in , ,

Hedefimiz eğitimin demokratikleşmesi

Semih Hakyemez, Doping Hafıza’nın kurucusu… Girişim yolculuğuna “eğitimin demokratikleşmesi” hedefiyle çıktı. Herkesin kendi kendine öğrenebileceği, online eğitime olanak veren bir sistem kurdu. Kendi deyimiyle, tahmin ettiğinden hızlı büyüdü. Şimdi hedefinde dünya var. Hakyemez, “Amacımız, çok erken yaşlarda teknoloji ile çocukları ve gençleri tanıştırmak. Nihai hedefimiz ise teknoloji üreten nesiller yaratılmasına katkıda bulunmak” diye konuşuyor.

Semih-Hakyemez---egitimin-demokratiklesmesi

Semih Hakyemez
Doping Hafıza Kurucusu

Eminim biliyorsunuzdur… Kuruluşunu takip eden 5 yıl içerisinde ortalama olarak şirketlerin yüzde 90’ı ölüyor. Bu açıdan baktığımızda, aslında şirketi kurmak ve sonrasında bir şekilde ayakta tutup yoluna koymak en zoru. Tek başına bu bile başarı ölçüsü sayılabilir ama biz bundan çok daha ötesine gitmeyi başarabildik.

Aslında, doğru iş fikrini bulup, ürün-pazar-fiyatlandırma uyumunu yakalayıp ve bunları da güçlü bir teknoloji altyapısı ile beslediğinizde başarı geliyor. “Ölüm Vadisi’ni aşabilirseniz”, yani tren rayına oturunca hızlanması çok daha kolay oluyor. Elbette bu süreçte onlarca iniş ve çıkışlarımız oldu, hiçbir gün diğerine benzemedi ve hep uçlarda yaşadık.

Bütün zorluklara rağmen Doping Hafıza çok hızlı büyüdü. Eğitim teknolojileri alanında ülkemizin öncü firmalarından olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Yaptığımız iş, 5’inci sınıftan 12’nci sınıfa kadar tüm öğrencilerin sınavlarına ve okul süreçlerine destek olup başarılarını artırmak. Bunu da teknolojiyle yenilikçi öğretim metotlarını harmanlayarak oluşturduğumuz içeriklerle yapıyoruz. Her yıl ortalama 100 binden fazla öğrencinin hayatına dokunup onları hayata hazırlamaya destek oluyoruz.

Geldiğimiz noktada rahatlıkla uzaktan eğitim anlamında Türkiye’nin en büyük online eğitim platformuna sahip olduğumuzu söyleyebilirim. İlk kurulduğumuz gün eğitimi demokratikleştirme ve fırsat eşitliğini gerçekleştirme vizyonu ile yola çıkmıştık. Her geçen gün bu hedef için doğru adımlar attığımızı görmek beni ayrıca gururlandırıyor.

ESİN KAYNAĞIMIZ İNSAN!

Anadolu’nun ücra köşelerinde binbir zorlukla geleceğini garanti altına almak için çalışan öğrencilerin başarı hikayeleri bizim ilham kaynağımız oldu. Eğitimi dijitalleştirir ve çevrimiçi hale getirirsek, mekandan ve zamandan bağımsız hale getirip, herkesin kendi öğrenme şekli ile en verimli şekilde öğrenmesine katkıda bulunursak televizyonlarda ya da gazetelerde duyduğumuz bu olağanüstü başarı hikayelerini daha tabana yayabilir ve gelecek nesillerin yetişmesine önemli ölçüde katkı sunabiliriz diyorduk.

Bir de “hız” bizim için olmazsa olmaz bir kavram. Eğitimin demokratikleşebilmesi için çok hızlı olmamız gerekiyordu ve bunu ancak öğrenmeyi dijitalleştirerek başarabilirdik. Biz yola çıktığımızda internetin adaptasyonu halen istediğimiz seviyede değildi ama kritik kütleye ulaşmıştı. Teknolojiyi bu işin içerisine katıp öncü olarak kullanabilirsek hızlı bir adaptasyon yakalayacağımızı biliyorduk. Bu fikirleri ve düşünceleri lise yıllarımızdan itibaren olgunlaştırdık. Aslında daha şirketi kurmadan önce tamamen bilimsel altyapıları olan eğitim içerikleri oluşturduk ve pilot uygulamalarla bunları öğrencilere ilettik. Klasik metotlara göre öğrencilerin çok daha başarılı olduğunu görünce de başladık ve başardık…

HIZLI BÜYÜMENİN GÜCÜ

1,5 yıl kadar önce 50 kişiye ulaştığımızda, ondan önceki 2 yıla göre çok hızlı büyüdük diyorduk. Şu an 200 kişiyiz ve muhtemelen önümüzdeki 12 ay içerisinde çalışan sayımız 250’ye ulaşacak.

Teknoloji geliştirme, yazılım ve kodlama, eğitim içerikleri oluşturma, tasarım odaklı içerik geliştirme ve de teknik destek ekiplerimiz mevcut. İçeriklerimiz özgün ve Türk eğitim sistemine göre yerelleştirilmiş durumda. Zaman içerisinde kendi teknolojisini tamamen kendi üreten bir şirket olduk. Halihazırda planladığımız projelerimizin de başlangıcını yaptık ve içerik geliştirme, kodlama ve oyunlaştırma süreçleri devam ediyor.

TEKNOLOJİYLE GELEN FARK

Yaptığımız iş teknolojinin tam merkezinde yer alıyor ve hatta gittikçe de daha da güçlenecek. Şu an kendimizi bir “eğitim teknolojileri” şirketi olarak konumlandırıyoruz ama muhtemeldir ki orta vadede yine eğitim şirketi diyeceğiz. Çünkü, artık “teknolojiyi” söylemenin gereksiz olduğu bir döneme giriyoruz. Artık teknoloji her işin, sektörün içine girdi, ayrılmaz parçası haline geldi. Bir anlamda “dijital pazarlama” yerine sadece “pazarlama” demek gibi. Çünkü, pazarlamada her şey dijital oldu ve artık o kavrama gerek kalmadı. Bizimki de ona benzer. Belki de tüm sektörler böyle bir dönüşüme gidecek.

Teknolojik derinliğe baktığımızda da yapay zeka, görüntü işleme, istatistik ve veri bilimi bizim fark yarattığımız alanlar. Biz sadece klasik eğitimi dijitalleştirmiyoruz. Her ders özelinde, o dersin en iyi şekilde kavranmasını sağlayacak yöntemler geliştiriyoruz. Bunu yaparken de teknolojiden ve çağdaş öğretim metotlarından yararlanıyoruz.

Bizim eğitimlerimizi kullanan öğrencilerin sınav başarılarında önemli artışlar oluyor ve bunları öğrencilerimizden aldığımız geribildirimler yolu ile sürekli teyit ediyoruz.

YENİ DÖNEM PLANLARIMIZ

Platformumuzu geliştirmeye hız kesmeden de devam ediyoruz. Öğrencilerin anlamadığı bir konuyu tek tuşla bir canlı öğretmenle anlamasını sağlayacak bir modülü hayata geçiriyoruz. Her öğrencinin öğrenme tercihi, beklentisi, algılama kapasitesi gibi kriterleri göz önüne alacak yapay zeka desteğini maksimum düzeye ulaştıracağız ve eğitimi kişiselleştirerek daha da demokratikleştireceğiz.

Eğitimde fırsat eşitliğinin tüm dünya çocukları ve gençleri için de olması gerektiğini düşünüyoruz ve bu bağlamda yeni dönemde globalde çok inandığımız projelere başladık. Ekim ayında Londra ofisimizi açıyoruz ve dünyaya Londra’dan açılacağız. Şu an bir arkadaşımız global büyüme planımız için göreve başladı bile.

Şimdilik gizli tuttuğumuz bir “super app” projemiz var ve içinde çizgi film, oyun, eğitim bir arada olacak. Amacımız, çok erken yaşlarda bireyleri teknoloji ile çocukları tanıştırmak ve onu kullanmalarını sağlamak. Nihai hedefimiz ise teknoloji üreten nesiller yaratılmasına katkıda bulunmak.


“Geldiğimiz noktada rahatlıkla uzaktan eğitim anlamında Türkiye’nin en büyük online eğitim platformuna sahip olduğumuzu söyleyebilirim. İlk kurulduğumuz gün eğitimi demokratikleştirme ve fırsat eşitliğini gerçekleştirme vizyonu ile yola çıkmıştık. Her geçen gün bu hedef için doğru adımlar attığımızı görmek beni ayrıca gururlandırıyor.”

“TEKNOLOJİ TIR’I ÇOCUKLARLA BULUŞACAK”

  • YAPAY ZEKADAN VR’A Öncelikle bizim çocuklara inancımız sonsuz. Kısa süre içerisinde haberdar olacaksınız ve bu haberi ilk defa okurlarımızla burada paylaşmaktan da memnuniyet duyuyorum. Onlar için kâr amacı gütmeyen, tüm masrafları şirketimizde karşılanacak olan bir “Teknoloji TIR’ı” projemiz var. TIR’ın içerisinde VR gözlüklerinden, yapay zeka temelli öğrenme modüllerine, oyunlaştırma yolu ile uzayı tanımaya kadar birçok aktivite yer alacak.
  • İLK DURAK GÜNEYDOĞU TIRımız eylül ayında marşa basacak ve yola koyulacak. Karış karış ülkemizi dolaşarak teknoloji okuryazarlığının artmasına katkıda bulunacağız. İlk durağımız Güneydoğu Anadolu Bölgesi olacak. Bu TIR sayesinde belki de birçok çocuk/genç hayatında ilk defa yüksek teknoloji ile tanışacak ve bu sayede hayal güçleri tetiklenmiş olacak. Ziyaret ettiğimiz her okula bir robotik kodlama seti de hediye edeceğiz. Her ziyaretçimize de satranç seti hediye edeceğiz.

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnisSonemel-surdurulebilir-liderlik

Enis Sonemel: “Sürdürülebilirlik DNA’mızda var”

hibrit-modellerde-ekip-ruhu

Hibrit modelde ekip ruhu ve kurum kültürü daha çok önem taşıyor