in , ,

Benim işletim sistemim: Enerya Genel Müdürü Arda Beştaş

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde, yüksek lisansını ise South Bank University’de Uluslararası İş Yönetimi Bölümü’nde tamamladı. Kariyerine enerji sektöründe devam etmek istemesi onun için bir dönüm noktası oldu. 2008 yılında başladığı Enerya’da şu anda Enerya Genel Müdürü olarak görev yapan Arda Beştaş, bu yoğun tempoda iş ve yaşam dengesini nasıl kurduğunu ve yaşamına yön veren faktörleri Fast Company dergisiyle paylaştı.

Arda-Bestas

En iyi ve en kötü alışkanlıklarınız nedir?
Öncelikle kişinin kendini iyi ve/veya kötü bir şekilde anlatması oldukça zor. Ancak pes etmeyi seven biri olmadığımı söyleyebilirim. Çalışarak, araştırarak her konunun çözülebileceğine inanırım. Tabii bu da rekabetçiliğin doğal bir yansıması. Altına imzamı atacağım her işi çok ciddiye alır ve en iyisini ortaya koymak için pes etmeden çalışırım. Kötü olarak nitelendirdiğim alışkanlığım ise kişisel olarak kendime ayırdığım zamanın çok az olması. Özellikle pandemi sürecinde bunun daha çok farkına vardığımı söyleyebilirim.

Yaratıcılık açısından tıkandığınızda ne yaparsınız?
Yaratıcılığın kaynağının bilgi olduğunu düşünüyorum. Doğru bilgiye giden yolun araştırmadan geçtiğini biliyorum. Günümüzde dijital dünyanın bize sunmuş olduğu sonsuz bilgi var. Dolayısıyla herhangi bir konuda araştırma yaparken o konu özelindeki örnekleri, yurt içi veya yurt dışındaki çalışmaları ve makaleleri takip ederim. Bireysel gelişimimiz için bilgi kaynağından doğru faydalanmamız gerektiğini düşünüyor, buna göre kendime yol haritası oluşturuyorum.

Hayran olduğunuz/etkilendiğiniz bir iş insanı var mı?
Ülkemizde ve yurt dışında, başarılı bulduğum ve duruşunu beğendiğim çok sayıda iş insanı var. Bir profesyonel olarak hayata geçirdikleri işleri ilgiyle takip ediyorum. Ancak bu konu özelinde isim vermeyi tercih etmiyorum.

Şimdiye kadar yaptığınız en büyük hata neydi?
Hata yapmanın kesinlikle bir öğreti olduğuna inanıyorum. Abraham Lincoln’un bir sözü vardır; “Hata yapmaktan korkan insan, hiçbir şey yapamaz.” Bu söze kesinlikle katılıyorum. Tabii ki hatalarım oluyor ancak bu hataları en hızlı şekilde pozitif yöne çevirmek için çalışıyorum. Bugün, dönüp baktığımda keşke demek yerine hatalarımdan ders çıkarmış olarak yoluma devam ediyorum. Hatalarımdan yaptığım çıkarımlar, aldığım notlar, bana yolumda her zaman rehberlik ediyor. Örneğin; lisede okuduğum yıllarda en büyük hayalim doktor olmaktı. Bazen tercihimi bu yönde yapsaydım nasıl olurdu diye düşünüyorum. Bunu bir hata olarak asla görmüyorum ama arada üzerine hâlâ düşündüğüm tek kararım olduğunu söyleyebilirim.

Herkesin okumasını önerdiğiniz bir kitap var mı?
Malcolm Gladwell’in kaleme aldığı The Tipping Point (Kıvılcım Anı) kitabını herkesin okumasını tavsiye ederim. Benim hayat felsefemin çok örtüştüğü, özümsenmesi gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Kariyerinizdeki en önemli dönüm noktası nedir?
Profesyonel kariyerime enerji sektöründe devam etme kararım ve Türkiye’nin lider enerji markalarından Enerya ailesine dahil olmam benim için bir dönüm noktasıdır. Kariyerimi bu şekilde yönlendirdiğim dönem, çevremdeki herkes bu kararım karşısında çok şaşırmıştı. Bugün baktığımda benim için ne kadar doğru bir karar olduğunu görebiliyorum.

İş hayatındaki giyim tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Özenli giyinmeyi severim ve her zaman ne giydiğime önem veririm. Bu sebeple, alışveriş yapmaktan da çok keyif aldığımı söyleyebilirim. Bu aralar içinde bulunduğumuz durum nedeniyle daha çok “business casual” tarzında giyinsem de aslında takım elbise giymeyi ve kravat takmayı özlüyorum.

Ofisinizdeki favori objeniz nedir?
Lego yapmak hobilerim arasında. Legoları çok sevdiğim için ofisimdeki en favori objem Lego Star Wars Millennium Falcon.

En beğendiğiniz şarkıyı paylaşır mısınız?
Kaliteli müzik dinlemeyi seviyorum. Tam bir odyofil değilim ancak olmaya yakınım. Dolayısıyla tek bir şarkıyı çok seviyorum diyemem. Birçok şarkıyı severek dinliyorum.

Duymaktan hoşlanmadığınız bir iş deyimi/moda terim var mı?
Türkçede yeri olmayan “yapıyor olacağım” ve “geliyor olacağım” gibi ifadeleri kullanmamaya ve çevremdeki insanlara da kullandırmamaya özen gösteriyorum. Doğru kelimelerin ve cümlelerin kullanımıyla kendimizi ifade etmenin daha anlaşılabilir olduğunu düşünüyorum. Aksi durumlarda anlaşılmak epey güç oluyor. Konuşmalara ve yazışmalara bu perspektifle yaklaşılması benim için oldukça önemli.

Önemli birinden aldığınız, fakat göz ardı ettiğiniz bir öğüt oldu mu?
Fikirlerini önemsediğim ve değer verdiğim insanlardan aldığım nasihatleri göz ardı etmiyorum. Biliyorum ki her biri çok kıymetli, içinde deneyim barındıran ve aklımın bir köşesinde kalması gereken bilgiler. Zaten yerinde verilen öğüt zamanı gelince kendini size hatırlatıyor.

Favori sporunuz nedir?
Spor benim hayatımın bir parçası ve günlük rutinimde önemli bir yere sahip. Düzenli olarak tenis oynuyorum ve yüzüyorum. Ancak sıkı bir Beşiktaş taraftarı olduğum için futbolun ve takımın yeri benim için ayrı.

Çalışanlara ya da iş ortaklarına teşekkür mesajını nasıl gönderirsiniz?
Her zaman yüz yüze teşekkür etmek ilk tercihim. Coğrafi olarak geniş bir organizasyon yapımız olmasına rağmen düzenli olarak faaliyet bölgelerimizi ziyaret ederek Enerya’nın tüm çalışanları ile bir araya gelmeye özen gösteriyorum. Pandemi döneminde uzun bir süre seyahat edemedim ancak video konferans yoluyla görüşmelerime devam ettim. Fiziken bir arada olamasak da yüz yüze iletişim kurulduğunda karşılıklı samimiyetin daha doğru ifade edilebildiğini düşünüyorum.

TWITTER’DAKİ 4 FAVORİM

1. Harvard Business Review
2. Richard Branson
3. Grant Cardone
4. Bucket List Family

ÇANTAMDA HEP VARDIR

1. Tabletim
2. Şarj aletim
3. Dolma kalemim
4. Not defterim

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

zor-zamanda-liderlik

Young Owners Club: Zor Zamanda Liderlik

Samimi-bir-duygusal-bağ,-sonsuz-bir-iletişim-gücü-sağlar-mı-

Samimi bir duygusal bağ, sonsuz bir iletişim gücü sağlar mı?