in , ,

Yeşil Vizyon

Yeni bir park, San Francisco sakinlerinin kendi eşsiz doğal alanlarıyla tekrar bağlantı kurmasına yardımcı olacak.

yesil-vizyon

YAZI: YASMIN GAGNE VE ELISSAVETA BRANDON

Presidio Tünel Tepeleri 17 Temmuz’da halka açılacak. Eski bir askeri alana kurulu 1500 dönümlük milli park, Presidio’da 25 yılı aşkın bir dönüşümün ürünü. 90’lı yılların ortalarından bu yana, içinde kışlalar ve uçak pistleri olan arazi (Crissy Sahası rekreasyon alanını da içeriyor) dönüştürülerek yerini restore edilmiş sulak alanlara ve patikalara bırakıyor. Fakat Presidio ve Crissy sahasındaki sahil hâlâ Büyük Buhran döneminden kalma yüksek otoyolla ayrılıyordu. Bu geçiş yolu, yer seviyesinde bir dizi tünel içeren yenisiyle değiştirildiğinde, bölgenin çalışanları tünellerin üzerindeki alanı 14 dönümlük bir parka dönüştürmeye çalıştı.

New York High Line’ın arkasındaki firma olan James Corner Field Operations, bir toplanma alanı olarak hizmet verirken aynı zamanda Körfez Bölgesi’ni ve tarihini öven bir yer tasarlamak için 10 bin bölge sakininden gelen girdileri kullandı. Parkın yenilikçi tasarımına bir göz atın:

 • Topluluğun kalbi
  Tasarım ekibi, ortak bir alan yaratmak için 75 kişiyi ağırlayabilen ve kuvvetli rüzgarlardan korumak için kayalar, ağaçlar ve çalılarla çevrili merkezi bir ateş çukuru tasarladı. Prisidio Trust park şefi Mark Boland, kamp ateşi etrafında oturmanın “arketip milli parklar deneyimine” bir selam olduğunu söyledi
 • Keşiflerle dolu
  Parkın iki dönümlük mevkisi, çocuklara doğada gezinme veya devrilmiş ağaç ve kayalardan yapılmış yapılarda oynama fırsatı sunuyor. Saha Operasyonlarından sorumlu kıdemli müdür Richard Kennedy “Bu faydalı risk fikrini test etmek ve çocukların katılım düzeylerini seçmelerine izin vermek için oyun parçalarını kullanmaya çalışıyorduk.” diyor.
 • Güçlü bitkiler
  Presidio Trust’ta kıdemli proje yöneticisi olan Rania Rayes “Golden Gate Çayırlığı, bahçelere, uzun doğal otlara ve uzun ömürlü bitkilere sahip. 100 bin adet bitkinin neredeyse yarısı Presidio’ya özgü” diyor. Kuraklığa dayanıklılık ve adaptasyonun kolay olması için ise egzotik bitkiler seçildi.
 • Ayak sesi
  Presidio Basamakları, Crissy sahasına bağlanan yamaca inşa edilmiş teras şeklinde. Kennedy, “Sosyal mobilya şeklinde geniş bir yer olması gerekiyordu” diyor, “Ancak park canlandıkça bilinçli kullanımlarla daha aktif hale getirilebilir.”
 • Tarihi manzaralar
  Crissy sahasının otuz fit (yaklaşık 9m.) yukarısında, tekerlekli sandalye erişimine uygun, arazinin kavisli uçurum kenarlarını takip eden Cliff Walk, devrilmiş presidio selvi ağaçlarından yapılmış banklarla donatıldı. Önemli miras alanlarına hakim manzaradan görebilecekleriniz: Eski hapishane Alcatraz, tarihi göçmenlik merkezi Melek Adası ve Golden Gate Köprüsü.
 • Eğitim istasyonları
  Field Station’da ziyaretçiler Presidio’nun jeolojisini, ekolojisini ve şehrin tarihindeki rolünü keşfedebilir. Crissy saha merkezi, ekolojik eğitim ve liderlikle ilgili kamplar ve saha gezileri de dahil olmak üzere gençlik programlarına ev sahipliği yapmak için laboratuvarlar ve derslikler içeriyor.
 • Cennetin altındaki yol
  Parkı, tünelin yapısını koruyacak kadar hafif yapmanın yanı sıra, takımın minimum bir akışa sahip sulama sistemi oluşturması da gerekiyordu. “Eğer akış sağlanırsa, su, tünelin kenarından aşağı akabilir. Böylece alttaki betonun üzerinde birikmez” diyor Baland.

İllüstrasyonlar Sam Brewster

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneyim-yeni-trendler

Deneyimde yeni trendler

yeni-bir-tat-1

Yanık bir tat