in , , ,

İş dünyasından haberler

Haber, yenilik, atama, lansman

is-dunyasindan-haberler
Tankut Turnaoğlu

Umutla Tokyo’ya

Procter & Gamble (P&G), Olimpik Anneler projesiyle aralarında atletizm, güreş, halter, taekwondo, karate, okçuluk, rüzgar sörfü, badminton, yüzme, judo, bisiklet, eskrim gibi branşlarda mücadele eden 34 sporcuya ve annesine maddi ve manevi bir destek sunuyor. Amaçlarının kurumsal vatandaşlık başlıkları ile büyümek olduğunu, yarınlara ancak bu şekilde daha yaşanabilir bir dünya bırakabileceklerini söyleyen P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, özellikle eğitim, sağlık ve spor odaklı projeleriyle çocukların ve gençlerin özgüven gelişimlerine destek olduklarını ifade ediyor. Turnaoğlu “Spor, yarınları iyileştirme amacımız doğrultusunda araçlarımızın başında geliyor. Sağlıklı ve mutlu bir toplum, spor yapmakla yakından ilişkili. Bu kapsamda Türkiye’de ve dünyada uzun soluklu projelerimiz ve sponsorluklarımızla spora destek vermeyi sürdürüyoruz. Bunu yaparken de kendimizi popüler branşlarla sınırlandırmıyoruz. Olimpik Anneler projemizle Türkiye’de çok bilinmeyen olimpik sporları yapan gençlerimize destek oluyoruz” dedi.

2014 yılında başlattıkları Olimpik Anneler projesinin, Türkiye’de spor kültürünün gelişmesi ve çocukların spora yönlendirilmesini amaçlayan, tüm spor dallarını kapsayıcı bir proje olduğunu ve merkezinde de “anneler”in yer aldığını ifade eden Turnaoğlu şöyle devam etti: “Çocuğun hayatında en önemli figür anne ve annelerimizi desteklersek, önyargılarını kırmalarına katkıda bulunur ve yüreklendirirsek, çocuklara ve gençlere en büyük desteği sağlayacağımızı biliyorduk. Projenin bugün geldiği konumda, Türkiye’deki 34’üncü yılımızda 34 milli sporcuyu destekliyoruz. Biz bu desteğimizin tıpkı geçmişte olduğu gibi Tokyo yolunda ve Tokyo’da önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz. Zor günlerden geçtiğimiz bugünlerde hem sporcularımızın hem de tüm vatandaşlarımızın en büyük ihtiyacı, moral ve yarınlara dair umut. Biz tüm zorluklara rağmen umudumuzu hiç kaybetmedik, sporcularımızdan da vazgeçmedik. Ben hem Olimpik Anneler projemizle destek sunduğumuz sporcularımızın hem de tüm kafilemizin en iyisini başaracağına gönülden inanıyorum. İşte bu nedenle artık ‘Umutla Tokyo’ya’ dedik.”

Hedef 150 okul

Türkiye’nin 51 ilinde okul öncesinden lise son sınıfa kadar eğitim veren Uğur Okulları’nın Genel Müdürü Nil Çiçek, “Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te kaliteli eğitimi Türkiye’nin 81 iline ulaştırmak istiyoruz. 112 olan okul sayımızı 150’ye, 123 olan kurs sayımızı da 200’e çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Eğitim stratejilerini, öğrencilerin 21’inci yüzyıl becerileriyle donanmaları üzerine kurguladıklarını anlatan Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü: “Öğrencilerimize 5 dil ve 2 becerinin kazandırılmasını önemsiyoruz. Bu söz ettiğimiz 5 dilin birincisi anadilimiz. Hayat başarısının artması için anadili öğrencilerimize çok iyi öğretmeliyiz. İkincisi, bilimin dili matematik. Bilimin, evrenin, doğanın dili olarak nitelendirdiğimiz matematik disiplinini, diğer tüm disiplinlerle ilişkilendirerek, öğrencilerimizin bilimi hayatla ilişkilendirmesini sağlıyoruz. Üçüncüsü, iletişimde en temel dillerden olan İngilizce. İngilizceyi iyi konuşan, okuyan, anlayan ve kendini yabancı dilde de iyi ifade eden bireyler yetiştirmek istiyoruz. Dördüncü dil, teknolojinin dili olan STEM, kodlama, robotik, yazılım dilidir. Beşinci dil ise insanlık dili. Yani ‘öncelikle iyi insan olmak’. Bu 5 dilin yanında ise kazanmaları gereken 2 beceriyi de onlara aşılıyoruz: Sanat ve spor becerisi. Bu yetkinliklerle donatılan öğrencilerimiz ulusal ve uluslararası alanda başarılar elde ediyor.”

Tasarruf finansman sistemi güçlendi

FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından 21 faizsiz konut şirketinin tasfiyesinin, tasarruf finansman sistemini daha da güçlendireceğini ve vatandaş adına riski sıfıra indirmek için gerekli olduğunu söyledi. Vatandaşları peşinatsız, faizsiz ve kredisiz sistemle ev ve otomobil sahibi yapan tasarruf finansman modelinde son dönemece girildi. Yasal düzenleme ile devlet kontrolüne intibak sağlamak için nisan ayında BDDK’ya başvuru yapan 35 şirketten 21’inin yeterliliği karşılamadığına vurgu yapan Akbal, “Biz FuzulEv olarak 2 yıldan bu yana yasanın çıkması için hükümet nezdinde görüşmeler yapıyorduk. Çünkü yeterli sermaye gücü ve şeffaflığı olmayan birçok şirket sisteme girmişti. Şimdi BDDK’nın titiz çalışması ile birlikte bizim gibi güçlü ve şeffaf şirketler intibaka hak kazanacak ve vatandaş için de risk kalmayacak” sözlerini kullandı.

Yeni plan: NoStressPlan

LeasePlan Türkiye, kiralama süreci boyunca yaşanabilecek stres unsurlarını ortadan kaldıran yeni ürünü NoStressPlan’i duyurdu. Operasyonel kiralama sürecinde meydana gelebilecek problemlere karşılık firmalara önemli güvenceler sunan NoStressPlan ile konkordato, iflas, vefat, malulen emeklilik ve doğal afet gibi birçok konuda kiralama sözleşmesi firmalar tarafından herhangi bir ücret ödenmeden iptal edilebiliyor. Bununla birlikte, firmalara en uygun fiyat garantisi de veriliyor. Yeni hizmetle ilgili bilgiler paylaşan LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, “Türkiye operasyonel kiralama sektörüne yine bir ilki gerçekleştirerek kazandırdığımız NoStressPlan ürünümüz ile ücretsiz erken iade ve en uygun fiyat garantisi gibi avantajlı özellikler sunuyoruz. Bunun yanı sıra, tüm operasyonel kiralama hizmetlerini LeasePlan kalitesiyle eksiksiz bir şekilde sürdürüyor ve mobiliteyi kesintisiz olarak devam ettiriyoruz. Yedek araç, bakım, onarım, lastik, hasar yönetimi, vergi yönetimi, muayene, yol yardım gibi tüm operasyonel hizmetleri kapsayan NoStressPlan tekliflerimiz ile firmaların bu alanda yaşayacağı tüm stresi sona erdirmek istiyoruz” dedi.

En değerli plaket

SANKO Holding şirketlerinde çalışan, 10-15-20-25-30-35 ve 40. yılını dolduran çalışanlara geleneksel olarak verilen “Değer Yıllar” plaketleri SANKO’nun faaliyet gösterdiği 8 ayrı lokasyonda düzenlenen ve hibrit bağlantılarla 14 bin çalışanın katıldığı törenle sahiplerine takdim edildi.Gaziantep SANKO Tekstil İşletmeleri’nde düzenlenen ve İstanbul, Adıyaman, Bartın, Bursa, Narlı’da bulunan sekiz farklı SANKO işletmesinden canlı bağlantının yapıldığı törene, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Konukoğlu, Cengiz Konukoğlu ile holding yöneticileri katıldı. SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, törene gönderdiği mesajında, en mutlu olduğu anın bir Konukoğlu Ailesi geleneği olan geleneksel buluşmalarda, çalışanlar ve aileleriyle bir arada bulunmak olduğunu söyledi.

Avrupa’nın en büyük jelatin fabrikası

2011 yılından beri İskefe Holding çatısı altında sağlık, ilaç ve gıda endüstrilerine yenilebilir helal gıda jelatini ve kolajen üretim faaliyetlerinde bulunan Halavet Gıda, Avrupa’nın jelatin üretim kapasitesi en büyük üretim tesisi olan ikinci fabrikasını T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla Bolu Gerede’de faaliyete açtı. 25 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen ve Avrupa’nın en büyük jelatin üretim kapasitesine sahip tesis yıllık 18 bin ton kapasite ile sığır jelatini üretecek. Sağlık, ilaç, gıda endüstrilerine izlenebilirlik standartları yüksek, sağlıklı ve güvenilir hammadde üretecek fabrika ilk etapta 100 kişiye istihdam sağlayacak.

Yepyeni bir ürün

Çay yapraklarının doğal ferahlığı Himalayalar’dan gelen vitamin ve antioksidanlar ile buluştu. Pin Global Gıda, İTÜ Çekirdek ve BTM İstanbul bünyesinde 2020 yılına kadar yer aldı. 2020 yılının sonunda ise ilk yatırımını alarak Pin Global Gıda A.Ş. oldu. Şu anda hem Türkiye’de hem de Amerika Los Angeles’da bulunuyor. Üç yıl boyunca yapılan Ar-Ge çalışmalarından sonra ortaya iki farklı ürün grubu çıktı: Pin Vitaminli Soğuk Çay. Himalayalardan gelen moringa yapraklarıyla zenginleştirilen soğuk çaylar üretiliyor. Pin vitaminli soğuk çaylar, şeker, kalori, renklendirici ve koruyucu madde içermiyor.

U. Şafak Öğün

Yeni Genel Müdür U. Şafak Öğün

1974 yılında Ankara’da doğan U. Şafak Öğün, Türkiye İş Bankası’nda, sırasıyla Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı, Kurumsal Bankacılık Pazarlama ve Satış Bölüm Müdürü ve ardından Güneşli Kurumsal Şube Müdürü olarak görev yaptı. Öğün, tarihi itibarıyla İş Finansal Kiralama A.Ş. Genel Müdürü olarak atandı.

Sürdürülebilirliğe katkı

Tesisleri ve devam eden yatırımlarıyla dünyanın ve ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlayan Borusan EnBW Enerji, 12. yılını kutluyor. Kurulduğu günden bugüne sadece yenilenebilir enerjiye yatırım yapan Borusan Grup şirketlerinden Borusan EnBW Enerji, 12. yılını kutluyor. Sürdürülebilirliğe temel yaklaşımı, hissedar şirketleri olan Borusan Grubu’nun iklim, insan ve inovasyon odak alanlarına dayanan i3 stratejisi ile EnBW’nin ekoloji, ekonomi ve sosyal odak alanlarının üzerine inşa edilen 25 maddelik sürdürülebilirlik planı temelinde oluşturuldu. Borusan EnBW Enerji, 12 enerji santralinde yeşil enerji üreterek dünyanın sürdürülebilirliğine doğrudan katkıda bulunuyor. Borusan EnBW Enerji’nin yenilenebilir enerji tesisleri, temiz enerji üretimleriyle önemli miktarda sera gazı emisyonuna sebep olan fosil yakıt tesislerini ikame ederken, 2021 yılında toplam 1 milyon 200 bin ton karbon salımını önlemesi ve yaklaşık 900 bin hanenin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılaması bekleniyor. Borusan EnBW Enerji’nin tesislerinin yaşam döngüleri boyunca yapmakta oldukları üretimle yaklaşık 30 milyon ağacın yarattığı etki eşdeğerinde karbon salımı engelleniyor.

Çayda verim yüzde 38 arttı

Sürdürülebilir çay tarımının temelini oluşturan toprak sağlığının korunması amacıyla TEMA Vakfı ve Doğuş Çay iş birliği ile 2016 yılında Rize’de başlatılan “Her Dem Toprak İçin” projesi 3’üncü etap çalışmaları ile devam ediyor. Çay topraklarındaki asitleşme sorunu hakkında sosyal paydaşlara yönelik farkındalık çalışmalarıyla başlayan ve 5 yıldır devam eden proje ile, hayata geçirilen örnek bahçelerde yüzde 38 verim artışı sağlandı. 2021-2022 yıllarını kapsayacak olan yeni dönemde örnek uygulamaların Trabzon ve Artvin illerinden bahçeleri de içerecek şekilde daha fazla örnek bahçede yaygınlaştırılması hedefleniyor. “Doğduğumuz topraklarda çayın ilelebet yetişmesi hem hayalimiz hem de sorumluluğumuz” diyen Doğuş Çay Yönetim Kurulu Üyesi Harika Karakan Batallı, “Türk çayı, tarlada kar altında kalarak yetişen tek çay. Bu haliyle de lezzet açısından önemli bir avantaja sahip. Coğrafi ve iklimsel olarak sahip olduğumuz bu avantajı, doğru tarım uygulamaları ile önemli bir rekabet avantajına dönüştürebiliriz” dedi.

Erden Timur

Gayrimenkulde sürdürülebilir projeler

Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul markalarından Nef, Bodrum’daki Reserve projeleriyle yola devam ediyor. Nef’in sürdürülebilir yaşam anlayışı içerisinde; lüks segmente hitap eden Reserve projeleri, şehrin içindeki merkez projeleri, Türkiye gayrimenkul sektörünün gücünü dünyaya göstermede önemli rolü olan Nef Global ve yepyeni bir iş modeli olan Nef Arsa projesi yer alıyor. 2.8 milyar TL büyüklüğündeki yatırım değeriyle Nef Reserve’ün Bodrum’daki 3 özel projesi Nef Reserve Gölköy, Nef Reserve Yalıkavak ve Nef Reserve Hebil toplam 1 milyar 222 milyon cirosu ve 2 milyar 500 milyon TL’lik kalan satış cirosuyla genel yatırımların içerisinde özel bir öneme sahip. Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, “Bugüne kadar 11 bin 285, son 3 yılda ise 7 bin 102 adet anahtar teslim ettik. 2020 yılında 1 milyar 52 milyon TL ciro elde ettik. 2021 yılına dair 1 milyar 400 milyon ciro hedefimiz var” diye konuşuyor.

İnovasyon becerileri harekete geçti

Yenilikçi fikirler ve inovasyon kültürünün geleceği şekillendirecek olgular olacağını öngören Sabancı Holding, GOOINN ve Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi EDU işbirliğiyle X-LAB Gelişim Programı’nın ilk dönemini başlattı. İlk etapta 250 Sabancı Topluluğu çalışanı, 15 haftalık gelişim yolculuğunun ilk adımlarını atarken, inovasyon becerileri Girişimciye Dönüş ve GOOINN işbirliği ile hayata geçirilecek. Programın tanıtımı için düzenlenen “Sabancı’da Yenilikçilik” panelinde; Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, İK ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Hakan Timur ve Sabancı Üniversitesi EDU Direktörü Cüneyt Evirgen, Sabancı Holding’in yol haritasını, ortak amaçlarını ve stratejik önceliklerinde yenilikçiliği her yönüyle katılımcılara aktardı.

Alper Ergenekon

Yeni ekosistem modeli

Turkcell, pandeminin etkisiyle küresel çapta yaşanan toplumsal dönüşüm, dijital gelişmeler ve değişen ihtiyaçları göz önünde bulundurarak, kurumsal marka yüzünü yenileme kararı aldı ve global teknoloji şirketine dönüşümünü duyurdu. “Telekom operatörlüğünün ötesinde, dijital markalar ekosistemine dönüşüm” şeklinde tanımlanan yeni marka döneminde BiP, Dergilik, fizy, Paycell gibi dijital çözüm ve servis markaları, tek Turkcell çatı markası altında konumlanacak ve bu hizmetleri kullanmak için Turkcell abonesi olmak gerekmeyecek. Şirketin Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Ergenekon, Turkcell olarak 27 yıldır, hedeflerinin “insan ve teknoloji arasında köprü kurmak” olduğunu belirterek, bu dönüşümün arka planına dair şunları söyledi: “Turkcell çatı markası altındaki dijital ürün ve hizmetler ile müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına çözümler sunan bir dijital markalar ekosistemine sahibiz ve kurumsal marka yapımızı da bu doğrultuda dönüştürüyoruz.” Ergenekon, aynı zamanda marka ekosistemini müşterilerine anlatmak için yenilikçi bir etkileşim platformunu hayata geçireceklerini ifade etti.

Doğa ve tasarımla yenilendi

İstanbul Levent’te Eczacıbaşı Topluluğu tarafından inşa edilen ve 2006 yılında hizmete giren Kanyon Ofis, lobiden çalışma alanlarına kadar tamamen yenilendi. Sanat, doğa ve tasarımla şekillenen yeniliklerin en çarpıcı noktasını, lobi alanında yapılan değişiklikler oluşturuyor. Dünyaca ünlü sanatçılar Olafur Eliasson ve Sarah Morris’in eserlerinin de yerleştirildiği, bir buluşma ve yaşam alanı olarak da kullanılabilecek şekilde tasarlanan lobi alanı, çalışanları ve ziyaretçileri hem sanatla hem de doğayla bütünleşen tasarım detaylarıyla karşılıyor.

Yeni dönem başlıyor

Dünyadaki birçok ülkenin ekonomisinden daha büyük olan çok uluslu dev şirket Alibaba Group Holding Limited, yılda bir trilyon dolar ticaret hacmine yaklaşan Alibaba.com’un Türkiye operasyonlarını yürütmesi için bilişim yatırımlarıyla dikkatleri çeken öncü şirket TEMPO BPO ile anlaştı. Küçük veya büyük demeden Türkiye ürünlerinin yurt dışına açılmasına katkı sunacak bu büyük anlaşma ile yeni bir dönemin kapıları aralanıyor.

IBS projesini Mikrolink yapacak

Vodafone, İngiltere genelinde yapacağı 800 IBS sahasının anahtar teslim servis çalışmaları için Mikrolink’i tercih etti. 5 yıl boyunca yapacağı IBS projelerinde birlikte çalışmak için geçtiğimiz hafta sözleşmeyi imzalayan Vodafone ve Mikrolink, Türkiye’de uzun yıllardır birçok projede birlikte çalışıyor. 13 yılı aşkın süredir Vodafone’un çözüm ortağı olarak proje geliştiren Mikrolink, uçtan uca sabit ve mobil erişim altyapı şebekesi kurma hizmetleri için de işbirliği yapıyor. Dünyanın en büyük uluslararası mobil iletişim operatörlerinden biri olan Vodafone, İngiltere’de ilk defa bir Türk şirketiyle çalışacak ve İngiltere, metrolar, gösteri alanları, futbol sahaları gibi büyük ve kapalı alanlar için anahtar teslim kapsama ve iletişim çözümlerinde Mikrolink kalitesiyle tanışacak.

Güray Yıldız

Yeni Yürütme Kurulu Başkanı

Türk Henkel’de Yürütme Kurulu Başkanlığı görevine Güray Yıldız atandı. Güray Yıldız, 1 Ocak 2018’den bu yana devam etmekte olduğu Türk Henkel Çamaşır ve Ev Bakım Genel Müdürlüğü görevinin yanı sıra Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı olarak da görev yapacak. Yıldız, yeni görevini 9.5 yıldır bu görevde bulunan Hasan Alemdar’dan 1 Temmuz 2021 itibarıyla devraldı. Hasan Alemdar ise şirketin Dubai Bölge Merkezi’nde Henkel Beauty Care Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görevini sürdürecek.

Veri odaklı yönetim dönemi

Deneyim ve çalışan aidiyetini en üst seviyelere taşıyan Doğuş Grubu, yeni teknolojiler ve makine öğrenimi konularında öncü adımlar atmaya devam ediyor. Doğuş Grubu, elde ettiği veriyi anlamlandırarak benzersiz deneyimler sunmak ve Grup içinde ortak bir veri dili oluşturmak için “Veri Odaklı Yönetim” inisiyatifini hayata geçirdi. Bu inisiyatif ile tüm Grup şirketlerinden farklı uzmanlıklara sahip çalışanlar bir araya gelerek, yapay zeka ve karar destek sistemleri alanlarında projeler yürütüyor. Faaliyet gösterdikleri tüm sektörlerde öncelikle insanı odağa alan ve deneyim yaratmak konusunda öncü bir Grup olduklarını belirten Doğuş Holding İnsan Kaynakları Bölüm Başkanı Buse Kasapoğlu Özen: “Bu anlamda ‘veri’ en değerli varlıklarımızdan biri. Veriyi anlamlandırarak misafirlerimize benzersiz deneyimler sunuyor, hayatlarına değer katıyor ve hizmetlerimizi daha da anlamlı hale getiriyoruz” diyor.

30 açılış daha var

Beş yıllık büyüme ve dönüşüm planının getirdiği başarıyla Radisson Otel Grubu, seyahatlerin yeniden canlanmasına hazır ve yatırımcıların, iş ortaklarının ve konukların tercih ettiği marka olma özelliğini sürdürmeye devam ediyor. EMEA portföyüne 4 bin 500’e yakın odası bulunan 33 yeni otel ekleyerek 2021’e güçlü bir başlangıç yapan Radisson Otel Grubu, 2021’in ikinci yarısında sektörel iyileşme konusundaki ihtiyatlı iyimserliğini koruyor. 2021 yılında Grup, Türkiye, Dubai, İtalya, Fransa, İngiltere ve Polonya gibi popüler yaz tatili destinasyonlarındaki simge oteller de dahil olmak üzere yaklaşık 30 tesis açmayı planlıyor. Keşfedilecek en heyecan verici yeni tesislerden biri de Ege kıyısında yer alan Bodrum’un en huzurlu ve muhteşem lokasyonlarından Aspat Koyu’ndaki, çarpıcı Radisson Collection Hotel, Bodrum.

Belirsizlik ortamında bir yol haritası

Akademisyen, gazeteci ve yazar Fatoş Karahasan’ın hazırladığı ve Doğan Solibri tarafından yayımlanan Kırılma Noktası, dünyada ve Türkiye’de yapılmış araştırmaların sonuçlarından yola çıkarak pandeminin iş dünyası, ekonomi ve pazarlama sektörü üzerindeki etkisini yansıtıyor. Küresel danışmanlık şirketlerinin ve trend analistlerinin raporlarının ışığında yeni dönemi algılamaya yarayacak ipuçları sunuyor. Kitapta, krizleri başarıyla yöneten şirketlerin çalışanlarına, müşterilerine, topluma ve dünyaya yönelik çalışmalarının yanı sıra ülkemizin önde gelen STK’larının dönemle ilgili yorumları yer alıyor.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fastcompany agustos-eylul kapak

İki önemli buluşmaya davet

bu-ayin-onerileri

Bu ayın önerileri