in , ,

Benim işletim sistemim: LC Waikiki Mağazacılık CEO’su Berna Akyüz Öğüt

Berna Akyüz Öğüt, perakendeye, uzun yıllar çalıştığı telekom sektöründen geçti. Kasım 2019’dan bu yana da şimdiki görevini yürütüyor. Mağazalar, dijital dönüşüm ve üstüne Covid-19 nedeniyle yoğun bir gündemi var. Bu dönemi, iş ve özel yaşamını nasıl yürüttüğünü Fast Company Türkiye’ye anlattı.

En iyi ve en kötü alışkanlıklarınız nelerdir?
Soruna değil, çözüme odaklanma noktasında göstermeye gayret ettiğim kararlılığı iyi alışkanlığım olarak görüyorum. Kendime ayırdığım blok self-çalışma programlarımı çoğu zaman bozmak ve araya toplantılar kabul etmekten kendimi alıkoyamıyorum. Bunları da kötü alışkanlığım olarak niteleyebilirim sanırım.

Bir mantranız/felsefeniz var mı?
Sahip olduğum her şey için doğaya-evrene-Yaradan’a teşekkür etmek, şükretmek sıkça yaptığım bir rutindir. Sanırım buna benim mantram diyebiliriz. İyi niyet, yüksek gayret ve doğru takım ile hiçbir şeyin imkansız olmadığına inanıyorum. İş hayatındaki felsefemi sanırım bu şekilde ifade edebilirim.

Yaratıcılık açısından tıkandığınızda ne yaparsınız?
Doğru, açık uçlu soruları sormanın, yaratıcılık ortamını güçlendirdiğini düşünüyorum; hem kendime hem de birlikte çalıştığım arkadaşlarıma olabildiğince böyle sorular sorarak farklı düşünmeyi tetiklemeye çalışıyorum. Ayrıca, farklı sektörlerden ilham alınabilecek, uyarlanabilecek örnekleri duymak ve öğrenmek için seneler içerisinde biriktirdiğim ve fikrine güvendiğim insanlara da danışırım; danışmaktan, akıl-fikir sormaktan hiç çekinmem.

Hayran olduğunuz/etkilendiğiniz bir iş insanı var mı?
Tek bir kişi söyleyemem ama ısrarcı olma, dayanaklılık ve uyumluluk özellikleri açısından örnek aldığım pek çok insan var.

Şimdiye kadar yaptığınız en büyük hata neydi?
Bugün hata görünenin zaman ilerledikçe aslında ne kadar da büyük bir lütfa dönüştüğünü yeterince deneyimleme fırsatım oldu. O yüzden, hata yok öğrenim var diyelim.

Herkesin okumasını önerdiğiniz bir kitap var mı?
Nutuk: Mustafa Kemal Atatürk.

Kariyerinizdeki en önemli dönüm noktası nedir?
Sektör değiştirme cesaretini gösterdiğim noktada önüme açılan yorucu ama bir o kadar da öğrenimlerle ve fırsatlarla dolu yol, beni de kariyerimi de dönüştürdü diyebilirim.

İş hayatındaki giyim tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Ölçülü ve uyumlu kombinler yapmaya gayret ediyorum. Çok uzun saatler bu kombinleri taşımak durumunda olduğum için, organik kumaşlara ve rahatlığa öncelik veriyorum.

Çantanızda her zaman ne taşırsınız?
Telefonum, küçük bir makyaj çantası ve vitamin takviyelerim.

Ofisinizdeki favori objeniz nedir?
Kızımın benim için yaptığı resimler ve yazmayı ilk öğrendiği zamanlardan kalma mektuplar, odamda kütüphanemin başköşesinde dururlar ve her sabah yüzümü gülümsetirler.

Duymaktan hoşlanmadığınız bir iş deyimi/moda terim var mı?
“Yeni normal” terimi sanırım biraz fazla kullanıldı.

Favori sporunuz nedir?
Sportif becerisi yüksek bir insan olduğum söylenemez, o yüzden aletli pilates, yapmayı en sevdiğim spor. Ama tenis maçı seyretmeye bayılırım ve eşimle beraber grand slam turnuvalarını kaçırmamaya çalışırız.

Çalışanlara ya da iş ortaklarına teşekkür mesajını nasıl gönderirsiniz?
Son kez iş değiştirirken hayatıma dokunan birkaç iş arkadaşımın masalarına el yazımla teşekkür mektupları bırakmıştım. Günlük rutinimde ise daha çok email ya da whatsapp ortamında teşekkür ediyorum.

Favori Twitter hesabınız nedir?
Twitter’ın çok kirli bir mecra olduğuna ve enerjimi çok düşürdüğüne karar verdiğim günden bu yana -ki birkaç yıl oldu- twitter kullanmıyorum.

Favori dizilerim
1. Black Mirror
2. La Casa de Papel

Favori sosyal medya hesaplarım
1. Behavioral.scientist
2. Lugat365
3. Intwosight
4. Sobostyan
5. Sinirbilimokulu

Sabah dilimden düşmeyen türkü!
Beğendiğim şarkılar zamanın ruhuna göre ve aslında en çok da kızımın evde ya da arabada en çok dinledikleri ile beraber değişiyor. Ama bazı sabahlar “ince giyerim ince pembe yakışır gence” diye devam eden türküyü söyleyerek inerim merdivenlerden.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayşegül Gülgör: İlk fırsatta gideceğim

Benim işletim sistemim: Girişimci, Yatırımcı, Informed Yönetim Kurulu Üyesi Magdalena Yeşil