in , , ,

İş dünyasından haberler (Haziran-Temmuz 2022)

Haber, yenilik, atama, lansman

is-dunyasindan-haberler

Fotoğraf: Pixabay

FARPLAS’A YENİ CEO

Büyümeye, globalleşmeye, yeni iş birliklerine odaklanan ve yatırım yapmayı sürdüren Farplas; otomotiv sektörünün deneyimli isimlerinden Emin Ataç’ı, CEO olarak atadı. 2019 yılından beri Fark Holding Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Ataç, 9 Mayıs günü itibarıyla yeni görevine başladı.

 

EN ÇOK ‘HEPSİBURADA’ TAVSİYE EDİLİYOR

Hepsiburada, bağımsız araştırma kuruluşu FutureBright’ın gerçekleştirdiği ve “E-ticaret NPS (Net Prompter Score/Tavsiye Etme Skoru) Araştırması” sonuçlarına göre, “Türkiye’nin en çok tavsiye edilen e-ticaret markası” oldu. 2022’nin ilk çeyreğinde tekrarlanan bağımsız araştırma kapsamında 5 bin 400 kişiyle anket çalışması gerçekleştirildi. Çalışma sonucunda Hepsiburada, ürün ve hizmet kalitesi ve sağladığı deneyimle müşterilerin çevrelerine en çok tavsiye ettikleri e-ticaret markası oldu.

 

DEHŞAN ERTÜRK İSTEGELSİN’İN CEO’SU OLDU

Online süpermarket alışverişinde alanının önde gelen şirketlerinden İstegelsin’in yeni CEO’su Dehşan Ertürk, 1997 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünden mezun olduktan sonra 2001 yılında New York Şehir Üniversitesi Baruch Koleji’nde İşletme alanında yüksek lisansını tamamladı. Yıldız Holding ailesine 2020 yılında katılan Ertürk, istegelsin CEO’su olarak atanmadan önce Yıldız Ventures COO’su olarak çalışıyordu.

 

FOUNDER ONE’IN HEDEFİ“ETKİ YATIRIMI”

Dünyayı daha yaşanabilir kılmak için çözümler üreten erken aşama teknoloji odaklı etki girişimcilerini destekleyen girişim sermayesi yatırım fonu Founder One kuruldu. Türkiye Girişimcilik Vakfı, Türkiye Bilişim Vakfı ve Maxis Girişim Sermayesi Portföy işbirliğiyle kurulan, yatırım komitesi üyeleri arasında Faruk Eczacıbaşı ve Sina Afra’nın da olduğu Founder One, yaklaşık 100 girişime 300 milyon TL’lik fon büyüklüğüyle yatırım yapmayı hedefliyor. Founder One, toplum veya çevre üzerinde sürdürülebilir olumlu etki yaratacak ve ölçülebilir etki hedefleri olan girişimlere fikir ve tohum aşamasında fon desteği sağlayacak.

 

İYZİCO YÖNETİMİNDE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Türkiye’nin öncü ödeme ve elektronik para kuruluşu iyzico’da yeni bir dönem başlıyor. Şirketin kurucusu olarak 2013 yılından beri CEO’luk görevini yürüten Barbaros Özbuğutu, Yönetim Kurulu Başkanı oluyor. iyzico’nun CEO’luğunaysa, 8 yıldır şirkette olan ve COO olarak önemli projelere imza atan Orkun Saitoğlu getiriliyor. Resmi değişiklik 1 Ağustos 2022’de gerçekleşecek.

 

GRATİS’E 2 ÖDÜL

Kurulduğu günden bu yana birçok farklı alanda pek çok ödülün sahibi olan Gratis, 2022 yılının ilk çeyreğinde aldığı ödüllerle de sektördeki öncülüğünü sürdürüyor. Gratis, son olarak Pazarlama Türkiye tarafından gerçekleştirilen E-Ticaret Ödülleri’nde “Yılın Yükselen Kişisel Bakım Sitesi” kategorisinde ve Discovery The Talent ile DORinsight Araştırma iş birliğinde gerçekleştirilen 2021 Yılının 21 Markası Ödülleri’nde “En Beğenilen Kozmetik Markası” kategorisinde birincilik ödülünü aldı.

 

“AB’YE UYUM İÇİN HIZLI OLACAĞIZ”

Makina İmalatçıları Birliği (MİB) 18’inci Olağan Genel Kurulu’nda mevcut başkan Emre Gencer, güven tazeledi ve yeniden seçildi. Genel kurulun açılışında konuşan Emre Gencer, “Ana pazarımız Avrupa’da etkinliğimizi sürdürebilmemiz için AB müktesebatına uyumda daha hızlı hareket etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle Yeşil Avrupa Eylem Planı, Döngüsel Ekonomi Eylem Planı ve AB Dijital Tek Pazarı mevzuatlarına uyumda geç kalmamamız gerektiğini her vesileyle gündeme getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

NUH ÇİMENTO’DAN ÇEVRE DÖNÜŞÜMÜ

Nuh Çimento, karbon ayak izini sıfıra düşürme hedefleri çerçevesinde çimento faaliyetlerinde kullandığı dizel yakıtlı kaya kamyonlarını, ABB’nin yüksek teknolojili ürünleri ile elektrikli kamyonlara dönüştürecek. Proje sayesinde yıllık 1 milyon litre dizel yakıt tasarrufu hedefleniyor.

 

FOUR SEASONS HOTEL BOSPHORUS YENİ SEZONA HAZIR

İstanbul Boğazı’nın büyülü manzarasına eşlik eden Four Seasons Hotel Bosphorus, yaz dönemi için farklı yeme içme alanlarında gurme lezzetleri eğlenceli programlarla hazırlanıyor. Otel; yaz mevsimini farklı restoranlarında yaratıcı lezzetleri ve yazın ruhunu yansıtan renkli programları ile misafirlerine farklı deneyimler yaşatmayı hedefliyor.

 

KAZANCI HOLDİNG’E YENİ İK DİREKTÖRÜ

9 bin çalışanı ile 22 ülkede faaliyet gösteren Kazancı Holding, yönetim kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor. Seher Deniz Bilgin, ‘İnsan Kaynakları Direktörü’ olarak Kazancı Holding üst düzey yönetim ekibine katıldı. Bilgin, Holding bünyesinde yer alan Aksa Enerji, Aksa Doğalgaz, Aksa Elektrik, Aksa Jeneratör, Aksa Tarım ve Aksa Turizm şirketlerinin tüm insan kaynakları yönetiminden sorumlu olacak.

 

EKOL LOJİSTİk’TEN KADIN ŞOFÖRLERE DAVET

Toplumsal cinsiyet eşitliğini şirket politikası haline getiren Ekol Lojistik, tır şoförü olmak isteyen kadınlara istihdam sağlıyor. Şirket bünyesinde çok farklı alanlarda sunduğu imkanlarla, lojistik sektöründe dünya ortalamasının iki katı kadın çalışana sahip olan Ekol, kadın şoförlerle filolarını genişletiyor. Ekol İnsan Kaynakları Genel Müdürü Gülçin Poyraz, “Hedefimiz; şoför olmak isteyen tüm kadınlara Ekol’de istihdam fırsatı yaratarak operasyonlarımızda görevlendirmek. Tır şoförlüğü yapmak isteyen tüm kadınlar bizimle iletişime geçebilir” diye konuştu.

 

BÜLENT ECZACIBAŞI’DAN FOTOĞRAF SERGİSİ

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın fotoğraf sergisi, 3 Temmuz 2022 tarihine kadar İstanbul Modern Beyoğlu’nda izleyiciyle buluşacak. Bülent Eczacıbaşı, Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern’in dünyaca ünlü mimar Renzo Piano imzasını taşıyan yeni müze binasının inşaat sürecini fotoğrafladı. Uzun yıllardır fotoğrafçılıkla uğraşan Eczacıbaşı’nın müzenin yeni binasının inşaatı sırasında çektiği fotoğraflar, Bülent Erkmen’in küratöryel konsept, kurgu ve tasarımıyla, “Dönüşümden Yansımalar: Yeni İstanbul Modern’e Doğru” başlığıyla sergileniyor.

 

ŞİMDİ SERGİ ZAMANI

EKAV/Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, küratörlüğünü Zeynep Öztürk’ün yaptığı, farklı disiplinlerdeki sanatçıların bir araya geldiği “No:1 2022” isimli karma sergiye 28 Mayıs-25 Haziran tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nde yıllar önce yolları kesişen on sanatçı 21 eseriyle yeniden bir araya gelerek “No:1 2022” sergi serisini başlatıyor. Farklı disiplinlerde özgün tarzlarıyla üretim yapan sanatçılar karma sergide ilk kez bir araya gelirken, üniversite yıllarından bu yana süregelen dostluklarını sanatın birleştirici gücü ile buluşturuyor.

 

ANADOLUBANK 25. YAŞINI KUTLUYOR

Türkiye’nin köklü bankalarından biri olan Anadolubank, 25’inci yılını kutluyor. Banka’nın 25’inci yılıyla ilgili açıklamalarda bulunan Anadolubank Genel Müdürü Namık Ülke, konuyla ilgili açıklamasında şunları dile getirdi: “Türk bankacılık sektörünün genç, dinamik ve saygın kurumları arasında yer alan bir banka olarak üç şube ile çıktığımız yolculuğumuzda bin 654 çalışanımızla 116 şubeye ulaştık. Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli bankası olarak bundan sonra da yenilikçi uygulamalarımızla fark yaratmaya, hem müşterilerimize hem de ülkemiz ekonomisine katma değer sağlamaya ve geleceğe yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

 

İŞ BANKASI’NIN “GELECEĞE ORMAN” UYGULAMASI 100 BİN KATILIMCIYA ULAŞTI

Türkiye İş Bankası’nın sürdürülebilir bir gelecek hedefi kapsamında hayata geçirdiği “Geleceğe Orman” uygulaması, 100 bin katılımcıya ulaştı. İş Bankası da bugüne kadar uygulama kapsamında kullanıcılar tarafından TEMA Vakfı’na bağışlanan fidanlara ek olarak 1.250 fidan bağışında bulundu. Başladığı tarihten bu yana 100 bin katılımcının 39,2 milyon karbon puan topladığı uygulama kapsamında 1.247 fidan bağışı gerçekleşti. İş Bankası, Geleceğe Orman’la müşterilerinin günlük yaşantılarıyla etkileşimli şekilde daha çevre dostu bir yaşam sürmelerine de aracılık ediyor. Uygulamayla ilk üç yılda toplam 1 milyon adet fidan dikimi yapılması öngörülüyor.

 

VAKIFBANK’TAN YEŞİL KREDİ ATAĞI

Bilançosunda “en fazla sürdürülebilir” temalı kaynağa sahip Türk bankası konumundaki VakıfBank, uzun vadeli ve uygun maliyetli bu kaynakları toplumun tüm kesimlerinin ihtiyaçlarına uygun ürünler halinde sunmaya devam ediyor. VakıfBank’ın yeşil konut finansmanına yönlendirdiği kredi miktarı 432 milyon TL’ye ulaşırken, Dünya Bankası’ndan sağlanan kaynak ile de gençlere, KOBİ’lere ve kadınlara 430 milyon TL’lik kredi desteği sağlandı. VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “Stratejik olarak öncelik verdiğimiz konuların başında gelen sürdürülebilir bankacılık alanında attığımız adımlar sayesinde bu alanda yurt dışından uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynak temin etme konusunda pek çok önemli işleme imza attık” diye konuştu.

 

ALTERNATİF BANK’IN “ENGELSİZ” YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLERİ

Alternatif Bank’ın, herkes için hak temelli ve erişilebilir bir bankacılık hizmeti sunmak amacıyla odağına aldığı “Engelsiz Bankacılık” çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği “Engelsiz Bankacılık Ideathonu 2022” sonuçlandı. Türkiye’deki tüm üniversitelerin lisans, yüksek lisans öğrencilerinin ve mezuniyetinin üzerinden en fazla 1 yıl geçmiş yeni mezunların katılımına açık düzenlenen Ideathon 2022’nin finali, Youtube üzerinden canlı yayınlanan online etkinlikle gerçekleşti. Yapılan seçime göre, birincilik ödülü ‘Greencod Takımı’na, ikincilik ödülü ‘Eternal Takımı’na ve üçüncülük ödülü de ‘Grup 14 Takımı’na verildi.

 

INSIDER’A YENİ CPCO GELDİ!

Son aldığı yatırımla Türkiye’nin yazılım alanındaki “ilk Unicorn”u olma başarısını elde eden ve 26 ülkede global olarak da faaliyetlerini sürdüren Insider’da CPCO (Chief People & Culture Officer) görevine Sevil Kayaş Yılmaz atandı. İş yaşamına Akkök Holding’de başlayan, PepsiCo’da devam eden ve son olarak Vodafone Türkiye’de Yetenek Stratejisi ve Gelişimi Direktörü olarak rol alan Sevil Kayaş Yılmaz, 9 Mayıs 2022 tarihi itibariyle Insider ailesine katıldı.

 

TÜRKİYE’DE İLK ‘DİJİTAL SLİP’

Garanti BBVA, bankacılık sektöründe Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek alışverişlerde “dijital slip” uygulamasını hayata geçirdi. Kart kullanıcıları uygulama aracılığı ile fiziksel olarak aldıkları “kağıt slip”in birebir aynısı olan dijital versiyonunu görüntüleme imkanı bularak basılı slip saklama gereksiniminden kurtulacak. Müşteriler ayrıca “sliplerimi sadece dijital olarak almak istiyorum, basılı almak istemiyorum” tercihi yaparak kağıt tüketimini ve karbon ayak izlerini azaltma şansı elde edecek. Garanti BBVA Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Murat Çağrı Süzer, “Yapılan araştırmalara göre tüm sektörlerde 2021 yılında yapılan işlemler göz önüne alındığında, kağıt sliplerin hayatımızdan çıkmasıyla birlikte 5 bin ton kağıt tasarrufu ile 86 bin ağacı kurtarılabileceğimizi öngörüyoruz” dedi.

 

EYÜBOĞLU EĞİTİM KURUMLARI MESLEK SEÇİMİNE KATKI YAPIYOR

Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nın 2006’dan bugüne düzenlediği Kariyer Günleri 9 Mart 2022’de kurumun Çamlıca Kampüsü’nde gerçekleşti. Farklı mesleklerden 24 değerli konuşmacıyı, 5 farklı oturumla, Eyüboğlu Koleji ve Burçak Eyüboğlu Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileriyle buluşturan etkinlik büyük ilgi gördü. Öğrencilere, akademik eğilimleri ve ilgi alanları doğrultusunda potansiyellerini en iyi şekilde kullanabilecekleri ve severek yapacakları meslekleri seçmelerine olanak tanımak amacıyla düzenlenen Kariyer Günü’nde konuklar eğitim hayatlarını, kariyer yolculuklarını, meslekleri ile ilgili deneyimlerini ve başarı öykülerini paylaştı.

 

İŞ BANKASI’DAN OLİMPİYAT DESTEĞİ

Türkiye İş Bankası ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için iş birliğine gitti. Banka, 2024 Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil edecek milli sporcularımıza yol arkadaşlığı yapmak üzere Olimpiyat Komitesi’nin resmi destekçisi oldu.aİş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, “İnanıyorum ki Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile beraber yürüyeceğimiz bu yolculukta hepimizi gururlandıracak, sevindirecek başarılara birlikte imza atacağız. Bu başarılar, sadece skorla veya madalyayla ölçülmeyecek. Çünkü biz gençlerimizin yeniden hayal kurabilmesi, gençlerimize örnek olacak yeni rol modeller yetişmesi için bu anlamlı yola çıkıyoruz” dedi.

 

TEB FAKTORİNG DÜNYADA İLK 3’TE

90 ülkeden yaklaşık 400 faktoring şirketinin üye olduğu dünyanın en büyük faktoring organizasyonu olan FCI, 2021 yıl sonu verilerini yayınladı. Buna göre TEB Faktoring, Türkiye ihracat faktoringi pazarında yüzde 33’lük payla sektör lideri oldu. Dünya genelinde ise yüzde 6’lık pazar payıyla 2’inci sıraya yükselerek ilk 3’de yer alan tek Türk faktoring şirketi unvanını kazandı.FCI tarafından dünyada yedi kez “En İyi İhracat Faktoring Şirketi” seçilme başarısı gösteren TEB Faktoring, 2021 yılında ihracat faktoringi hacmini bir önceki yıla göre yüzde 34 oranında artırarak 839 milyon Euro’ya yükseltti. 2022 yılının ilk üç ayında ise TEB Faktoring, ihracat faktoring hacmini yüzde 36 oranında artırarak büyümeyi ve ihracatçılara destek sağlamayı sürdürdü.

 

TÜKETİCİYE ODAKLANDI

Türkiye’nin önde gelen teknoloji perakendecisi MediaMarkt, 2021 yılını, her kategoride rekor büyümelerle tamamladı. MediaMarktSaturn Perakende Grubu COO’su ve MediaMarkt Türkiye CEO’su Yenal Gökyıldırım, “MediaMarkt Türkiye olarak hem pazardan hem de rakiplerimizden daha hızlı büyüdük. 2022 mali yılımız itibarıyla içinde bulunduğumuz ‘Türkiye Tüketici Elektroniği Pazarı’ yüzde 40 büyürken biz hem pazardan hem de rakiplerimizden daha fazla büyüme kaydettik. Bu başarılı performans ile sadece kendi pazarımızda değil, MediaMarkt dünyası içinde de en yüksek büyüme performansı sergileyen ülke olduk” dedi.

 

İNSANSIZ HELİKOPTER ÜRETİCİSİNDEN YENİ ATAK

Türkiye’nin ilk insansız helikopteri Alpin’i üreten Titra, dünyanın en önemli sportif helikopter firmalarından Cicare ile stratejik işbirliği anlaşması yaparak hem sivil havacılık hem de IHA alanındaki varlığını güçlendirdi. İnsansız sistemler, sağlık teknolojileri ve akıllı şehirler alanlarında faaliyet gösteren Titra’nın yaptığı bu anlaşma ile helikopterleri’nin Türkiye ve bölge ülkelere satışı, yetkili servis desteği verilmesi, ortak üretimi ve Titra’nın havacılık projelerinde kullanılması hedefleniyor.

 

DEMİRHAN ŞENER SİSTEM GLOBAL’DE

Kurumsal performansı artırmaya yönelik danışmanlık hizmetleri ile şirketlerin geleceğe yön vermelerini kolaylaştıran Sistem Global, sektörün deneyimli isimlerinden Demirhan Şener’in katılımıyla büyümeye devam ediyor. Dijital kanalların yönetimi, servis odaklı teknoloji şirketlerinin büyütülmesi, şirketin iş birlikleri ve iş ortaklarıyla gelişimi konularında farklı şirketlerde üst düzey pozisyonlarda görev yapan Şener, Sistem Global Danışmanlık’a ‘’Dijital Ürünler, Satış Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi, Ortak” olarak katıldı.

 

SABANCI’DAN İKİ DİJİTAL SATIN ALMA

‘Yeni ekonomi’yi 5 yıllık küresel büyüme stratejisinin merkezine alan Sabancı Topluluğu, dijital teknolojiler alanındaki yatırımlarını hızlandırdı. 2025 yılı sonuna kadar banka dışı gelirlerini ikiye katlamayı hedefleyen Sabancı Holding, bu kapsamda iki önemli global satın alma gerçekleştirdi. Veri odaklı dijital pazarlama alanında faaliyet gösteren SEM ile siber güvenlik (operasyonel teknolojiler) konusunda dünyanın önde gelen startuplardan birisi olan Radiflow’u bünyesine katan Sabancı Holding, bu satın almalarla birlikte dijital alandaki küresel ayak izini de güçlendirmiş oldu.

 

PENTA’DAN HIZLI BAŞLANGIÇ

Dünyanın önde gelen teknoloji markalarını Türkiye ile buluşturan Penta Teknoloji, 2022 yılının ilk 3 aylık döneminde konsolide cirosunu geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 53 artırarak 1,9 milyar TL’ye ulaştırdı. Penta Teknoloji’nin yılın ilk 3 ayında konsolide cirosu, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 53 artışla 1,9 milyar TL oldu. Aynı dönemde brüt kârını 147 milyon TL’ye yükselten Penta Teknoloji’nin FAVÖK’ü yüzde 67 artışla 108 milyon TL, FAVÖK marjı ise yüzde 5,6 olarak gerçekleşti. Yılın ilk 3 ayında 1,3 milyon TL konsolide net kâr elde eden Penta Teknoloji, geçtiğimiz sene Mayıs ayında halka arz sürecini tamamlamıştı.

“BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Büyümeyi yılın ilk çeyreğinde devam ettirmeyi başardıklarını belirten Penta Teknoloji Genel Müdürü Fatih Erünsal, 2022 yılının ilk 3 ayını şöyle değerlendirdi: “Geçtiğimiz yıllarda hızlanan dijital dönüşüm hamleleri hem global hem de yerel pazarın olgunlaşmasını tetikledi. Bu ivme aynı zamanda birçok sektörün de itici gücü olarak teknoloji yatırımlarını hızlandırdı. Artık teknoloji, gerek kurumların gerekse bireysel tüketicilerinin hayatının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Biz de kalkınmanın en önemli bileşeni haline gelen bilişim sektöründe büyümemizi sürdürüyoruz. 2022 yılı ilk çeyrek sonuçlarımız da, ülke ekonomisine kattığımız değeri göstermesi açısından memnuniyet verici. 2022 yılının ilk 3 aylık döneminde ciromuzu bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 53 oranında artırmayı başardık. Şirketimize değer katarken, ülkemizin teknoloji ve dijitalleşmede her geçen gün daha da ilerlemesi için çalışmaya devam edeceğiz.”

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Levent-Arslan-ses-tanımada-knovvu-donemi

Ses Tanımada Knovvu Dönemi

Ali-kutay-yarali

“Robot kuryeler dağıtımı değiştirecek”