in , ,

Sıradaki Büyük Teknoloji

Fast Company Global’in geleneksel ‘Teknolojide Sıradaki Büyük Şeyler’ listesine bu yıl damga vuran şirketler ve geliştirdikleri teknolojiler…

siradaki-buyuk-teknoloji

FOTOĞRAF: CRAIGCUTLER

GEÇTİĞİMİZ YIL, TEKNOLOJİ DÜNYASI ve neredeyse geri kalan herkes kendini ‘üretken yapay zeka’ya kaptırdı. Geniş dil modelleri ve sohbet botlarındaki yenilikler, fitness’tan eğitim teknolojisine kadar her alandaki gelişmelere güç vermeye devam ediyor. Fakat bu, ilerlemelerin sadece yapay zeka aracılığıyla geldiği anlamına gelmiyor; bu yılki Next Big Things in Tech (Sıradaki Büyük Teknoloji) şovunda onurlandırılan 117 gelişmenin de gösterdiği gibi blok zincir platformları, veri depolama ve daha fazlası hakkındaki gelişmeler ekonomide bir devrim yaratıyor.

YAPAY ZEKA VE VERİ

ADA GPT-4’ün de yardımıyla Meta, Verizon ve Shopify gibileri için müşteri hizmetlerinin otomasyonunu sağlıyor.

GITHUB GitHub’ın yapay zekalı kodlama asistanı Copilot, kodlama sürecinin farklı bölümlerine de genişliyor ve Visual Studio gibi popüler geliştirme araçlarına entegre oluyor.

NVIDIA Nvidia, yapay zekanın yükselişinin merkezinde bulunan çip üreticisi olarak kendi GPU’ları için optimize edilen görüntü yaratma modelleri ortaya çıkardı.

RUNWAY Bu startup, metin ve resim istemlerinden (prompts) tüm videoyu oluşturmak için yapay zeka resimlerinin ötesine bakıyor ve giderek daha yüksek kalitede ve daha uzun görüntüler oluşturuyor.

SONY Sony’nin Aitrios platformu, bilgisayar görüntüleri verilerini yapay zeka modellerine beslemeden önce enerji verimliliği yüksek sensörler kullanarak yerelde işliyor ve böylece buluta daha az ihtiyaç duyuluyor.

SOURCEGRAPH En büyük teknoloji şirketlerinden bazıları Sourcegraph’ın yapay zekasını kendi kod temelleri üstünde eğiterek kendi tescilli verilerine entegre olan bir kodlama asistanına sahip oluyor.

UYGULAMALAR
ADOBE Şirketin Premiere Pro’ya getirdiği birçok yeni yapay zeka özelliği sayesinde, editörler artık sadece birkaç tıklamayla videolardan istenmeyen nesneleri kaldırabiliyor.

CAPTIONS Captions, influencer’lar için olan video düzenleme programıyla küfür sözcüklerini sansürleyebiliyor, videolar için 28 dilde renkli altyazılar (veya seslendirme) üretebiliyor ve göz temasını simüle edebiliyor.

FISKL Bu otomatik finans yönetim yazılımı, banka işlemlerini kategorize edebiliyor, bunları faturalarla eşleştirebiliyor ve finans raporları oluşturabiliyor. Sırada ise yapay zekalı bir planlayıcı bulunuyor.

VETSTER Vetster, evcil hayvanlar için geliştirdiği tele-sağlık platformuyla hayvan sahiplerini video danışmanlarına bağlıyor ve sağlık hizmetleri döngüsünü tamamlamak için PetMeds ve Purina ile iş birliği yapıyor.

BİNALAR VE EMLAK
ACRETRADER Bir arazi mi satın alacaksınız? Acres, anlaşılması kolay bir harita üstünde, ekin geçmişi ve bitki örtüsü endeksleri gibi şeyler hakkında pek çok veri sunuyor.

BUILDOTS TECHNOLOGY İnşaat projesi yöneticilerine 360 derecelik baret kameralarıyla ekipman sağlayan Buildots, gidiş yolu kayıtlarını yapay zekayla analiz ederek tasarım planına uygun olup olmadığını kontrol edebiliyor.

JLL Carbon Pathfinder ile şirketler emlak portföylerinin enerji kullanımı ve verimliliği ile karbonsuzlaştırma konusuna yatırım yapma yolları hakkında veri elde edebiliyor.

KOJO Kojo’nun yazılımı, fiyat ve envanter karşılaştırmalarını, teslimat takibini ve veri girişlerini otomatik hale getirerek inşaat yüklenicilerinin yaşadığı zorlukları ortadan kaldırıyor.

BİLGİSAYAR, ÇİPLER VE TEMEL TEKNOLOJİ
AYAR LABS Ayar’ın TeraPHY “çipcikleri”, bilgi parçalarını geleneksel imkanların izin verdiğinden daha büyük hızlarda gönderip alarak mikroçiplerdeki Giriş/Çıkış sorunlarını çözebilir.

HEWLETT PACKARD ENTERPRISE Saniyede 1 milyar hesap gerçekleştirme kapasitesine sahip HPE Frontier süper bilgisayar, Covid-19 mutasyonlarını analiz etmek, lazer tabanlı elektron hızlandırıcıları tasarlamak ve daha fazlasını yapmak için kullanıldı.

IONQ IonQ’nun “iyon tuzağı” mimarisine sahip Aria kuantum bilgisayarı hem oda sıcaklığında çalışıyor hem de çok doğru sonuçlar veriyor.

PHASECRAFT Kuantum bilgisayarları yazılım geliştirme konusuna tamamen yeni bir yaklaşım getiriyor, bu yüzden Phasecraft, Google ve IBM gibi önde gelen isimlerle algoritmalar geliştiriyor.

WILIOT Williot’ın IoT Pikselleri, birer posta pulu boyutunda ve pil gerektirmiyor, böylece gıda ürünleri ve aşı flakonları gibi alanlarda bir dizi düşük maliyetli uygulamaya olanak sağlıyor.

TÜKETİCİ
DISPLACE Displace’in, kabloyu tamamen ortadan kaldıran kablosuz televizyonu, duvara vakum gücüyle tutunuyor ve enerji için çıkarılabilir piller kullanıyor.

LENOVO Lenovo’nun uzayabilen konsept bilgisayarı ilk bakışta sıradan bir dizüstü bilgisayar gibi görünse de yukarı doğru uzayan bir ekrana sahip ve iki adet üst üste konmuş monitörün sunduğu kadar bir alan sunuyor.

L’ORÉAL Engelliler için olan Hapta konsept ruj uygulayıcı, hareket sensörleri, stabilizatörler ve cihaza dahil bir bilgisayarı kullanarak istenmeyen hareketleri tespit edip bunları engelleyebiliyor.

SCHNEIDER ELECTRIC Ev sahipleri, Schneider Ev sistemindeki, elektrikli araçlar, güneş enerjisi sistemleri ve pil yedekleri için tasarruf edici optimizasyonlarla enerji kullanımlarına dair bütüncül bir bakış elde edebilir.

TCL Şirketin NxtPaper ekran teknolojisi, gözleri daha az yoracak, kağıda benzer bir görüntü için bir LCD panelini eşsiz bir nano-kimyasal kaplamayla birleştiriyor.

KRİPTO VE WEB3
NAVAN Navan Connect kurumsal kredi kartı, çalışan harcamalarına yapay zekalı finansal analizler uygulayarak şirkete katılım sürecini daha kusursuz bir hale getiriyor.

RIDEAMIGOS Blokzincirden yardım alan Pave Commute uygulaması kullanıcıların, anonimleştirilmiş seyahat ve karbon tüketimi verilerini, teşvik ve ödüller karşılığında paylaşmasına izin veriyor.

UNSTOPPABLE DOMAINS Bu firma, kullanıcılara doğrulanmış bir sunucu adresi veriyor ve bu adres, metaverse’e giren bir pasaport gibi dijital cüzdanlara, kripto alım satımlarına, uygulamalara, oyunlara ve daha fazlasına bağlanıyor.

VISA Bu ödeme devinin blokzincir platformu, çiftçilerin ve diğer küçük işletmelerin küresel sermaye pazarlarına daha iyi ulaşabilmesine ve kriptoyu kullanarak para birimlerini birbirine çevirmesine yardımcı oluyor.

GÜNCEL OLAYLAR
ADOBE Yanlış bilgi ve dijital IP hırsızlığı çağında, Adobe’nin Content Credentials’ı içerik üreticilerinin çalışmalarını dışarı aktarırken ekleyebileceği dijital bir filigran görevi görüyor.

SOCALGAS SoCalGas, [H2] Hydrogen Projesi ile temiz ve yenilenebilir bir hidrojen mikro şebekesi göstererek daha büyük ölçekli, güvenilir ve yenilenebilir bir hidrojen enerjisi için ayrıntılı bir plan sunuyor.

E-TİCARET VE PERAKENDE
ARTIFACT Artifact’in yapay zekası, müşteri hizmetleri kaynaklarından gelen milyonlarca veri girişini kullanarak sadece müşterilerin ne dediğini değil, aynı zamanda daha sonra ne yapacaklarını da tespit ediyor.

FIREWORK Firework’ün markalar için olan video reklam araçları, video içinde ödeme, yapay zekanın müşteriler için hazırladığı cevaplar ile metin ve resimleri kısa videolara çevirmenin bir yolunu içeriyor.

PARTICL Particl, binlerce e-ticaret kaynağından gelen verilere yapay zeka uygulayarak şirketlerin pazar trendlerini analiz etmesine, yeni ürünler tasarlamasına ve fiyatları modellemesine yardımcı oluyor.

RADAR Radar’ın yazılım ve donanım platformu, satıcıların envanter takibi yapmasına yardımcı olmak için taşınabilir hantal tarayıcıları tavana monte edilmiş sensörlerle değiştiriyor.

WALMART Bu perakende devi artık talepleri anlamak ve “sepete süt ekle ve öde” gibi karmaşık eylemleri gerçekleştirmek için yapay zekayı kullanarak müşterilerin metinler aracılığıyla alışveriş yapmasına imkan veriyor.

WAYFAIR Wayfair, fiziksel perakende dükkanlarıyla genişlerken Digital Design Studio hizmetini yarattı ve müşteriler burada fotogerçekçi görüntülerle eşyaları istedikleri yere yerleştirip oynatabiliyor.

EĞİTİM
ACCREDIBLE Accredible’ın Pathways özelliği, yetişkin öğrencilerin kariyerlerine etki edecek kursları bulmalarına yardımcı olmak için 40 milyondan fazla dijital tanıtım materyalinden oluşan bir veri seti sunuyor.

FORWARD EDUCATION BTMM sınıfları için olan İklim Aksiyonu Seti, umutsuzluk yerine çözümlere odaklanarak robotik ve iklim değişikliği hakkındaki dersleri birleştiriyor.

PRISMS OF REALITY Bu sanal gerçeklik deneyimi, işin içine örneğin Antarktika’daki bir buzulbilimciyi veya Hindistan’daki bir mimarı dahil ederek gerçek yaşam hikayeleriyle matematik ve fen derslerine renk katıyor.

QUIZLET Bilgi kartları üreticisi Quizlet, Q-Chat ile bire bir ders deneyimini taklit etmek için ChatGPT’yi kendi eğitim içerikleri kütüphanesiyle eşleştiriyor.

GİRİŞİM
EXTREME NETWORKS ExtremeCloud IQ, bir kurum ağını; performans, güvenlik ve genel sağlık için takip etme konusundaki temel görev için makine öğrenimini kullanıyor.

FEDERATED WIRELESS Carneige Mellon University gibi müşteriler, Özel Kablosuz Hizmet ile kendi güvenli 4G veya 5G ağlarını oluşturmak için paylaşımlı bir radyo spektrumu kullanabiliyor.

GUMBAND Müzeler, amiral mağazalar ve diğer fiziksel alanlar; ışıklandırmayı, medyayı ve daha fazlasını kontrol eden bir internet yönetim paneli olan Gumband’i, iddialı kişisel deneyimler yaratmak için kullanıyor.

KLARITY Klarity, GPT ve diğer büyük dil modellerine bağlanarak iş belgelerinden hayati öneme sahip bilgileri almak için sohbet tabanlı bir arayüz sunuyor.

RIPTIDE Riptide, teslimat hizmetleri için yapay zekalı mesajlaşma özelliğiyle müşteriler, satıcılar ve kuryeler için müşteri hizmetleri olaylarını kolaylaştırıyor.

TULIP INTERFACES Tulip’in kod gerektirmeyen araçları, üretim süreçlerine makine vizyonunu getirerek; devre birleştirme işlerinden tıbbi set ambalajlamaya kadar çeşitli alanlardaki defoları azaltıyor.

GIDA VE TARIM
AIGEN Aigen’in robotik ve güneş enerjili ot temizleme makinesi, yabani otları tespit edip topraktan çıkarmak için yapay zekayı kullanıyor ve böylece çiftçilerin yabani ot öldürücü ,kimyasallar kullanmasına gerek kalmıyor.

DALAN ANIMAL HEALTH Dalan, arıları tehdit eden ve fazlasıyla bulaşıcı bal arısı yavruları ölümcül hastalığıyla dünya çapında savaşmak için kraliçe arıların yavrularına geçirebileceği bir aşı geliştirdi.

WINDFALL BIO Windfall, topraktaki metan yiyen doğal mikropları artırarak çiftçilik ile ortaya çıkan karbon kirliliğini toplayabilir ve bunu ekinler için organik gübre yapımında kullanabilir.

SAĞLIK
ASPECT BIOSYSTEMS Aspect’in biyobaskı ile geliştirilmiş pankreas dokusu, farelerdeki tip 1 diyabeti iyileştirdi. Novo Nordisk ile kurulan 2,6 milyar dolarlık ortaklık, bu teknolojiyi insanlar için de uygulanabilir hale getirebilir.

BRAINQ TECHNOLOGIES FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), BrainQ’nun felç iyileştirme sistemini çığır açıcı olarak tanımladı. Sistem, bulut tabanlı terapiyi, beyindeki bağlantıları daha iyi hale getiren giyilebilir bir cihazla birleştiriyor.

NEXTSENSE NextSense, kulak içi EEG veri toplama ile hamilelik ve doğum sonrası depresyonu gibi durumlar için kişiselleştirilmiş terapiler sunarken, beyin sağlığı biyo-gösterge platformu da potansiyel yeni tedaviler hakkında iç görüler sağlıyor.

SPRING HEALTH Spring Health, yapay zeka ve veri kullanarak akıl sağlığı tedavilerinde tahminlere yer bırakmıyor ve hastaların daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor.

SUKI AI Sağlık hizmetleri çalışanları için olan yapay zekalı bu asistan, angarya idari işleri hızlandırmaya yardımcı olmak için tüm büyük elektronik sağlık kayıtlarına entegre oluyor.

THERANICA Çoğu migren tedavisi yetişkinlere yönelik olsa da Theranica, beyindeki doğal bir tepkiyi tetikleyecek bir mobil uygulama ve bir kol bandı kullanarak ergenlik çağındaki gençlere de odaklanıyor.

ULUSLARARASI
MORSE MICRO Morse, uzun mesafeler üzerinde ucuz IoT bağlantısı isteyen işletmelere (çiftlikler ve fabrikalar gibi) bu hizmeti lisanssız bir spektrumda bir Wi-Fi yan ürünü aracılığıyla sunuyor.

NEOPLANTS Hava temizleyicileri unutun. Neo P1 ev bitkisinin genetiği, havadaki dengesiz organik bileşenleri elektrik veya bağlantı olmadan temizlemek üzere değiştirildi.

OWKIN Owkin, hasta veya denek gizliliğinden taviz vermeden başka araştırmacılarla paylaşılabilen laboratuvar verilerinden, birleştirilmiş öğrenme teknikleri kullanarak iç görüler elde ediyor.

PAZARLAMA VE REKLAMCILIK
ANURA Anura’nın Araştırma ve Sosyal Koruma özelliği, hileli tıklamalarla savaşmak için botların ve kötü aktörlerin, reklamlarınızı ilk etapta görmesini bile engelliyor.

DISNEY Yield Optimized Delivery Allocation (bildiniz, YODA), performansı maksimize etmek için programa ait reklamlar arasındaki rekabeti otomatik hale getirerek Disney’in günde 5 milyar görüntülenme sunan reklam sistemine bağlanıyor.

FETCH Fetch, artan satışları e-ticaret ödüllendirme platformu aracılığıyla ölçerek markaların reklamlarının işe yarayıp yaramadığını daha iyi anlamasını sağlıyor.

MNTN Viva düzenleme platformu, pazarlamacıların stok kayıtları üçüncü taraf üretici yapay zeka araçlarıyla birleştirmesine ve böylece daha uygun bütçeli videoları daha hızlı bir şekilde üretebilmesine izin veriyor.

TYPEFACE Typeface’in Affinity yapay zeka modeli, girişim markalarına üretici yapay zeka için kendi kendini eğiten ve içerikleri kendi tarzlarına uygun olacak şekilde kişiselleştiren kurum içi bir platform veriyor.

MEDYA, EĞLENCE VE SOSYAL
DISNEY Catalyst Stage, Unreal Engine programının aktif hale getirildiği, yayınlar ve birden fazla kamera içeren şovlar için arka plan görevi gören bir LED alanı.

ELECTRONIC ARTS Bu oyun devinin Voice2Face projesi, kaydedilmiş konuşmaları video oyun karakterleri için yüz hareketleri haline dönüştürmek üzere makine öğrenimini kullanıyor.

FIRESIDE Akıllı televizyonlar için olan bu interaktif teknoloji, izleyicilerin içerikleri büyük ekranda izlemesine ve sonra da telefonları aracılığıyla etkileşime geçmesine izin veriyor.

METAVERSE, ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK VE SANAL GERÇEKLİK
8TH WALL Niantic’e ait bu startup, WebAR tabanlı interaktif artırılmış gerçeklik deneyimleri üretiyor ve böylece hiçbir uygulamanın indirilmesine gerek kalmadan herhangi bir cihaz üstünde çalışabiliyor.

LUMUS Z-Lens artırılmış gerçeklik sistemi hem reçeteli lensleri hem de fotokromik camları destekleyen hafif gözlük çerçeveleri içinde yüksek çözünürlüklü artırılmış gerçeklik sunmak için gizli bir mikro projektör kullanıyor.

OCUTRX OcuLenz başlık, kör noktaları canlı video yayınıyla doldurmak için bir kamera ve mikro ekran kullanarak maküler dejenerasyon sahibi kişilerin daha iyi görmesine yardımcı oluyor.

ORLANDO EKONOMİK ORTAKLIĞI Unity’nin yardımıyla, Orlando Bölgesel Dijital İkiz programı şehir planlaması ve simülasyonu için 2071 kilometrekarelik interaktif haritalar sunuyor.

ROBLOX Bu fazlasıyla popüler online oyun, yaratıcıların kodlamasına ve dijital dünyaları için benzersiz dokular geliştirmesine yardımcı olmak için üretici yapay zekayı kullanıyor.

KÂR AMACI GÜTMEYEN VE AKADEMİK KURUMLAR

BEECK CENTER FOR SOCIAL IMPACT & INNOVATION Eyalet liderleri, dokuz aylık bir Veri Laboratuvarı programı aracılığıyla Çocuk Vergisi Kredisi ve işsizlik sigortası gibi alanları kapsayan, veri tabanlı yönetişim konusunda en iyi uygulamaları paylaşıyor.

CONSUMER REPORTS (CR) Ücretsiz Permission Slip uygulamasıyla, kullanıcılar şirketlerin kişisel verilerini satmasını engelleyebilir ve verilerinin otomatik bir süreç aracılığıyla silinmesini sağlayabilir.

OKLAHOMA ARAŞTIRMA VE EĞİTİM İÇİN UZAY VE HAVACILIK ENSTÜTÜSÜ OAIRE, kara mayınlarını yüzde 90 doğruluk oranıyla tespit etmek ve patladıkları zaman adli analiz sunmak için dronlar ve makine öğrenimini kullanıyor.

KUZEY AMERİKA
CAMBRIAN BIO Hücre bağışıklık tedavisi için kullanılmak üzere geliştirilen yeni bir rekombinan protein olan Telovance, kanserli hücreleri mevcut yaklaşımlardan daha etkili bir şekilde tanıma ve yok etme potansiyeline sahip.

IONIC MINERAL TECHNOLOGIES Ionic, nanosilikon anotları için ticari ölçekte bir üretim tesisi açarak kapasitesini 7,5 kat artırmayı ve elektrikli araçlar için de 8 kat daha hızlı bir şarjı vaat ediyor.

VULCANFORMS VulcanForms, üç boyutlu metal baskı için 100 bin vatlık bir lazer sistemiyle seri bir şekilde motorlar, tıbbi implantlar, tüketici elektroniği ve daha fazlasını üretebilir.

XANDER KARDIAN XK-300-H, giyilebilir teknolojik ürünler, kameralar veya mikrofonlara gerek olmadan hastaların vücut hareketleri, nefes alımı ve kalp atışı gibi hayati göstergelerini uzaktan takip edebilmek için bir radar kullanıyor.

YÜKSELİŞE GEÇENLER
HALCYON Halcyon’un Siber Dayanıklılık Platformu, fidye yazılımları savuşturmak için gerçek dünyada geçen milyonlarca saldırı üzerinden eğitilmiş yapay zekayı kullanıyor ve böylece kötü niyetli içerikler daha bütüncül bir şekilde fark edebiliyor.

PEARL HEALTH Pearl’ün veri bilimi platformu, değer tabanlı bakım modellerine katılan doktorlar için buna en çok ihtiyaç duyan hastaları belirlemeye ve bu hastaların verilerini yönetmeye yardımcı oluyor.

ROBOTİK VE OTOMASYON
CANVAS Bu startup, otomatik bir spreyleme ve zımparalama sürecine ek olarak tozları emecek bir vakum sistemiyle birlikte, alçı panellerin son işlemlerine robotik bir verimlilik getiriyor.

GATIK Gatik, otonom araçların tipik gizli tuzaklarından kaçınmak için sabit rota setleri kullanan orta kilometre teslimatlarına odaklanıyor. Kroger ve Walmart çoktan bu programa katıldı bile.

SIMBE Tally 3.0 robotu, envanter takibini insanlardan daha verimli bir şekilde yapmak için kameralar ve RFID antenleri kullanarak, BJ’s gibi satıcılara nelerin daha çok sattığı hakkında daha iyi bilgiler sağlıyor.

SKYLINE ROBOTICS Skyline’ın Ozmo robotu, yol göstermesi için ışıklı bir radar kullanarak gökdelen camlarını insanlardan üç kat daha hızlı ve belirgin bir tehlike yaratmadan temizliyor.

GÜVENLİK VE GİZLİLİK
ANJUNA Anjuna, tek bir yazılım yığını içinde sanallaştırılmış güvenli bölgeler sunarak bankacılık ve savunma endüstrileri için gizli bilişimi daha az karmaşık hale getiriyor.

OPTERY Optery’nin otomatik sistemi, kişisel bilgileri takip edip daha sonra da kullanıcının adına bu bilgilerin kaldırılmasını talep ederek veri komisyoncularına karşı savaşıyor.

PINDROP Konuşma için bir Captcha gibi olan Pindrop Protect’in patentli yöntemleri, bir sesin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu tespit edip üretici yapay zeka dolandırıcılıklarına karşı koruma sağlıyor.

KÜÇÜK FAKAT PEK GÜÇLÜ
AMPLIFYMD’S SANAL BAKIM PLATFORMU Bu Sanal Bakım platformu, hastaları 15’ten fazla uzmanlık alanından telefon tıbbı uzmanlarıyla eşleştirerek randevulardan faturalara kadar her şeyi hallediyor.

CAR IQ Filo araçları için olan bu temassız ödeme sistemi, büyük benzin istasyonlarına entegre oluyor ve temel olarak arabaları ve kamyonları birer kredi kartına çeviriyor.

SOUTH 8 TECHNOLOGIES South 8 Technologies’in LiGas elektrolit çözümü, elektrikli araçlar için arızaya ve yangın çıkarmaya daha az yatkın bir şarj etme yöntemi sunuyor.

VERITREE Veritree, sadece ESG raporlarının üzerindeki kutucukları işaretlemenin ötesinde, şirketlerin onarıcı projeleri yönetmelerine ve ağaç dikimi konusunda daha doğru rakamlar elde etmelerine yardımcı oluyor.

SOSYAL İYİLİK
MIRVIE Ebeveynlerdeki, plasentadaki ve bebeklerdeki RNA mesajlarını analiz eden Mirvie platformu, kimlerin preeklampsi gibi rahatsızlıklar için risk altında olduğunu tahmin edebiliyor.

OMNISCIENT Bu şirket, tüketici davranışlarını analiz ederek bankaların, sigortacıların ve satıcıların bir kredi notuna ihtiyaç duymadan finansal hizmetler sunmalarına izin veriyor.

SKYHIVE SkyHive’ın yapay zeka tabanlı “Beceri Pasaportları”, insanların kendilerine uygun olabileceğini düşünmedikleri işler bulmalarına yardımcı olurken yeni kariyerlere götürebilecek öğrenme fırsatlarını da tespit ediyor.

UZAY VE TELEKOM
ANTARIS Antaris, uydu üretimini daha ucuz ve daha güvenilir hale getirmek için GE gibi şirketlerin jet motoru tasarımında kullandığı “dijital ikiz” tekniklerini ödünç alıyor.

AST SPACEMOBILE AST SpaceMobile, uyduyla telefon arasındaki bağlantı yarışında sadece metin mesajı değil, aynı zamanda ses ve veri iletimi de sunuyor ve AT&T ile erkenden bir ortaklık kuruyor.

ORBIT FAB ABD Savunma Bakanlığı’yla sözleşmeler imzalayan bu startup, robotik uydu yakıt yenileme işini ticari bir gerçeklik haline getirmeyi amaçlıyor.

QUALCOMM Bu çip üretim devi, endüstrinin öncüsü Iridium’un halihazırda lisanslı durumda olan spektrumunu ve uydularını kullanarak tüm dünyadaki Android telefonlar için yedek mesajlaşma bağlantısı sağlamak istiyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
ENLIGHTED Enlighted, patentli sensörler kullanarak ofis ışıklandırmalarının yoğunluğunu ve renk sıcaklığını optimize ediyor ve bazı durumlarda enerji kullanımını yüzde 90’a kadar düşürüyor.

ITSELECTRIC Bina sahipleri, Itselectric’in dikkat çekmeyen elektrikli araç şarj istasyonlarını kurarak ortaya çıkan geliri paylaşabilir ve elektrik faturalarını dengeleyerek elektrikli araç sahibi olmayı daha kolay hale getirebilir.

MILL Bu yiyecek geri dönüştürme hizmeti, yemek artıklarını kurutup küçülterek tavuk yemi yapılmak üzere çekiyor ve atıkları çöp sahalarından uzak tutuyor.

SWELL ENERGY Swell, lityum-iyon ev pilleri ve enerji şirketleriyle ortaklıkları sayesinde elektrik şebekesi boyunca kaynakları optimize edebilen “sanal elektrik bitkileri” kuruyor.

ULAŞIM
AIRSPACE Airspace, bağışlanan organlar ve hava aracı bileşenleri gibi zaman açısından hassas olan teslimatlar için, en hızlı ve en güvenli teslimat yöntemlerini tespit etmek üzere yapay zekayı kullanıyor.

AMPLE Bu şirketin Lego tarzındaki modüler pil değiştirme ağı, elektrikli araçlarla gerçekleştirilen uzun mesafe yolculukları daha az zahmetli hale getirebilir.

LUMOTIVE Lumotive, katı hal ışın yönlendirmesi ve daha basit bir üretim süreci ile navigasyon için yeni nesil bir lidar sistemi geliştirdi.

MAGNIX Bu şirketin uçaklar için olan yakıttan bağımsız elektrikli tahrik sistemi, gürültü kısıtlaması olan alanlarda daha sessiz bölgesel uçuşlar yapılmasını sağlayabilir.

MERLIN Uçakları otonom uçuş sistemleriyle güçlendiren Merlin, mevcut filoların insan yardımcı pilotlar gözetiminde kendi kendilerine uçmalarına yardımcı olabilir.

SAĞLIK VE FITNESS
TALLY HEALTH Tally Health’in ev tanı testi, sadece yanak içinden alınacak bir örnek ile hastaların epigenetik yaşını belirliyor ve DNA metilasyon örüntülerine dayanarak yaşlanma derecelerini hesaplıyor.

UVCEED UV ışığı kullanan yapay zekalı bu dezenfeksiyon aygıtı, herhangi bir akıllı telefona takılarak kullanıcıların telefonlarını yüzeylere doğrultarak mikropları yüzde 99,9 etkinlikle öldürebilmelerini sağlıyor.

WHOOP Whoop’un fitness bilekliği ve spor arkadaşı uygulaması, kardiyo takibini başardıktan sonra şimdi de güç egzersizlerinin kullanıcıların vücudunu nasıl etkilediğini ölçüyor.

İŞ YERİ VE ÜRETKENLİK
ANDONIX Fabrika işçileri için dijital bir asistan olan Andi, hata kodlarını açıklayabiliyor, eğitim materyalleri oluşturabiliyor ve bir şeyler yanlış gittiğinde doğru kişilere haber verebiliyor.

CLOCKWISE Clockwise’ın takvim asistanı, konuşma yapay zekasıyla karmaşık planlama taleplerinin altından kalkarken herkesin bireysel tercihlerini de göz önüne alıyor.

DATAPEOPLE İK bölümleri, daha kapsayıcı ve daha adil iş ilanları oluşturmak için Datapeople’ın yapay zeka kılavuzunu kullanabilir.

LOGITECH 19. yüzyılın illüzyon tekniklerinden ilham alan Project Ghost video konferans kabini, katılımcıların bir odada beraberlermiş gibi hissetmesini sağlıyor.

 

İLLÜSTRASYONLAR: SIMO LIU

WILIOT

YENİLİKTEKİ MÜKEMMELLİK

“NESNELERİN İNTERNETİ’NİN HER TÜRDEN TEDARİK ZİNCİRİ SORUNLARI İÇİN BİR ÇÖZÜM OLARAK ORTAYA ÇIKIŞINDAN İTİBAREN GEÇEN ON YILDAN FAZLA BİR SÜREDEN SONRA, WILIOT NEREDEYSE HER ŞEYE TAKILABİLEN VE NESNELERİN İNTERNETİ VAADİNİ SONUNDA YERİNE GETİREBİLECEK OLAN KÜÇÜK AKILLI ETİKETLERİNİ TANITTI.

YAZI: MARK SULLIVAN

“NESNELERİN İNTERNETİ” artık güncel bir terim olmayabilir ve bunun nedeni kısmen bu fikrin milyarlarca “aptal” eşyayı her türden potansiyel tedarik zinciri sorunlarını azaltma hizmeti veren buluta bağlama konusundaki asıl vaadini yerine getirememesi olabilir. Fakat nesnelerin interneti, iş ve çevreyle ilgili yaşadığımız en büyük zorlukların bazılarıyla yüzleşme konusunda hâlâ kilit noktada. Wiliot, yiyeceklerden ilaçlara ve kıyafetlere kadar her şeye takılabilen ve konumla durumu gerçek zamanlı olarak takip etmeye imkan veren ucuz bir ‘bluetooth’ etiketi üretiyor. Etraftaki radyo dalgalarıyla çalışan pul boyutundaki bu etiket, bir Arm işlemcisiyle bir radyo içeriyor ve çeşitli sensörlerinden toplanan sinyal verilerini analiz için devamlı olarak Wiliot bulutuna gönderiyor. Sonuçlar da bir uygulama aracılığıyla görüntülenebiliyor. Kullanım örneklerinden birinde, bir Covid aşısı üreticisi aşının etkinliğini koruyacak kadar serin kaldığından emin olmak için flakonlara birer Wiliot rozeti taktı. Wiliot kısa bir süre önce nem seviyesini takip edebilen sensörler tanıttı. Bu sensörler, sebze meyvelerden elektronik cihazlara kadar çeşitli ürünleri korumaya yardımcı olabilir.

Wiliot’un CMO’su Steve Statler “Fiziksel dünyanın ne kadar karanlık ve çevrimdışı olduğunu anlamak zor” diyor. “Müşterilerimizle konuşurken tedarik zincirlerimizle ilgilenme şeklimiz açısından rastgele bir kaosun içinde olduğumuzu fark ettik.” İsrail, Tel Aviv’de yer alan şirket, 250 milyon dolardan fazla fon topladı ve artık müşteriler için dünyanın en büyük 500 şirketi arasında 30’uncu sırada. Şirket, etiketlerini öncelikli olarak tedarik zincirlerini görece daha az gözleyebilen geleneksel sebze meyve satıcılarına sunmaya odaklanmış durumda. Statler “Fiziksel manav dükkanlarının hayatta kalmasına ve öncelikli olarak dijital olan daha büyük rakiplerine karşı gelişmesine imkan sağlıyoruz” diyor.

 

İLLÜSTRASYONLAR: SIMO LIU

SKYLINE ROBOTOCS

YAZI: ROB PEGORARO

SKYLINE ROBOTICS’ in gökdelenler için pencere yıkama işini (yatay parke veya fayans zeminler yerine dikey camları fırçalayan bir yer yıkama robotu) otomatik hale getirme konseptini açıklamak kolay fakat uygulaması o kadar da kolay değil. Skyline, Ozmo olarak bilinen ve ışıklı bir radar tarafından yön gösterilen makinesini ticari hale getirebilmesi için Tel Aviv’deki ev sahipleriyle birlikte çalıştı. Onlar da kendi yapılarına ve New York’taki bir inşaat hizmetleri firmasına erken erişim (bedava hizmet karşılığında) sağladılar ve bu da şirketin New York’un katı mevzuatlar ortamında yolunu bulmasına yardımcı oldu. Operasyon direktörü Ross Blum, Skyline Robotics’in New York’lu bina yönetim şirketi Platinum’la geçtiğimiz mayıs ayında gerçekleştirdiği anlaşmanın daha çok pencere işinin kapısını açtığını söylüyor. Skyline, Ozmo’nun pencereleri insanlardan üç kat daha hızlı ve yüzde 75 daha ucuz şekilde temizleyebileceğini öne sürüyor. Gerçi şirket profesyonel pencere temizleyicilerine, çatı katlarından Ozmo’yu kontrol ederek temizlemeleri için, binanın yüzeyine asılı halde yaptıklarında kazandıklarından daha çok ödeme yapıyor. Şirket, Ozmo’yu en nihayetinde bina sahiplerinin bina bakımıyla ilgili daha önce sahip olmadığı verileri toplayacak bir platforma dönüştürmek istiyor. Blum “Bina yüzeyinin sağlığı hakkında daha derin veri ve analiz setleri sağlayabilmek, pencerelerin ötesindeki bir strateji için kilit bir parça olacak” diyor.

 

Kaynaklar: TOP500.org, Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı, HP Enterprise (Hewlett Packard Enterprise); beeinformed.com, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, Dalan Animal Health (Dalan Animal Health)

HEWLETT PACKARD ENTERPRISE

YAZI: HARRY MCCRACKEN

SÜPER BİLGİSAYARLAR, FRONTIER OLARAK DA BİLİNEN OLCF-5’TEN DAHA SÜPER OLAMAZ. Hewlett Packard Enterprise tarafından ABD Enerji Bakanlığı’nın Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı için üretilen bu bilgisayar, 1990’ların ortalarındaki süper bilgisayarlardan 1 milyon kat daha hızlı. 2022’de programlandığından beri, bu bilgisayarın bilgi işlem gücü COVID-19’dan nükleer fisyona kadar dünyanın en çetin bilimsel araştırmalarından bazılarına uygulandı.

 

Tabloyu büyük ekran görmek için üzerine tıklayın

DALAN ANIMAL HEALTH

YAZI: JESSICA BURSZTYNSKY

GIDA TEDARİK SİSTEMİMİZİN BEL KEMİĞİ OLAN BAL ARILARI, kolonileri yok eden hastalıklar, iklim değişikliği, pestisitler ve doğal ortamlarının kaybı nedeniyle krizde. Dalan Animal Health CEO’su Annette Kleiser “Bal arıları, geleneksel hayvan sağlığı çalışmalarından görmeleri gereken ilgiyi ve korumayı göremediler” diyor. Dalan’ın bal arıları için onaylanan ilk aşı olan yeni aşısı, fazlasıyla bulaşıcı ve yok edici olan Amerikan yavru çürüklüğü (AFB) hastalığını hedef alıyor ve bu 10 milyar dolarlık küresel endüstri için çığır açıcı bir şey olabilir.

 

İLLÜSTRASYONLAR: ARD SU

PHASECRAFT

KUANTUM BİLGİSAYARLARI İNANILMAZ ŞEYLER VAAT EDİYORLAR FAKAT HENÜZ ÇOK DA İYİ ÇALIŞMIYORLAR. PHASECRAFT, DONANIM YERİNE ALGORİTMALARA ODAKLaNARAK KUANTUM EVRİMİNİ HIZLANDIRMAYI UMUYOR.

YAZI: ALEX PASTERNACK

KUANTUM BİLGİSAYARLARI, tüm endüstrileri ve bizim dünyaya dair anlayışımızı altüst etmeyi vaat ediyor fakat milyarlık yatırımlara ve bazı bilimsel özelliklere rağmen hâlâ fazla bir şey yapamıyorlar. Kübit olarak bilinen küçük fiziksel inşa bloklarını dikkatlice yöneten bu makineler, atom altı dünyasının tuhaf davranışlarından faydalanmayı ve büyük miktardaki verileri klasik bilgisayarlardan daha hızlı işlemeyi hedefliyor. Şu ana kadar, kuantum bilgisayarlarının etkinliği kübitlerin sayısını birkaç yüzden birçok bine çıkarmayı da içeren zorluklarla kısıtlandı.

Merkez ofisi İngiltere’de bulunan Phasecraft, bu gürültücü ve huysuz makinelerin kuantumun avantajlarına daha çabuk ulaşması için onları iteklemeye yardımcı olacak algoritmalar inşa ediyor. Kurucu ortaklardan Toby Cubitt (evet, soyadı kübit kelimesine benziyor) “Algoritma tarafında ne kadar çok şey yapabilirsek donanımın daha iyi hale gelmesi için o kadar az beklemek zorunda kalırız” diyor.

Phasecraft araştırmacıları, elektron simülasyonu için olan bir algoritmayı yeniden tasarlayarak gerekli kübitlerin sayısını bir milyonun faktörü oranında azalttılar ve mevcut kuantum bilgisayarlarının çalışmasına imkan verecek bir noktaya ulaştılar. IBM, Google ve Rigetti’deki endüstri lideri makineler üzerinde deneyen (ve girişim finansmanı için 21 milyon doları olan) 20 kişilik bu startup, pil ve güneş enerjisi konularında çığır açabilecek fizik modelleme sorunlarının altından kalkmak için yapay zekayla güçlendirilmiş bir yazılım iletişim hattı oluşturuyor.

University College Londra’da kuantum bilgisi profesörü olan Cubitt, işe yarar ilk hesaplamaların üç yıl içinde gerçekleşmesini bekliyor. Cubitt, bu noktaya gelebilmenin Phasecraft’ın “donanımın fizik seviyesinde nasıl çalıştığına dair gerçekten derin bir anlayış” geliştirmeye devam etmesini gerektireceğini söylüyor. “Bazen donanım şirketleri bile bunu bilemiyor” diyor.

 

İLLÜSTRASYONLAR: ARD SU

ADOBE

YAZI: JARED NEWMAN

ADOBE, YENİ CONTENT CREDENTIALS SİMGESİYLE BİRLİKTE DEEPFAKE VE DEZENFORMASYONLA SAVAŞIRKEN KENDİ ÜRÜNLERİNE DAHA ÇOK YAPAY ZEKALI ARAÇ KATIYOR.

CHATGPT’NİN VE MIDJOURNEY’İN YÜKSELİŞİNDEN YILLAR ÖNCE, Adobe yapay zekanın hem bir çözüm hem de bir sorun olacağını biliyordu. Şirket, 2019’un sonlarında The New York Times ve Twitter ile iş birliği yaparak Content Authenticity Girişimi’ni dijital içerikler için örneğin kullanıcıların bir resmin Photoshop’ta değiştirilip değiştirilmediğini anlamalarına izin veren bir “beslenme değeri tablosu” olarak tanıttı. Bu da geliştiriciler için açık kaynaklı araçların ve endüstri için teknik standartların ortaya çıkmasına yol açtı. Adobe, kullanıcıların online bir resmin kökenleri hakkındaki bilgileri görüntülemek için o resmin üstüne tıklayabileceği bir sistem hayal ediyor. Şirket, Adobe Photoshop ve Bing Image Creator gibi uygulamalar aracılığıyla yerleştirilebilen bir “Content Credentials” simgesini tanıttı. Ayrıca bir resmin orijinaliyle karşılaştırılabileceği bir internet sitesinin de gösterimini yaptı. Bunların benimsenmesini hızlandırmak için de kamera üreticileri, The New York Times ‘ı da içeren medya kuruluşları ve Microsoft gibi diğer teknoloji şirketleriyle ortaklıklar kurdu. Sosyal ağlarla olan görüşmeler ise devam ediyor.

Adobe’nin baş danışmanı ve müşteri bilgilerinin güvenliğinden sorumlu direktörü Dana Rao, bu fikrin şirketin sadece yeni yapay zeka özellikleriyle oynarken ortaya çıktığını fakat viral deepfake’lerin yükselişiyle birlikte geçtiğimiz yıl içinde gelişme yaşadığını söylüyor. “İnsanlar için neye inanabileceklerini öğrenmenin bir yolunun olması zorunlu olacak” diyor. Adobe aynı zamanda kendi yapay zeka gelişmeleriyle de ilerlemeye devam ediyor. Bunlara Photoshop’ta resim oluşturma, Premiere Pro’da videolardaki nesnelerin silinmesi ve kullanıcıların bilgisayar tarafından oluşturulmuş bir transkripti kopyalayıp yapıştırarak metinlerin yerini değiştirmesine izin veren metin tabanlı bir video düzenleyici de dahil. Content Authenticity Girişimi, Adobe’nin hem kendisine hem de başkalarına ait bu becerileri bitirmek yerine onlara ışık tutma şekli. Rao “Yapay zekanın sonuçları hakkında düşündüğümüz zaman, cevap ‘Kullanmayı bırakın’ olmayacak” diyor.

 

İLLÜSTRASYONLAR: MALIK THOMAS

LOGITECH

YAZI: STEVEN MELENDEZ

LOGITECH, VİDEO KONFERANSIN RAHATLIĞINI yüz yüze bir konuşmanın yakınlığıyla birleştirmek için şaşırtıcı bir yerden ilham aldı: Bir zamanlar hayalet çağırmak için kullanılan bir klasik tiyatro illüzyonu. Aynı numara burada sohbet edenlerin aynı odadaymışlar gibi hissetmesini sağlarken rahat mobilyalar ve gizlilik duvarları da evden çalışmanın rahatlığını ofise getiriyormuş gibi duruyor.

 1. PROJECT GHOST
  1. Kraliçe Victoria dönemine ait Pepper’s Ghost adındaki bir sihir numarası, sahnede korkutucu bir figürün belirmesi için aynalar kullanıyordu. Logitech, bir video sohbete katılan birinin görünür herhangi bir ekran olmadan birkaç metre ötede ve göz hizasında görünmesi için aynı tekniği kullanıyor.
 2. MOBİLYALAR
  Logitech, hazır üretim parçalarla gerçekleştirilen ilk deneylerden sonra bire bir sohbetler ve video kayıtları için rahat bir dinlenme koltuğu, zarif bir sehpa ve gizlilik duvarlarıyla tamamlanan rahat bir çevre oluşturmak üzere ofis mobilyaları üreticisi Steelcase ile çalıştı.
 3. GİZLİ TEKNOLOJİ
  Gizli kameralar, hoparlörler ve mikrofonlar, kullanıcıların teknolojiye değil ettikleri sohbete odaklanmalarına yardımcı olmak için yansıtılan videoyla bir araya geliyorlar ve kamera ile görüntü pozisyonlama kullanıcıların sohbet ettikleri kişilerin gözlerine doğal olarak bakabilmelerini sağlıyor.
 4. TABLET
  Sağlanan bir tablet, çağrıları ayarlıyor ve sonra sohbet başlayınca bir kenara koyuluyor. Logitech’in CollabOS yazılımı sayesinde, görüşmedeki diğer kişilerde Logitech ekipmanı olsa da olmasa da Project Ghost Zoom, Microsoft Teams ve Google Meet ile birlikte çalışabiliyor.

 

İLLÜSTRASYONLAR: MALIK THOMAS

LENOVO

YAZI: STEVEN MELENDEZ

DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR KULLANICILARININ genellikle kompakt ve taşıması kolay bir modelle karmaşık işler ve birden fazla göreve yetecek kadar büyük ekranı olan bir model arasında seçim yapması gerekiyor. Lenovo’nun uzayabilen dizüstü bilgisayarı, bir düğmeye basarak uzayabilen ve daha sonra kompakt bir ortamda kullanım için kasanın içine geri girebilen ekranıyla her iki seçeneği de sunuyor.

 • UZATIN Dizüstü bilgisayarın yanında bulunan bir düğmeye basınca, 12,7 inçlik ekran uzayarak 15,3 inçlik kusursuz bir ekrana dönüşüyor ve toplam ekran boyutunu yaklaşık 10 saniye içinde yüzde 50 artırıyor. Düğmeye tekrar basınca da ekran kasanın içine geri giriyor.
 • HINGE AND MOTOR Özel olarak tasarlanan bir menteşe, uzayabilen ekranın aynı hizada kalmasına yardımcı oluyor ve bilgisayar açılıp kapatılırken ekran hasarını önlüyor. Kompakt bir motor ve vida sistemi, ekranın kusursuz bir şekilde uzayıp içeri girebilmesini sağlıyor.
 • FAZLADAN ALAN Ekran uzadığında, hesap çizelgeleri gibi uygulamalar, kelime işleyiciler, kodlama ortamları ve tarayıcılar bu fazla alanı otomatik olarak dolduruyor ve bu da kullanıcıların karmaşık belgeler üzerinde çalışırken ekranı daha az kaydırması gerektiği anlamına geliyor.
 • ÇOKLU GÖREVLER Ekran çoklu görevler için birden fazla sanal ekrana bölünebiliyor ve klavyedeki bir kısayol tuşu da bu ekranlar arasında geçiş yapmayı kolaylaştırıyor. Bu fazladan alan ayrıca gelen e-postalar, haberler veya hava durumu widget’ları için de kullanılabiliyor.

 

İLLÜSTRASYONLAR: OSCARDUARTE

OCUTRX

YAZI: MARK WILSON

DİĞER BAŞLIKLAR, gözlerimizi uygulamalar ve alternatif gerçekliklerle (Apple’ın Vision Pro’su, XReal’ın Air AR Gözlüğü) doldurmayı vaat ediyor fakat Ocutrx Technologies, yaşla ilgili maküler dejenerasyon (AMD) sahibi 50 yaş üstü her 10 kişiden birinin gerçek dünyayı daha net görmesine yardımcı olabilmek için OcuLenz’i geliştiriyor. Bu başlık, hastaların görüşlerinin merkezindeki skotom adında bir kör noktaya ulaşıyor. Ocutrx’in CEO’su Michael Freeman “Pek çok kişi AMD’yi siyah bir nokta olarak gösteriyor” diyor. “Beyin işe yaramayan bilgileri taşımayı kesiyor, bu yüzden daha çok kişinin görüşünü karartan katlanmış bir kağıda benziyor.”

 • OcuLenz kör noktayı haritalandırarak ve bunun etrafında bir projeksiyon uyarlayarak çalışıyor. Başlık, yedi kameradan oluşan gerçek zamanlı bir video akışını bir araya getiriyor ve bu görüntüler doğrudan kişinin gözünün önüne, çevresel görüşü engellemeyen şeffaf bir vizöre yansıtılıyor.
 • Sistem, birisinin etrafta güvenli bir şekilde gezinmekten, telefonunda FaceTime kullanmasına kadar her şeyi yapmasına yardımcı olmak için tasarlandı. Freeman, “Kağıt oyunu oynuyor, gazete okuyor veya bilgisayardan TV’lerini veya diğer eğlencelerini bluetooth ile bağlamak istiyorlarsa, görüş düzeltme ile bunu sağlayabiliriz” diyor.
 • Ocutrx, çok sayıda uygulamayla uyumlu olması için Unity üzerinde kendi geliştirici kitini oluşturuyor. Freeman, “Bu başlık aslında onların cep telefonu olacak” diyor. El tipi bir kontrol cihazı, ekrana dokunma ihtiyacının yerini alarak insanların metinleri teleprompter’daki gibi ve dakikada 125 kelimeye varan hızlarda okuyabilmesine olanak tanıyor.

 

İLLÜSTRASYONLAR: OSCARDUARTE

THE WALT DISNEY CO.

SİHİR KRALLIĞININ YENİ ÖZEL EFEKT TEKNOLOJİSİ, YAPIMCILARIN HERHANGİ BİR STÜDYO İÇİNDE AYRINTILI 3D ORTAMLAR OLUŞTURMASINA İMKAN VERİYOR.

YAZI: JEFF BEER

İNSANLAR MICKEY MOUSE’UN EVİNİ eğlence devi olarak görüyor fakat şirket, geçtiğimiz yıl içinde teknik becerilerini çeşitli cephelerde ciddi bir şekilde gösterdi: Yeni bir dahili reklam sunucusu, şirketin program niteliğindeki reklam kapasitesinin Hulu ve Disney+ üstünden günde 5 milyardan fazla reklam gösterimi sorgusunu işlemesine izin veriyor ve yeni özel efekt teknolojisi de stüdyoları dönüşüme uğratıyor.

The Mandalorian 2019’da ilk kez gösterime girdiğinde, Star Wars evrenine gösterilen ilgiliyi canlandırırken aynı zamanda yeşil ekran teknolojisi ve sanal film yapımcılığında da bir devrim meydana getirdi. Disney, bu yılın başlarında ESPN için StageCraft teknolojisinin en son halini ilk kez görücüye çıkardı: Catalyst Stage, 3D stüdyo ortamları yaratmak için devasa LED ekranlar ile gerçek zamanlı görselleştirmeyi kullanıyor. GhostFrame, Unreal Engine ve Disguise XR gibi üstün teknoloji sistemlerini kullanan Catalyst Stage, yapımcıların yetenekleri herhangi bir yere (futbol soyunma odaları, dış alan basketbol sahaları, hokey sahaları) koyabilmesine ve stüdyodan hiç çıkmadan SportsCenter setleri için birden fazla tasarım ve arka plan yaratmasına izin veriyor.

Bunu elde edebilmek için şirket, tüm bu teknoloji sistemlerini mevcut ESPN yapım ekosistemine dahil ederek Disney’in teknoloji uzmanlarının sahnedeki 3D sanal ekranları kusursuz bir şekilde yönetmesine ve bunlar arasında hareket edebilmesine izin veren GRACE (Grafik Gerçek Zamanlı Otomasyon ve Kontrol Ortamı) adında, çığır açan bir kullanıcı ara yüzü teknolojisi geliştirdi.

Disney Entertainment ve ESPN için yaratıcı otomasyon ve stüdyo teknolojisi direktörü olan Christiaan Cokas “Bizim için, mevcut hale gelen ve senkronize şekilde çalışabilen bu teknoloji, olasılıklar konusunda büyük bir sıçrama olduğunu hepimizin fark ettiği bir şeydi” diyor. “İşte bu da Catalyst Stage’in olduğu şey: Sihri gerçekleştirebilmek için kusursuz bir şekilde birlikte çalışan çok fazla teknolojinin bir dansı.”

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tam-zamanli-ofis

İstediğiniz ofis

2024-model-is-kurallari

2024 model iş kuralları