in , ,

N.visionLab, Türkiye ve bölgesinin yeni nesil iletişim teknolojileri üssü olacak

Netaş; Akıllı Yaşam, 5G Deneyim, Yerlileştirme, IPTV Deneyim alanından oluşan yeni nesil iletişim teknolojileri merkezi N.visionLab’ı açtı.

netas
Ali Emir Eren – Netaş CEO’su

Bilgi ve iletişim teknolojileri ekosisteminin yeni buluşma noktası olarak tasarlanan yeni nesil iletişim teknolojileri merkezi N.visionLab, Netaş’ın İstanbul’daki Genel Merkezi’nde açıldı. N.visionLab’ın Türkiye’yi yeni nesil teknolojiler konusunda yakın coğrafyanın merkezi yapacağını kaydeden Netaş CEO’su Ali Emir Eren, “ArGe’mizi ve yeni nesil telekom altyapımızı ekosisteme açacağımız N.visionLab’da, kendi Ar-ge’mizle ve start-uplar ile geliştireceğimiz ürünlerin yanısıra yerlileştirdiğimiz ZTE ürünlerini, öncelikle ülkemizin ihtiyaçlarına sunacağız, sonra da dünyaya ihraç edeceğiz. Bu sayede Türkiye’nin yeni nesil teknoloji ihraç eden ülke algısına daha fazla katkı sağlayacağız” dedi.

5G Deneyim Alanı

N.visionLab ile Netaş, 5G altyapısını ekosistemine yerli ve milli çözümler geliştirmesi için açtı. Laboratuvarda, 5G Core, 5G BBU ile 5G AAU Radyo sistemleri ve 5G CPE ekipmanları yer alıyor. 3.5 GHz’de yayını, “multi-user MIMO” veya “massive MIMO” teknolojisi, otonom sistemler, NB-IoT cihazları, bunlara ait sensörlerin yönetimi, akıllı antende 64 alıcı ve 64 verici devresi bulunuyor.

5G Yüz Tanıma Teknolojisi

Netaş, yeni nesil güvenlik teknolojileri şirketi Nevalabs ile hayata geçirdiği 5G Yüz Tanıma Çözümünü de 5G Deneyim alanında sergiliyor. Söz konusu yerli ve milli Yüz Tanıma Çözümü ile 1 milyonun üzerinde fotoğraf içeren bir veritabanında, 2 sn’nin altında, yüzde 99’un üzerinde bir başarıyla yüz tanıma işlemi gerçekleştirebiliyor. 5G ile bu sürenin 1 saniyenin altına çekilmesi hedefleniyor. Çözüm; kayıp kişilerin bulunması, sınır güvenliği, şirket içi uygulamalar gibi birçok alanda kullanıma sahip.

Yeni Nesil IPTV

IPTV çözümünde; canlı TV yayını, TSTV, MPVR, Time Shift TV, Catch-up TV, On-demand içerikler gibi temel IPTV fonksiyonları bulunuyor. Çözüm; en yüksek kalitede, hızlı ve kesintisiz TV deneyimi sunarken, kumanda üzerinden sesli komut fonksiyonu ve isteğe bağlı içeriklere kolay erişim, öneri ve arama motoru gibi birçok yeni son kullanıcı deneyimi de sağlıyor. Gelişmiş reklam yeteneği ile operatörlere yenilikçi katma değerli servisler sunmasına da imkan tanıyor.

Yerlileştirme Çözümleri

N.visionLab’da yerlileştirilen ve yerlileştirilmesi planlanan ürünlerin anlatımı da yapılıyor. Fiber hızında internetin son kullanıcının hizmetine sunulmasını sağlayan FTTx sistemleri, operatörlerin sürekli genişleyen fiber altyapılarının ev ve iş yerlerinde; internet, IPTV ve telefon gibi hizmetlere dönüşmesini sağlayan WIFI5 HomeGateway, operatörlerin bakır altyapılarının ev ve iş yerlerinde internet, IPTV ve telefon gibi hizmetlere dönüşmesini sağlayacak VDSL Modem, WIFI5 HGW’dan daha hızlı, daha az gecikme değerine sahip olan WIFI6 HomeGateway ile birlikte sanallaşmayla beraber birçok çözümün merkezinde bulunan ve yerli üretim süreci süren sunucular da merkezde yer alıyor.

Akıllı Yaşam

N.visionLab’da Netaş’ın IoT platformu ION üzerinde geliştirilen tasarruf ve verimliliği sağlayan yenilikçi çözümleri de sunuluyor. Netaş’ın TÜBİTAK SAYEM kapsamında kurulmasına liderlik ettiği Akıllı Şehirler Konsorsiyumu altında enerji, bina acil durum, sağlık, çevre ve atık yönetimi, otopark ve ulaşım alanlarında 24 proje ortağıyla geliştireceği çözümler de yer alacak. Netaş’ın geliştirdiği akıllı saha ve servis platformu Mobi-fi, akıllı enerji yönetim platformu Neos ve akıllı etkinlik yönetim platformu da yerini aldı.

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alcon-Türkiye-Ülke-Müdürü-ve-Cerrahi-İş-Birimi-Direktörü-Dr.-Ege-Bay

“Türkiye’de büyümeye devam edeceğiz”

paycore

PayCore sınır ötesinde başarmanın formülünü yazdı