in , ,

“Lincoln Electric Türkiye inovasyonla büyüyor”

Lincoln Electric, 128 yıllık geçmişi olan bir dünya devi… Hizmet sektöründe lider olan şirketin Türkiye, BDT, Orta Doğu, Afrika& Hindistan Genel Müdürü Gökhan Işık, “Otomotiv & taşımacılık, inşaat, enerji, boru imalat ve gemi inşaat” gibi birçok sektöre hizmet verdiklerini söylüyor. Dünyada ekonomik istikrarın sağlanamadığı bir yıl olmasına rağmen büyümeye devam ettiklerini, bunun da Ar-Ge ve inovasyona dayalı stratejiden kaynaklandığına dikkat çekiyor.

Lincoln-Electric-Türkiye

GÖKHAN IŞIK
Türkiye, BDT, Orta Doğu, Afrika&Hindistan Genel Müdürü

Lincoln Electric, 1895 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio Eyaleti’nin Cleveland şehrinde kuruldu. Bugün sektörümüzde dünya lideri konumundayız.

128 yıldır olduğu gibi bugün de müşterilerine ve iş ortaklarına, uzman ve nitelikli kadrosuyla daha iyi bir dünya inşa etmek için yüksek standartlarla çalışmaya ve üst düzey hizmet sunmaya devam eden bir şirketiz. Şirket olarak otomotiv & taşımacılık, inşaat, enerji, boru imalat ve gemi inşaat gibi birçok sektöre hizmet veriyoruz.

2023, küresel çapta yaşanan pandeminin etkisini kaybettiği, ancak çevre coğrafyalarda çıkan savaşların da etkisiyle dünyada ekonomik istikrarın sağlanamadığı bir yıl olarak geçiyor. Hem bu sebepler hem de tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar dolayısıyla sektörümüzde de dönemsel bazda yavaşlamalar yaşandı. Buna rağmen, bölgemizde yıl genelinde hareketini kaybetmeyen bir kaynaklı imalat sanayisine şahit oluyoruz.

BÜYÜME ORANIMIZ ARTTI

Şirket olarak geçmiş yıllarda olduğu gibi, “kendine nasıl davranılmasını istiyorsan başkalarına da öyle davran” altın kuralı rehberliğinde yolumuza devam ediyoruz. Bu kapsamda; kalite, doğruluk, perfomans ve çalışan gelişimi ilkelerimiz ile öncelikli odağımızda müşterilerimizin yer aldığı bir yıl oluyor. Buna ek olarak, global bir yapının üyesi olmanın da avantajıyla hem Türkiye’deki üretim tesisimize yeni yatırımlar yaptık hem de dünya genelinde yer alan 71 üretim tesisimizden çıkan yeni ürün ve hizmetleri pazara sunduk.

Bu kapsamda, yönetmekte olduğumuz başta Türkiye olmak üzere, BDT Ülkeleri, Orta Doğu, Afrika & Hindistan pazarlarındaki iş hacmimizi çift haneli büyüme oranlarında genişlettik. Bu başarılı sonuçların temelinde, yetişmiş insan kaynağı, aralıksız pazar takibi, doğru ürün ile hizmetler ve kaynak/kesme alanında iş ortaklarımıza çözüm ortağı olma yaklaşımımız yatıyor.

AR-GE İLE GELEN FARK

Türkiye pazarı başta olmak üzere, yakın coğrafyada bulunan pazarlara ulaştırdığımız sarf malzeme ve ekipmanlarımızın geliştirilmesi amacıyla Şekerpınar / Kocaeli’nde bulunan fabrikamızda üretim, kapasite artırımı ve Ar-Ge yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

2020 yılında artırmaya başladığımız “gaz altı” kaynak teli üretim kapasitemiz, 2023 yılı içerisinde yaptığımız yatırımlar sonucunda iki katına çıkarıldı.

Buna ek olarak, “tozaltı” teli üretiminde ise kapasitemizi 5 kat artıracak olan yatırımımızı tamamladık ve devreye alma çalışmalarını bitirmek üzereyiz.

Aynı tesiste ürettiğimiz kaynak ekipmanlarında ise yaptığımız yatırımlar ve Ar-Ge çalışmaları sonucu çıkarttığımız invertör teknolojisine sahip ürünlerimiz ile birlikte adetsel bazda yüzde 50 büyüme gerçekleştirdik. İzleyen dönemlerde kaynak makinesi ekipmanları üretiminde büyümeye devam edeceğiz.

Kapasite artış çalışmalarının yanı sıra her yıl Ar-Ge ekipmanları için de yıllık büyüme hedeflerimiz doğrultusunda bütçe ayırıyoruz. Bu bütçeyi, Ar-Ge çalışmalarını yaptığımız laboratuvarlarımızda son teknoloji cihazların alınması ve Lincoln Electric tarafından tasarlanmış özel analiz cihazlarının geliştirilmesinde kullanıyoruz.

Ar-Ge merkezimizi tüm Avrupa’daki Lincoln tesislerine hizmet vermek amacıyla da yeniden tasarladık. Nitekim 2023 yılında da yaptığımız benzer çalışmalar ile mevcut analiz imkanlarımızda iyileştirmeler elde edildi.

2023 YILI HEDEFLERİMİZ

Lincoln Electric’in global olarak 160 ülkede satış ağı bulunuyor. Lincoln Electric Türkiye’deki üretim tesisimizde yapmış olduğumuz toplam üretimin yüzde 40’ını başta Avrupa, Orta Doğu & Afrika ve BDT Ülkeleri olmak üzere ihraç ederek Türkiye ekonomisine katkıda bulunuyoruz.
2022 ve 2023 yıllarında yapmış olduğumuz “gazaltı” ve “tozaltı” tel yatırımları sonucu mevcut kapasitemizi 5 kat artırarak sarf malzeme üretim ve cirolarımızda ciddi bir büyümeyi gerçekleştiriyoruz.

Bunun yanı sıra, kaynak ekipmanlarında ise Lincoln Electric olarak kaynak sektöründe teknoloji ve verimlilikte öncü olmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda ağır kaynaklı imalat sanayinde devrim yaratan bir tasarım olan ve iki telle gerçekleştirilen patentli HyperFILL™ MIG kaynağı yöntemi ile kaynak banyosunun kararlılığından ve kaynak kalitesinden ödün vermeden, yüksek metal yığma hızları ile çalışmaya olanak sağlamak suretiyle işletmelere yüksek verimlilik sunmaktayız. Hyperfill teknolojisi ile birlikte sunduğumuz ve ağır imalat sanayinde faaliyet gösteren müşterilerimizde yüksek verimlilik kazandıran çözümümüzün, Türkiye’de yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz.

“İHRACATIN PAYINI ARTIRACAĞIZ”

Son büyüme hedefimiz doğrultusunda ise 2023 ikinci çeyrekte “sinerjik pulse” özelliği ile kusursuz performans hedefiyle üretilen ve yüzde 100 yerli üretim olan Askaynak Supermig 505SP makinemizi pazara sunduk. Daha önce de bahsettiğim üzere kaynak makinesi üretiminde büyümeye devam edeceğiz.

Türkiye üretim tesisimizde mevcutta artış gösteren üretim kapasitemize ve geliştirdiğimiz yeni ürünlere ek olarak, önümüzdeki yıllarda da hem bu artışı devam ettirmeyi hem de ihracatımızın toplam üretimimiz içindeki payını artırmayı hedeflemekteyiz. Türkiye, Avrupa, BDT, Orta Doğu, Afrika & Hindistan Bölgesi’nde kaynak sarf malzemesi ve ekipman satışlarımızın hacimsel olarak yıllık bazda iki haneli yüzdelerde büyümeye devam etmesini öngörmekteyiz.

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kenan_acikelli

Mükellef global adımlarını hızlandırıyor!

Çocuk-aktivitesi-alanında-Türkiye’de-bir-ilk--Hipokid

Çocuk aktivitesi alanında Türkiye’de bir ilk: Hipokid