in , ,

Büyük verinizi anlamlı içgörülere dönüştürme vakti!

Formica AI, büyük veri analizi teknolojileri ile müşterilerinize kişiselleştirilmiş deneyimler sunuyor, risk yönetiminden dijital dolandırıcılığın önlenmesine kritik alanlarda destek sağlıyor. Formica AI’ın CEO’su Özgür Oktan, şirketin yarattığı farkı, fintech dünyasına getirdiği yenilikleri ve planlarını paylaştı…

Büyük-verinizi-anlamlı-içgörülere-dönüştürme-vakti!

Özgür Oktan
Kurucu, Formica AI

“Büyük verilerinizi anlamlı verilere dönüştürüyoruz” ifadenizi bize biraz açıklar mısınız?
Formica AI, büyük veri analizi teknolojileri ile özellikle risk yönetimi kapsamında birçok kritik operasyonel sürecin yürütülmesinde, dijital dolandırıcılık faaliyetlerinin tespiti ve önlenmesinde, büyük verinin doğru şekilde sınıflandırılması ve anlamlandırılması noktasında şirketlere hizmet sunuyor.

Elbette iş sadece dolandırıcılık tespiti ile bitmiyor. Büyük veri diye ifade ettiğimiz kavram, çağımızın en önemli konularından biri. Ancak, bu veriyi yönetemedikten ve iş akışlarınıza dahil edemedikten sonra sizin için depolama maliyetine sebep olan gereksiz bir yükten fazlası olamaz. Doğru metotlar ile analiz edilen büyük veri ile işletmenize sunabileceğiniz fırsatların sınırı yok.

Dolandırıcılık tespit ve önleme operasyonlarında gerçek müşteriyi ve legal işlem akışlarını yakından tanımak her ne kadar önemliyse, şirketinizin pazarlama eforunu yönetebilmek, doğru hedef kitleye ihtiyacını doğru zamanda ve doğru kanaldan sunabilmek de işletmeniz için oldukça önemli. Müşterilerinizi ne kadar yakından tanırsanız, onlara o kadar kişileştirilmiş deneyimler sunabilir ve müşteri memnuniyetinizi artırabilirsiniz.

Bir diğer örnek ise ‘iş performansı’… İş performansınızı iyileştirmenin bilinen en temel yollarından biri eforu ve çıktıları ölçmektir. Bunun için de birçok metriği göz önünde bulundurmanız gereken kapsamlı veri analizlerine ihtiyaç duyarsınız. Kısa vadeli ve uzun vadeli öngörülerle neden/sonuç ilişkileri kurarak sonraki adımlarınızı geçmiş verilerinizin yardımı ile planlayarak büyük veri analizinden karar alma mekanizmalarınızdan faydalanabilirsiniz. Böylece zamanın ve emeğin de maliyet anlamına geldiği bu dönemde yüzeysel tahminlerle adımlar atmak yerine veriye dayalı, öngörülebilir adımlar atarak iş maliyetlerinizi her anlamda iyi bir şekilde yönetebilirsiniz. İşte biz tam olarak bu veriye dayalı karar verme noktasında konumlanıyoruz.

Formica AI’ın yola çıkış noktası da büyük ve karmaşık veriyi şirketler için faydaya dönüştürmek. Bu konudaki en büyük adımımız ise günden güne gelişen teknolojinin paralelinde çeşitlenen ve git gide yaratıcılık kazanan dijital dolandırıcılık faaliyetlerini gerçek zamanlı olarak tespit ederek şirketlerin bu suiistimalleri önlemek için adımlar atmasına destek olmak. Bunun yanı sıra kara para aklama gibi kapsamlı operasyonel süreçler içeren dolandırıcılık zincirlerini geçmiş ve gerçek zamanlı veriler arasındaki gizli bağlantıları keşfederek erkenden tespit edebileceğimiz ve önlenmesi için adımlar atabileceğimiz teknolojiler geliştirdik. Elbette tüm bu teknolojilerin temelinde müşteriyi yakından tanımak var. KYC olarak da bilinen Know Your Customer metotlarını da platformumuza dahil ettik.

Bize Formica AI’ın fintech dünyasına getirdiği yeniliklerden ve kolaylıklardan bahseder misiniz?
Fintech sektörünün oyuncuları bu anlamda oldukça donanımlı. Gerçek ihtiyaçlarının farkındalar. Bu, bize ürün geliştirme aşamasında çok güzel referanslar sağladı. Fintech veri bakımından oldukça zengin bir endüstri. Dolayısıyla büyük veri teknolojilerine her zamankinden daha çok ihtiyacı olan bir sektör. Formica AI’ın büyük veri analitiği kabiliyetleri finansal teknoloji sektörüne daha düşük maliyetlerle daha iyi hizmet sunmanın yanı sıra müşteri istihbaratını geliştirme, riskleri azaltma ve dolandırıcılık tespiti gibi fırsatlar sağlıyor.

Formica AI büyük veri analitiği kabiliyetleri ile fintech sektörünü yenilikçi skorlama modelleri ve müşteri davranışının kapsamlı analizi gibi yeni kaynaklarla tanıştırdı. Bu sayede daha zengin veri setleri baz alınarak daha tutarlı skorlamalara ulaşmak mümkün. Fintech sektöründe büyük veri analitiğinin başka bir yaygın büyük veri kullanım senaryosu da risk yönetimi ve iş stratejisi geliştirmek. Risk yönetiminde büyük veri; normal ve anormal durumların öngörüler ile analizi ve müşteri faaliyetleri verilerini entegre ederek kullanılıyor. Birden fazla veri kaynağını bir araya getirerek her müşteri için bir harita oluşturuluyor.

Formica AI’ın büyük veri teknolojileri; dolandırıcılığı tespit etme ve engelleme, müşteri davranışlarını izleme, içgörü kazanma ve maliyetleri düşürmeyi sağlayarak fintechlere; yenilikçi, veriye dayalı çözümler sunarak rekabet üstünlüğü elde etmelerine katkıda bulunuyor.

Yola çıktığınız günden bugüne Formica AI’ın attığı adımları bizimle paylaşır mısınız?
Ürünü risk yönetimi ve raporlama süreçlerine dahil eden ilk firma, Türkiye’nin lider fintek firması Birleşik Ödeme oldu. Birleşik Ödeme’nin sanal kartlarından, para transferlerine kadar, finansal veri akışının olduğu her alanda, Formica AI ile fraud tespiti operasyonlarını yönetmek daha kolay. Artık son kullanıcıya da hizmet veren Anadolubank ise, yine “fraud” ve risk operasyonlarında Formica AI’ı teknoloji bünyesine katan bankalardan biri. Geçtiğimiz aylarda müşterilerimizden biri lider e-ticaret platformlarından Hepsiburada oldu.

Yine bununla birlikte, OYAK Portföy Girişim Sermayesi Fonu’ndan geçtiğimiz aylarda yatırım aldık. Bu yatırım desteği ile global pazardaki SaaS (Software as a Service) hedefleri için güçlü bir adım daha atmayı ve yeni risk yönetimi çözümleri ile yurt dışına açılmayı hedefliyoruz.

Formica AI’ın yakın dönem planları nelerdir?
En büyük atılımımız, bu yılın ortasında SaaS’a çıkmak olacak. Bu konudaki önceliğimiz, son kullanıcıya olabildiğince kolay erişilebilir ve özelleştirilebilir bir deneyim sunmak. Kolay entegrasyon, kullanıma hazır bileşenler ve araçlarla ürün edinimi süreçlerini kolaylaştırmak istiyoruz.

Globalde SaaS süreçlerimizin başlamasıyla kullanıcı çeşitliliğinde ciddi bir genişleme öngörüyoruz. Paranın dijitalleşme hızı ile birlikte, “fraud” tespiti her sektör için bir ihtiyaç haline geldi. Geliştirmekte olduğumuz modüler yapı ile, farklı sektörlerden değişik ölçekli işletmelere, tamamen ihtiyaç odaklı edinim sağlayabileceğiz. Ayrıca globalde SaaS bir yapının müşteri tarafındaki en büyük avantajlarından biri de güncel gelişmelere kolayca erişebiliyor olmak olacak.

ŞİRKETLERE KRİTİK ÖNERİLER

Yaptığınız iş ne olursa olsun ölçmeli ve yakından izlemelisiniz.

  • Gerçek müşterilerinizi yakından tanımadıkça dolandırıcıları tespit edemezsiniz.
  • Bütünleşik bir yaklaşımı benimsemelisiniz, geçmiş ve anlık işlemler birbirinden ayrı değerlendirilemez.
  • Dolandırıcıların psikolojisini anlamadan onların atacakları sonraki adımı bilmeniz ve önlem almanız çok zor.
  • Proaktif olmalısınız. Karşınızda daima fırsat kollayan saldırgan bir grup olduğunu unutmamanız gerekiyor.

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ProCrypt-ile-şirketler-geleceğe-hazırlanıyor”

“ProCrypt ile şirketler geleceğe hazırlanıyor”

2022’de-3-kat-daha-büyümeyi-hedefliyoruz.”

“2022’de 3 kat daha büyümeyi hedefliyoruz.”