in , ,

Benim işletim sistemim: Mudo CEO’su Ömer Taviloğlu

Moda perakendesinin önde gelen şirketlerinden Mudo’nun CEO’su Ömer Taviloğlu, sektörün yeni nesil liderlerinden… Babasından devraldığı şirkette değişimin öncülüğünü yapıyor. Covid-19 nedeniyle iş temposu artan Taviloğlu, iş ve özel yaşamını yönlendiren “işletim sistemini”, 24 saatini yönetme stratejisiyle paylaştı.

Benim-isletim-sistemim--omer-taviloglu

En iyi ve en kötü alışkanlıklarınız nedir?

Bulunduğum her işte, ortamda detaya hakim oluşum en güçlü özelliklerimden diyebilirim. Bunun çok faydasını gördüm. Değiştirmek istediğim tarafım da biraz daha pozitif olmak… Aslında geçirdiğimiz son birkaç sene ile hepimiz sanırım bu yönde çalışıyoruz, ama ben biraz daha fazla çalışacağım.

Bir mantranız/felsefeniz var mı?

‘Less is more’, benim için uzun süre toparlayıcı mantra idi. Şimdilerde ise ‘Simple is beautiful’ (Basit güzeldir) felsefesine kendimi yakın hissediyorum.

Yaratıcılık açısından tıkandığınızda ne yaparsınız?

Normalde üç günlük bir hava değişimi çok enerji katar ve fikir üretimini canlandırırdı. Son bir senede doğada kimi zaman müzik eşliğinde, kimi zamanda sessiz uzun yürüyüşler destekleyici olmaya başladı. Malum bir kaçıp gelmek eskisi kadar kolay değil… Ama 2021’den ümitliyim…

Hayran olduğunuz/etkilendiğiniz bir iş insanı var mı?

Çok var, bir tek kişiye indirmek zor. Son dönemde bana ilham veren Remo Ruffini oldu. Unutulmuş olan Moncler markasını alıp neredeyse sıfırdan inanılmaz bir yere getirdi. Bununla da yetinmedi ve geçtiğimiz ay İtalya’nın çıkardığı en önemli Sportswear markalarından Stone Island’ı aldı. Bu dönem için çok önemli bir iddia ortaya koydu. Bu davranışı beni etkiledi ve cesaretlendirdi.

Şimdiye kadar yaptığınız en büyük hata neydi?

Basit hata yapmanın bile maliyetinin çok arttığı hayatımızda hataya toleranslıyız ve gençleri, kendim de özellikle iş hayatımın erken yıllarında olmak üzere, her zaman karar almaya cesaretlendirmiş bir şirketiz. Hatalarımızdan dersler çıkarıp, tekrarlamama konusunda da başarılıyız diyebilirim. Ancak, bazı ‘zor’ kararları ertelememe konusunda gelişebileceğimizi düşünüyorum.

Herkesin okumasını önerdiğiniz bir kitap var mı?

Çok fazla vaktim olmadığı için daha çok makale, dergi okuyorum ama şu an başucumda Seth Godin’in “This is Marketing” adlı kitabı var…

Bunun yanı sıra daha ziyade perakende, moda ve mobilya sektörlerini kapsayan yayınlar içerisindeki düşünce yazıları, trend ve geleceğe dair, yaratıcı özgün içerikler beni daha çok çekiyor. Son birkaç yıldır özellikle moda sektörü için kılavuz haline gelen ve yeni okuduğum BoF ile McKinsey’nin State of Fashion 2021 raporunu herkese tavsiye ederim.

Kariyerinizdeki en önemli dönüm noktası nedir?

İş hayatımın çok büyük bölümü Mudo bünyesinde geçti. Bu nedenle en kritik noktaları da Mudo’da yaşadım. Örneğin, 2007 yılında Türkiye’nin perakende markaları arasında ilk e-ticaret sitelerinden birinin hayata geçirilmesi, Mudo’ya hazır giyim alanında daha genç bir nefes veren Mudo FTS64 markasının kuruluşu ve bugüne kadar 3 milyona yakın müşteriye dokunan Mudo Exclusive sadakat programının oluşturulması önemli kararlar oldu. Kariyer açısından ise 15 yıl boyunca şirketin neredeyse her aşamasında çalıştıktan sonra 2016 yılında CEO’luğu üstlenmem kritik bir dönüm noktası oldu.

En beğendiğiniz şarkıyı paylaşır mısınız?

Bu en zor soru olabilir. Çok değişik ve geniş yelpazeye yayılan bir müzik zevkim var diyebilirim. Yıl sonunda Spotify’daki en çok dinlediklerime göz atınca listenin tam bir ‘çorba’ haline geldiğini gördüm. Bu sene en çok Al Green, Stevie Wonder ve Curtis Mayfield, biraz da Kings of Convenience ve Rolling Stones dinlemişim. Ofiste tek başıma olduğumda, düşünürken veya bir yazı toparlamak gerektiğinde, bazen arkada biraz Yo-Yo Ma çalarım…

Seçimlerimi biraz 2020’nin ruh hali de etkilemiş. Yoksa normalde bolca House ve disco parça da listeye girerdi…

İş hayatındaki giyim tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

Tam bir Mudo erkeği desem yanlış olmaz; hep güzel bir gömlek, gerektiğinde bir kazak, önemli toplantılar için ise bir blazer ceket…

INSTAGRAM’DA TAKİP ETTİKLERİM

@mudo_tr ve @mudoconcept
@bloombergbusiness
@financialtimes
@cnnclimate
@skysports
@houseofhighlights

3 KONUDAKİ FAVORİLERİM

  • HEP ÇANTAMDA OLUR
    iPad, Laptop ve akıl defterim, şarj ile güncel raporlar.
  • OFİSTEKİ FAVORİ OBJEM
    Masamdaki ekranımın altındaki Kid Robot’lar ve masamın karşısındaki duvara tırmanan adam heykeli iki favorim…

  • İZLEDİĞİM DİZİ
    Şu sıra The English Game ve Queen’s Gambit dizilerini keyifle izliyorum.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benim-isletim-sistemim--Suha-Taspolatoglu

Benim işletim sistemim: Abdi İbrahim CEO’su Süha Taşpolatoğlu

Feedback-tek-basina-yeterli-degil,-“Feedforward”-da-cok-onemli

Feedback tek başına yeterli değil, “Feedforward” da çok önemli