in ,

“Yetişkinler stresini LEGO’yla yeniyor”

Tuna Canatar, LEGO’nun Türkiye, Yunanistan ve İsrail Pazarlama Direktörü… Üç büyük ülkeyi İstanbul’dan yönetiyor, farklı kitlelerin davranışlarını yakından izliyor. Ana odaklarında çocuklar olmasına rağmen, yeni hedef kitlelere de odaklandıklarını, bu dönemde kız çocuklarına ve yetişkinlere özel strateji geliştirdiklerini söylüyor. Tuna Canatar, “ Beyaz yakalı iş insanları bu yeni strateji kapsamında çok önemli bir alanı kapsıyor. İş hayatının günlük koşturmacasını ve stresini düşündüğümüz noktada yetişkin kategorisi, LEGO severlerin anda kalmalarına ve akışlarını bulmalarına destek oluyor” diyor.

lego

ADVERTORIAL

Siz 3 ülkeyi yönetiyorsunuz. Bu ülkelerden ve bu ülkeleri kapsayan yaklaşımınızdan söz eder misiniz?
İstanbul ofisimizden Türkiye, Yunanistan ve İsrail pazarlarını yönetmek hem çalışanlar için hem de LEGO Group için önemli bir fırsat. Çünkü, bu üç ülke de birbirinden çok büyük farklılıklar içeriyor ve bu farklılıkların getirdiği öğretiler, bizler için önemli bir fırsat haline geliyor. Bu üç ülkedeki alışverişçi davranışları, pazar dinamikleri, perakende yapıları ve okazyonlar birbirinden oldukça farklı.

Diğer taraftan, satış kanal yapılarında da çok büyük farklılıklar mevcut. Türkiye pazarında E-Ticaret ve LEGO Store kanallarımız büyük bir hızla büyürken ve önemli bir paya sahipken, Yunanistan pazarında geleneksel kanal halen büyümesini ve payını koruyor. Diğer taraftan, üç ülke de hızlı büyüyen pazarlar fakat Türkiye’nin bu üç ülke arasında en önemli odak olduğunu söyleyebilirim. Genç nüfus, gelişen perakende kategorisi ve e-ticaretin getirdiği hızlı dönüşüm önemli fırsatlar sunuyor.

LEGO Group için çeşitlilik ve kapsayıcılık çok önemli bir yer tutuyor. Bu konudaki stratejinizin 3 önemli başlığını paylaşır mısınız?
Sadece pazarlama değil, tüm iş birimlerimiz için en önemli konuların başında çeşitlilik ve kapsayıcılık geliyor. Yönettiğimiz ülkelerin birbirinden ne kadar farklı olduğunu düşünürsek sürdürülebilir bir iş modeli için bu iki kavram stratejilerimizde önemli bir yapı taşı.

Çalışanlara iş ortamında fırsat eşitliği sağlamak, tüm iletişim çalışmalarında LEGO severlerin çeşitliliğini göz önünde bulundurarak kapsayıcı bir strateji oluşturmak ve bu iki önemli kavramı kültürümüzün bir parçası haline getirmek en önemli üç ana başlığımız diyebiliriz. Bu kapsamda atacağımız adımları hızla atıyoruz fakat bir yandan da bunun uzun soluklu ve hiç bitmeyecek bir gündem olduğunun farkındayız.

Bize önce LEGO’nun hedef kitlesinden söz eder misiniz? İş dünyası sizin önemli bir kitleniz mi?
LEGO Group olarak birinci önceliğimiz her zaman çocuklar. Fakat, özellikle son yıllarda yetişkin LEGO severlerin de markaya olan ilgileri hızla artıyor. Bu doğrultuda amacımız yaş, cinsiyet gibi temeller yerine tamamen ilgi alanları üzerine stratejilerimizi ve ürün inovasyon zincirimizi kurgulamak.

Bu sebeple; pazarlama stratejilerimizdeki en önemli değişim hedef kitleyi tekrar tanımlamak üzerine oldu. Çocuk, ebeveyn ve yetişkin hedef kitlede artık hedef kitlemiz kişilerden daha çok onların ilgi alanları haline geldi. Yaptığımız araştırmalara göre belirlediğimiz ilgi alanları dahilinde ürün geliştirmeleri yapıp, pazarlama stratejimizi yine bu ilgi alanlarına göre şekillendiriyoruz.

“2020 yılından itibaren yetişkin kategorimizi de ekledik ve ortaya koyduğumuz ‘Aile Markası’ olma vizyonu doğrultusunda yetişkin kategorisine olan odağımızı ve yatırımlarımızı artırdık.”

Yetişkinler için nasıl bir stratejiniz var? İş insanları LEGO oynayarak/vakit geçirerek nasıl bir gelişim sağlayabilirler?
Her ne kadar çocuklar her zaman birinci önceliğimiz olsa da yetişkin LEGO severlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Yetişkin kategoride üç haneli büyüme gerçekleştirdiğimiz 2020 yılına ek olarak 2021 yılında da agresif büyüme trendimizi koruyoruz.

Yetişkin kategori için belirlediğimiz ilgi alanları olan sanat, mimari, araçlar, dekorasyon gibi farklı alanlarda yeni ürün stratejimizi sürdürürken diğer taraftan da iletişim çalışmalarımıza 2020 yılından itibaren yetişkin kategorimizi de ekledik ve ortaya koyduğumuz “Aile Markası” olma vizyonu doğrultusunda yetişkin kategorisine olan odağımızı ve yatırımlarımızı artırdık.

Beyaz yakalı iş insanları da bu strateji kapsamında çok önemli bir alanı kapsıyor. İş hayatının günlük koşturmacasını ve stresini düşündüğümüz noktada yetişkin kategorisi, LEGO severlerin anda kalmalarına ve akışlarını bulmalarına destek oluyor.

“KIZ ÇOCUKLARINA ÖZEL PROJELER BAŞLATACAĞIZ”

Kız çocuklarının gelişimi ve eğitimine önem veriyorsunuz. Arkasında nasıl bir yaklaşım var?
Geleceğin mimarları olan çocukların yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini geliştirmek bizler için her zaman birinci öncelik. Fakat, bunun bir adım ötesinde kız çocukları sadece sorumlu olduğumuz pazarlar için değil, dünyanın her yerinde LEGO Group için en önemli gündem başlıklarından birisi.

LEGO olarak kız çocuklarının doğuştan itibaren özgüvene, yaratıcılığa ve hayal gücüne sahip olduklarına inanıyoruz. Ve aslında onların başarılı olup, bugüne iz bırakırken geleceği şekillendirmesi için dünyanın değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nü de içine alacak şekilde ekim ayında ulusal TV ve dijital kanallarda yer alacak bir kampanyayı hayata geçireceğiz. Önümüzdeki senelerde de bu konuda projelerimiz devam edecek.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ergin-ataman-koc'un-basari-sirri

Koç’un başarı sırrı

TEB-İnsan-Kaynakları-Genel-Müdür-Yardımcısı-Bade-Sipahioğlu-Işık

TEB yeniden başlatılan dünyada gençlerle ‘geleceği’ konuştu