in , , ,

İş dünyasından haberler

Haber, yenilik, atama, lansman

is-dunyasindan-haberler

Fotoğraf: Pixabay

ARKAS FİLOSUNU BÜYÜTÜYOR

Türkiye’nin en büyük konteyner gemi filosuna sahip olan Arkas, filosuna eklediği üç konteyner gemisi ile gemi sayısını 50’ye, TEU kapasitesini ise 4 bin 101 artırarak 87 bin 335’e çıkarırken Türk dış ticaretine katkı sağlamaya devam ediyor. Bugün Türkiye’nin en büyük konteyner gemi filosuna sahip olan Arkas Line, dünyanın en büyük armatörleri sıralamasında ise ilk 30’un arasında bulunuyor. Öncelikli olarak filosundaki ileri yaşta, CII performansı düşük olan gemileri yeni regülasyonlara uyumlu gemilerle değiştirmek amacıyla harekete geçen Arkas Line, 2011 baz yılına göre yüzde 21’in üzerinde emisyon azaltımı gerçekleştirirken 2025 yılına kadar operasyonel iyileştirmelerle emisyonlarını yüzde 30 azaltmayı hedefliyor.

 

E-TİCARET İÇİN YENİ BİR ADIM

QNB Finansbank’ın dijital dönüşüm çözümleri sunan platformu Dijital Köprü ve Hepsiburada’nın satıcılarına özel operasyonel, dijital, finansal, sosyal ve ticari ihtiyaçlarına yönelik tüm ürün ve hizmetleri sunduğu Hepsiburada İş Ortağım ile e-ticaret satıcıları için yeni bir kolaylık sağlıyor. QNB eFinans Genel Müdürü Okay Yıldırım bu şu bilgileri veriyor: “Dijital Köprü, sadece Türkiye’de değil dünyada da ‘Platform Bankacılığı’nın yeni yeni konuşulmaya başladığı dönemde hayata geçen, o dönem örneği olmadığı gibi günümüzde de hala benzeri olmayan bir dijital platform. Dijital Köprü, bugün geldiğimiz noktada QNB Finansbank’ın firmaların hizmetine sunduğu dijital kanallarının tek adresi haline geldi.

 

FORD OTOSAN’DAN ‘GELECEĞİN FANRİKASI’

“Geleceğin Vizyonu” doğrultusunda yatırımlarını yaşama geçiren Ford Otosan, sürdürülebilir, dijital ve verimli çözümlerle yeniden tasarladığı Yeniköy Fabrikası’nı törenle açtı. 2021’de duyurulan ve 2 milyar Euro’luk yatırımın bir parçası olan Yeniköy Fabrikası’nda; gelişmiş robotik, yüksek otomasyon seviyeleri, veri analitiği, yapay zeka ile yönlendirilen uçtan uca yönetim, çok katlı atölyeler ve gürültüyü azaltan montaj hatları yer alıyor. hala benzeri olmayan bir dijital platform. Dijital Köprü, bugün geldiğimiz noktada QNB Finansbank’ın firmaların hizmetine sunduğu dijital kanallarının tek adresi haline geldi. 18 farklı dijital çözüm ve dijital bankacılık hizmetlerimizle 300 bine yakın firmaya ulaşıyoruz.”

 

GETİR, FRESHDIRECT’İ SATIN ALIYOR

Hızlı market teslimatının öncüsü Getir, New York merkezli yıllık cirosu 650 milyon dolar olan online market şirketi FreshDirect’i, Amerika’nın en büyük gıda perakende gruplarından biri olan Ahold Delhaize USA’den satın alacağını duyurdu. FreshDirect, 2021’den beri ABD’de faaliyet gösteren Getir’in teknolojisinden ve operasyonel tecrübesinden yararlanarak, kullanıcılarına daha hızlı ve kolaylık sağlayan bir hizmet sunacak.

 

İŞ BANKASI’NDAN 100’ÜNCÜ YILA ARMAĞAN

Türkiye İş Bankası’nın uzun yıllar Beyoğlu Şubesi olarak hizmet veren, korunması gerekli kültür varlığı tescili bulunan tarihi bina Resim Heykel Müzesi’ne dönüştürüldü. Müzikten plastik sanatlara, müzecilikten kültür mirası korunması çalışmalarına pek çok alanda faaliyet gösteren İş Sanat’ın çatısı altında hayata geçirilen Müzeyle, ülkemizin kültür-sanat rotasına önemli bir kilometre taşı daha eklenmiş oluyor. Böylece, Türkiye İş Bankası’nın kültür sanat dünyasına kattığı müze sayısı 3’e yükseldi.

 

BEYMEN 50’NCİ YILINI KUTLUYOR

Türkiye’de dünyaca ünlü markaların buluşma noktası olan Beymen; geride bıraktığı 50 yılını, lüksün bu topraklardaki 500 yıllık tarihine ışık tutan ve bu tarihi günümüze taşıyan küresel bir proje ile kutluyor. Coğrafyamızın zengin kültür mirasını dünyaya anlatmak için; sergi, kitap ve belgeselden oluşan projesiyle lüksün ve zanaatın nesillere ve kültürlere ilham veren gücünü sahneye taşıdı. Şirket, “Golden Opulence” sergisi ve aynı adı taşıyan kitabın lansmanıyla tasarım dünyasına yön veren markaların temsilcileri, kreatif direktörleri, tasarımcı ve sektörün önde gelen isimlerini İstanbul’da buluşturdu. Beymen Group CEO’su Elif Çaplı, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında böylesine anlamlı bir armağan sunabildiğimiz için de ayrıca gurur duyuyorum” dedi.

 

MEMORIAL’İN YEN CEO’SU BORA ULUDÜZ OLDU

Memorial Sağlık Grubu’nun 16 yıllık CEO’su Uğur Genç görevini, dijitalleşmenin Türkiye’deki önemli isimlerinden biri olan Bora Uludüz’e devrediyor. Türkiye’de, 2005 yılından bu yana özel sağlık sektörünün gelişmesine yönelik öncü çalışmaları ile tanınan ve kurumun 1 hastaneden; 12 hastane, 2 tıp ve 1 Wellness merkezine büyüme sürecini yöneten Genç, Memorial Yönetim Kurulu ve Aydın Holding İcra Kurulu’nda görevine devam edecek.

 

GİRİŞİMCİLİĞİN DEVLERİ İSTANBUL’DA BULUŞTU

Silikon Vadisi merkezli dünyanın en büyük inovasyon platformu Plug and Play, 2 Kasım’da İstanbul’da Plug and Play Türkiye EXPO 2023 etkinliğini gerçekleştirdi. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin yanı sıra global girişimcilik ekosistemini de bir araya getiren etkinlikte “inovasyon” uçtan uca mercek altına alındı. Plug and Play’in Kurucusu ve CEO’su Saeed Amidi, “İstanbul operasyonlarımız aracılığıyla, Türkiye ile Silikon Vadisi, Çin, Singapur, Almanya’nın dinamik teknoloji ekosistemleri ile kapsamlı küresel ağımız arasında bir köprü oluşturmanın yanında iş birliği ve inovasyonun sürekliliğini sağlamayı hedefliyoruz” dedi. Plug and Play Türkiye ve EMEA Bölge Direktörü Lale Can Gözübüyük ise ekosistemlerinde 600’den fazla Fortune 1000 listesinde yer alan büyük ölçekli şirket, 75 binden fazla girişim, çok sayıda inovasyona gönül vermiş paydaş bulunduğunu dile getirdi.

 

MAKARNA SEKTÖRÜ GAZİANTEP’TE BULUŞTU

Alapala Holding bünyesinde faaliyet gösteren AXOR İtalya’nın Gaziantep’te düzenlediği ‘Modern Makarna Üretim Teknolojileri’ seminerinde, sektörde kullanılan son teknolojiler ve yaşanan gelişmeler ele alındı. ‘Modern Makarna Üretim Teknolojileri’ başlıklı seminerde, AXOR CEO’su Marco Mistroni, sektörde kullanılan son teknolojileri ve yaşanan gelişmeleri katılımcılarla paylaştı. Ayrıca, grup şirketlerinden Alapala Dış Ticaret’in Genel Müdürü Can Gürcan ve Depart’ın Genel Müdürü Cengiz Tiryakioğlu sunumlarını gerçekleştirdiler. 2021 yılında hisselerinin yüzde 70’i satın alınarak Alapala Holding şirketleri arasına katılan AXOR İtalya, makarna, kuskus, pelet ve atıştırmalık üretimi için ekipman mühendisliği, üretimi ve kurulumunda, dünya çapında çözüm sağlayıcı olarak öne çıkıyor.

 

TEB’DEN EKONOMİYE DESTEK

Türk Ekonomi Bankası (TEB), 2023 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla TEB’in aktif toplamı 355 milyar TL olurken, net kârı 9 milyar 983 milyon TL olarak gerçekleşti. TEB’in ekonomiye ve müşterilerine sağladığı desteğin en önemli göstergesi olan kredileri toplam aktiflerinin yüzde 51.9’unu oluşturdu. 2023 yılında güçlü sermaye yapısıyla birlikte istikrarlı büyümeyi sağlayan ve karlılığını sürdürülebilir bir şekilde devam ettiren TEB’in öz kaynakları 33,8 milyar TL olurken, sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 19.23 oranında gerçekleşti.

 

MEDİAMARKT’TA HULUSİ ACAR DÖNEMİ

MediaMarkt Türkiye’de Mart 2018’den bu yana operasyonlardan sorumlu yönetim kurulu üyesi (COO) olarak görev yapan Hulusi Acar, kasım ayı itibariyle MediaMarkt Türkiye CEO’su olarak atandı. MediaMarkt bünyesine katıldığı 2018 yılından beri markanın mağaza sayısını iki katına çıkaran ve 230 bin metrekareden fazla alana yayılan 96 mağazası ve dijital satış kanallarına liderlik eden Acar, aynı zamanda, pazarlama, bütünleşik kanal yönetimi, müşteri deneyimi ve bağlılığı programlarının yönetimini de üstlenerek markanın pazar liderliği yolculuğuna büyük katkılarda bulundu.

 

PROTEL İLE MICROS İŞ BİRLİĞİ

Oracle PartnerNetwork’ün üyesi ve Oracle Food and Beverage’ın Türkiye’deki otel ve restoran yönetim çözümleri sağlayıcısı olan Protel, 5 binden fazla işletmeye sağladığı imkanlarla yiyecek içecek ve konaklama sektörlerine katma değer sağlıyor. Bu iş birliğinin bir sonraki aşaması kapsamında Protel, Oracle MICROS Simphony Cloud Service Provider Edition sunmaya başlıyor. Oracle Cloud altyapısı üzerinde hizmete alınan özel bir Simphony Cloud ortamının kolaylıkla yönetilebilmesine imkan sağlayacak yeni yapı ile şirketler küresel satış ve hizmetlerini daha hızlı bir şekilde sunabilecek.

 

ALTERNATİF BANK’A YENİ GENEL MÜDÜR

‘Basiretli ve Danışman Bankacılık’ anlayışıyla 30 yıldır hizmet veren Alternatif Bank’ın yeni genel müdürü Ozan Kırmızı oldu. Bankanın yönetim kurulu başkanı Omar Alfardan, “Ozan Kırmızı liderliğinde bankamızı geleceğe taşıyacak yeni bir gelişim dönemine başlıyoruz” diye konuştu. Bireysel bankacılık kökenli Ozan Kırmızı, kasım ayı itibarıyla yeni görevine başladı.

 

SAP’DEN YENİ NESİL AI DESTEKLİ ASİSTAN: JOULE

Kurumsal uygulama yazılımları pazarının lideri SAP, iş dünyasının çalışma biçimini değiştirecek, doğal dil kullanan, üretken yapay zeka asistanı Joule’u eylül ayında duyurdu. Joule, SAP’nin kurumsal bulut çözüm portföyünün tamamında yer alacak ve SAP’nin çözüm portföyünün yanı sıra, üçüncü taraf kaynaklardan da proaktif ve bağlamsal içgörüler sağlayacak. Joule, birden fazla sistemde yer alan verileri hızlı bir şekilde sıralayarak ve bir bağlama oturtarak, daha akıllı içgörüler oluşturup insanların işlerini daha hızlı halletmesine, güvenli ve mevzuatla uyumlu bir şekilde daha iyi iş sonuçları elde etmesine olanak tanıyor. SAP CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Christian Klein, “Joule, işletmelerin ve onlara güç veren ekiplerinin çalışma şeklini yeniden tanımlıyor. SAP’nin işle teknoloji arasında köprü kuran benzersiz konumundan yararlanan Joule, müşterilerimizin en acil sorunlarını çözmelerine yardımcı olmaya devam etmek için, iş zekasına (business AI) yönelik amaca uygun, güvenilir ve sorumlu bir yaklaşımı temel alıyor. Joule, yalnızca ‘ne dediğinizi’ değil, ‘neyi kastettiğinizi yani ne demek istediğinizi’ anlayacak” diye kaydetti.

 

ÜÇÜNCÜ ÇEYREK SONUÇLARI AÇIKLANDI

Türkiye otomotiv sektöründe 70’inci yılına gün sayan TürkTraktör, 2023 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Geçen yılın aynı dönemine göre üretimde yüzde 23, ihracatta yüzde 11 ve ciroda yüzde 23 artış gerçekleştiren TürkTraktör, üçüncü çeyreği 6 milyar 296 milyon TL net kârla tamamladı. Şirketin toplam cirosu ise 32 milyar 416 milyon TL seviyesine ulaştı. TürkTraktör Şirket Lideri Aykut Özüner, “Önem verdiğimiz konuların başında gelen sürdürülebilirlik çalışmalarımız kapsamında çevre dostu Faz 5 emisyon seviyesine sahip traktörlerin geliştirilmesi ve tesislerimizde ihtiyaç duyduğumuz enerjinin yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasına yönelik çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” diye konuştu.

 

UNITED PAYMENT’TAN IŞIK HIZINDA TRANSFER

Ülkenin ve bölgenin en büyük para transferi operasyonunu yürüten United Payment (Birleşik Ödeme), bankalar arası her saat hızlı para transferi yapılmasını sağlayan FAST sistemi için onay alan ilk e-para şirketlerinden biri oldu. United Payment kullanıcıları da bundan böyle IBAN numarasına gerek duymadan ışık hızında para transferi gerçekleştirebilecek. United Payment kullanıcıları da bundan böyle 20 bin TL üst limitli para transferi işlemlerini, IBAN numarasına gerek duymadan ışık hızında gerçekleştirebilecek.

 

FAZLA’NIN AKILLI TARTI SİSTEMİ ACCOR GRUBU’NUN TEDARİK SİSTEMİNDE

Türkiye’nin ilk ve tek teknoloji tabanlı bütünsel atık yönetim şirketi Fazla, profesyonel mutfaklar için özel olarak geliştirdiği Akıllı Tartı Sistemi ile Accor’un onaylı tedarikçi listesinde yerini aldı. 110 ülkede, 40’dan fazla marka ve 5 bin 500 otel ile dünyanın lider ağırlama grubu Accor ile geliştirdiği iş birliğinde Fazla, sorumlu turizme dikkat çekerek Akıllı Tartı Sistemi aracılığıyla otellerde oluşan gıda israfını azaltıyor. İsrafla ve israf kaynaklı karbon salınımıyla mücadele etmek için teknoloji tabanlı bütünsel atık yönetimi çözümleri geliştiren Fazla; her yıl 2 milyondan fazla yemek sunan ve ağırlama grubunda küresel bir lider olan Accor ile geliştirdiği iş birliği kapsamında, sorumlu turizm ve sürdürülebilir gastronomiye dikkat çekiyor.

 

İŞ DÜNYASINA MENTORLUK ÇAĞRISI

Genç Başarı Eğitim Vakfı “İş Dünyası Gönüllüleri”ne mentorluk çağrısı yaptı. Öğrencilerle okullarda veya çevrim içi olarak bir araya gelerek onlarla deneyimlerini paylaşacak, öğrencilerin iş fikirleri geliştirmeleri ve kendi girişimlerini kurarak fikirlerini hayata geçirmelerinde mentorluk edecek farklı sektörlere mensup iş insanlarının bu çağrıya kulak vermesi bekleniyor. Mentorluk için gerekli kriterler ise; minimum 5 yıllık iş tecrübesi, gençlerin kurduğu şirketlerin ekipleri ile yüz yüze ya da çevrim içi olarak planlanacak ayda bir/bir buçuk saatlik toplantılar ile bir araya gelebilecek gönüllü iş insanı olmak, mentor eğitimine katılmak, Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından gönüllü mentorlara programa katılım öncesinde mentorluk eğitimi de sunulacak.

 

CUMHURİYET’LE SAMSUN’A YOLCULUK

Pegasus Hava Yolları, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında filosuna kattığı 100’üncü uçak olan ve kuyruğunda Mustafa Kemal Atatürk’ün siluetini ve imzasını taşıyan “Cumhuriyet” ile Samsun’a basın gezisi düzenledi. 10 Kasım 2023 Cuma günü Samsun’da gazetecilerle bir araya gelen Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk; havacılıkta pandemi sonrası dönem, 2023 yılının gidişatı ve 2024 yılının öngörüleri hakkında konuştu. İlk 9 aylık sonuçlara göre; Pegasus, geçen yılın aynı dönemine göre toplam kapasitesini yüzde 24, toplam misafir sayısını yüzde 20 büyüttü. Öztürk, “Kapasite seviyemizi, son normal yıl olan 2019 ile kıyaslarsak, yüzde 32 artış kaydetmiş durumdayız. Dünya geneline baktığımızda, ne yazık ki bugün hâlâ 2019’daki kapasitelerine geri ulaşamamış hava yolu şirketleri var” dedi.

 

MİGROS’TAN YENİ MARKA: MİON

Perakende devi Migros, Mion markası ile kozmetik mağazacılığında yeni bir dönem başlattı. Tüketicilere kozmetik ve kişisel bakım konularında yepyeni ürünler dahil günlük ihtiyaçlar için farklı kategorilerden yaklaşık 9 bin ürün seçeneği sunan Mion Mağazaları, haftanın 7 günü, 9.00-21.30 saatleri arasında hizmet veriyor. Adana, Ankara, Antalya, Çanakkale, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kocaeli, Manisa, Niğde, Trabzon, Yozgat ve Yalova illerinde mağazaları ile hizmet veren Mion, son mağazasını İstanbul Ataşehir’de açtı. Mion, bir yıl içinde Türkiye geneline yaygınlaşacak.

 

ŞİŞECAM’DAN GURUR VEREN KOLEKSİYON

Şişecam, 100 yıllık Cumhuriyet’in kuruluş felsefesini ve gelişiminin izlerini cam eserlere yansıttığı Gururla Koleksiyonu’nun lansmanını gerçekleştirdi. Paşabahçe Mağazaları’nda tarih ve sanat tutkunlarının beğenisine sunulan ‘Gururla Koleksiyonu birçoğu sınırlı sayıda üretilen 26 farklı üründen oluşuyor. Bu özel koleksiyon, Cumhuriyet’in aydınlığı ve tarihini, Paşabahçe Mağazaları’nın özgün tasarım gücü ve cam işçiliğinin ustalığı ile buluşturuyor.

 

İSPANYOL YATIRIMCILARA TÜRKİYE’Yİ ANLATTI

BBVA CEO’su Onur Genç, Türkiye Yatırım Ofisi ve Madrid Büyükelçiliği’nin İspanya İşverenler Örgütleri Konfederasyonu’yla (CEOE) düzenlediği toplantıda İspanyol iş dünyasına seslendi. Cumhuriyet’in 100’üncü yılı kapsamında düzenlenen etkinliğe Madrid’in önde gelen iş insanları da katıldı. Mevcut konjonktürün iki ülke için uzun vadeli büyüme olanakları sunduğunu dikkat çeken Onur Genç, “BBVA Grubu’nun Türkiye’deki yolculuğu Garanti Bankası’nın yüzde 25 hissesini alarak başladı. Hisse oranımızı yüzde 86’ya kadar çıkardık. Türkiye ve İspanya, büyüme fırsatlarını ortaya çıkarmak için birlikte yakın çalışabilecek iki kilit ortaktır” dedi.

 

İLK ALIŞVERİŞ PLATFORMU

Dijital pazaryeri Vodafone Her Şey Yanımda’da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) KOBIL platformunu kullandığı mobil süper uygulaması İstanbul Senin’in içinde yer alan ilk ve tek pazaryeri oldu. İstanbul Senin’in milyonlarca kullanıcısı, ihtiyaçlarını online olarak toplamda 14 kategoride 5 milyona yakın ürünle hizmet veren Vodafone Her Şey Yanımda üzerinden yapabilecek.

 

ENERJİSA ENERJİ’DEN 9 MİLYAR TL’LİK YATIRIM

Enerjisa Enerji, karlı büyüme stratejisiyle 2023 yılının ilk dokuz ayında güçlü finansal ve operasyonel performansını sürdürdü. Enerjisa Enerji’nin elektrik dağıtım ağındaki ve müşteri çözümleri alanlarındaki yatırımları 2023 yılının ilk dokuz ayında geçen yıl aynı dönemde gerçekleşen yatırımın iki katının üzerine çıkarak 9 milyar TL’ye ulaştı. lerde bulundu.

 

KOÇ HOLDİNG’İN YAPAY ZEKA YATIRIMI

Koç Holding, girişim sermayesi şirketi İnventram liderliğinde, yapay zeka ve pazarlama teknolojileri şirketi AdCreative.ai’a yatırım yaptı. İnventram CEO’su Cem Soysal, yatırıma ilişkin olarak şunları söyledi: “Koç Holding iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz yatırımların sayısı 11’e ulaştı. Yeni stratejimizle, hızlı büyüme potansiyeli olan girişimleri merkeze alıyor ve doğru yatırımlarla küresel pazardaki payımızı da artırmayı hedefliyoruz. Tufan Gök, Tarık İnce ve Yusuf Kaya’nın, rekabetin giderek arttığı pazarlama süreçlerinde verimliliği artıracak teknolojiler geliştirmek için kurduğu AdCreative.ai şirketini portföyümüze kattığımız için mutluyuz.”

 

YILDIZ HOLDİNG’E ÖDÜL GELDİ

Fırsat eşitliğini ve kapsayıcılığı destekleme hedefiyle küresel çapta projelere imza atan Yıldız Holding, dünyanın en önemli insani yardım etkinliklerinden AIDEX 2023’te “Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı” ödülünü aldı. Yıldız Holding Kadın Platformu Elçisi Begüm Mutuş, ödül için şu bilgiyi verdi: “İş dünyasında fırsat eşitliğinin sağlanması ve kadın girişimciliğinin desteklenmesi için gerçekleştirdiğimiz ulusal ve uluslararası projeler nedeniyle layık görüldüğümüz bu prestijli ödülü Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kadınların güçlenmesine yönelik çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

 

ALARKO CARRIER 25. YAŞINI KUTLUYOR

Alarko Holding bünyesinde faaliyet gösteren iklimlendirme sektörünün oyuncularından Alarko Carrier, 25’inci yılında ihracata ağırlık verecek. Şirketin genel müdürü Cem Akan, ihracatta 2027 hedeflerinin 35 milyon dolar olduğunu açıkladı. Carrier Avrupa Başkan Yardımcısı Didier Genois, Türkiye’deki ortaklığın şirketi için stratejik önem taşıdığını söylerken, Alarko Carrier Yönetim Kurulu Başkanı Niv Garih ise “Her zaman pazara yön veren bir şirket olmayı hedefledik” dedi.

 

İGA İSTANBUL HAVAALANI İNOVASYON MERKEZİ OLUYOR

İGA İstanbul Havalimanı, dünyada inovasyonun merkezi kabul edilen Plug and Play ile önemli bir iş birliğine imza attı. Anlaşmayla; teknoloji ihtiyaçlarına uygun startup’ların inovasyon süreçlerinin başlatılacağı İGA İstanbul Havalimanı’nda inovasyon kültürünün desteklenmesi amaçlanıyor. Bünyesinde ‘inovasyon yönetimi’ ve ‘girişimcilik ekosistemi’ kurmayı hedefleyen İGA İstanbul Havalimanı, “Travel Vienna” ve “Smartcities İstanbul” programları kapsamında seyahat, mobilite, nesnelerin interneti (IoT) ve akıllı şehir alanlarında çalışacak.

 

GÜRAL’DAN ‘GÜNEŞ’E 19 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

2023’te 4’üncü kez ‘Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı’ listesinde ilk sırada yer alan Güral Porselen, gelecek hedefleri arasına güneş enerjisi sistemleri ve yapay zeka yatırımlarını aldı. Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, Gürallar Grup olarak 2024’te iki büyük yatırım hedefleri olduğunu belirterek şunları söyledi: “2024’te güneş enerjisi sistemlerine yatırım yapmayı hedefliyoruz. Kütahya’daki 29 Ekim Seramik Fabrikamızın çatısına 9 MWp ve sahaya da 20 MWp gücünde güneş enerji sistemi kurmak için yaklaşık 19 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız. 2025 ve 2026’da da enerji yatırımlarımızı genişleteceğiz. Böylece tükettiğimiz enerjinin yüzde 65’ini kendimiz karşılayacağız. Bir diğer yatırım planımız da Gürallar Grubu olarak şirketlerimizde yapay zeka uygulamalarına ağırlık vermek. Son yıllarda gördük ki, üretim yapan şirketlerin en büyük güçleri üretim değil, üretim öncesi ve sonrası süreçlerini nasıl yönettikleri. Bu alanda yapay zekaya 400-450 bin dolar tutarında yatırım yapmayı hedefliyoruz.

 

MALZEME TEKNOLOJİLERİ ODAKLI İLK TEKNOLOJİ FONU: 212 NEXT

Öncü yatırımcılığını Akkök Holding iştiraki olan Akkök Next’in yaptığı Türkiye’nin malzeme teknolojilerine odaklanan ilk derin teknoloji fonu 212 NexT kuruldu. Kimya, enerji ve kompozit başta olmak üzere farklı sektörlerde 23 şirketi bünyesinde bulunduran Akkök Holding, girişim sermayesi şirketi Akkök Next ile 212 NexT fonunun öncü yatırımcısı oldu. Fon, Türkiye ve dünya genelinde büyüyen derin teknoloji pazarında yenilikçi girişimlere yatırım yapacak. Hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak teknoloji çözümlerine yapılacak yatırımlar, kimyadan tekstile, ambalajdan enerjiye, otomotivden elektroniğe sektörleri dönüştürecek. Akkök Holding CEO’su Gökşin Durusoy, “212 NexT’in geleceği biçimlendiren girişimleri büyüterek geleceği şekillendirmede katkısı olacağına inanıyoruz. Yeni teknolojilerle geleneksel sektörlerin dönüşümü hem karbon emisyonu, atık, su gibi sürdürülebilirlik sorunlarına çözüm olabiliyor, hem de verimlilik artışlarını sağlayarak ekonomik büyümeyi ve rekabet gücünü beraberinde getiriyor. 212 NexT ile dünyanın her yerinden, bu teknolojileri geliştiren girişimlere yatırım yapmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

ON DİJİTAL BANKACILIK 600 BİN MÜŞTERİYE ULAŞTI

Sektörün prestijli ödülleriyle başarısını kanıtlayan Burgan Bank’ın dijital bankacılık markası ON iki yıl gibi kısa bir sürede 600 bin müşteriye ulaştı. 2024 yılı müşteri hedefini 1 milyonun üzerine çıkaran ON, yenilenen kurumsal kimliği ile bankacılık işlemlerinde özgürlüğü, kolaylığı ve rahatlığı seven, kazandıran dünyaya açık olan herkese hitap ediyor. 2023 yılının üçüncü çeyreğini değerlendiren Burgan Bank Genel Müdürü Murat Dinç, şöyle konuştu; “ON Dijital Bankacılıkta; müşteri edinimimiz 2022 yıl sonuna göre yüzde 33 büyürken müşteri sayımız 600 bine ulaştı. Kredi ürünlerimizde alternatif dağıtım kanallarının güçlü iş birlikleri sayesinde 2022 yıl sonuna kıyasla üçüncü çeyrek sonunda yüzde 99’luk bir büyüme sağladık. 2022 yıl sonuna göre mevduattaki varlığımızı da yüzde 33 oranında artırmayı başardık.”

 

P&G’DEN UMUT EVİ PROJESİ

Kurumsal vatandaşlık anlayışı doğrultusunda hayatlara iyilikle dokunmayı misyon edinen P&G Türkiye, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ilk gününden itibaren gerçekleştirdiği yardımları kalıcı hale getirmek amacıyla başlattığı Umut Evi Projesini, Gaziantep’in İslâhiye ilçesinde hayata geçirdi. Üç ayrı başlıkta hizmet sunan Umut Evi projesinde; çocuk ve gençlerin sosyal faaliyetlerini ve eğitimlerini desteklemek üzere Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile kurulan Destek Merkezi ve spor eğitimi almalarına olanak sağlayan, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi iş birliğiyle hayata geçen Spor Okulu yer alıyor. Bunların yanı sıra ağız bakım ünitesi, bebek bakım odası ve kütüphane hizmeti de yine Umut Evi projesi kapsamında sunuluyor.

 

KUŞAKLAR BOYU YAŞASIN DİYE…

“Kuşaklar Boyu Yaşasın Diye” başlığı altında yürüttüğü sürdürülebilirlik projelerini stratejik bir yaklaşıma dönüşten, Türkiye’nin 145 yıllık köklü markası Komili, zeytinyağı kültürünü yaşatma ve iyi tarım uygulamalarını destekleme çalışmalarına hızla devam ediyor. Sağlıklı nesillerin yetişmesi için temel gıda olan zeytinyağına, üretimine, çiftçisine sahip çıkılması gerektiğine inanan, Bunge çatısı altında faaliyet gösteren Komili, bu kapsamda T.C. Millî Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. Ülke geleceği için erken yaştan itibaren çocukları Anadolu kültürünün ayrılmaz parçası olan zeytin ağacı, zeytinyağı ve yarattığı kültür ile tanıştırma ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi hedefiyle hayata geçen proje kapsamında, kullanılmayan köy okulu binalarının, anaokulu, ilkokul ve halk eğitim merkezlerine dönüştürülmesine yönelik olarak Millî Eğitim Bakanlığı’nca yürütülen Köy Yaşam Merkezleri projesi örneklerinden biri olan Ayvalık Mutlu Köy Yaşam Merkezi’nin açılışı geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirildi.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Chobani, ABD’li Kahve Devi La Colombe’u Satın Alarak Büyüme Stratejisini Güçlendirdi

CORPORATE&STARTUP-DAY’23

Corporate & Startup Day 2023