in , ,

18 yaşıma tavsiyem

Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in en sık aldığı soruların başında, “18 yaşına ne tavsiye ederdin?” geliyor. Gates, bu soruya, “Yanıtım çok basit olurdu” karşılığını veriyor ve ekliyordu: “Çok oku, keyif alacağın yeteneklerini keşfet.” Fast Company, bu sorunun yanıtını Türk iş dünyasının önde gelen isimleri arasında aradı.

tavsiye

Fotoğraf: Pixabay

HANDE ÇİLİNGİR
Insider Kurucusu

“Birçok girişim ya da hayali hayata geçirmek için doğru insanların hayatınızda olması çok değerli… Böyle insanları biriktirmeye özen gösterin. Bunun yolu da daha fazla insan tanımak, daha fazla insana ulaşmak ve onlarla olmaktan geçiyor. Bunun için daha fazla efor sarf ederdim. Üniversite sınavlarına ayrılmış dönemlerle, aktüalitemizi, gündeme dair bilgileri, tarihi anlamayı ya da hayal gücümüzü ve vizyonumuzu genişletecek şeyleri okumayı erteledik. Farklı konularda daha fazla kitap ve makale okurdum.”

 

AHU BÜYÜKKUŞOĞLU SERTER
FARPLAS YKB

“18 yaşındaki kendime Mevlana’nin bir sözünden esinlenerek şunu söylerdim: Herkesin gittiği yollar yerine, unutulmuş yollara sapmaktan çekinme. Çünkü, bu yollar, belki de seni en iyi yerlere götürecek olanlardır.”

 

HAKAN BİNBAŞGİL
Akbank Genel Müdürü

“Kalbinin sesini dinle. Kendine güven ve denemekten çekinme”.

 

BÜLENT ECZACIBAŞI
Eczacıbaşı Holding YKB

“Müzik eğitimini ve dans öğrenmeyi sakın küçümseme, ihmal etme!”

 

MURAT ERKAN
Turkcell CEO

“18 yaşındaki Murat’a, ‘hayallerine ulaşmak için çok çalış, asla vazgeçme ve kalbinin sesine daha fazla kulak ver’ derdim.”

 

GÜRCAN KARAKAŞ
TOGG CEO

  • Kendin için: Sürekli öğren, yaratıcılığı destekle, ‘imkânsız’ diye bir şey yoktur, pes etme.
  • Ailen için: Mutlaka zaman ayır, sevgini her fırsatta onlara hissettir.
  • Arkadaşların için: Yaptığını söyle, söylediğini yap ve onlara güven.
  • İşin için: Tutkuyla sevebileceğin bir işin olsun.

 

KORAY BAHAR
Figopara CEO

“Bugünkü tecrübemle öncelikle eğitim hayatı için merakının peşinden giderek her daim öğrenmeyi, öğrendiklerinden çıkardıklarını da hayatın her alanında uygulamasını öneririm. Yeni alanlar ve konuları öğrenme, yeni insanlarla tanışma merakını hiç yitirmemeli. Girişimcinin altın kuralı ‘cesur’ olmaktır. 18 yaşındaki Koray’a önerim, cesaretini hiç kaybetmemesidir. Artık iş dünyasında kalıplar yıkıldı, eski alışkanlıklar bir kenara bırakılıyor. ‘Ben’ değil, ‘biz’ dönemi yaşanıyor. Kariyeri için en temel tavsiyem ‘biz kültürü’ oluşturarak ekibiyle tam bir takım uyumu içinde olmalı.”

 

EFE ÇAKAREL
Mubi Kurucusu

“Ne istemediğini bil ve kariyer/girişimcilik hayatında onu yapma.”

 

DEMET MUTLU
Trendyol Kurucusu

“18 yaşındaki Demet’e, bugünkü deneyimimle ilk tavsiyem, ‘Hayattan keyif almaya bak’ olurdu.”

 

BURAK AYDIN
Amazon WS Türkiye GM

“18 yaşındaki Burak’a yolculukla ilgili bir tavsiyede bulunurdum. ‘Yolculuktan keyif almaya bak ve kendine zaman ayır’ derdim. Ben üniversite yıllarımda ve kariyerimin ilk başlarında hayatı ötelediğimi ve çalışma/hayat dengesini çalışma yönünde sürekli ve orantısız bozduğumu fark ettim. Bunu anlamam da yıllar sürdü.”

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

trendten-fazla

Trendden fazla

hepimizin-icinde-z-kusagi-var

Cem Boyner: “Hepimizin içinde Z kuşağı var”