in , ,

Seza Çimento Doğanın Sesini Dinliyor Elektriğini Güneşten Üretiyor!

Seza Çimento’nun elektrik ihtiyacını karşılamak üzere kurulan güneş enerji santrali faaliyetlerine başladı. Elazığ’ın en büyük öz tüketim güneş enerji santralini kurduklarını söyleyen Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, “Avrupa Yeşil Mutabakatı ve benzeri yaptırımlara gerek kalmaksızın doğanın sesini dinliyor, sürdürülebilir bir yaklaşımla çevreye katkı sağlamaya ve insanlık için değer yaratmaya odaklanıyoruz” diye konuştu.

Seza-Çimento-Yönetim-Kurulu-Başkanı-Prof.-Dr.-Yasemin-Açık_4

Prof. Dr. Yasemin Açık

Elazığ’da, 2016 yılında kurulan Seza Çimento, Cumhuriyet tarihi boyunca Doğu Anadolu Bölgesi’ne yapılmış en büyük ve en çevreci özel sektör yatırımlarından biri. Hem Türkiye hem de AB ülkeleri için belirlenmiş yasal sınırın çok altında toz emisyon değerleriyle üretim yapılan ve baca gazının geri dönüşümde kullanıldığı fabrikada son olarak, karbon ayak izinin düşürülmesi için önemli bir adım atıldı. Fabrikanın elektrik ihtiyacını karşılamak üzere geçen yıl başlanan güneş enerjisi santralinin tamamlanmasıyla birlikte Seza Çimento’nun elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’u güneşten karşılanıyor.

17 bin ton daha az karbon salımı
Elazığ’ın Baskil ilçesinde, Seza Çimento Fabrikası’nın yakınında kurulan 21MWp kapasiteli güneş enerjisi santralinde, yıllık 34 milyon KiloWattsaat (kWh) üretim yapılacak. Böylece Seza Çimento, yıllık karbon salımını 17 bin ton azaltmış olacak. Diğer taraftan projenin kendini karşılama süresi 4,5 yıl olarak belirlendi ancak özellikle son dönemde artan enerji maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda bu sürenin daha da kısalması bekleniyor. Enerji maliyetindeki tasarrufun ise yıllık 2,5 milyon dolar civarında olacağı öngörülüyor.

Sırada yeni güneş enerjisi yatırımı var
Seza Çimento, yenilenebilir enerji yatırımlarına ara vermeden devam edecek. Yönetmeliklerin izin verdiği maksimum kapasiteye kadar öz tüketime yönelik güneş enerji santrali yatırımı gerçekleştireceklerini söyleyen Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, şunları söyledi:

“İklim değişikliğinin ülkemizdeki ve küresel boyuttaki etkilerini giderek daha fazla görüyor, yaşıyoruz. Dünyamızın kendini onarması için hala bir şansımız varken, bir saniye bile vakit kaybetmeden harekete geçmeliyiz. Bu süreçte iş dünyasının, sera gazı emisyonlarının büyük bölümünden sorunlu olan fosil yakıtlardan çıkarak, çevreci ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğine inanıyorum. Aslında ülke olarak, özellikle güneş enerjisi konusunda şanslı bir konumdayız. Bu şansı iyi değerlendirmeliyiz. Biz de bu bakış açısıyla yatırımlarımıza devam edeceğiz. Şu anda yeni santral için fizibilite çalışmalarımız devam ediyor. Onu da devreye aldığımızda, elektik ihtiyacımızın yüzde 60’ından fazlasını güneşten karşılamaya başlayacağız.”

Amaç, ülke ekonomisine katkı
Seza Çimento’nun kuruluşundan itibaren sürdürülebilir bir bakış açısıyla üretmeye, istihdamı artırmaya, çevreye katkı sağlamaya, insanların yaşamına olumlu dokunmaya insanlık için değer yaratmaya odaklandıklarını belirten Prof. Dr. Yasemin Açık şunları söyledi:

“Çimento sektörü, Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesindeki Sınırda Karbon Düzenlemesi’nin geçiş sürecinde yer alan beş öncelikli sektör arasında yer aldığından bu konudaki farkındalık ve hazırlıkların hızla arttığını görüyoruz. Biz ise Seza Çimento olarak bu ve benzeri yaptırımlara gerek kalmaksızın doğanın sesini duyuyoruz. Bu alandaki yatırımlarımızla verimliliğimizi artırıp, sektörde var olan çevre bilincini daha da üst seviyelere çıkarırken, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmaya, böylelikle ülke ekonomimize de katkı sunmayı hedefliyoruz.”

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özcan-Tahincioğlu

Tahincioğlu yeni yılda 4 yeni proje başlatıyor

Sodexo ile GetirYemek’te Online Ödeme Dönemi Başladı