in , ,

Kibar Grubu’nun Sürdürülebilirlik Stratejisi

Kibar Holding, sürdürülebilirliği şirket stratejisinin temeline oturtan gruplardan… Holding CEO’su ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Haluk Kayabaşı, bu amaçla 2025 yılı stratejisini, tüm paydaşların katılımıyla oluşturduklarını söylüyor. “BM’nin 2030 yılına kadar gerçekleştirmeyi planladığı hedeflere, Kibar Grubu’nun sağladığı ve sağlayacağı katkıları analiz ederek 40 hedef tespit ettik” diye konuşuyor ve ayrıntılarını paylaşıyor.

Haluk-Kayabasi

2025 STRATEJİMİZ HAZIR

Birleşmiş Milletler 2030 Ajandası’nın gerçekleşebilmesi için tüm dünya ülkeleri kritik bir döneme girdi. Bu dönemde herkese önemli görevler düşüyor. Sorun küresel olduğu gibi çözüm de küresel olmalıdır. Sürdürülebilirlik bir zorunluluk olarak değil yaşam, iş yapma ve yönetim biçimi olarak benimsenmelidir. Kibar Grubu olarak nesiller ötesi adaletin temel fikirlerini ortaya koyan sürdürülebilir kalkınma anlayışını temel alıyoruz. Sürdürülebilir bir işin ancak insana ve çevreye saygılı bir modelle gerçekleştirileceğine inanıyoruz. Kuruluş değerlerimizden miras aldığımız sürdürülebilirlik anlayışını, güncel küresel gerekliliklerle bütünleştirerek iş süreçlerimize entegre ediyoruz. Bu doğrultuda birçok yatırım ve faaliyet gerçekleştiriyoruz. Sürdürülebilirlik çalışmalarına ivme kazandırdığımız bu dönemde, Grubumuzun “2025 Sürdürülebilirlik Stratejisi”ni hazırladık. Bu stratejiyi, “Kibar Grubu Sürdürülebilirlik İlkeleri”yle tanımladık ve tüm paydaşlarımızla birlikte geniş bir katılımla belirlediğimiz Grubumuz sürdürülebilirlik öncelikleriyle şekillendirdik.

40 ÖNEMLİ İLKEMİZ VAR

BM’in 2030 yılına kadar gerçekleştirmeyi planladığı hedeflere, Kibar Grubu’nun sağladığı ve sağlayacağı katkıları analiz ederek 40 hedef tespit ettik. Ekonomik büyümeyi sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde gerçekleştirmek, çalışan sağlığına öncelik vermek, mesleki gelişim ve katılımı artırmak, ürün ve hizmet kalitesini en yüksek standartlarda sürdürmek, dijitalleşme süreçlerini tamamlamak, doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimini ve verimli kullanımını sağlamak, iklim değişikliği ile mücadele çalışmalarına katkı koymak ve sosyal sorumluluk projelerini artırmak gibi başlıklarda somut hedeflerimiz var.

Grubumuzun “6 Sürdürülebilirlik İlkesi” ve “13 Sürdürülebilirlik Önceliği” çerçevesinde belirlediğimiz “40 Hedef”in izlenmesi amacıyla “99 Performans Göstergesi” tanımladık. Gerçekleşmeleri şeffaf bir şekilde paydaşlarımızla paylaştık ve her yıl düzenli olarak paylaşmaya devam edeceğiz.

SIRADAKİ YENİ HEDEFLERİMİZ

Çalışanlarımıza hak ettikleri çalışma koşullarını, uluslararası standartları rehber alarak sağlıyoruz. İş sağlığı ve güvenliğine öncelik veriyor, mesleki gelişimi destekliyor, adil ve herkese eşit fırsatlar tanıyan bir iş hayatı sunuyoruz. Kadın çalışanların istihdamını destekleyen ve güçlendiren uygulamaları hayata geçirmeye devam ediyoruz. Sanayi Grubu olarak kadın üst düzey yönetici oranımızı yüzde 20’lerin üstüne çıkardık. 2025 yılına kadar bu oranı yüzde 30’a yükseltmeyi hedefliyoruz.

Yeni yatırımlarımızı sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde gerçekleştiriyoruz. Assan Hanil bünyesinde önceki yıl faaliyete başlayan Aksaray ve Kocaeli’deki iki yeni tesisimiz uluslararası standartlara uygun, otomasyona dayalı yüksek teknoloji ve kalitede üretim yapıyor ve sürdürülebilir üretim anlayışıyla faaliyetlerine devam ediyor. Geliştirdiğimiz enerji ve su kaynaklarını koruma stratejilerimizle ekosistemin korunmasına katkı sağlıyoruz. Hayata geçirdiğimiz enerji verimliliği projeleri sonucunda hasıla bazında enerji yoğunluğunu, 2019 yılında önceki yıla göre yüzde 8,2 oranında azalttık. Su tüketimi yüksek şirketlerimizden Assan Foods’da su yoğunluğunu yüzde 35,2 oranında azalttık. Geri dönüştürülerek yeniden kullanılan su oranını yüzde 94’e yükselttik. Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Atıksu Geri Kazanım Tesisi yatırımımızla geçtiğimiz yıl 900 bin metreküp suyun geri kazanımını sağladık. Bu tesisimizle Kocaeli Sanayi Odası tarafından düzenlenen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nde 25. Yıl Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldük.

TARIM VE ÇEVREYE DUYARLIYIZ

Assan Foods bünyesinde İyi Tarım Uygulamaları, Akıllı Tarım ve çiftçilere yönelik düzenlenen eğitimlerle tarımdan elde edilen verim ve geliri artırıyoruz. Güney Marmara’da 12.500 dönümlük bir arazide başlattığımız ‘Akıllı Tarım Projesi’ ile toprak ve ürün yönetimi, kaynakların daha verimli kullanılması ve çevre açısından olumsuz etkilerin en aza indirgenmesini amaçlıyoruz. Çevreci ürünler ile sürdürülebilir binaların inşasına katkı sağlayan Assan Panel’de, güneş enerjisinden elektrik üretimine uygun ‘solar kepli çatı panel” üretimine başladık. Atıkların azaltılması, geri kazanılması ve çevreci yöntemlerle bertaraf edilmesi önceliklerimiz arasında yer alıyor. Üretimden dağıtıma her aşamada faaliyetlerin çevreye olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi için çalışıyoruz. Üretim süreçlerini sürekli gözden geçirerek oluşan her atığın tekrar değerlendirilmesini sağlamayı hedefliyoruz. Döngüsel ekonomi, sürdürülebilirlik ve inovasyon tabanlı bir üretim modelini benimseyen Grubumuzda, geri dönüştürülen ve yeniden kullanılan hammadde miktarını son üç yılda yüzde 46,6 gibi ciddi bir oranda artırdık.

KİBAR’DAN İKİ ÖNEMLİ “İLK”

ÖZEL ŞİRKET Türkiye’de bir holding bünyesinde kurulan ilk çevre şirketi olan İnteraktif Çevre Danışmanlık Şirketimiz; toplam atık yönetimi, sıfır atık danışmanlığı ve çevre danışmanlığı alanında faaliyetlerine devam ediyor.

TÜKENEN TÜRLERİ KORUMA Assan Alüminyum ve Kocaeli Üniversitesi iş birliğiyle nesli tükenme tehlikesi altında olan ve Avrupa Konseyi tarafından “florada mutlaka korunması gereken türler” listesinde gösterilen Mavi Yıldız bitkisini doğaya kazandırdık. Biyoçeşitliliğin korunması amacıyla yaptığımız bu projeyle endemik bitkimiz yeniden yaşam döngüsüne girdi.

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paycore

PayCore sınır ötesinde başarmanın formülünü yazdı

hemington

Hemington’dan moda kapıda farkı