in , ,

“Hedefimiz pazarı da büyütmek”

Gedik Yatırım, 31 yıl önce kurulmuş, Türkiye’nin önde gelen aracı kurumlarından biri… Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Onur Topaç, yatırımcıların güveni ve yenilikçi yaklaşımla yollarına devam ettiklerini söylüyor. “Yatırımcıların yatırımlarını kendimizin gibi görüyoruz” diyor ve ekliyor: “En önemli hedeflerimizden biri de sadece pazar payımızı değil, pazarı da büyütmek.”

_Gedik-Yatırım-YKB-ve-CEO-Onur-Topaç

ONUR TOPAÇ
Gedik Yatırım YKB ve CEO’su

Gedik Yatırım olarak, 1991 yılından bu yana Türkiye sermaye piyasalarında hizmet vermekte ve sektörün gelişiminde öncü rol oynuyoruz. 31 yıl önce 45 bin TL sermaye ile kurulan şirketimiz, sürekli çeşitlendirdiği yatırım enstrümanlarıyla yatırımcılarına sunduğu ayrıcalıklı hizmetlerini sürekli geliştirerek hizmet kalitesini artırmaya devam ediyor. Hâlihazırda 180 binin üzerinde yatırımcının 29 milyar TL’nin üzerinde finansal varlığına ev sahipliği yapıyoruz.

Yatırım alanında zamanın ilerisinde düşünmeyi ilke edindiğimiz gibi, büyüme stratejimizde de insan kaynaklarını odağımıza alarak ilerliyoruz. Çalışanlarımızın enerji ve yaratıcılıklarını ortaya çıkaran, yeteneklerini sergilemeye uygun bir iş ortamı yaratarak, kurum bağlılığını yüksek seviyede tutmaya özen gösteriyoruz. Şirketimiz, yatırımcıya tüm temas noktalarında teknoloji, inovasyon ve dijitalleşme eksenindeki yatırımlarını ivmelendirerek artırmakta, nihai hedef olarak yatırımcıların sermaye piyasalarına erişimini kolaylaştırmayı hedefliyor. Gedik Yatırım Online Şubesi, Yatırım Merkezi, sektörün lider mobil kanal yatırım uygulamalarından Gedik Trader gibi uygulamalarımızı sürekli geliştirmekte, yeni nesil ve çok kanallı stratejimizle ilerlemekteyiz.

Yenilikçi yatırımlarla büyüyoruz
İnsan kaynağı, teknolojik altyapı ve dönüşüm yatırımlarına ek olarak, sermaye piyasaları alanında yenilikçi hizmetler sunan finansal teknoloji (fintek) girişimlerine doğrudan ve dolaylı yatırımlar gerçekleştiriyor, şirketler kuruyoruz. Fintek şirketlerinin geliştirdikleri ürün ve hizmetlerin yatırımcıların yatırım deneyimini iyileştirerek, sermaye piyasalarının gelişimine sürdürülebilir katkı sağlayacaklarına inanıyoruz. Türkiye sermaye piyasalarının en geniş şube ağına sahip kuruluşu olarak, büyümeye hız kesmeden devam ediyoruz.

Yakın zamanda Finfree, Yancep ve Bistock gibi entegrasyon ve iş birliği projelerini hayata geçirdik. Bu yenilikçi şirketlerin uygulamalarını kullanan yatırımcılar, Gedik Yatırım’da yatırım hesabı açarak doğrudan sermaye piyasalarına erişim sağlayabiliyorlar. Sektörün dönüşümünde öncü kurumlarından biri olarak, her yıl yeni fintek şirketlerine yatırım yaparak ve şirketlerle ortak projeler gerçekleştirerek, yatırımcılara çok kanallı, inovatif, uçtan uca, kesintisiz bir yatırım deneyimi yaşatıyoruz.

Startup ekosistemine destek
Öte yandan, fintek yatırımları haricinde, ülkemizdeki girişimcilik ekosisteminin şekillenmeye başladığı 2010’lu yıllardan bu yana ekosisteme katkı veren bir şirketiz. 2020 yılı sonunda şirketimizin liderliğinde kurulan HiVC Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı (GSYO), 2021’de ilk aktif faaliyet yılını geçirdi ve 9 teknoloji odaklı erken aşamadaki yüksek potansiyelli girişime yatırım yaptı. HIVC, 2022 yılında da 7 yeni girişime yatırım yaptı, toplamda yatırım yaptığı girişim sayısı 16’ya ulaştı.

Son olarak, 2022 yılında Gedik Yatırım’ın ana hissedarı Inveo Yatırım Holding ile birlikte kurduğumuz Inveo Ventures GSYO çalışmalarına başladı ve şirket HIVC GSYO’dan farklı olarak ileri aşama girişimlere yatırım yapmaya odaklanıyor.

2022 yılı zor geçti
2022, gerçekten çok zor bir yıl oldu. Pandemi etkilerinden kurtulmayı hedeflediğimiz bu yıl, hem yurtiçinde hem de yurtdışında çok önemli makro ekonomik değişiklikler baş göstermeye başladı.

Artan maliyetler, artan enflasyon bireyleri zor durumda bıraktığı gibi şirketleri de ciddi şekilde etkilemeye başladı ve maalesef bir süre daha devam edecek gibi de duruyor. Dünyada devam eden savaş, merkez bankalarının hızlı aksiyonları da bu makro ekonomik gelişmelere belirsizlikler de ekliyor.

Ancak bizim Gedik Yatırım olarak, vizyonumuzdan geri adım atmaya hiç niyetimiz yok. Son yıllarda gücüne güç katan finansal sermayemiz, bu tarz zorlu dönemleri fırsata çevirmemize olanak sağlıyor. Ülkemizde sermaye piyasalarının potansiyelinin çok gerisinde olduğunu düşünüyor ve zorlu dönemlerde bile yatırım yapmaktan çekinmiyoruz. 2022 yılının başında planlarımız ne ise, bugün de aynı, bir değişikliğe gitmedik. Her zaman olduğu gibi gider yönetimini iyi yapan bir şirketiz, ek olarak yatırımlarımızı çeşitlendirdiğimiz için gelirlerimizde de aynı şekilde çeşitlilik sağlıyor. İnsan kaynağı ve teknolojiye her zaman olduğu gibi çok yüksek derecede kaynak ayırmaya devam edeceğiz.

İnsan kaynakları politikası ve kadın istihdamı
Gedik Yatırım olarak 31 yıldır yüzlerce sektör çalışanının gelişimine katkıda bulunduk. Sektörde istihdamın artışına sunduğumuz katkının yanında etkili, bilgili ve sermaye piyasalarında uzman insan yetiştiriyoruz. Başarılı sonuçların ancak nitelikli ekiplerle alınacağının bilinciyle insan kaynağımıza yatırım yapmayı birincil hedeflerimizden biri olarak görüyoruz. Bu bağlamda yatırım alanında zamanın ilerisinde düşünmeyi ilke edindiğimiz gibi, büyüme stratejimizde de insan kaynaklarını odağımıza alarak ilerliyoruz. 2022 yılında devam eden pandeminin getirdiği olumsuz koşullara rağmen çalışan sayımızı bir önceki yıla oranla yüzde 22 artırdık. 2022’nin ilk 10 ayında 49 yeni kadın çalışanımızı bünyemize katarak, şirketimizdeki kadın çalışan sayısını artırmaya devam ediyoruz.

Öte yandan, toplamda 448 çalışanımız ile Türkiye’de sektörünün en çok istihdam sağlayan şirketi konumundayız. Çalışanlarımızın enerji ve yaratıcılıklarını ortaya çıkaran ve yeteneklerini sergilemeye uygun bir iş ortamı yaratarak, kurum bağlılığını yüksek seviyede tutmaya özen gösteriyoruz. 2021 yılında Türkiye’nin en iyi işverenleri listesine girerek, Great Place to Work® sertifikasını almış olmanın gururunu yaşıyoruz. Bunun yanında güçlü kurum kültürümüz ve mutlu çalışanlarımızla öne çıkan şirketimiz, Great Place to Work Enstitüsü’nün “En İyi İşverenler” listesinde yer aldı. Sektöre istihdam sağlamanın yanında etkili ve alanında bilgili insan yetiştirirken, insan kaynağı ve teknolojiye çok yüksek derecede kaynak ayırmaya devam edeceğiz.

Yeni dönem hedeflerimiz
Gedik Yatırım, sermaye piyasalarının her alanında liderlik vizyonuyla hareket ediyor. Bu doğrultuda, her alanda lider kişilerle çalışmak için her gün çaba sarf ediyor, genç çalışma arkadaşlarını aramıza katarak da dinamizmimizi en üst seviyede tutmaya çabalıyoruz.

Buna ek olarak, yatırım dünyasında yenilikçi ve öncü hizmetler sunan şirketler kurduk, yatırımlar yaptık. Finansal teknolojilere her zaman çok yakın olduk, olmaya da devam edeceğiz. Sadece Gedik Yatırım markasıyla değil, fintekler ile iş birlikleri geliştirerek yatırımcılara en iyi hizmeti vermeye çalışmaktayız. Zamanın ilerisinde düşünmeyi kendimize ilke edinerek yeni şirketler kurmaya ve yeni yatırımlar yapmaya devam edeceğiz.

Kurulduğumuz günden bu yana yatırımcıların yatırımlarını kendi yatırımımız gibi görüyor, her gün onlara değer katmak için uğraşıyoruz. Önemli hedeflerimizden biri de sadece pazar payımızı değil, pazarı da büyütmek. Sermaye piyasaları sektörüne henüz hiç giriş yapmamış, hiç ulaşılmamış çok büyük bir kitle var. Bu büyük potansiyele ulaşılmasını çok önemsiyoruz. Ülkemizde tasarruf kültürünün geliştirilmesi için gece gündüz uğraşmaktayız. Bu doğrultuda da hedefimiz, her evde en az bir yatırım hesabı olmasını sağlamak.

“Voleybol Milli Takımı’na sponsor olduk”

  • Türkiye Voleybol Federasyonu ile anlaşma yapmamızda birkaç ana faktör etkili oldu. Bunlardan ilki, voleybol, ülkemizin tüm branşlarda en başarılı olduğu spor dalı. Özellikle kadın takımlarımız çok başarılı. Gedik Yatırım olarak biz de aynı Türkiye voleybolu gibi tüm ürünlerde ve sermaye piyasalarının her alanında liderliği hedefliyoruz.
  • Başarılarımızı yatırımcılarımız ile hep birlikte, onlarla ortak olarak gerçekleştirmek istiyoruz. Tüm bu nedenlerle, A Milli Takımlar başta olmak üzere her yaş kategorisindeki milli voleybol takımlarının 3 yıl boyunca ana sponsoru olduk ve tüm paydaşlarımıza “#BuHisseOrtakOl” dedik.
  • Bireysel olarak hem bir sporsever hem de ülkesine destek olmayı ve katkı vermeyi ilke edinen bir kuruluşun Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Türkiye Voleybol Federasyonu ile yaptığımız ana sponsorluk anlaşmasından dolayı son derece heyecanlı ve gururluyum.

“YATIRIMCI SEMİNERLERİ’NE 1000’DEN FAZLA YATIRIMCI KATILDI”

  • 16 İLE GİTTİK Yatırımcı seminerlerimizi, 2022 yılında 16 il 14 bölgede gerçekleştirdik. Seminerlerimize toplamda 1000’in üzerinde mevcut ve potansiyel yatırımcımız katıldı. İçeriğin oldukça beğenildiği ve ilginin yüksek olduğu bu seminerlerimiz şubelerimizin olduğu bölgelerde markamızın adını ve imajını güçlendirmek, pandemi sonrasında yatırımcılarımız ile bir araya gelmek ve sorularını cevaplandırmak açısından bizim için oldukça önemli. 2022 sonuna kadar bir de İstanbul eğitimi planlıyoruz.
  • SEMİNERLERE DEVAM 2023 yılında da seminerlerimize devam etmeyi planlıyoruz. Şubelerimizin bulunduğu ve bulunmadığı diğer illerimiz için hazırlık çalışması yapıyoruz.
  • FİNANSAL OKURYAZARLIĞA DESTEK Ücretsiz ve herkese açık olarak gerçekleştirdiğimiz bu seminerlerimizi, Türkiye’de finansal okuryazarlığın ve bilincin artması, doğru yatırım kararları almak için bir rehber olması ve finans piyasasının doğru anlaşılması amacıyla düzenliyoruz. Biliyoruz ki finansal okuryazarlık sadece bugünün şartlarını iyileştirmeyi değil, emeklilik ve gelecek için de doğru planlama yapabilmeyi sağlayan bir kazanımdır. Finansal okuryazarlık bireylere sağladığı faydanın yanında, ülke ekonomisine sağladığı katkı ile de önemli bir yere sahiptir. Gedik Yatırım olarak doğru yatırım ve finansal bilincin gelişmesine katkı sağlamaktan dolayı çok mutluyuz.

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

_Orta-Doğu,--Türkiye,-Rusya-ve-Afrika-Bölgesi-Yönetim-Kurulu-Başkanı-Milena-Elmasoğlu

“İlham veren teknolojilerle geleceği tasarlıyoruz”

_Alberto-Nobis-ve-Mustafa-Tonguç

DHL Express dünyaya Türkiye’den yelken açıyor