in , ,

En büyük girişimcimiz!

Fast Company Türkiye’nin 23’ncü sayısıyla birlikteyiz.

en-buyuk-girisimcimiz
M. RAUF ATEŞ
Fast Company Türkiye Kurucusu [email protected]

Yazarını bulamadım ama 5-6 yıl önce güzel bir yazı okumuştum. İnovasyon konusundaki bu makalenin yazarı, Amerika Birleşik Devletleri’nin ortaya çıkmasına dikkat çekerken ilginç bir saptama yapıyordu: “ABD, bana göre dünyanın en önemli inovasyonudur.”

Bu görüşünü ise çok değişik ülkelerden gelen göçmenlerin ortak bir amaç uğruna mücadele edip, dünyanın en büyük ülkesini yaratmasına dayandırıyordu. Kökleri olmayan bir ülke, sıfırdan yaratılmıştı.

Bu görüşe ne kadar katılırsınız bilmiyorum… Ben bunu paylaşırken, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir özelliğine dikkat çekmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti de bana göre gelmiş geçmiş “en önemli girişimlerden” biridir. Bir lider ve etrafında ona insanlardan oluşan bir ekip, sıfırdan bir ülke yaratmayı başardılar. Sadece bir Cumhuriyet kurmakla kalmadılar, onu geleceğe taşıyacak insanları da hazırladılar. Çok sayıda genç yurt dışına gönderildi, “Kıvılcım gibi gidip, ateş gibi dönmeleri” amaçlandı. Prof. Dr. İlber Ortaylı, bu gelişmeyi şöyle anlatıyordu:

“Özellikle de eğitim ve sağlık alanlarında başarılıydık. Cumhuriyet’in ilk yıllarında çok iyi bir öğretmen sınıfı türedi. Kendinden emin, kendine saygısı olan ve başkalarının saygı gösterdiği öğretmenlerdi bunlar… Anadolu’nun her vilayetindeki her lise, İstanbul’daki kadar iyiydi.”

Kadınların hayata katılımı için öncü yasalar, düzenlemeler çıkarıldı. Zamanının en yüksek kadın milletvekili oranına ulaşıldı. Türkiye’nin dört bir yanına fabrikalar kuruldu, iş sahaları açıldı. Yeni bir girişimci sınıfı yaratıldı. 10’uncu Yıl Marşı’nda dile getirildiği gibi “10 Yılda 15 Milyon Genç Yaratıldı Her Yaştan.”

Aradan 100 yıl geçti. 29 Ekim’de Cumhuriyet’in 1 asrını kutlayacak, yeni bir 100 yıla gireceğiz. Bu yeni yüzyıla Atatürk’ün “Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim” sözü kulaklarımızda girelim. Onun da belirttiği gibi yine “Başaracağız”, çünkü başarı, “Başaracağım” diyenlerindir.

Bu özel dönemde biz de Cumhuriyet’in 100 yılına damgasını vuran iş insanlarını bir araya getirdik. Aramızda olmayanları rahmetle anıyor, aktif olanlara sağlık ve huzur içinde bir yaşam diliyoruz.
Yaşasın Cumhuriyet!

EYLÜL’ÜN ÖZEL BULUŞMALARI

Her yılın Eylül ayının bizde yeri ayrıdır. Önce Bodrum’da, ardından da Ayvalık’taki buluşma için yola çıkarız. Eylül başında Türkiye’nin önde gelen ailelerinin genç bireyleri, yükselen startup’lar ve VC’lerden oluşan 300 genç liderle harika 2,5 gün geçirdik. Bize gelen mesajlardan, katılanların da iyi vakit geçirdiğini, birbirlerinden öğrenip, kalıcı dostluklar kurduklarını anladık. İlk defa katılanlar, “beklemedikleri” bir buluşma ile karşılaştıklarını paylaştılar.

Ardından Ayvalık’ta 250 Başkan ve CEO’dan oluşan liderler grubu ile bir araya geldik. “Liderlerin Güz Kampı”, oturum ve sunumların yanı sıra davet ve “after party” gibi sosyal buluşmalarla rüzgar gibi geçti. Denizin kenarında, yeşillikler içinde yer alan otele bizim ekibin kurduğu düzen, misafirlerin keyifli vakitler geçirmesini sağladı.

Konuşmacı, katılımcı ve iş ortağı… Herkese çok teşekkür ediyorum. Gelecek yıl için tarihlerimizi de açıkladık: Young Owners Forum 30-31 Ağustos 2024, Ayvalık Business Forum ise 13-14 Eylül 2024’te gerçekleşecek. Her iki buluşmaya da çok büyük ilgi var, dahil edemediğimiz dostlarımız oldu. Bazıları geç kaldı, bir bölümü de o etkinlik kriterleri dışındaydı. O nedenle bu yıl web sitelerinden katılım kriterlerini de paylaşmak istiyoruz. Umarım gelecek yıl da birlikte iyi vakit geçirir, dostluklar kurarız.

Yazar: Rauf Ateş

Fast Company Türkiye Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal-tıknaz

Vaillant Group Türkiye ve Teleperformance’ın müşteri deneyimini sürekli geliştirme odaklı iş birliği yeni başarılarla sürüyor

yeni-nesil-liderler-rauf-ates

Yeni nesil liderler ‘geleceği’ konuştu