in , ,

Tanışmayı çok isterdim!

Herkesin hayatta tanışmak, sohbet etmek ya da kafasındaki soruların yanıtını bulmak istediği liderler vardır… Girişimcilerden aile şirketi genç bireylerine kadar iş dünyasında da bunun örneklerini görmek mümkün.

tanışmayi-cok-isterrdim

Fotoğraf: Pixabay

HAFİZE GAYE ERKAN
MELİKE ALKAN/ Yıldız Entegre CMO
Hafize Gaye Erkan ile tanışmak isterim. Çünkü, Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan ilk kadın olması onu farklı bir yere konumlandırıyor. Ayrıca, eğitimi ve kariyeri ile bulunduğu noktadan Türkiye’yi dinlemek için tanışmak isterim.

 

ATATÜRK VE TODORİ EFENDİ
GÖZDE KÜÇÜK/Elit Çikolata
Bu soruya yanıtım, ailemden sonra beni en çok şekillendiren kişi olan, fikrimizin rehberi Atatürk olacaktır. İkinci kişi yine hayatta olmayan aile büyüğümüz olurdu. 2024 yılında Elit Çikolata 100 yaşına basacak. Bir asır önce bu şirketi Cumhuriyet’in ilk yıllarında kuran ve çok erken yaşta vefat eden Todori Efendi (Değirmencioğlu) ile tanışmayı isterim.

 

MARY BARRA
BESİME ÖZDERİCİ/ SolarX YKÜ
Kendime örnek aldığım iş insanı olan General Motors’un eski CEO’su Mary Barra ile tanışmayı çok isterim. Bunun en önemli sebebi de erkek egemen iş dünyasında ‘küresel boyutta etkili bir kadın’ lider olabilmesidir. Bunun yanı sıra sahip olduğu gücü ve olanakları ‘filantropi’ (bağış) için kullanıyor olması bir başka etkileyici yanını oluşturuyor. Örneğin, Covid döneminde solunum cihazı üretilmesi için küçük bir üreticiye sermaye ve işgücü yardımında bulunmuştu. Bununla da kalmamış fabrika hatlarından bir kısmını üretimine ayırarak solunum cihazı sıkıntısının çözümüne katkı sağlamıştı.

 

ELON MUSK
SENA SÜERDEM/Kiğılı CEO
Tesla’nın kurucusu Elon Musk ile tanışmak isterdim. Farklı bir kişilik yapısı ve vizyonu olduğunu düşünüyorum. Bunun için kendisini tanımak isterdim.
Uzay teknolojileri, elektrikli araçlar ve ulaşım sistemlerine yaptığı yatırımların global etkilerinin büyük olacağına inanıyorum. Tanışmada bunları da dinlemiş olurdum.

 

CUMHURBAŞKANIMIZ
ELİF BOYNER/ Vertical Project Kurucusu
Bugünlerde kararlarımız ve yaptıklarımızı sorgularken, niyetlerimizi de sorguladığım bir dönemden geçiyorum. Cumhurbaşkanımızla tanışmak isterdim, verdiği bazı kararları anlayamıyorum. Bu kararların arkasında yatan niyetlerini merak ediyorum. Onları dinlemek isterdim.

 

BILL GATES
İLKER SÖZDİNLER/ United Payment CEO
Teknoloji sektöründe en beğendiğim isim olan Bill Gates ile bir araya gelmeyi çok isterdim. Onunla tanışmak benim için büyük bir heyecan ve ilham kaynağı olurdu. Çünkü, Gates, sadece teknoloji dünyasını değiştirmekle kalmayıp, aynı zamanda yenilikçi düşünce tarzı ve küresel sorunlara olan derin bağlılıyla beni çok etkiliyor. Onun motivasyonlarını anlamak, fikirlerini yakından dinlemek ve Microsoft gibi dev şirketin CEO’luğunu bırakıp, toplumsal faydaya yönelik bağlılığını nasıl geliştirdiğini öğrenmek çok iyi olurdu.

 

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
EFE KABABULUT/ Lazzoni USA CEO
Başta Türk toplumu olmak üzere dünyanın gördüğü en iyi askeri lider, siyaset adamı, dil bilimci ve matematikçi idi. Bu özelliklerine rağmen mütevazı bir lider olan vatanımızın Ulu Önderi ile tanışmak büyük onur olurdu. Düşmanların bile saygı duyduğu, gıpta ile andığı Atatürk, şüphesiz dünya tarihinin sayılı büyük liderlerinden biriydi.

 

SANİ ŞENER
YEŞİM ŞANAL/Özşanal Perakende YKÜ
Türkiye’den Sani Şener ile dünyadan Vırgın Grubu’nun kurucusu Rıchard Branson ile bir araya gelmek heyecan verici olurdu. Çünkü, ikisi de müthiş enerjik ve ilham verici liderler.

 

HÜSNÜ ÖZYEĞİN
SELİN KURNAZ/ MassiveBio CEO
Ben en çok Hüsnü Özyeğin ile tanışmak isterdim. Çünkü, her zaman iş hayatında kendini yenileyip, daha da büyüyen bir şirket olmanın nasıl başarılacağını konuşmak çok iyi olurdu.

 

PATTY ÖCCORD
RANA YİĞİTBAŞI/Yaşar Holding İK&Kültür Uzmanı
Netflix’in 1998-2012 seneleri arasındaki İK Direktörü Patty McCord ile tanışmak isterdim. Netflix, kültürü ve değerleriyle bana ilham veren bir şirket. Patty McCord’un bu kültürün oluşmasındaki rolü de çok büyük. Patty McCord’a nereden başladığını sormak ve onun bu yolculuktaki deneyimlerini öğrenmek isterdim.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

C-SUITE-4.0-ZAMANI

C-Suite 4.0 zamanı

perakende-de-paradigma-degisimi

Perakendede paradigma değişimi