in , ,

(Düşünce) Liderini Takip Edin

Teknoloji liderleri ve milyarderler Twitter’da kişiliklerini nasıl sergiliyor?

dusunce-liderini-takip-edin

Fotoğraf: Pixabay

YAZI: DAVID SALAZAR VE GABE BOYD

Bir kimsenin, Twitter’da takip ettiği hesaplardan, bu kişi hakkında, platformu yeni girişimlerden haberdar olmak, Web3’teki eğilimleri izlemek, “Uyan ve işe koyul!” diyen motivasyon mesajlarını görmek için mi yoksa sadece ünlülerle ilgili dedikoduları okumak için mi kullandığı ve benzeri birçok şeyi öğrenebilirsiniz. İş dünyası ve teknoloji alanındaki bir düzine liderin bu konuya nasıl yaklaştığını anlamak için, Twitter’da takip ettikleri tüm hesaplara göz attık ve ardından aralarındaki bazı ortak noktaları belirledik. Tabii ki, retweet’lemek, o görüşün onaylandığını ifade etmediği gibi, birini takip etmek de onun tüm görüşleriyle hemfikir olunduğu anlamına gelmez, ancak birçok iş liderinin kimlere kulak verdiği ve sosyal medyada hangi bilgileri dikkate aldıkları hakkında fikir verir.

Resmi büyükmek için tıklayın
  • Social Capital CEO’su Chamath Palihapitiya ve Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’nin felsefelerini tanımlamaya mı çalışıyorsunuz? Onların takip ettikleri bu konuda pek yardımcı olmuyor. Solcu entelektüel Cornel West ve Demokrat milletvekili Alexandria Ocasio-Cortez’den alternatif sağ figür Mike Cernovich ve Cumhuriyetçiler’in harika çocuğu Ben Shapiro’ya kadar, sadece fikir camiasına göz atıyorlar.
  • Pershing Square Capital’dan Bill Ackman ve şaşırtıcı bir şekilde 20 bin 500 hesabı takip eden A16z’in kurucusu Marc Andreessen, olağan şüphelilere (yatırımcılar ve girişimciler) ilgi duyuyor. Ancak. her ikisi de savunma sanayi ve politikaları hakkında yazan gazeteci Paul McLeary’yi, II. Dünya Savaşı tarihçisi Guy Walters’ı ve Ukrayna’daki savaş hakkında güncellemeleri Jomini of the West lakabıyla tweet’leyen hesabı takip ediyor.
  • Günümüz sosyal medyasında takip/takipçi oranı eşitsizliğinin tipik bir örneği olan Tesla CEO’su Elon Musk, 102.8 milyon takipçiye sahip, ancak Tesla, Dogecoin, Rick and Morty ve annesi model Maye Musk da dâhil olmak üzere sadece 118 hesabı takip ediyor. (Her nasılsa takip ettiklerinin üçte birini Palihapitiya ile paylaşıyor.
  • VC yatırımcıları Alexis Ohanian (776 Capital) ve Kathryn Haun (Haun Ventures), Rainbow kripto cüzdanının kurucusu Mike Demarais gibi Web3 girişimcilerini takip ederek, blockchain yatırımına olan tutkularını ortaya koyuyor. Ayrıca her ikisi de Ohanian’ın eşi tenis yıldızı Serena Williams’ı ve komedyen Mindy Kaling’i takip ediyor.
  • Hayırseverlik gündemlerine çok çaba harcayan milyarderlerin önde gelenlerinden olan bu üçü, dünya liderleri, ABD’li politikacılar, şef José Andres gibi insani yardım görevlileri, Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü dahil bazı sivil toplum kuruluşları gibi kamu işlerine katılımlarını vurgulayan hesapları takip ediyor.
  • Kapor Capital’dan risk sermayedarı Freada Kapor Klein ve Project Include’un kurucusu ve eski Reddit CEO’su Ellen Pao’nun takip ettiklerine baktığımızdaysa, Earthseed kurucusu Ifeoma Ozoma, Kindred Ventures kurucu ortağı Kanyi Maqubela ve Google Ventures’dan Candice Morgan gibi teknoloji ve Web3’e eşitlik getirmeye odaklanan BIPOC girişimcileri ve aktivistleri gibi hesapları her ikisinin de takip ettiğini görüyoruz.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoteknolojide-dünya-lideri-olacağız

“Biyoteknolojide dünya lideri olacağız”

ŞOK Marketler’den Depremzedelere İstihdam Desteği