in , ,

Kültürden daha fazlası

Fast Company Türkiye’nin 16’ncı sayısıyla birlikteyiz.

fast-company-kulturden-daha-fazlası
M. RAUF ATEŞ
Fast Company Türkiye Kurucusu [email protected]

Profesör Erin Meyer’i duyanlar mutlaka olmuştur. INSEAD’de ders verdiği gibi özellikle şirket kültürü üzerine çalışmalar yapar, kitap yazar. Geçen yıl Netflix’in CEO’su Reed Hastings ile birlikte yazdığı “No Rules, Rules” adlı kitabı “en çok satanlar” arasında yer aldı. Şirket kültürünü ve eksiklerine rağmen Netflix’in kültürünü anlatan Prof. Meyer’in ilginç saptamaları var.

Ona göre, çok konuşulmasına rağmen, dünyanın her yerinde kurum kültürü, iyi anlaşılmayan bir dilin, eksik anlatım ve duyguların bataklığı olabilir. Şirket liderlerinin ortaya koyduğu değerler, gerçekteki davranışlarla genelde örtüşmez. Bu nedenle “kültürel değerler”, yıllık raporlarda ve duvarlardaki sloganlarda kalır, kolay hayata geçmez. Oysa, usulsüzlükten batan Enron gibi çok sayıda şirketin sahip çıktığı sloganlar arasında “Dürüstlük, İletişim, Saygı ve Mükemmellik” gibi kültürel değerler yer alır. Dolayısıyla, raporlarda ve konuşmalarda “kurum kültürünü” öne çıkarmak yerine, hayata geçirmek, özellikle çalışanların memnuniyetini sağlamak gerekiyor.

Biz 2 yıl önce Culture 100/Şirket Kültürü 100 araştırmasını başlatırken, bu amaçla yola çıktık. Belli şirketlerdeki üst düzey yöneticilerin katıldığı anketi gerçekleştirmek aylarımızı alsa da vazgeçmedik. Konunun sık gündeme gelmesine, bu alandaki iyi örneklerin öne çıkmasına ve deneyimlerin paylaşılmasına ihtiyaç var. O nedenle Culture 100 araştırmasının ardından “Corporate Culture 2.0” başlıklı bir Online etkinliği, yerli ve yabancı uzmanların katılımıyla yapacağız. Bu konuda önerileriniz varsa bekleriz.

Bu araştırma ve yaptığımız her şey için bize yazın, öneri ve eleştirilerinizi paylaşın. Bir sonraki sayıda görüşmek üzere…

Saygılarımızla…

AYVALIK VE BODRUM BULUŞMASI

ABD’de de Sun Valley konferansı var. “Liderlerin Yaz Kampı” diye anılır. Yıllarca bununla ilgili okudum, üzerinde kafa yordum. Biraz Sevgili Muhtar Kent’in etkisi, Ümit ve Cem Boyner çiftinin yaklaşımı, son olarak Sabancı Holding’in iş ortaklığı ile Ayvalık’ta karar kıldık. Biz de “Liderlerin Güz Kampı” adını koyduk ve geçen yıl start aldık. Gelenlerin önemli bölümü “bayıldıklarını” söylediler. Gerçekten de o kadar beğenildi ve bu duygu öylesine yayıldı ki, bu yıl müthiş ilgi oldu. Bu yazıyı hazırlarken 10 civarında yerimiz kalmıştı. 251 kişiye ulaştığımızda kayıtları kapatacağız. Sadece patron (başkan) ve CEO’lardan oluşan, az sayıda liderin iyi vakit geçirmesi, deneyim paylaşması ve birbirlerini iyi tanıması amacıyla katılım sınırı koyduk. Geçen yıl için “çok iyiydi” diyenler oluyor. Bu yıl için “muazzam” olacak, diyorum. İnanlara, destek verenlere tekrar teşekkür ediyorum.

BİRKAÇ ÖNEMLİ BİLGİ

Sonbaharda Fast Company dergisinin önemli etkinlikleri olacak. Geride kalan yıllarda yaptığımız Corporate Culture, IMPACT Summit, Dijital Dönüşüm Zirvesi, Corporate&Startup Day gibi projelerin yanına bu yıl Simon-Kucher & Partners ile yapacağımız “Dönüşümün Öncüsü Kadınlar”ı ekledik. 14 Eylül Çarşamba günü fiziki ortamda gerçekleştireceğiz. Son 2 yıl online yaptığımız ve Startup 100, Startup Dostu Şirketler ile Kurum içi Girişimcilik ödüllerini açıkladığımız Corporate&Startup Day’i fiziki ortama taşıyoruz. Bunların yanı sıra önümüzdeki 5 ayda Sürdürülebilirlik 50, İnovasyon Liderleri (Most Innovative Companies), Yenilikçi İK Liderleri ve Digital CMO listelerini açıklayacağız. Bunlar için başvurularınızı web sitemizden yapabilirsiniz.

Yazar: Rauf Ateş

Fast Company Türkiye Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pegasus'u-bir-sonraki-asamaya-tasıyacagiz

“Pegasus’u bir sonraki aşamaya taşıyacağım”

erol-bilecik

Benim İşletim Sistemim: Index Grup YKB Erol Bilecik