in , ,

3 yılı geride bırakırken

Fast Company Türkiye’nin 19’ncu sayısıyla birlikteyiz.

fast-ocak-subat-kapak
M. RAUF ATEŞ
Fast Company Türkiye Kurucusu [email protected]

Zaman hızlı geçiyor. 2020 yılında, tam da dünya tüm hızıyla pandemiye doğru giderken Fast Company Türkiye’yi sizlerle buluşturduk. Ekiple yıl sonu buluşmasını paylaşırken, “Tek kişiyle başladık, ekibe dönüştük” diye yazmıştım. Tam da böyle oldu. Kısa sürede alanında lider yayın haline geldik.

Daha önce yazmıştım. Eski görevlerim sırasında da “ekosistem” yaratılmasının savunucusu oldum, birlikte “gelişmeyi” savundum. Bunun için “dergiden” daha fazlasını oluşturmak için çalıştık.

Fast Company dergisinde bunu biraz daha üst düzeye taşımayı, birlikte çalıştığımız arkadaşlarla gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Aile şirketleri genç bireylerinden büyük şirket CEO’larına, startup’lardan C düzeydeki bütün yöneticilere kadar her kesimi kapsıyoruz. Kapsamakla kalmıyor, birlikte büyümek ve gelişmek için, destekliyor, gerektiğinde katkıda bulunuyoruz. Ünlü yönetim uzmanı Adam Grant’ın “Give and Take” kitabına adını verdiği gibi, sadece “almakla kalmıyor, vermeyi de becermeye” çalışıyoruz. Geldiğimiz konumda galiba bu konuyu yapma yolunda ilerliyoruz. Örneğin, Ayvalık Business Forum ve Young Owners Forum gibi büyük etkinliklerde, bunu çok açık hissediyoruz.

Adeta ekosistemdeki dostlarımız kendiliklerinden harekete geçiyor, destekliyor, katılacaklarını çok önceden paylaşıyorlar. Tıpkı büyük bir ailenin yıllık buluşması gibi… Bizim için çok gurur verici…

Bu vesileyle geride kalan 3 yılda bizi destekleyen herkese çok teşekkür etmek istiyorum. 2023, “aldığımız” ve “verdiğimiz” bir yıl olsun. Yılı iyilik ve sağlık içinde geçirelim.

STARTUP ALMANAK

Sonunda bunu da gördük! Türkiye’de geniş kapsamlı bir Startup Almanak yapacak ekosistemimiz oldu. Biz Startup100 listesini uzun süredir destekliyorduk. Son 3 yıldır Fast Company dergisinde yayınlıyoruz. Bu çalışmanın tarihi, Türkiye’de girişimciliğin ne kadar geliştiği, derinleştiği ve global düzeye taşındığını da ortaya koyuyor. Bu listenin ilk yılıyla, Almanak’ta yer alanlara baktığınızda, bu gelişmeyi çok açık görürsünüz. Startup Almanak da böyle bir işlev görecek. Her yıl tekrarlayacağız ve Türkiye’deki gelişimi, fark yaratan girişimlerin başarılarına tanıklık edeceğiz. Bu önemli projeyi hayata geçirme konusunda desteklerinden dolayı Fibabanka ve Finberg’e teşekkür ederim.

“Bu sayı kapak için TOGG’un Bilişim Vadisi’ndeki merkezini ziyaret ettik, akıllı cihazı, batarya ünitesini ve diğer bölümleri yerinde deneyimledik. CEO’su Gürcan Karakaş’a teşekkürler.”

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK LİDERLERİ

Türkiye’de bu konuya ilgi çekmek, başarılı çalışmaları öne çıkarmak ve bir etkinlik ile daha fazla kişiyle paylaşmak için Sürdürülebilirlik Liderleri 50 çalışmasını yapıyoruz. Son araştırmayı, çok geniş katılım ve çok sayıda liderin oluşturduğu jürinin değerlendirmesiyle gerçekleştirdik. İlerleyen sayfalarda listeyi göreceksiniz. Ancak, bu tip ödül/listelerde olduğu gibi, jüri, değerlendirmesini, başvurulan metin/anlatılan hikaye üzerinden yapar. Bir şirketin listedeki yeri, örneğin çok aşağılarda olması, başvuruda anlatılan strateji/icraat ve hedeflerle ilgilidir. O nedenle biz şirketlere, “Etkin, özet ve sonuçları” iyi anlatmaları önerilerinde bulunuyoruz. Genel geçer bilgiler ve şirketin bu konudaki algısı, jüri tarafından göz ardı edilebiliyor. Bunu özellikle paylaşmak istedim.

Yazar: Rauf Ateş

Fast Company Türkiye Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarım-odaklı-inovasyon

Tasarım odaklı inovasyon

metaverse

Metaverse (muhtemelen) geliyor