in , ,

“ProCrypt ile şirketler geleceğe hazırlanıyor”

Procenne CEO’su Resul Yeşilyurt, Metaverse dünyasının yükselişi ve şirketlerin ilgisindeki artışın, beraberinde güvenlik sorununu gündeme getirdiğini söylüyor. Yeşilyurt, “Procenne ProCrypt HSM, değişen alışkanlıklar karşısında olası risklere karşı güvenliği sağlamak için önemli bir noktada yer alacak” diye konuşuyor.

ProCrypt-ile-şirketler-geleceğe-hazırlanıyor”

Dijital güvenlik alanında başarılı işlere imza atan Procenne, donanımsal güvenlik modüller (HSM) ile Metaverse dünyasında da şirketlerin ve kişilerin dijital ortamdaki özel verilerini korumayı, kurumlar veya kişiler arası iletişimde kullanılan verilerin, finansal işlemlerin doğrulanmasını sağlamayı hedefliyor. Bütüncül güvenlik yaklaşımı doğrultusunda dijital kimlikleri uçtan uca koruyarak bu alanda sağlam adımlarla ilerliyor ve Metaverse çağında da 360 derece güvenlik sunmaya hazırlanıyor.

Metaverse’ün hayatın birçok alanını etkilemesi; sanal meslekleri ortaya çıkarması, kendi içinde bir ekonomi yaratması ve farklı sektörlerde dönüşümlere yol açması bekleniyor. Bu sanal ve artırılmış gerçeklik dünyası, doğru bir şekilde tasarlandığı ve kullanıcıların kolayca yararlanabilecekleri şekilde geliştirildiği takdirde, alışverişten iş hayatına kadar birçok alanda köklü değişiklikler oluşturabilme potansiyeline sahip. Önümüzdeki dönemde Metaverse’ün insanların etkileşimlerine dayalı, devasa bir ekonomi oluşturması bekleniyor.

Yeni bir dünyaya doğru

Gündemi şimdiden zorlayan Metaverse’ün yakın gelecekte günlük hayatımızın içinde olacağı kaçınılmaz bir gerçek. Bugün online ekranlardan yaptığımız toplantıları, yarın ofise gitmeden ofisteymiş gibi yapacak, bankadaki hesabımızı çok rahat başka bir bankaya taşıyarak, müşteri temsilcisinin önerdiği yeni finansal araçları deneyimleyebileceğiz.

Evimizden çıkmadan buzdolabımızdaki ihtiyaçlarımızı karşılayacak, alışverişimizi tamamlayabileceğiz. İnsanların dijital avatarlarla temsil edildiği bu dünyada gerçeğe çok yakın bir deneyim yaşamak mümkün olacak.

Varlıkları güvende tutmak çok önemli

Tüm bu anlattıklarımız bulut platformlarında sunulan ürün ve hizmetler sayesinde hayata geçiyor, geçmeye de devam edecek. Bu evrende insanların gerçek kimliklerini doğrulamak, kullanıcıların sanal varlıklarını korumak ve güvende olmalarını sağlamaksa büyük önem taşıyacak. Verinin güvenliği tüm sektörler için önemini daha da artırırken GDPR (Genel Veri Koruma Yönetmeliği), KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) gibi regülatif uygulamalar şirketleri daha da zorlayacak. Dolayısıyla, bu yeni evrende atılacak her adımın, finansal işlemin, kişisel verinin korunması ve gizliliği gibi bütüncül konular önümüzdeki dönemin en önemli gündem maddelerinden biri olacak.

Metaverse dünyasındaki insan sayısının artmasına, alışkanlıkların değişmesine bağlı olarak e-ticaret sektörünün önünde çok farklı bir yol açılacak, finansal işlem hacimleri büyüyecek.

Resul Yeşilyurt

ProCrypt HSM, etkin koruma sağlayacak

Procenne ProCrypt HSM’in değişen alışkanlıklar karşısında olası risklere karşı güvenliği sağlamak için önemli bir noktada yer alacağını belirten Procenne CEO’su Resul Yeşilyurt, Türk mühendislerce geliştirilen ulusal ve uluslararası sertifikasyon süreçlerini yüzde 100 başarıyla tamamlanan ProCrypt HSM’in bugüne kadar pek çok sektörde farklı kurum ve kuruluş tarafından tercih edildiğini söylüyor. Yeşilyurt sözlerine şöyle devam ediyor:

“Ürünün yüksek performansı ve veri güvenliğinde önemli bir konumda bulunması, Metaverse dünyasında da önemli bir yere sahip olacağının göstergesi durumunda. Procenne, dijital güvenlik alanında da zamanın ötesindeki dijital çağların sürdürülebilirliği konusunda Metaverse dünyası için hazırlıklarına başladı. Metaverse’ü basitçe “fiziksel dünyanın tüm unsurlarıyla dijital ortama taşınması” olarak düşündüğümüzde, oradaki ihtiyaçları da fiziksel dünyadaki ihtiyaçların dijitalleştirilmiş yansıması olarak görebiliriz.

Günümüzde fiziksel ve dijital güvenlik önlemleri kullanılıyor. Konu Metaverse olduğunda ise bireylerin o dünyada sahip olduğu çeşitli varlıklarının (kimlik başta olmak üzere) korunması, güvenliğinin sağlanması en önemli gündem maddesi olacak. Birden fazla önlemin gerekeceği dijital dünyada ProCrypt HSM de önemli bir yere sahip olacak. Ürünün fiziksel dünyadaki dijital varlıkların korunmasında ne denli işlevsel olduğunu dikkate alırsak Metaverse dünyasının da korunmasında çok daha işlevsel olacağı görülecektir.

Fiziksel dünyadaki dijital varlıkların güvenliği özellikle salgınla değişimi hız kazanan alışkanlıklarla günlük hayatımızda daha da fazla yer kaplamaya başladı. Dijitalleşmenin dijital bir evrene doğru yol aldığı günümüzde Metaverse, bu dijital varlıkları kapsayan, bunlara ek olarak çok daha fazla varlığın bu dünyaya katılmasıyla güvenliği ve varlıkların korunmasını çok daha önemli hale getiriyor.

ProCrypt HSM’in oynadığı rolü baz aldığımızda ürüne olan ihtiyaç Metaverse dünyasında çok daha yüksek olacak. Bu ürün belki de hem bireylerin hem de kurum ve kuruluşların varlıklarını korumak için bir can yeleği görevi üstlenecek.”

METAVERSE ÇAĞINDA DA 360 DERECE GÜVENLİK MÜMKÜN

Procenne’in Metaverse dünyasındaki hedefi; şirketlerin ve kişilerin dijital ortamda özel ve/veya kişisel verilerini korumak, kurumlar veya kişiler arası iletişimde kullanılan verilerin, finansal işlemlerin doğrulanmasını sağlamak.

Şirket yalnızca HSM alanında değil aynı zamanda mobil uygulamalar vasıtasıyla ulaşılan Metaverse’ün güvenlik katmanındaki sıkılaştırma, tespit ve aksiyon alma yeteneklerini EndCrypt ürünüyle de sunabiliyor. Bütüncül güvenlik yaklaşımıyla dijital kimlikleri uçtan uca koruyan ve bu alanda sağlam adımlarla ilerleyen Procenne, Metaverse çağında da 360 derece güvenlik sunmayı vaat ediyor.

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’nin-sürdürülebilirlik-liderleri

Türkiye’nin Sürdürülebilirlik Liderleri’22

Büyük-verinizi-anlamlı-içgörülere-dönüştürme-vakti!

Büyük verinizi anlamlı içgörülere dönüştürme vakti!