in , ,

Benim İşletim Sistemim: HSBC Türkiye YKÜ Ebru Dorman

Ebru Dorman, California Berkeley Üniversitesi ve Harvard Business School’daki eğitimlerinden sonra iş hayatına atıldı. Kariyerine 1995-1997 yılları arasında McKinsey & Company’de başladı ve kariyeri boyunca önemli firmaların tepe yönetiminde görev aldı. “Sosyal girişimci” yönüyle yatırımcı ve mentor olarak startup dünyasında faal oldu. Halihazırda HSBC Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Dorman, vaktini, enerjisini, “işletim sistemini” nasıl yönettiğini anlattı…

Ebru-Dorman

En iyi ve en kötü alışkanlıklarınız nedir?
En iyi alışkanlığım, hatta hayatta mutluluk ve başarımın en büyük sırrı, pozitif yaklaşımım. En kötü alışkanlığım ise tam bir “Zafiyetlerimiz, aşırı kullandığımız güçlü yanlarımızdır” örneği. Yardım etmeyi çok seviyorum ama bazen yeteri kadar hayır diyemediğim için kendimi aşırı bir yoğunluk içinde buluyor, zaman yönetimi konusunda zorlanıyorum.

Bir mantranız/felsefeniz var mı?
“Her şeyde bir hayır vardır…”

Yaratıcılık açısından tıkandığınızda ne yaparsınız?
Ara veririm; her şeyin doğru bir zamanı vardır. Eğer bir probleme çözüm üretmekte tıkanırsam, konusuna göre ekibim, ailem veya dostlarımla tartışmayı severim. Doğru kişiye doğru soruyu sormayı bilmek de önemli. Çoğu zaman bu sohbetler esnasında bir ilham penceresi açılır.

Hayran olduğunuz/etkilendiğiniz bir iş insanı var mı?
Richard Branson’dan çok etkilenmişimdir. Vizyoner, yenilikçi, risk almaktan çekinmeyen, başarısızlıktan korkmayan, insan odaklı ve sosyal sorumluluk yönü de güçlü bir lider. Kişisel zorlukların üstesinden gelmeyi başarmış, ama bu yolculukta keyif almayı da ihmal etmemiş ve kendini çok ciddiye almamış olmasını da takdir ederim. Yıllar önce İngiltere’de evinde bir davete katıldım; teker teker herkesle ilgilenmesini hiç unutamam.

Şimdiye kadar yaptığınız en büyük hata neydi?
2011 yılında Malezya’ya taşındığımda Londra’da Hyde Park’ın yanındaki evimi kiracılarla uğraşmak zorunda kalmayayım diye sattım. 2012’deki Londra Olimpiyatlarından sonra değeri yüzde 40’tan fazla arttığında ne büyük bir hata yaptığımı anladım.

Herkesin okumasını önerdiğiniz bir kitap var mı?
Yeni çıkan “Hayallerin Ötesinde Yaşamak” kitabımı gençlere, karar aşamasındaki kişilere ve hayat kalitesini yükseltmek isteyen herkese tavsiye ederim. Yıllardır okuduğum kitaplardan, katıldığım eğitimlerden, dinlediğim podcast’lerden ve yaşanmışlıklardan pek çok öğreti ve tavsiyeyi bu kitabımda hap gibi özetledim.

İş hayatınızdaki en önemli dönüm noktası nedir?
2013 yılında, 17 yıllık yurt dışı kariyerimin ardından, Türkiye’ye dönüş kararım en önemli dönüm noktası oldu diyebilirim.

İş hayatındaki giyim tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Şık ama rahat.

Beğenerek izlediğiniz bir TV programı/dizi var mı?
Pek televizyon seyretmem ancak David Attenborough’nun belgesellerini izlemeye bayılırım.

Duymaktan hoşlanmadığınız bir iş deyimi /moda terim var mı?
“Yapamayız çünkü…” diye başlayan bir cümleyi duymaktan hoşlanmam.

Şimdiye kadar aldığınız en önemli öğüt /tavsiye neydi, kimden aldınız?
“The sky is the limit”, kendi yorumum ile “Hayallerine sınır tanıma”. McKinsey İstanbul ofisi kurucu direktörü Claus Mund’un güven aşılayan bu tavsiyesini hiç unutamam.

Favori sporunuz nedir?
Spor demek doğru olmayabilir ama en favori egzersizim yoga ve doğada yürüyüş. Geçen yaz öğrenmeye başladığım tenis ve rüzgar sörfü de çok hoşuma gidiyor.

VAZGEÇİLMEZLERİM

 • Çantamda her zaman taşırım
  Akıllı telefonum
 • Ofisimdeki favori obje
  Oğlumun fotoğrafı
 • En beğendiğim şarkı
  Perfect Symphony, Ed Sheeran ve Andrea Bocelli düet versiyonu

“Hayallerin Ötesinde Yaşamak” kitabından öne çikan 3 mesaj

 • Duygu, düşünce ve enerjimizi neye odaklarsak hayatımıza onu çekeriz. Enerjimizi pozitif etki yaratmaya odaklayalım. Problemlerle karşılaştığımızda çözüm odaklı olalım.
 • Girişimci ruhlu, cesur olalım. Başarısızlıktan korkmayalım; eğer hiç başarısız olmamışsak kendimizi yeteri kadar zorlamamış, konfor alanımızın dışına çıkmamışız demektir.
 • Her şeyin başı sağlık; sağlığımıza sahip çıkalım. Sevdiklerimize ve bize iyi gelen şeylere vakit ayıralım. Hem kendimize hem de başkalarına karşı şefkatli ve affedici olalım.

İKİ FAVORİ HESABIM

YOUTUBE Tom Bilyeu kanalına bayılıyorum; birbirinden ilginç konuklarını keşfetmek de ayrı mutluluk.
INSTAGRAM Sağlıklı Yaşıyoruz: O kadar faydalı bilgiler paylaşıyorlar ki…

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yapay-zeka-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Yapay zeka hakkında bilmeniz gerekenler

inovasyon-portfoy-haritasi

İnovasyon portföy haritası