in , ,

İş dünyasından haberler

Haber, yenilik, atama, lansman

is-dunyasindan-haberler

ÜRETİME DÖNÜŞ

Türkiye Finans Katılım Bankası’nın Fast Company dergisi iş birliğiyle yıl boyunca gerçekleştireceği “Üretime Dönüş” buluşmalarının ilki “Holdinglerin Yeni Ajandası” oturumuyla gerçekleştirildi. Ev sahipliğini Türkiye Finans Genel Müdür Vekili Murat Akşam’ın yaptığı dijital oturumun konukları Anadolu Grubu CEO’su Hurşit Zorlu, Kibar Holding CEO’su Haluk Kayabaşı, Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper ve Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül oldu.

Türkiye Finans Genel Müdür Vekili Murat Akşam, Türkiye’nin geleceğinde, üretim ve ticaretin esas olduğunu belirterek, “Ülkemizin sürdürülebilir büyümesi için üretim olmazsa olmaz. Türkiye’nin 500 milyar dolar ihracat yapabilecek kapasitede olduğunu biliyor ve bu hedefi yakalayacağına canı gönülden inanıyoruz. Bu hedefin gerçekleşmesi için toplumun farklı kesimlerinin yanında olmaya ve her türlü desteği vermeye hazırız.

Türkiye’de 52 milyon kişi bankacılık hizmetini mobilden alıyor. Dolayısıyla bu açıdan baktığımızda dijitalleşme olmazsa olmaz. Pandemi dönemiyle birlikte daha hızlı, daha çevik ve daha dijital bir sürece geçtiğimizi düşünüyoruz. Hayatımızı her alanda bu şekilde devam ettireceğimize inanıyoruz” dedi. Etkinliğin tamamını Fast Company Türkiye’nin Youtube kanalından izleyebilirsiniz.

10 DAKİKADA YEMEK KARTI

Multinet Up’ın yemek kartı çözümü MultiNet’in online satış kanalı MultiOnline ile şirketler, çalışanlarının yemek kartlarını dakikalar içinde kendileri satın alıyor, çalışanlar ise anında harcamaya başlayabiliyor.

MultiNet yemek kartı kullanmak isteyen işletmeler online sözleşme, kart oluşturma ve kredi kartı ile ödeme yapma dahil olmak üzere tüm işlemleri yalnızca tamamen dijital olarak dakikalar içinde gerçekleştirebiliyor.

GİRİŞİMCİLİĞİN ÖNEMİ

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın (GİRVAK) Gtalks etkinliğinde Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra’nın sorularını yanıtladı ve girişimciliğe dair Bankanın vizyonuyla girişimciliğin önemini anlattı.

Adnan Bali, İş Bankası’nın ülkemizde girişimciliğin gelişmesi için ekosistemin olabildiğince tüm kesimlerine dokunarak mentorluktan fon sağlamaya, kadın girişimcilerden tarım alanına kadar farklı platformlarla iş birliği yapmak suretiyle kapsayıcı bir şekilde destek verdiğini vurguladı.

BLOCKCHAIN TEKNOLOJİSİYLE BİR İŞLEM DAHA

Türkiye İş Bankası, blockchain teknolojisiyle dış ticarette ikinci pilot işlemini gerçekleştirdi. Söz konusu işlem, Marco Polo platformu üzerinden Sanko Holding – Süper Film, Brückner Group, Commerzbank, İş Bankası arasında yapıldı. İşleme ilişkin açıklama yapan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, dış ticaret işlemlerinde hız, güvenilirlik ve garantinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Pandemi döneminde uluslararası ticarette evrak gönderme ve kontrol süreçlerinin daha da zorlaşması nedeniyle, dış ticarette verilerin eşlemesine ve elektronik ticarete dayalı bankacılık hizmetlerine duyulan ihtiyaçların hızla öne çıktığına işaret eden Şimşek, “Bunun farkında olan İş Bankası da blockchain teknolojisini dijitalleşme çalışmalarında özel olarak konumlandırmaya devam ediyor” dedi.

KIŞ SEZONU AÇILDI

Kışın gelmesiyle birlikte Pierre Cardin’in rafları da yenilendi. Gri, füme, siyah ve koyu lacivert renklerinin hakim olduğu kıyafetler sezona hızlı bir giriş yaptı.

Yüzde 100 yün kumaşların kullanıldığı takım elbiseler, kırışmaz özelliğiyle seyahate uygun gömlekler, konfor ve şıklığı bir arada sunmayı amaçlıyor.

2021’E ŞIK ADIMLAR

Ayakkabı Dünyası, her zevke uygun tasarladığı botlar, çizmeler ve klasik ayakkabılarla yeni yıla iddialı giriş yapanlardan.

Bu koleksiyonda hazırladığı Bootie’ler, western botlar, midi elbiseler ve skinny jean’lerle soğuk kış günlerini renklendirmeyi amaçlıyor.

Koleksiyonu keşfetmek için ayakkabidunyasi.com.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.

DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE “MODEL ŞİRKET”

“SAP Model Şirket” uygulamasıyla, dünyaca geçerliliği olan bir deneyim kazanan Farplas, ikinci 50 yılında, uluslararası platformda, yeni başarı hikayelerini yazıyor. Dünyanın dört bir yanından otomotiv sektöründeki en iyi örneklerden yola çıkılarak elde edilen deneyimler, Endüstri 4.0 teknolojileri kullanılarak Farplas’ın iş süreçlerine entegre edildi. Farplas Otomotiv, küresel bir başarı hikayesine imza atarak, akıllı işletmelerin bugünkü ve yarınki ihtiyaçlarını hazır hale getiren SAP S/4HANA projesiyle Model Şirket oldu.

UZAKTAN TEMAZSIZ ÖDEME

Beymen, müşterilerinin ayrıcalıklı alışveriş deneyimine diledikleri her yerden ulaşmalarını sağlayan hizmetlerine iki yeni servis daha ekledi: Temassız / Uzaktan Alışveriş. Türkiye’de ilk kez Beymen tarafından uygulanan Temassız / Uzaktan Alışveriş servisleri, Beymen’lerde ve www.beymen.com’daki alışverişlerde güvenli ödeme kolaylığı sunuyor.

Beymen Grup CEO’su Elif Çapçı,“‘Olduğunuz Her Yer Beymen’ çatısı altında sunduğumuz; Whatsapp Üzerinden Online Stil Danışmanlığı, Alışveriş Sepetini Paylaş, 24 saat içinde mağazadan aynı şehirdeki Adrese Teslim, Online Siparişler İçin Mağazadan Teslim ve Randevulu Alışveriş hizmetlerimize eklediğimiz servislerimiz ile Beymen dostlarının yanında olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

GELİŞİM ORTAĞI: ARGE

2021’de 30’uncu kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan yönetim danışmanlığı şirketi ARGE, güven temelli bir dünyanın inşasına öncülük eden iki önemli uluslararası kurumun Türkiye’deki ‘Gelişim Ortağı’ seçildi. ARGE Danışmanlık hem Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı hem de Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi (IIRC) tarafından ‘Gelişim Ortağı’ seçilen dünyadaki ilk danışmanlık şirketi olarak yönetim tarihine adını yazdırdı.

Ulusal Kalite Hareketi’ne sağladığı öncü katkılarla Türkiye’de kalite anlayışının yaygınlaşmasında ve birçok müşterisinin Avrupa Kalite Ödülü kazanmasında sorumluluk üstlenen ARGE Danışmanlık EFQM çalışmalarına sağladığı katkılar ile tanınıyor.

SEKTÖRE YENİ SOLUK

Değirmen teknolojileri firmalarından Alapala, AR-GE merkezinin bir parçası olarak dünya çapındaki müşterilerine yenilikçi tahıl proses çözümlerini aktarmak ve değirmencilik alanında profesyonel eğitim imkanı sağlamak amacıyla Alapala Akademi ve İnovasyon Merkezi’ni Çorum’da açtı. Bu merkez, değirmencilik sektöründe yeni bir dönemi başlatıyor. Test değirmeni, ürün performansının test edilmesi ve mühendislik değişikliklerinin ürün üzerindeki etkilerinin ilk örnek olarak tespit edilmesinin yanında, MIS yazılımı kullanılarak SCADA sisteminden daha fazla bilgi alınması ve bu sayede üretim sürecinin şeffaflaştırılmasını sağlıyor.

ALİ FUAT ERBİL C2FO GLOBAL DANIŞMA KURULU’NA KATILDI

Türk Bankacılığının deneyimli ismi, Garanti BBVA eski genel müdürü Ali Fuat Erbil, dünyanın önde gelen finansal teknoloji şirketlerinden C2FO’nun Global Danışma Kurulu’na katıldı.

Erbil, C2FO’nun başta Türkiye olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme stratejisinin hayata geçirilmesinde aktif rol üstlenecek.

İKİNCİ EL ZİRVEDE

İkinci el kiralama yöntemi, 2020 yılında daha da büyüdü. LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, “Müşterilerimize belirsizliğin arttığı dönemlerde ikinci el kiralamada daha kısa vadeler ve daha uygun maliyetler sunabildik; 12, 18 ve 24 aylık kiralamalar yapabildik. Geldiğimiz noktada yoğun bir şekilde ikinci el araç kiralıyoruz. 2021’de ise bu durum biraz dengelenebilir. Ekonomide bir toparlanma bekliyoruz ama maliyet baskıları devam edeceği için ekonomik nitelikteki ikinci el araç kiralamanın önümüzdeki yıl da ciddi bir seçenek olmaya devam edeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

LİDERLİĞE OYNUYOR

Unice Multibrand Türkiye, lider olma hedefi ve Türkiye’de bir ilk olan “multi brand-çok marka” konseptiyle çok katlı pazarlama sektörüne girdi. Tek marka satış sistemine ciddi bir alternatif oluşturan Unice Multibrand Türkiye; merkezi Ukrayna’da olan Unice Multibrand ile Türkiye’nin köklü kozmetik şirketleri Akten Kozmetik ve Fon Kozmetik’in deneyimlerinden aldığı güçle kuruldu.

Unice Multibrand Türkiye Ortağı ve Genel Müdürü Gökhan Kara, “Sektörü büyütmeye ve lider olmaya geldik. En büyük farkımız ‘multi brand’ konseptini uyguluyor olmamız. Kendi ürünlerimizin yanı sıra birçok başka markanın ürünlerini tüketicilerle buluşturacağız. Deneyimimiz ve güçlü ortaklık yapımızla Türkiye’deki dengeleri değiştireceğiz” açıklamasında bulundu.

SELÇUK YAŞAR ÖDÜLÜ PROF. NİYAZİ SERDAR SARIÇİFTÇİ’YE

Yarattığı ilkler ve yaşattığı ilkeleriyle Türkiye’nin iş, kültür, eğitim ve spor alanlarında müstesna bir yere sahip olan Selçuk Yaşar’ın vizyonunu geleceğe taşımak üzere hayata geçirilen Selçuk Yaşar Ödülü’nün bu yılki sahibi, 1996 yılında Avusturya hükümetinden ordinaryüs profesörlük unvanını alan, Johannes Kepler Üniversitesi Fizikokimya Kürsü ve Enstitüsü’nün başkanı Ord. Prof. Dr. Niyazi Serdar Sarıçiftçi oldu.

YILI YÜZDE 300 BÜYÜME İLE KAPATIYOR

Cezayir’de uzun yıllar mobilya sektöründe hizmet veren Tan Ailesi’nin oluşturdukları sermaye ve know-how’ı Türkiye’ye aktararak kurdukları ev dekorasyon markası Bella Maison’ın Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Tan, pandemi dolayısıyla yaşanan sorunların ticareti olumsuz etkilemiş olmasına rağmen yılı yüzde 300 büyüme kapatacaklarını belirtiyor. Özellikle global kriz dolayısıyla evde fazlasıyla vakit geçirilen pandemi döneminde e-ticaret kanalında yüzde 400 büyüme gerçekleştiren marka, 2021 yılında mağaza ve e-ticaret alanında yüzde 300 büyüme hedefliyor. Aylık cironun yüzde 35’ini e-ticaretten elde eden marka, 2021’de mağaza kanalında 60 Milyon TL, e-ticarette ise 70 Milyon TL ciro hedefinde. Bella Maison, e-ticaret yatırımları ile birlikte cirodaki payını artıracak.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NETAŞ

Steve Jobs’un gerçek yeteneği!