in , ,

Siber tehditlere karşı güçlü koruma için yapay zekadan faydalanıyor

Secure Future, 2017 yılında, Türk siber güvenlik şirketi olarak kuruldu. Uzman mühendis kadrosuyla, hızlı büyüme performansı yakaladı. Küresel şirketlerin kritik sistemlerini korumalarına katkıda bulunan şirketin CEO’su Cem Kotanoğlu, “XSOC: Türkiye’de İlk Yapay Zeka Temelli Güvenlik Operasyon Merkezi ile Hizmet Vermekteyiz” diyor ve büyüme yolculuklarını paylaşıyor.

Siber-tehditlere-karşı-güçlü-koruma

CEM KOTANOĞLU
Secure Future CEO’su

Teknoloji sektöründen farklı alanda pek çok girişimi bulunan sektörün deneyimli isimlerinden Cem Kotanoğlu 2017 yılında bu girişimlerden en önemlileri arasında yer alan Secure Future’ı hayata geçirdi. Özellikle siber güvenlik sektöründe yeni konseptleri Türkiye’de ilk anlatan olma amacıyla yola çıkan Kotanoğlu, uzman ekibi ile şirketi kısa sürede finans, telekom, e-ticaret, enerji, üretim ve perakende gibi sektörlerin güvenilir iş ortağı konumuna getirmeyi başardı.

Siber güvenlikteki yenilikçi çözümleriyle dikkat çeken Secure Future, Türkiye’nin en hızlı büyüyen siber güvenlik teknoloji şirketi unvanını elde etti.

2023 yılı itibariyle kurumların güvenlik altyapısını güçlendirmek ve siber tehditlerle başarılı bir şekilde mücadele etmek amacıyla Türkiye’in ilk yapay zeka temelli güvenlik operasyon merkezi XSOC’u hizmete açarak kurumlara 7/24/365 gün koruma sağlamaya başladı.

KURUMLARA ÖZEL SİBER SAVUNMA TİMİ XSOC

Cem Kotanoğlu, yeni nesil çözümlerle yarattıkları farkı şöyle anlatıyor: “Gelişen teknolojiyle birlikte geleneksel güvenlik önlemlerinin yetersiz kaldığı günümüzde, kurumlar için siber tehditlere karşı korunma ihtiyacı artıyor. Bu bağlamda, Türkiye’nin ilk yapay zekâ temelli Güvenlik Operasyon Merkezi çözümü olan XSOC ile kurumların 7/24 korunmasını sağlıyoruz. XSOC, yüksek doğruluk oranına sahip siber saldırıları tespit edip durdurmanın yanı sıra, gelecekteki saldırıları önceden önlemek için alınacak tedbirleri sağlayarak kurumların kritik varlıklarını korumalarına yardımcı oluyor.

XSOC, kurumların özel siber savunma timi gibi işlev görerek, 7×24 izleme, raporlama, erken tehdit tespiti, güçlü global ve lokal istihbarat kaynakları gibi önemli özelliklere sahip. Bu sayede, kurumları siber saldırılara karşı daha güçlü ve etkili bir şekilde korurken, olası tehditlere karşı daha hızlı ve akıllı tepki veriyoruz.”

GELECEK 10 YILIN EN BÜYÜK RİSKİ

Cem Kotanoğlu, Dünya Ekonomik Forumu’nun hazırladığı rapordaki risklere dikkat çekiyor. Raporda Küresel Riskler Raporunda “yaygın siber suç ve siber güvensizlik” başlığı, ilk 10 risk arasında yer alıyor.

“Siber riskler yalnızca iş dünyasını değil, tarım, suya erişim, finansal sistemler, kamu güvenliği, ulaşım, enerji ve iletişim altyapısını da ciddi anlamda tehdit ediyor.

Küresel danışmanlık şirketi PwC’nin anketine göre, CEO’ların yüzde 58’i siber saldırıları oldukça büyük tehditler olarak görüyor ve en çok bu konuda endişeleniyor. 2024 sonuçlarında orta ve uzun vadede enflasyon, makroekonomik dalgalanmalar başı çekse de siber risklere ilk 5 tehdit arasında yer verildiğini görüyoruz.

Liderlerin bu risklerle başa çıkma yolu ise üçüncü taraflara yönelik siber güvenlik odaklı kontrolleri güçlendirmek ve siber risk yönetimi için iç çözümler geliştirmek olarak öne çıkıyor.

Büyük işletmelerin birden fazla ülkede, çok sayıda partnerle çalıştığını, pek çok kuruluşun büyük teknoloji yatırımları yaparak dijital dönüşüm projeleri yönettiğini düşündüğümüzde, siber risklere uçtan uca yanıt verecek çözümlere duyulan ihtiyaç artıyor. Biz Türkiye’de bu kritik alanda öncü ve güvenilir iş ortağı olarak müşterilerimize en iyi siber güvenlik çözüm ve hizmetlerini sunmak için çalışıyoruz.”

SİBER GÜVENLİK EĞİTİMİ

Secure Future, Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğiyle siber güvenlik alanında kariyer yapmak isteyen bireylere yönelik benzersiz bir eğitim programı başlattı. Bu iş birliği kapsamında, Nisan 2024’te başlayacak olan Secure Future Akademi, siber güvenlik alanındaki yetenek açığını kapatmayı hedefliyor. Deneyimli Secure Future profesyonelleri ile Bahçeşehir Üniversitesi’nin akademik uzmanları tarafından hazırlanan program, uluslararası normlara uygun teorik bilgilerin yanı sıra pratik uygulamaları da içeriyor.

Katılımcılara sektörde başarılı bir kariyer yapmaları için gerekli olan bilgi ve becerileri kazandırmayı amaçlayan program, Türkiye’nin siber güvenlik alanındaki yetkinliği ve uzmanlığı daha da ileriye taşıyacak ve geleceğin güvenli dijital dünyasına katkı sağlayacak.

Secure Future CEO’su Cem Kotanoğlu, iş birliğinin önemini vurgulayarak şunları ekliyor: “Türkiye’nin siber güvenlik potansiyelini tam anlamıyla ortaya çıkarmak için nitelikli eğitim şart. Siber güvenlik sektöründeki hızlı değişimlere ve güvenlik tehditlerine karşı etkin çözümleri en güncel eğitim programları aracılığıyla katılımcılarla paylaşmak ve etkin insan kaynağı yetiştirmek için Bahçeşehir Üniversitesi ile güçlerimizi birleştirdik. Secure Future Akademi, sektördeki uzmanlık açığını kapatmak için kritik bir adım.”

RAKAMLARLA SECURE FUTURE

  • 200+ Müşteri
  • 1.000+ Proje
  • %95 Müşteri Memnuniyeti
  • 150+ Teknik Sertifika
  • 50+ Çalışan
  • 2 yıl üst üste Great Place To Work sertifikası sahibi

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BNP-Paribas-Cardif

BNP Paribas Cardif’in ödüllü müşteri yaklaşımı

Eczacıbaşı-Tüketim-Ürünleri-Satış-Direktörü-ve-Dijital-Büyüme-Lideri-Olgu-Savaş-Özden--(1)

Eczacıbaşı Profesyonel’den %100 sürdürülebilir ürünler