in , ,

Bu ayın önerileri

İş dünyasından liderler favori dizilerini, kitaplarını, seyahat rotalarını ve çok daha fazlasını paylaşıyor!

bu-ayin-onerileri

Fotoğraf: Pixabay

DİNLEMEKTEN KEYİF ALDIĞIM 3 ŞARKICI

  1. Ferdi Özbeğen
  2. Yıldız Tilbe
  3. Ayçin Aşan

TOLGA KİLİT
KİLİT GROUP YKÜ

 

GÜLDEM BERKMAN

BENİM FAVORİLERİM

  1. Her gün yürüme alışkanlığı edindim. Günde en az 5 bin, ayda en az 150 bin adım hedefimi mutlaka uygularım. Bu kural, enerjim için çok önemli.
  2. Her gün uyanınca mutlaka iki bardak su içiyorum. Bu da sağlık için çok kritik.
  3. Her ay en az 10 aileye destek olmaya başladım. Ruhum ve inançlarım için önemli.

GÜLDEM BERKMAN
AMGEN TÜRKİYE CEO

 

İLK FIRSATTA GİDECEĞİM 3 YER

 1. GÖBEKLİTEPE
  Geçmişe ve coğrafyaya uzanan kökleri görebilmeyi çok istiyorum.
 2. TOKYO
  Kiraz çiçeklerinin verdiği huzuru bahar coşkusuyla beraber yaşamak için bu şehri görmeyi planlarım arasına aldım.
 3. NAZARÉ (PORTEKİZ)
  Dev dalgalara meydan okuyan sörfçülerin cesaretini görmek, doğanın gücünü hissetmek heyecan verici.

M.MURAT ERTEM
SOFTTECH CEO

 


TEKRAR ZİYARET ETMEK İSTEDİĞİM 2 ŞEHİR

 • RİZE
  Rize’nin yaylalarındaki muhteşem doğasını unutamıyorum. Çamlıhemşin’e tekrar çıktığımı düşünmek bile huzur veriyor.
 • KARS
  Mutlaka tekrar ziyaret etmek istediğim yerlerin başında Kars var. Çıldır Gölü donukken, Ani Harabeleri özellikle karlar altındayken görüldüğünde gerçekten büyüleyici…

YASEMİN ÜSTAY
ÜSTAY GROUP KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRÜ

 

BURAK AYDIN

3 TATİL ALTERNATİFİM

 • Kahire Müzesi (Mısır) Mısır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, her köşesi tarih kokan bir ülke. Özellikle ilk çağ ve orta çağda tarih sayfalarına çokça iz bırakmış bir coğrafya. Tarih ve medeniyetlere meraklı bir insan olarak 2012 yılında ziyaret ettiğim müzenin yeni mekanını ve gün ışığına çıkan yeni heykeli çok merak ediyorum.

 • Marakeş (Fas) Hem Akdeniz’e hem de Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan Kuzey Afrika ülkelerinden biri ve henüz gitme fırsatı bulamadığım, en merak ettiklerimin başında geliyor. Özellikle bir açık hava müzesine benzemesi, karmaşık kültürü ve etnik yemekleri, gitmek isteme sebeplerimden birkaçı. Sonsuzluk Meydanı, ilk ziyaret edeceğim yer olacak. Bu meydandaki renk cümbüşünü ve kaosu merak ediyorum.
 • Bali (Endonezya) Kendime fırsat ayırıp bir türlü gezemediğim ve bu anlamda hayatı ıskaladığımı düşündüğüm yerlerden biri… Bu yüzden pandemi sonrasında listemin tepe sıralarında.

BURAK AYDIN
AWS TÜRKİYE CEO

 


 ETKİLENDİĞİM 3 LİDER

 • İNCİ PİRİNÇCİOĞLU
  Döneminin ötesinde bir vizyonla Türkiye’deki ilk turizm şirketlerinden birini kurdu, ülkemizi yurt dışında geniş kitlelere tanıttı. O dönemin koşullarında ortaya çıkan bir kadın girişimci olarak, bana ilham veriyor.
 • MEVLANA
  Sırların ötesinde büyük bir sır. Yüzyıllar önce söyledikleri bugün bile o kadar entelektüel ki, çoğu hâlâ yeni yeni keşfediliyor, keşfedilmek isteniyor ve hatta henüz keşfedilmedi. “Aslında insanoğlu olarak her birimiz, birbirimize ayna görevi görmekteyiz” sözü, bana göre en büyük öğretilerinden biri.
 • NEVŞAH FİDAN KARAMEHMET
  Duruşu, gücü, bir kadın olarak dünyaya katkısı, bu topraklardan doğup bütün dünyaya gerçekten nefes almayı öğretiyor olması benim için çok ilham verici.

İREM ATAY
GREEN CHEMICALS GMY

 

İLHAM VEREN 3 LİDER

 • MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
  Siyasi ve askeri stratejileriyle bağımsız Türkiye’ye liderlik etti. Yurt içi ve yurt dışında gösterdiği, çağın ötesindeki fikirleri ile her toplumda saygınlık kazanmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu.
 • HASAN ÂLİ YÜCEL
  Cumhuriyet döneminde eğitim sisteminin ve Köy Enstitüleri gibi, toplumsal ve kültürel kalkınmanın temellerini atan bir kuruluşun oluşturulmasına öncülük etmiş vizyoner bir eğitimci.
 • NİKOLA TESLA
  İnsanlığın gelişimine önemli katkılar sunmuş, icatları ile günümüzde birçok teknolojinin temellerini atmış bir girişimci.

KADİR CENK ULUKARTAL
ULUKARTAL YKB

 

EN BEĞENDİĞİM 3 KİTAP

 • KÜÇÜK PRENS (Antoine de Saint-Exupéry) Bence kesinlikle sadece çocuk kitabı olmayan bir kitap. Hayallerinin peşinden gitmek isteyen herkese tavsiye ederim.
 • DENİZ KÜSTÜ (Yaşar Kemal) Yaşar Kemal’in 1978’de yayınladığı “Deniz Küstü”, usta yazarın gözünden İstanbul’u anlatıyor. Şehrin dokusunun bozulmasını, çevresel olayları ve denizi anlatan bu eser mutlaka okunması gereken klasiklerden.
 • SİMYACI (Paulo Coelho) En meşhur eseri “Simyacı”yı Mevlana’nın Mesnevi’sinden ilham alarak yazan Coelho, yarattığı karakteriyle bir dış ve iç yolculuğu beraber anlatır. “Simyacı”, İspanya’dan kendi hazinesini bulmak için Mısır piramitlerine giden bir çobanın masalsı öyküsüdür. Hayatını kurgulamaya çalışan ve iç huzuru arayan herkese tavsiye ederim.

AYŞEGÜL GÜLGÖR
GARANTİ BBVA FİLO YKÜ VE GM


BENİM “EN”LERİM

En çok gitmek istediğim 3 ülke
Japonya, Peru ve Kamboçya

Favori gruplarım/şarkıcılar
Nirvana, Muse ve Duman

En çok etkilendiğim 3 kişi
Prof. John D. Macomber (Harvard Business School), Albert Einstein ve Stephen Hawking

CENK AŞÇIOĞLU
AŞÇIOĞLU YKÜ

 


DİNLEMEKTEN KEYİF ALIYORUM

GOJIRA
Son albümleri Fortitude ile “progressive” yapıdaki müziğin sadeleşmesini sağladıkları için.

DREAM THEATER
Virtüözlerden oluşan bir süper grup oldukları ve her albümlerinde kendilerini aşmaya çalıştıkları için.

METALLICA
“Heavy metal” müzik türünün başlangıcından beri, farklı albüm yapıları ile çok büyük bir kitleye ulaşmayı başardıkları için.

DENİZ ŞEKER
MUTLU AKÜ CEO

 

İLK FIRSATTA GİTMEK İSTEDİĞİM 3 YER

 • SPLIT Hırvatistan Şehrin inanılmaz bir tarihi dokusu var, Roma dönemine ait Diocletianus Sarayı ve liman capcanlı bir şekilde antik şehir olarak kullanımda, saray içerisinde sokaklarda kaybolmak ve bir anda kendinizi deniz kıyısında bulmak, kelimelerle tarif edilemez.
 • LİZBON Portekiz Daha önce Porto’da bulunmuş biri olarak yine Güney Amerika esintisini Akdeniz’de yaşayabileceğiniz ender yerlerden diyebilirim. Şarapları ile meşhur. 😊
 • PETRA ANTİK ŞEHİR Ürdün Sebebini söylememe gerek bile yok sanırım. Keşfedilmesi gereken bir tarihi doku…

NİL ECE YAMANYILMAZ
SASU YKÜ

 

DİNLEMEKTEN KEYİF ALDIĞIM 3 SANATÇI

JOEP BEVING
MULATU ASTATKE
BARIŞ MANÇO

 

 

 

 

 

SEDAT AYDIN AYDIN
SAAT CEO

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

is-dunyasindan-haberler

İş dünyasından haberler

tasarruf-finansmani

Tasarruf Finansmanı