magdeburger Sigorta’nın yeni genel müdürü Ceyhan Hancıoğlu oldu. Ceyhan Hancıoğlu: “Magdeburger Sigorta’nın bu sektördeki köklü geçmişi ve dinamik yapısıyla yeni başarıları yakalayacağız. Ekibimle birlikte, müşterilerimize en iyi hizmeti sunarak, güvenirliği ve inovasyonu bir araya getireceğiz. Birlikte güzel işlere imza atacağımıza olan inancım sonsuz” dedi.

 

HOCAM BİZ STARTUP OLDUK!

Garaj Alp Oğuz Ön Kuluçka, 2018’den beri teknoloji tabanlı girişimlere-girişimcilere ev sahipliği yapan bir merkez. En önemli varlık nedeni, gençlerin tekno-girişimlerini gerçekleştirebilmelerini kolaylaştırmak. Anaokulundan üniversiteye kadar tüm eğitim kademelerinde görev yapan öğretmen, akademisyen, eğitim görevlileri Garaj Alp Oğuz bünyesinde şirketleşebiliyorlar. Lise öğrencileri de mentor desteği, tohum yatırım erişim, eğitim ihtiyaçları, startup’ları için ekip arkadaşı veya teknik becerisi bulunan iş arkadaşı bulma olanağı elde ediyorlar.

 

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA HEDİYE

Koton, ‘Yaşama Saygı’ felsefesiyle sürdürülebilirlik yaklaşımının önemli bir parçası olarak suya, doğaya ve dünyamıza dost üretim teknikleriyle üretilen Suya Saygı Koleksiyonu’nu 2019 yılında hayata geçirdi. Serbest Dalış Dünya Rekortmeni, Milli Sporcu Şahika Ercümen, bu koleksiyona ilham kaynağı oldu. Şahika Ercümen, başarısını Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına armağan ederken, birlikte yol aldığı Koton ile başarısını kutladı. Kutlama etkinliğinde Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz ve Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz’ın ev sahipliğinde medya dünyasının önemli isimleri bir araya geldi. Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz, “Şahika ile yollarımız üç yıl önce, sürdürülebilirlik yaklaşımımız Yaşama Saygı manifestomuzu yayınladığımız dönemde kesişti. Endüstrimiz dünyamıza en çok iz bırakan, su tüketimi en yüksek sektörlerden biri. İşe kendimizden başlayarak hızlı ve kararlı adımlarla yolculuğumuzu planladık. Suya Saygı koleksiyonumuzu 2021 yılının ilkbahar yaz sezonu itibarıyla lanse ettik. Şimdi 6’ıncı sezonunu hazırladığımız koleksiyon ile geçtiğimiz 5 sezonda tam 10 milyon 783 bin litre su tasarruf ettik. 823 bin kilogram daha az karbon emisyonu sağladık” dedi.

 

ÇAĞRI SÜZER’E YENİ GÖREV

Halen bankanın ödeme sistemleri ve ortaklıklardan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yapan Murat Çağrı Süzer, mevcut görevlerine ek olarak müşteri çözümleri ve dijital bankacılık alanından da sorumlu olacak. Anımsanacağı gibi, bankada müşteri çözümleri ve dijital bankacılıktan sorumlu genel müdür yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu, bu görevinden ayrılarak, ING Hollanda’ya transfer olmuştu. Bankadan yapılan açıklamaya göre Çağrı Süzer’in, görevi çerçevesinde GÖSAŞ, tüketici finansmanı, dijital varlıklar ve iş ortakları alanları, müşteri çözümleri ve dijital bankacılık ile birleşti. Süzer, aynı zamanda bankanın iletişim faaliyetlerinden de sorumlu olacak.

 

ECLİT’TE YENİ DÖNEM

Türkiye’de ‘bulut hizmeti’ alanının önde gelen oyuncularından Eclit’in yeni CEO’su Önder Kaplancık oldu. Yeni görevine başlayan Önder Kaplancık, daha önce Hepsiburada’da CTO ve son 5 yıllık dönemde KoçDigital’de genel müdür olarak görev üslendi.

 

ING HOLLANDA’YA TÜRKİYE’DEN TRANSFER

Garanti BBVA’da genel müdür yardımcısı olarak görev yapan Işıl Akdemir Evlioğlu, ING Hollan’da bireysel bankacılık başkanı ve icra kurulu üyesi olarak atandı. Evlioğlu, yeni görevine 1 Kasım 2023’te başlayacak.

 

DOĞAN HOLDİNG’DE YENİ ATAMA

Doğan Yalçındağ, 11 Eylül 2023 tarihi itibariyle Doğan Holding İcra Kurulu Üyesi olarak görev almaya başladı. Koç Özel Lisesi’nde lise eğitimini, üniversite eğitimini ise Amerika’da Brown University’de ekonomi ve tarih alanında tamamlayan Yalçındağ, kariyerine 2015 yılında Londra’da Goldman Sachs’da analist olarak başladı. Sermaye piyasaları ve halka arz bölümünde, gelişmekte olan piyasalar ile ilgilenen Doğan Yalçındağ bu görevinin ardından Türkiye’ye dönmüş ve Doğan TV’de çeşitli birimlerde görev aldı. Türkiye’nin en büyük yerli internet televizyonu olan 2016’da BluTV’yi kuran Yalçındağ, 7 yıl CEO’luk görevini üstlenmiştir.

 

SCHNEIDER ELECTRIC TÜRKİYE VE ORTA ASYA BÖLGESİ İSMAİL YAMANGİL’E EMANET

Bora Tuncer’in uluslararası operasyonlardan sorumlu dijital dönüşüm kıdemli başkan yardımcısı olarak atanmasından sonra Schneider Electric Türkiye Ülke Müdürü İsmail Yamangil’in görevine yeni sorumluluk bölgesi eklendi. Yamangil, Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ı içeren Orta Asya bölgesindeki büyüme ve gelişim stratejilerinin belirlenmesi ve uygulamasına liderlik edecek…

ASTELLAS TÜRKİYE’YE YENİ GENEL MÜDÜR

İlaç sektörün oyuncularından Astellas Türkiye’nin yeni genel müdürü Şeyma Bahşi oldu. 2020’den bu yana Astellas Singapur ve Malezya Genel Müdürü olarak görev yapan Bahşi, sektörde 22 yıllık deneyimi olan bir profesyonel. Şeyma Bahşi, Astellas’a katılmadan önce Merck, Abdi İbrahim ve Eczacıbaşı İlaç’ta çeşitli görevlerde bulundu.

 

İGA İNSAN KAYNAKLARI’NA YENİ LİDER

İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA ve bağlı iştiraklerinin insan kaynakları liderliğine Seda Kaplan Erdoğan atandı. İGA Havalimanı İşletmesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Seda Kaplan Erdoğan, 14 Ağustos itibariyle insan kaynaklarından sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev başladı. Erdoğan, yeni görevi kapsamında, İGA CEO’su Kadri Samsunlu’ya bağlı çalışacak.

 

TAV 2025’TE 1,5 MİLYAR EURO CİRO HEDEFLİYOR!

Yılın ilk yarısında 39 milyon yolcuya hizmet veren, Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki lider markası TAV Havalimanları, finansal ve operasyonel performansıyla dünyadaki rakiplerinin önüne geçti. Üç yıl boyunca çift haneli büyüme öngören TAV, Antalya ve Almatı’da yeni yatırımların devreye girmesiyle ivmesini artıracak. TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan “TAV Havalimanları olarak sekiz ülkede 15 havalimanı işletiyoruz. Dengeli portföyümüz sayesinde küresel toparlanma eğrisinin önünde yer alıyoruz. 2022 sonu itibariyle finansal ve operasyonel olarak pandemiyi geride bıraktık. Bu yılın ilk altı ayında da büyümemizi sürdürdük. Ciromuzun yüzde 64’ü yurtdışı operasyonlarımızdan geliyor” diye konuştu.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

joe.foster

Şirket Doktoru

kar-elde-etmeden-uzun-sure-gitmek-zor

Kâr elde etmeden uzun süre gitmek zor