in , ,

Benim İşletim Sistemim: Rota Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Eraslan

Sermaye piyasalarının yeni oyuncularından Rota Portföy, 3 yıl önce kuruldu. Şirketin kurucusu Tevfik Eraslan, profesyonel yaşamdan girişimciliğe geçiş yapan bir iş insanı. Eraslan, yeni kurulan bir şirkete lider olmanın yarattığı iş yoğunluğu ve özel yaşam dengesini nasıl kurduğunu anlattı.

Tevfik-Eraslan

TEVFİK ERASLAN
Rota Portföy Yönetim
Kurulu Başkanı

En iyi ve en kötü alışkanlıklarınız nedir?
Fazla şüpheci olmak, her girişimci gibi benim de bir alışkanlığım. Bunun çok yorucu olan bir tarafı var. Yıpratıcı olduğu kadar bu yönüyle kötü bir alışkanlık olarak da tarif edilebilir. Ama yapılan işlerin hatasız olmasını sağlayan en önemli kişisel özelliklerden biri olduğuna da inanıyorum. Bu yönüyle de çok faydasını görüyorum.

Bir mantranız/felsefeniz var mı?
Çevremdeki insanlara jest yapan, veren, iyilik yapan ben olmalıyım. Bu benim en fazla önem verdiği prensibim. Herkesin, hepimizin bu şekilde davrandığı bir toplum; çok daha fazla sevgi ve saygının olduğu, çatışmanın en aza indiği bir toplum olacaktır.

Yaratıcılık açısından tıkandığınızda ne yaparsınız?
Daha çok odaklanırım. Kendimi çevresel faktörlerden izole edip, yapmak istediğim işe odaklandığımda çok daha fazla yaratıcı olabiliyorum. Bu nedenle yaratıcılık gerektiren konularda izole olup, odaklanmayı seviyorum.

Hayran olduğunuz/etkilendiğiniz bir iş insanı var mı?
Adnan Bali, tanıdığım en entelektüel ve tutarlı olmaya çok dikkat eden bir büyüğümdür. Aldığı kararları daima rasyonel bir zemine oturtmayı seven ve hesap verilebilir olmaya çok özen gösteren bir iş insanı. Karar alırken bilinmesi mümkün olan tüm ihtimalleri dikkate alan bir yönetici. Dolayısıyla, kendisiyle iş yapanlara güven veren kişi olmayı başarıyor.

Kariyerinizdeki en önemli dönüm noktası nedir?
Aile işimi bırakıp, bankacılığa başlamam, hayatımdaki en önemli dönüm noktası oldu diyebilirim.
Kariyer olarak baktığımda iyi bir iş hayatım olduğunu söyleyebilirim. Bankacılık ve finans kariyerim kendi açımdan son derece başarılıydı. Ancak, üniversiteden mezun olduğumda ilk alternatifim aile işimizdi. O gün için cesur sayılabilecek bir kararla daha düşük bir gelire ve daha kurallı bir kariyere rağmen bankacılığı seçtim. Bugün geriye dönüp baktığımda kendim için doğru yaptığımı düşünüyorum. Kararımdan memnunum.

İş hayatındaki giyim tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Koyu lacivert takım elbise, beyaz gömlek mavi kravat veya smart casual şık ceket ve pantolon.

Çantanızda her zaman ne taşırsınız?
Bilgisayarım daima yanımda olur. Ofiste olmadığım zamanlarda da bilgisayarımı açıp çalışmayı seviyorum. Mouse değil daha çok klavye kullananlardanım.

Ofisinizdeki favori objeniz nedir?
Pusula. Rota Portföy’ün logosu da pusula… O nedenle pusulanın yeri çok ayrı…

Bir takvime/ajandaya uygun gününüzü/zamanınızı yönetir misiniz?
Evet. Çok yoğun bir gündemim oluyor. Ajandasız bir hayat kesinlikle kaotik olurdu.

Duymaktan hoşlanmadığınız bir iş deyimi/moda terim var mı?
Duymaktan hoşlanmadığım bir iş deyimi yok. Ancak iş hayatında “hayır”, “yapılamaz” sözcüklerini, doğal olarak, duymayı sevmiyorum.

2023 yılı verimlilik formülünüzü birkaç cümle ile nasıl paylaşırsınız?
Yıllık, aylık, haftalık, günlük yazılı plan yap ve planlarını uygula. Hedefine giderken değişim ihtiyacını hızlı anla ve yeni yöntem ile hedef değiştir.

Geride kalan iş hayatınızda ‘hata’ olarak tanımladığınız bir karar/olay var mı?
Her hata aslında önemli bir derstir. Hatalarım nedeniyle kendime kızmak yerine onlardan ders çıkarmayı öğrendim.

Önümüzdeki dönemde öncelik listesine yeni bir konu alacak mısınız, neden?
Şirket kuruluş döneminde aileme yeteri kadar zaman ayıramadım. Önümüzdeki dönemde aileme daha fazla zaman ayırmak istiyorum.

EN BÜYÜK HATAM

Profesyonel hayattan girişimciliğe daha erken geçebilirmişim. 26 yıllık profesyonel olarak devam ettiğim kariyerime 2020’de Rota Portföy’ü kurarak girişimci olarak devam etme kararı aldım. Girişimci olmayı her türlü zorluğuna rağmen çok seviyorum. Geriye dönüp baktığımda daha erken başlasaymışım diyorum.

VAZGEÇİLMEZ 3 İLKEM

  1. Verilen söz mutlaka tutulmalı.
  2. Kaliteden asla taviz verilmemeli.
  3. Müşteri daima haklıdır, unutulmamalı.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ceo-council2

CEO Council “İş Dünyasının 2024 Planları”

Ahmet_Bal_HiDoctor_CEO1

“Çalışan ruh sağlığı alarm veriyor”