in ,

Özlem Dağ: “Değişimin yolu, dijitalleşmeden geçiyor”

Eğitim sektörünün geleceğine kısa bir bakış…

ozlem-dag

Özlem Dağ
Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü

ÖZEL OKULLARIN PAYI

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan son verilere göre Türkiye’de özel okul sayısının toplam okul sayısına oranı yüzde 20,2’ye ulaşmış durumda. Yine bu verilere göre Türkiye’de okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde toplam 18 milyon 241 bin 881 öğrenci eğitim alıyor. Bu öğrencilerin 1 milyon 468 bin 198’i özel okullarda okuyor. Yani özel okullara kayıtlı öğrencilerin toplam öğrenci sayısına oranı yüzde 8 düzeyinde seyrediyor.

Açıklanan son resmi istatistiklerde örgün eğitim kurumlarında görev yapan öğretmen sayısının, 2019-2020 eğitim öğretim yılında 1 milyon 117 bin 686 olduğu görülüyor. Bu öğretmenlerin 942 bin 936’sı resmi okullarda, 174 bin 750’si özel okullarda görev yapıyor. Özel okulların eğitimdeki payının çok önemli ve değerli olduğuna inanıyorum. Özel okulların yarattığı kaynak, genel olarak eğitimdeki niteliğin artırılmasını sağlıyor. Bu nedenle özel okulların payının daha da artmasını umuyorum.

“DİJİTALE YATIRIM ARTACAK”

Yaklaşık 7 yıl önce devletin özel okullar için başlattığı teşvik son derece yararlı oldu ve eğitimin kalitesinin artmasına büyük katkı yaptı. Bu teşvikle özel okul yatırımlarının arttığını görüyoruz.

Elbette yatırımlar, okul bazında farklılık gösteriyor. Biz dijital eğitim yatırımlarımızın da 20’nci yılı içerisindeyiz. 2010 yılında bu yatırımları derinleştirdik. Pandemiyle birlikte fiziksel yatırımlarımıza devam etmekle birlikte ağırlığı dijital altyapı ve insan kaynağı yatırımlarına kaydırdığımızı söyleyebilirim. Eğitimdeki dijitalleşme, bir eğilimden çok gereklilik durumunda. Pandemi öncesi başlayan dönüşümün, değişen koşullarla birlikte dijital eğitim çalışmalarını hızlandırdığını görüyoruz. Özel okulların da tıpkı dünyada olduğu gibi önümüzdeki dönemde dijital yatırımlarına ağırlık vereceğini düşünüyorum.

SEKTÖRDEKİ PAYIMIZ

Bahçeşehir Koleji olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz. Türkiye’nin 63 ilinde 140 kampüsteyiz. Yeni eğitim öğretim yılında Bursa Nilüfer, Serik Aspendos ve Zonguldak’ta açacağımız yeni kampüslerle kaliteli eğitimi Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırmaya devam edeceğiz. Bununla birlikte 2021 yılı itibarıyla 15. yılını kutladığımız Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerimizi de yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Bu yıl itibarıyla faaliyete giren Ordu Giresun Enver Yücel Fen ve Teknoloji Lisemiz ile birlikte Türkiye genelinde Fen ve Teknoloji Liselerinin sayısı 16’ya ulaşıyor.

3 önemli rakam

  1. Özel okullardaki öğrenci sayısı: 1.468.198
  2. Özel okullarda görev yapan öğretmen sayısı: 174.00
  3. Toplam öğrenci içinde özel okullardakinin oranı: % 8

Pandemiyle öne çıkan gelişmeler

  • Dijital eğitim, pek çok başlığı bünyesinde barındırıyor. Eğitimde dijitalleşmenin önümüze getirdiği konulardan en önemlileri eğitim teknolojileri, akademik gelişim ve dijital pedagoji. Bu üç ana başlıkta gelişmeler yaşandı, yaşanmaya devam ediyor.
  • Dijitalleşmenin bundan böyle eğitimin bir parçası olacağını görüyoruz. Hibrit öğretmen kavramı hayatımıza girdi ve bundan sonra da hayatımızda olmaya devam edecek.
  • Öğretmen eğitimleri teknolojik yeterlilik, dijital pedagoji gibi alanları kapsayarak genişliyor. Öğretmenler artık hem yüz yüze hem çevrimiçi ders içerik üretiminde yetkinleşiyorlar.
  • Farklı ortamların gerektirdiği farklı pedagojik kavramların hepsine birden hâkim olduklarını görüyoruz. Son 1 yılda bu çalışmaların hızlandığını görüyoruz. Örneğin dijital pedagoji eğitimlerimize Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile 2015 yılında başladık.
  • Dijital eğitime dair tüm konular pandemi sonrasında ise çeşitlenerek, güçlenerek devam edecek.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ilke-carkci-cmo-larin-altin-cagi

CMO’ların altın çağı

yapay-zeka-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Yapay zeka hakkında bilmeniz gerekenler