in , , ,

Unilever Food Solutions’tan, “Geleceğin Menüleri 2024” Trend Raporu için Etkileyici Lansman

Ev dışı tüketim sektöründe sürdürülebilir ve ihtiyaca yönelik çözümleriyle öncü olan Unilever Food Solutions’ın, şeflere ilham vermek amacıyla ilkini geçtiğimiz yıl yayınladığı trend raporu “Geleceğin Menüleri 2024”ün etkileyici Türkiye lansmanı sektörde ses getirdi. Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen lansman, dünyaca ünlü şefler Asma Khan ve Christian Weij’in yanı sıra yeme içme sektörünün önemli isimlerinin ve basının da katılımıyla gerçekleşti.

Geleceğin-Menüleri_Lansman

Dünyanın farklı kültürlerinden gelen ve 250’si UFS bünyesinde çalışmalarını sürdüren, toplamda 1600’den fazla şefin çalışmaları ve geleceğe dair ön görüleriyle oluşturulan “Geleceğin Menüleri Trend Raporu” ile yeme içme sektöründe büyük ses getiren Unilever Food Solutions, mart ayında yayınladığı ikinci raporla yine gastronomi sektöründe dikkatleri üzerine topladı. Raporun 14 Mayıs’ta gerçekleşen Türkiye lansmanında davetliler lezzetin renk ve müzikle birleştiği unutulmaz bir gece yaşadı.

Moderatörlüğünü Tanem Sivar’ın üstlendiği gece, UFS Türkiye, Orta Asya ve Kafkasya Genel Müdürü Yılmaz Tokgöz ve UFS Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Bölgesi’nden sorumlu Pazarlama Lideri Didem Molay Sevin’in açılış konuşması ile başladı.

Unilever Food Solutions Lider Şefi Osman Bahardır ve ekibinin, Divan ekibiyle birlikte hazırladığı lezzetli tabaklar Geleceğin Menüleri Trend Raporu 2024”te Türkiye için Kantar araştırma şirketinin şefler arasında yaptığı araştırmayla belirlenen İyi Hissettiren Yiyecekler, Düşük Atıklı Menüler, Gelenekten Geleceğe Lezzetler, Karşı Konulmaz ve Lezzet Şoku olarak belirlenen 5 trendin odağında hazırlandı.

Gecede, tamamen kadınlardan oluşan mutfağıyla gastronomi alanında bir devrim yaratan Darjeeling Express restoranın sahibi, Chef’s Table’da hikayesi anlatılan ilk İngiliz şef ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Şef Savunucusu, 2024’te Times Dergisi tarafından Dünyanın En Etkili 100 İnsanı arasında gösterilen, ödüllü yemek kitaplarını yazarı Asma Khan’ın ilham verici konuşması ve “İyi Hissettiren Yiyecekler” trendi odağında sadece lansman günü için özel olarak hazırladığı reçete de davetliler tarafından büyük beğeni aldı. Khan “Geleceğin Menüleri Trend Raporu 2024 hakkındaki görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Artık tüketim odaklı yemek kültürümüzü değiştirmenin zamanı geldi. Daha bilinçli beslenmenin sorumluluğu sadece tüketicinin değil, aynı zamanda gıda üreticilerinin ve konaklama şirketlerinin de sorumluluğundadır. Gelecek için yemek yeme şeklimizi hep birlikte değiştirebiliriz.”

“Düşük Atıklı Menüler” trendi çerçevesinde hazırladığı başlangıç tabağıyla lansmanda yer alan, fermantasyon konusunda yazdığı kitaplar, yaptığı çalışmalar mutfaklara yeni bir bakış açısı katan fermantasyon uzmanı, Hollanda asıllı şef Christian Weij ise; “Düşük Atıklı Menüler oluşturmak sadece çevre için değil, aynı zamanda mesleğimiz için de önemli. Şefler olarak her zaman her malzemeden en iyi şekilde yararlanmak isteriz; fermantasyon gibi farklı tekniklerle, yiyeceklerden en heyecan verici tatları yaratabiliriz.” diyerek trend raporu hakkındaki görüşlerini dile getirdi.

UFS Türkiye Genel Müdürü Yılmaz Tokgöz ise, katılanların daha önce deneyimlemediği böyle bir geceye ev sahipliği yapmaktan mutlu olduğunu belirtti ve şunları ekledi: “UFS olarak benimsediğimiz; “Bugün yanındayız, yarına hazırız” mottosuyla yaptığımız çalışmaların somut çıktısı olarak gördüğümüz “Geleceğin Menüleri Trend Raporu”nun ikincisi yine sektörümüze yön verdi ve büyük ses getirdi. Geçtiğimiz yıl yayınladığımız ilk rapordan farklı olarak ele aldığımız konu başlıkları, derinleştirdiğimiz araştırmalar ve yeni çözümlerle raporumuzun kapsamını daha da genişlettiğimizi düşünüyorum.

UFS-Lansman

Geçtiğimiz yıldan bu yana hem dünyada hem de ülkemizdeki restoranlarda trendlerden ilham alarak oluşturulan tabakların menülerde kalıcı olarak yer alması da trendlerin uygulanabilirliği ve ilham verici olduğunun önemli bir kanıtı. Ayrıca hem global lansmana hem de bu geceki Türkiye lansmanına katılan önemli şeflerin desteğini almak bizler için çok değerli. Geleceğin Menüleri Trend Raporu 2024’ü Türkiye’de farklı etkinliklerle anlatmaya ve trendlerimizi daha çok şefimizle yorumlamaya devam edeceğiz.”

Unilever Food Solutions Lider Şefi Osman Bahardır, menüyü ve trendleri anlattığı konuşmasıyla davetlileri gece boyunca menü hakkında bilgilendirdi. Ayrıca gecede servis edilen kokteyl atıştırmalıklarından ana yemeğe kadar tüm yemeklere, UFS çatısı altında yer alan Knorr, Hellmann’s, Calve ve Carte d’Or ürünleri de lezzet kattı.

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

teb

TEB, tam 10 yıldır girişimcilik ekosistemini güçlendiriyor

sifir-karbon

Sıfır karbon kulübü