in , ,

Yönetim Kurulu ve Cam Kulüp

Datassist Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Nazmiye Uça, bir kadın kurucu olarak, kadınların iş dünyasındaki yerini, örnekleriyle analiz ediyor, özellikle yönetim kurullarındaki önemli konulara dikkat çekiyor.

Yönetim-Kurulu-ve-Cam-Kulüp

AYŞE NAZMİYE UÇA
Datassist Yönetim Kurulu Başkanı

Uluslararası veya büyük kurumsal şirketler, kadın-erkek eşitliği konusunu önemsediklerini iddia ediyor. Hatta bu konuda ‘kocaman bir çeşitlilik-ayrımcılık yalanı’ olduğunu söyleyebilirim. Amerika’daki halka açık şirketler, çeşitlilik konusunda kat edilen mesafeyi ölçümleyen belgeler açıklıyorlar. Bu ölçümleri yıllık faaliyet belgelerine koyduktan sonra rahat bir şekilde uyuyabiliyorlar.

Ancak, bana göre gerçek hiç de böyle değil; çok modern ve eşitlikçi olduklarını iddia eden bu kurumlarda içten içe yaşanan, dışardan hiç belli olmayan bir ayrımcılık hüküm sürüyor.

Bana göre, erkek egemen toplum yapısının açık bir şekilde görüldüğü ülkemiz gibi toplumlarda kadın daha değerlidir. Asıl sorun, ayrıcalıklı bir “inner circle“ın varlığıdır.

Erkeklerin, kadınlarımıza göre çok başarılı olduğu bir konu var; kolayca birleşmek ve bir erkek egemen grup oluşturmak. Bu, bence, kadınların yanında rahat edemeyen, kadınlardan ayrı büyütülmüş ve hemen kendine bir kahve, bir oyun grubu kuran Anadolu erkeklerinin kaba yaklaşımından biraz daha fazla bir şey. Dışarıdan görülmeyen, dolayısıyla da buna, farkında olunmayan bir nevi cam tavan misali ‘cam kulüp’ diyebiliriz.

AYRIMCILIK HER YERDE!

Bir kadın tarafından kurulmuş ve kadın çalışanların ağırlıklı olduğu Datassist’te bile bu tür ayrıcalıklı kulüplerin oluştuğuna, bu 25 yıl içinde şahit oldum. Bu tür oluşumların organizasyonumuzda köklenmesine hiçbir zaman razı olmadığımı ve bu konuda gerekli eylemleri aldığımı sanırım söylemeye gerek yok.

Katıldığım bir zirvede bu konuda önemli gözlemlerim oldu. Uluslararası şirket CEO’ları toplantıda söz alarak, kadın-erkek eşitliği konusunda organizasyonlarının gerek ücret gerek özlük hakları ve terfiler gerek sosyal hayat konusunda yaptığı eşitlikçi yaklaşımları anlattılar. Hatta, deyim yerindeyse, ‘mangalda kül bırakmadılar.’ Ben eşitlikçi tavırlarına hayran kalıp, içimden ‘bu kadar da değil’ diye düşünmeye başladım.

Bu toplantıda iki üst düzey yönetici kadın konuşmacı vardı. Hemen toplantı sonunda bu CEO’lar, bana göre kibar olmayan bir şekilde (belki de içkili), bir sohbete davet edildiler, bu teklif sadece oradaki erkeklere yapıldı. Orada bulunan biz kadın yöneticileri (ki bir tanesi sınıf arkadaşlarıydı) yok saydılar ve bütün o kadın hakları tiratlarının ardından bir erkekler kulübü oluştu. Diğer kadınların ne düşündüğünü bilmiyorum ama bana oldukça kaba gelen bir davranıştı.

İYİ OLAN HEP KAZANIR MI?

Bu küçücük ama hep yaşanan bir örnek; erkekler doğal bir şekilde bir ‘cam kulüp’ yaratır ve içine sadece seçili kişiler alınır.

Benzer bir yöntem yönetim kurullarında kadın üye bulunmasında da kendini gösterir. Bu ‘cam kulübü’ aşıp, yönetim kurulunda olmak, patron ya da patronun kızı değilseniz, teorik olarak mümkün olsa bile pratikte hayata geçmeyebilir. Kadınların böyle bir birleşme kültürü yok, bir nedenle ayrışma kültürünün daha hâkim diyebilirim.

Bu durumda şunu söyleyemeyiz: “Sen üret, çalış, başarılı ol, iyi olan her zaman kazanır.” Ne yazık ki, bu doğru değil.

Bize her gün yapılan kötülüğü görüp, bunun farkında olmalı ve çalışmaya üretmeye ayırdığımız zaman gibi, kendi haklarımızı korumaya, haksızlıklara karşı çıkmaya da zaman ve enerji ayırmalıyız. Bunu etik ve medeni kurallar içinde yapabiliriz.

En büyük mesele farkındalık ve kararlılıktır. Kadınları, şirketlerin en üst düzey yönetim bölümlerinde ve yönetim kurullarında olmaya bu alanı kendilerine hak görmeye ve bu alanları hedeflemeye davet ediyorum.

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gürok-Grubu’ndan-gelecek-için-dönüşüm

Gürok Grubu’ndan gelecek için dönüşüm

is-dunyasindan-haberler

İş dünyasından haberler