in , , ,

Pandemide ne yaptın?

Mart ayından bu yana iş dünyasında yanıtı en çok merak edilen sorulardan biri oldu… Herkes birbirine bu konuyu hatırlattı… Fast Company dergisi de Türkiye’nin önde gelen ailelerinin genç bireylerine, Young Owners Club üyelerine aynı soruyu sordu…

pandemide-ne-yaptin

YAZI: MEHTAP DEMİR

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Khan Academy’nin kurucusu Sal Khan’a, Covid-19 dönemiyle ilgili düşüncelerini anlatırken, “Her sabah neredeyse kabusla uyanıyorum” diye konuşuyordu. “Böylesine dramatik bir dönemi daha evvel yaşamadığına” dikkat çeken Gates ekliyordu: “Yaptığım normal şeylerin hepsi bir anda uçtu gitti.”

Gerçekten de Covid-19 ile birlikte bir sabah her şey değişti, günlük yaşam rutininden iş hayatına kadar farklı bir düzen oluştu.

Bu değişimi, Young Owners Club kapsamında yaptığımız ve İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin katıldığı buluşmada, üyelerden gelen değerlendirmelerde de gördük. Young Owners Club Eş Başkanı ve Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın Özalp, “Neredeyse bir ay evden hiç çıkmadan çalıştım.

Hiç izlemediğim kadar Netflix izledim, birikmiş raporları okudum, bazen günde 4 saatin üzerinde online toplantılar yaptım” sözleriyle, yeni günlük temposunu paylaşıyordu.

Temmuz ayından sonra dışarı çıkış sayısı artsa da benzer bir rutin olduğunun altını çiziyordu.

Sadece Pelin Akın Özalp değil, çok sayıda genç lider aynı görüşü dile getirdi. Covid-19, yeni bir düzeni beraberinde getirdi…

Bu yeni düzeni ortaya koymak için, Türkiye’nin önde gelen aile şirketlerinin 2, 3 ve 4’üncü kuşaklarının üye olduğu Young Owners Club’ı kapsayan bir anket gerçekleştirdik.

PANDEMİDE YENİ HAYAT!

Değişik illerden 136 kişinin katıldığı anketten, bir dönemin, daha doğrusu değişimin fotoğrafı da ortaya çıktı. Bazı sonuçları şöyle paylaşmak mümkün:

– Pandemi döneminde genç liderler en çok “Kitap ve dergi okumaya” vakit ayırmışlar. Oranları bu sayfalardaki tablolarda görüyorsunuz. İkinci sırada “Spor ve sağlık” yer alıyor.

– Türkiye’de pandemi, mart ayının ortasında ilan edildi. Ankete katılan liderlerin yüzde 40’tan fazlası ilk 5 gün hiç evden çıkmamış. 20-30 gün arası “evde” kalanların oranı ise yüzde 10’u geçiyor.

– Genç aile bireylerinin yüzde 55’i, “Bütün market alışverişlerimi online yaptım” görüşünü paylaşıyor. İlk defa “giyim alışverişini” online yapanların oranı yüzde 14’e yaklaşıyor. İlginç bir rakam ise yüzde 4’ü, “şimdiye kadar olduğu gibi pandemide de online alışveriş yapmadım” görüşünü paylaşıyor.

GENÇ LİDERLER ANLATIYOR

Young Owners Club üyelerinin görüşlerini yansıtan rakamları bu sayfalarda görüyorsunuz. 15 Mart-5 Kasım 2020 arasını kapsayan anketi yanıtlayan gençlerde “aile”, “sağlık” ve “verim” vurgusu ağır basıyor. Sarar Yönetim Kurulu Üyesi Ece Özalp, “Eve kapanınca çocuklarıma çok vakit ayırdım. Bu dönemde ne kadar hızlı yaşadığımızı ve bazı şeyleri ne kadar hızlı tükettiğimizi fark ettim” diye konuşuyor. Özalp, şunları ekliyor: “Bu deneyim önümüzdeki yıllarda iş hayatına bakış açımda çok büyük değişiklikler getirecek. Kriz yönetimi açısından çok şey öğrendim. Yakın dönemin nasıl değişimlere gebe olduğuna daha hakimim ve nasıl başa çıkabileceğimiz konusunda hazırlıklıyız.”

Gürmen Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Doğan, hazır giyim sektöründe olduğu için iş hayatına 2,5 ay ara vermek zorunda kaldı. Bu dönemi evden, uzaktan erişim ve geleceğe hazırlıkla geçirdiğini anlatıyor:
“Geriye kalan süreyi sağlıklı, güvenli ve keyifli alışverişe hazırlık, online kanal çalışmaları, değişen dinamiklere uygun strateji ve senaryolar geliştirmeye ayırdım. Önemli bir zamanı ekran başında geçirdik. Bunun dışında keyif aldığım film ve dizileri izlemek için yine ekran başına geçtim.”

Özsoy Unlu Mamuller Genel Müdürü Elif Dila Konukoğlu, pandemi döneminin geçici olduğu düşüncesiyle yeni döneme hazırlandığını söylüyor. “Bu düşünceyle çağa uydurarak ayakta ve hayatta kalacağımıza inanıyorum. ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ sözünü de seviyorum. Zaten hiçbir şey eskisi olmasın ve daha verimli bir dünya yaratalım” diye ekliyor.

Likit Kimya Stratejik Planlama Direktörü Cem Sürücü, “Pandemi evden kolaylıkla çalışabileceğimizi öğretti” diyor. Ona göre bir başka önemli kazanım ise “iş seyahatlerinin” o kadar da verimli olmadığı idi. Sürücü, “Şirket liderlerine de risk yönetimini daha iyi ele almamızı, plan ve bütçeleri kısa vadede revize etmek gerekebileceğini öğretti” diye konuşuyor.

İnşaat alanında faaliyet gösteren Sera AŞ’nin CEO’su Ozan Şener, “Biz adeta ralli arabası gibiydik” diye anlatıyor. “Bir ayağımız frendeydi, evden çalışıyorduk ama bir yandan da şantiyeler devam ediyordu” diyen Şener sözünü şöyle tamamlıyor: “Projeler sürdüğü için bir ayak frendeyken, diğeri hep gazda idi. Gaz-fren dengesini en iyi öğrendiğimiz zaman oldu, çok deneyim kazandık.”

“Charles Darwin’in, ‘Ne en zeki olan hayatta kalır ne en güçlü olan. Hayatta kalan, değişime adapte olabilen ve içinde bulunduğu çevredeki değişime en iyi uyum sağlayandır’ sözünü çok severim. Pandemide bu sözün ne kadar önemli olduğunu tekrar fark ettim.
MURAT ZAİM – Derimod Yönetim Kurulu Üyesi

Pelin Akın Özalp

SON 8 AYDA NELER ÖĞRENDİM?

1- Öncelikle insanoğlunun her şeye ama her şeye çok hızlı adapte olabildiğini öğrendim.
2- Geleneksel işler yerine yeni bir çağ sektörlerinin (E-learning, önleyici sağlık, oyun gibi) oluştuğunu gördüm.
3- Sürdürebilirlik ve well-being gibi kavramların içinin ilk defa dolduğuna tanık oldum.
4- Dünyanın ne kadar bireyselleştiğini, ülkelerin birbirlerine yardım etme konusunda ne kadar kaçındığını gördüm.
5- Algı yönetiminin gerçeği nasıl değiştirebileceğini öğrendim.
6- Astrofizik ve kuantum fizik hakkında merak ettiğim birkaç kuram ve teoriyi araştırdım.
7- Atatürk ile ilgili daha önce izlemediğim dizi ve belgeselleri izledim.
8- Habitat Derneği ve Bahçeşehir Üniversitesi ile Instagram söyleşisi yaparak online söyleşi yapmayı öğrendim.
9- Hızlı hareket edip, fırsatları değerlendirmeyi, Bodrum Loft’u son dakika amatör olarak bile açmaya hazırlanmakla öğrendim.
10- Otel işletmeciliğini, müşteri ilişkilerini ve hizmet sektörünü Bodrum’daki bu yeni tesisimizde deneyimledim.
PELİN AKIN ÖZALP – Akfen YKÜ

“Eve kapanınca aileme ve çocuklarIma daha çok vakit ayırdım.”
ECE ÖZALP – Sarar Yönetim Kurulu Üyesi

Aslında evde kaldığım dönemde toplantı sayıları ve buna bağlı olarak çalışma saatlerim arttı. Bun karşın trafikte geçirdiğim süre azaldığı için daha çok boş zamanım oluştu, bunu da sporla değerlendirdim. Üretim yaptığımız için hafta içi önlemleri alarak ofise de gittim.”
ÇAĞRI YAMANTÜRK – Parsan Üretim Direktörü

Yazar: Mehtap Demir

Fast Company Türkiye Yazı İşleri Müdürü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sharing-Economy’21--Ulaşım-Sektörünün-Yarını

Sharing Economy’21: Ulaşım Sektörünün Yarını

kazakistan

Büyüyen Kazakistan’dan Yatırım Fırsatları