in , ,

Yapay zeka hakkında bilmeniz gerekenler

Mark Esposito, yapay zeka konusunda sorularınızı yanıtlıyor.

yapay-zeka-hakkinda-bilmeniz-gerekenler
Mark Esposito

Sizce yapay zeka, hangi sektörleri daha fazla yıkıma uğratacak?

Değişiklikler dinamik olduğundan ve dünya çapında tüm endüstrileri etkilediğinden, belirli bir endüstri için tahmin yürütmek zor. Açıkçası, otomasyon ve robotiğe yönelik ciddi çabaların gösterildiği ve yatırımların yapıldığı, bunun yanı sıra dijital olarak dönüşen sektörlerde, değer zincirinin belirli kısımlarına yönelik AI çözümlerinin benimsenmesinde bir artış görülebilir.

CEO’ların AI hakkında bilmesi ve daha fazla okuması gereken en önemli 3 şeyi söyleyebilir misiniz?

CEO’lar aşağıdaki 3 şeyi anlamalıdır:

  1. Yapay zeka tek bir teknoloji değil, bir “referans mimarisi” oluşturan bir dizi teknolojidir. Yani yapay zekayı tek bir teknolojiden ziyade bir arayüz olarak düşünün.
  2. Yapay zeka değer zincirine dahil edildiğinde, şirketin yapısını veya faaliyet gösterme biçimini değiştirir. Bir yapay zeka modelinin firmanızda benimsenmesi için çabalarken bunu aklınızda tutun.
  3. Bir yapay zeka çözümüne geçmeden veya onu desteklemeden önce, dijital dönüşüm veya akıllı otomasyon türlerini gözden geçirin.

Makalenizde “İnsanı merkeze alan AI”dan söz ediyorsunuz. Bununla ne demek istiyorsunuz?

Yapay zeka, insan ihtiyaçlarını desteklemek ve zamanımızın en göz korkutucu zorluklarından bazılarıyla yüzleşmek ve bunları çözmek için insanları güçlendirmek amacıyla kullanılmalı ve geliştirilmeli. Çok uzun zamandır AI’yı yalnızca bir verimlilik aracı olarak düşünüyoruz, ancak AI’ın şu anda bizi derinden etkileyen bazı sorunlarla uzlaşmak için toplumu destekleyebilmesi gerektiği gerçeğini kabul etmeliyiz.

Yapay zeka projeleri neden başarısız oluyor? Birkaç faktörü bizimle paylaşır mısınız?

Yapay zeka projeleri başarısız oluyor çünkü çoğu zaman bazı hatalar yapıyoruz:

  1. Bir yapay zeka projesinin maliyetini ve etkisini hafife alıyoruz.
  2. Yapay zekada proje yönetimini anlamıyoruz, bu nedenle projenin yürüme ve gelişme şekli, bunaltıcı olabiliyor.
  3. Yapay zekanın her zaman ısmarlama bir çözüm olarak geliştirilmesi gerekir. Bu da, kavramların hayata geçirilmesinin yanı sıra modelin geliştirilmesi ve entegrasyonunun, projenin başarısı için kritik öneme sahip olduğu anlamına gelir.
  4. Bu işe adanmış belirli bir yapay zeka ekibine sahip olmak, AI çözümünün, geliştirildiği firmanın mevcut BT ortamına entegrasyonunu yönetmek için önemlidir.
  5. Yapay zekaya ilk aşamada neden ihtiyaç duyuluyor? Bu soruya verilecek spesifik, genel olmayan bir yanıt belirlenmediğinde AI başarısız olur.

Makine öğrenmesi (ML) ve yapay zeka aynı şey mi? Değilse, bu konu hakkında ne söyleyebilirsiniz?

ML, AI’ın temel bir işlevidir ancak bu ikisi aynı şey değildir. ML, dinamik doğası gereği, verilen koşullara öğrenme ve uyum sağlama konusunda örtük bir kapasiteye sahip algoritmaları programlamanın yoludur. Bu nedenle, ML olmadan AI olabilirken, bugünlerde AI çözümlerinin uygulandığını görmenin en yaygın yolları, bazı ML uygulamalarıdır.

Makine öğrenmesi “ML), AI’ın temel bir işlevidir, ancak ikisi aynı şey değildir. ML, verilen koşullara öğrenme ve uyum sağlama konusunda örtük bir kapasiteye sahip algorit­maları programlamanın yoludur.

Sorularınızı iletmek için: [email protected]

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Fotoğraf: Pixabay

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ozlem-dag

Özlem Dağ: “Değişimin yolu, dijitalleşmeden geçiyor”

Ebru-Dorman

Benim İşletim Sistemim: HSBC Türkiye YKÜ Ebru Dorman