in , ,

DAIKIN, NGN ile dijital dönüşümde nasıl fark yarattı?

Daikin, bilişim teknolojileri alanında gerçekleştirdiği öncü adımlarla sektörde öne çıkıyor. Network yönetimi, barındırma hizmeti, yazılım geliştirme ve özellikle son dönemde dış kaynak hizmetleri alanlarında NGN ile yürütülen başarılı parojelerin ve iş birliğinin detaylarını Daikin Türkiye IT Departman Müdürü Gürel Çelikel ile konuştuk:

DAIKIN,-NGN-ile-dijital-dönüşümde

Bize kısaca Daikin’i anlatabilir misiniz?
Daikin, 1924 yılında Japonya’da kurulan bir firma ve ana çalışma odağı aslında sadece iklimlendirme sektörü. Daikin uzun yıllardır Türkiye’de hizmet veriyor ama 2011 yılında özellikle Airfel’i satın almasıyla birlikte operasyonunu büyüterek çok daha etkin duruma geldi. Şu anda Hendek’te bir fabrikamız var ve 1700’ü aşkın çalışanımızla Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz. Faaliyetimizin önemli bir kısmı ithalat, ihracat ve üretim odağında devam ediyor. İhracat yaptığımız ülkelere baktığımızda bütün Türki cumhuriyetler, Arap yarımadası, Afrika, Avrupa ve hatta Çin’e kadar uzanan ihracat ağımız bulunuyor. Dünyada Daikin’in cirosuna baktığımız zaman ise 24-25 milyar dolar civarında ciromuz ve 77 bin çalışanımızla faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Önemli bir diğer nokta da Daikin Türkiye hemen hemen her yıl yüzde 20-30 civarında büyüme kaydeden ve ihracatıyla birlikte katma değer üreten bir firma.

NGN ile hangi alanlarda çalışıyorsunuz?
NGN ile uzun yıllardır çalışıyoruz. Özellikle “outsource” tarafında NGN bize kaynak sağlıyor. Son kullanıcılarımızın yardım masası uzun yıllardır NGN personeli ile birlikte sürdürülüyor.
Bunun dışında diğer BT alanlarında da birlikte çalışıyoruz. Örneğin, Network Yönetimi, bazı konularda Yazılım Geliştirme, hatta Barındırma Hizmetlerinde de NGN ile ortak çalışmalarımız bulunuyor. İleri seviyede iş ortaklığımız var ve çalışmalarımızı dostane bir şekilde sürdürüyoruz. NGN, güvendiğimiz tedarikçilerimizden bir tanesi.

NGN ile gerçekleştirdiğiniz projelerinizin sonuçlarını paylaşabilir misiniz?
Daha önce de bahsettiğim gibi, birçok alanda çalışıyoruz. Ancak, herhangi bir projeden bahsetmek gerekirse, daha önce Daikin Türkiye olarak İstanbul’da 3 kere yer değiştirdik. Dolayısıyla altyapının ve networkün taşınması gerekiyor. Tekrar tasarımların yapılarak sunucu odalarının belirlenmesi ve bütün bu ihtiyaçlar için geçmişte NGN ile birlikte çalışıldı ve bu projelerde son derece başarılı sonuçlar alındı. Sonuç olarak baktığınızda hem sürekli operasyonel işlerde beraber çalışıyoruz hem de NGN’in faaliyet alanındaki projelerde çalıştığımızda gerçekten başarılı sonuçlar alıyoruz.

NGN’in iş süreçlerinize olan katkısından bahsedebilir misiniz?
Outsource tarafındaki sonuçlara bakmak gerekirse birlikte yaptığımız çalışmalarda personel verimliliği son derece arttı. Özellikle bizim iç müşterilerimizde olan memnuniyet seviyelerinde önemli artışlar oldu. Şirketimizin çalışanları özellikle outsource kullanım alanlarımızdaki personellerimizden son derece memnun ve bu da bizi bilgi teknolojileri olarak mutlu ediyor. NGN özellikle bizim temelde network tarafımızda faaliyet gösterdiği için ve burada bize destek verdiği için süreklilik açısından sunulan hizmetler son derece önemli.

Daikin olarak süreklilik konusunda da son derece iddialı bir noktadayız. 2050 yılında sıfır karbon izi ile devam etmeyi hedefliyoruz. Bunun içeriye yansımasına baktığımız zaman ise; iş süreçlerimizin kesintisiz devam etmesi son derece önemli. İş sürekliliği ve kesintisiz şekilde faaliyetlerin sürmesi kritik öneme sahip.

Sahip olduğumuz olgun ve yüksek performanslı “outsource” faaliyetleri özellikle bizim iş sürekliliğimizde pozitif etki sağlıyor. Pandemi döneminde bu gibi durumları fazlasıyla yaşadık aslında. Ev çalışmalarının arttığı dönemde bizim outsource arkadaşlarımız gerektiğinde sahada evleri tek tek gezerek çalışanlarımızın yaşadığı sorunları yerinde çözdüler. Dolayısıyla bu tür faaliyetlerin hem verimlilik hem de iş sürekliliği açısından büyük bir katma değer olduğunu söyleyebiliriz.

NEDEN NGN İLE ÇALIŞMALI?

Bilgi teknolojileri alanında bir tedarikçi ile çalışırken birkaç tane faktör var. Bunlardan en önemlisi güvenilirlik, ikincisi teknoloji düzeyi; teknolojileri ne kadar takip ettikleri, üçüncüsü optimal çözüm önerebilmeleri. Bu noktalarda pozitif yaklaşımda bulunmaları ve tabii ki iletişimde açık, şeffaf ve dürüst olmaları son derece önemli. Bunların kalıcı bir takım standartlara dayandırılması yani sözle ve kişilere bağlı değil, yazılı sözleşmelerle standartları takip etmeleri aynı zamanda sözleşmelere uygun davranmaları son derece kritik. Bu anlamda NGN olgun bir şirket, ben NGN’i herkese tavsiye edebilirim.

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5-yıl-içinde-ihracatın-ilk-100-firmasından-biri-olacağız-Nedim-Vural

“5 yıl içinde ihracatın ilk 100 firmasından biri olacağız”

pinar-online

PınarOnline’dan yaza özel hizmet