in , ,

İş dünyasından haberler

Haber, yenilik, atama, lansman

İTÜ’den tam destek
Türkiye’nin girişimcilik ve inovasyon üssü İTÜ ARI Teknokent ile Türkiye’de teknoloji üretimini amaçlayan Teknoloji ile Üretelim Platformu, güçlerini birleştirerek İTÜ Çekirdek #GameTech programını hayata geçirdi.

Oyun teknolojileri alanında inovatif teknolojiler geliştiren girişimcilerin desteklenmesi, küresel oyun dünyasına girişin kolaylaştırılması, oyun sektöründe yeni istihdam alanları açılması ve yatırımcıların dikkatinin bu yöne çekilebilmesi hedefleriyle açılan #GameTech programına başvuran girişimcileri Big Bang sahnesinde 350 bin TL’lik ödül bekliyor.

Şirketlere online kiralama kolaylığı
Operasyonel kiralama işlemini saniyelere indiren hızlı yapısı, şirket ihtiyacına göre arama kriterleri, avantajlı ve şeffaf fiyatları ile dikkat çeken tiklakirala.com, yeni sürümünde ikinci el kiralama bölümünü güçlendirdi. Böylece, Tıkla Kirala’da düşük kilometreli, kaliteli ve teslime hazır ikinci el araçlara ait tüm bilgilere artık saniyeler içerisinde erişilebiliyor. LeasePlan Türkiye’nin filosundan dönen, kiralanmaya hazır ikinci el araçların yer aldığı “İkinci El Araç Kiralama” bölümünde, araçlarla ilgili kira bilgisi de şeffaf bir şekilde sunuluyor. Araç ihtiyacı olan şirketler, Tıkla Kirala’ya üye olarak ister sıfır ister ikinci el şirket aracını dakikalar içinde kiralıyor ve araçlarının teslimatına kadar olan tüm süreci online takip edebiliyorlar.

Eczacıbaşı Yapı’ya iki yeni yönetici
VitrA ve Artema markalarını üreterek dünyaya ihraç eden Eczacıbaşı Yapı Gereçleri’nde iki önemli atama gerçekleşti. Temmuz ayı itibarıyla Özgen Özkan CEO, Yavuz Feyzioğlu ise Pazarlama Direktörlüğü görevlerine getirildi. VitrA markasıyla Türkiye’nin ilk ve en büyük seramik sağlık gereçleri üreticisi ve ihracatçısı olan, Artema markasıyla ülkemizin ilk tek kumandalı armatürünü üreten Eczacıbaşı Yapı Gereçleri (EYAP), iki deneyimli yöneticinin katılımıyla kadrosunu güçlendirdi. 1 Temmuz’da CEO olarak göreve başlayan Özgen Özkan, EYAP’ın tüm yurt dışı iştirakleri ile İntema ve İntema Yaşam kuruluşlarının da sorumluluğunu üstlendi. EYAP’ın Pazarlama Direktörlüğü’ne ise Yavuz Feyzioğlu atandı.

Yapı Kredi’de E-ticarette hızlı yükseliş zamanı
Türkiye’nin lider kredi kartı platformuna sahip Yapı Kredi’nin verilerine göre, tüketicilerin hayatlarında yaşanan değişiklik, harcama alışkanlıklarına da yansıdı. Harcamalar, normalleşme ile birlikte Koronavirüs salgını öncesindeki seviyelere dönerken; giyim ve restoran harcamaları pandemi dönemine göre yüzde 200, seyahat harcamaları ise yüzde 180 oranında artış gösterdi. Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen, “Müşterilerimizin yaptığı her 3 işlemden 1’inin internet alışverişi olarak gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Normalleşme süreci olarak değerlendirdiğimiz 1-30 Haziran tarihleri arasında; e-ticaret alışveriş cirosu, pandemi dönemi öncesine göre yüzde 22, pandemi dönemine göre ise yüzde 14 artış gösterdi” dedi.

Vodafone’dan dijital çözümler
Vodafone Türkiye, normalleşme sürecinde de dijital çözümleriyle işletmelere destek oluyor. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, “Bulut santral, Facebook ve Instagram reklam paketi, hedefli ve toplu SMS gibi çözümlerimizle işletmelerimizin iş süreçlerini sürdürülebilir kılmalarına yardımcı olduk. Hedefli SMS kullanan müşteri sayımız yüzde 15’in üzerinde arttı. KOBİ’ler 1 milyon TL’yi aşkın bir reklam paketi satın aldılar. SSL müşteri sayımız yüzde 50 artış gösterdi” diye konuştu. Normalleşme sürecindeki ihtiyaçlarının 5 ana başlıkta toplandığını belirten Meltem Bakiler Şahin, şunları anlattı:

1. Termal kamera, sosyal mesafe takibi gibi çözümlere talep artarak devam edecek.

2. E-ticaret ve dijital pazarlama talebi olan işletmelere Facebook&Instagram reklam paketi, hedefli ve toplu SMS gibi çözümlerimizle destek olacağız.

3. Datacenter, SSL VPN, Bulut Santral, Siber Güvenlik gibi çözümlere ihtiyaç artacak.

4. İşletmeler verimliliği artırmak için iş süreçlerinde dijitalleşme ve otomasyona odaklanacak.

5. KOBİ’lerin dijital dünyaya uyum süreçlerine katkı sağlamak amacıyla dijital dönüşümü destekleyici, e-ticaret faaliyetlerinde yönlendirici olacak bir eğitim portalı sunacağız.

Sisal Şans’a yeni CEO
T.C. Millî Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’nün izleme ve denetimine tabi olarak, Türkiye Varlık Fonu tarafından onay verilen şans oyunlarının düzenlemesine ilişkin iş ve hizmetleri yerine getirmek üzere, 10 yıl süreyle yetkilendirilen Sisal Şans’ta üst düzey atama gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında kurum bünyesinde COO olarak görev almaya başlayan Ergün, kurumda CEO olarak atandı. Selim Ergün, Sisal Şans’ta göreve başlamadan önce, Milli Muharip Uçağı (TF-X) için yeni nesil jet motoru geliştirip üretmek üzere açılan ihale kapsamında Kale Grubu’nda Rolls-Royce P.L.C. ile ortaklaşa yürütülen programın liderliğini yapıyordu.

Terzi usulü hizmet
Sunduğu yenilikçi çözümlerle kritik önem taşıyan ve prestijli projelerin çözüm ortağı olan Systemair HSK, pandemi döneminde de iç mekan hava kalitesini artırmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor. Yaklaşık 10 yıldır Türkiye’de klima santrali pazar lideri olan Systemair HSK’nın Genel Müdürü Ayça Eroğlu, “Havalandırma sistemlerinin tasarımı ve üretimi, her tesisin kendine özel ihtiyaçları gözetilerek “terzi usulü” diyebileceğimiz, ihtiyaca yönelik hazırlanan projeler şeklinde oluyor” diyor.

MultiGift kolaylığı
Multinet Up Satış Genel Müdür Yardımcısı Didem Kuş, “Kuantum Araştırma ile birlikte yürüttüğümüz araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye’de firmaların yüzde 50’ye yakını çalışan yardımı yapıyor. Çalışanlarına yardım yapan firmaların yaklaşık yarısı yardımlarını Ramazan, Kurban Bayramları ve yılbaşı dönemlerinde yapmayı tercih ediyor.

MultiGift yüzde 39’a varan vergi avantajıyla, işverenlerin vergi giderlerinin azalmasını sağlıyor. Özellikle çalışan yardımlarını nakit olarak yapan kurumlar için MultiGift’i öneriyoruz. Ayrıca, MultiGift ile çalışanlar kendilerine tanımlanan bakiyeyi öncelikli ihtiyaçları özelinde kullanabiliyor” dedi.


İskefe Holding 2. fabrikayı açtı

1957 yılından beri faaliyet gösteren İskefe Holding, Bolu Gerede’de ikinci fabrikasını açtı.

Türkiye, Amerika, Asya ve Avrupa’daki jelatin talebini karşılamak üzere açılan fabrikada, yıllık 15 bin ton kapasite ile sığır jelatini üretilecek.

Toplam 100 kişiye istihdam sağlayacak olan fabrikanın, yıl sonunda tam kapasite ile üretime geçmesi planlanıyor.

Deniz Yatırım’dan yeni mobil servis
DenizBank Yatırım Hizmetleri Grubu, müşterilerinin yatırım kararlarının uygulanmasına destek olacak, zamandan tasarruf etmelerini sağlayacak ve süreci tümüyle robotize etmelerine imkân verecek, algoritmik işlemler için yatırımcılara tek mecra üzerinden Borsa İstanbul Hisse Senetleri ve Vadeli İşlemler ve Opsiyon piyasalarında robotize edilmiş işlem emri verebilecekleri ALGOLAB’i mobil uygulama olarak müşterilerinin hizmetine sundu. Deniz Yatırım müşterisi olan yatırımcılar ALGOLAB Mobil’e doğrudan internet bankacılığı hesap bilgileri ile ulaşıp işlemlerini gerçekleştirebilirken, Kurum müşterisi olmayan yatırımcılar da demo hesap açarak uygulamayı deneyimleyebiliyor.

Pisano 2,5 Milyon dolar yatırım aldı
Sunduğu geribildirim toplama, raporlama, canlı mesajlaşma ve şikayet yönetimi teknolojileriyle markaların, çalışan ve müşteri deneyimi alanında ihtiyaçlarına çözüm üreten Pisano, Avusturyalı Elevator Ventures’ın öncülük ettiği yatırım turunda 2,5 Milyon dolar yeni yatırım aldı. En son 2018 yılında 1 Milyon dolar yatırım alan şirket, bu turla beraber toplam yatırım miktarını 4,5 Milyon dolara yükseltti.

Pisano kurucu ortağı ve CEO’su Özkan Demir, bu yatırım turuyla ilgili olarak düşüncelerini “Müşterimiz olan Raiffeisen Bank International’ın yatırım şirketi Elevator Ventures ile ilişkimizi yatırımcı olarak bir üst seviyeye taşımaktan çok memnunuz. Onların da desteğiyle özellikle Orta Avrupa, Doğu Avrupa ve Balkanlardaki pazar payımızı büyütmeyi hedefliyoruz. Bu bölgelere olan yatırımlarımız artarak devam edecek” sözleri ile aktardı.

İki yeni küresel ödeme ürünü
Kamu bankaları arasında ilk kez FileAct ödeme sistemini devreye alan VakıfBank, uluslararası firmaların Türkiye ile olan hazine operasyonlarını tek kanaldan güvenli bir şekilde yapmalarını sağlıyor. Vakıf Bank Genel Müdür Yardımcısı Hazım Akyol, “SWIFT FileAct ve MT 101 global ödeme sistemlerini devreye almamız da bu yaklaşımımızın bir göstergesidir. “Bu sayede ağırlıklı olarak Türkiye’de yerleşik uluslararası firmaların başta vergi ödemeleri olmak üzere hazine operasyonları tek kanaldan yapılabiliyor” diyor.

İş Bankası’ndan dev katkı
İş Bankası’ndan tarıma yeni kaynak
Türkiye İş Bankası, Fransız Kalkınma Ajansı’nın özel sektör temsilcisi PROPARCO’dan 25 milyon Euro tutarında, 10 yıl vadeli kredi temin etti. PROPARCO’dan sağladığı üçüncü kaynak olan kredi ile İş Bankası, tarım ve tarım endüstrisi sektörlerinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli firmaların enerji ve kaynak verimliliği sağlamaya yönelik aktivitelerinin orta ve uzun vadeli finansmanına destek verecek. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın, “Söz konusu kaynak ile çiftçilerimizin ve tarım endüstrisinin finansmana erişiminin sağlanmasıyla, tarımda enerji ve kaynak verimliliği konularındaki farkındalığın artacağına ve sürdürülebilir büyümeye önemli katkı sağlanacağına inanıyoruz” dedi.

Özyeğin Üniversitesi’ne memnuniyette A+ notu
Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) 2020 raporuna göre Özyeğin Üniversitesi 192 üniversite arasında tüm memnuniyet alanlarında ‘A+’ düzeyinde derecelendirildi.

2017, 2018 ve 2019 “Genel Memnuniyet” sıralamalarında 3 yıl üst üste birinci olan Özyeğin Üniversitesi, bu yıl da Türkiye’nin en iyi 2’inci üniversitesi olarak yer aldı. Araştırmaya 125’i devlet, 67’si vakıf olmak üzere 192 üniversitede öğrenim gören 39 bin 386 öğrenci katıldı. TÜMA’nın 2017, 2018 ve 2019 “Genel Memnuniyet” sıralamalarında üç yıl üst üste birinci olan Özyeğin Üniversitesi, 2020 araştırma sonucuna göre de Türkiye’nin en iyi 2. üniversitesi olarak yer aldı.

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk, “Üniversitemizin kuruluşundan bu yana elde ettiği başarılar hiç şüphesiz tesadüf değil. Bu araştırma bir kez daha kanıtladı” diye konuştu.

Esas Holding’e yeni atama
2000 yılında Şevket Sabancı ve ailesi tarafından kurulan Esas Holding’in yeni CFO’su Mustafa Tercan oldu. Öncesinde Yıldız Holding’de Global CFO olarak görev yapan Mustafa Tercan, Esas Holding’in yurt içi ve uluslararası yatırımlarının finans yönetimine liderlik edecek. 1996 yılında Ankara Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olan Tercan, kariyerine Deloitte’ta başladı. 2010 yılında Yıldız Holding bünyesine katıldıktan sonra sırasıyla Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, Mali İşler Başkan Yardımcılığı ve son 5 yıl boyunca Yıldız Holding Global CFO’luğu görevlerinde bulundu.

Yapı sektörü dijital dönüşüme hazır
Yapı sektöründeki projelerin tasarımında ve inşasında görev yapan proje yürütücülerinin ortak biçimde yer alarak karşılıklı fayda sağladığı 3 boyutlu bilgi paylaşım süreci “Building Information Modeling (BIM)” Türkiye’de yaygınlaşıyor. Yurt içi pazarda kendi sektöründe bir ilk olarak BIMobject dijital platformunda ürünlerini tanıtan E.C.A.’nın armatürlerinin BIM sistemine uygun içerik ve 3D modellerine bimobject.com ve eca.com.tr web adreslerinden ulaşılabiliyor. Bir bilgi paylaşım modeli ve süreci içeren sistem; maddi kayıplardan, zamandan ve iş gücünden tasarrufu sağlarken motivasyonu ve üretkenliği de artıyor.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liderlikte yeni normal

Liderlikte Yeni Normal

Yılların Bilgi Ve Tecrübesi ile Güvenli Konfor Sunuyoruz…