in , ,

“Türkiye’de büyümeye devam edeceğiz”

Dünyanın göz sağlığında en önde gelen şirketlerinden Alcon, Türkiye’de de iki ana bölümüyle faaliyet gösteriyor, teknolojisiyle fark yaratıyor. Şirketin Ülke Müdürü Dr. Ege Bay ve Ülke Cerrahi Birimi Finans Direktörü Burcu Şenol, “Türkiye Alcon global operasyonları içerisinde çok önemli bir yere sahip. Yeni yatırımlar yapacağız” diye konuşuyorlar.

Alcon-Türkiye-Ülke-Müdürü-ve-Cerrahi-İş-Birimi-Direktörü-Dr.-Ege-Bay

70 YILLIK DÜNYA DEVİ

Alcon, 1945 yılında kurulmuş, göz sağlığı konusunda uzman bir dünya devi… 74 ülkede faaliyet gösteriyor, 140’dan fazla ülkede, 20 bin çalışanıyla hastalara hizmet veriyor. Türkiye’de de güçlü bir stratejiyle faaliyet gösteren şirket, Cerrahi ve Vision Care olmak üzere iki alana odaklı… Alcon Türkiye Ülke Müdürü ve Cerrahi İş Birimi Direktörü Dr. Ege Bay “Cerrahi’de sınıfının en iyisi diyebileceğimiz ekipman platformları, katarakt, vitreoretinal, glokom ve refraktif cerrahi gibi alanlardaki cerrahi ekipmanları ve ileri teknolojili göz içi lensleriyle bu alanda en büyük ürün çeşitliliğine sahibiz” diyerek şirketinin gücüne dikkat çekiyor.

Şirketin sektördeki ve Türkiye’deki yeri hakkında bilgi veren Alcon Türkiye Ülke Müdürü ve Cerrahi İş Birimi Dr. Ege Bay ile Ülke ve Cerrahi İş Birimi Finans Direktörü Burcu Şenol, “İş yaptığımız tüm alanlarda dünyanın lider şirketlerinden biriyiz” diyor ve ekliyorlar: “Günlük kullan-at, yeniden kullanılabilir ve renk “belirginleştirici kontakt” lenslerin bulunduğu geniş bir ürün gamına ek olarak, oküler sağlık ürünlerini de içeren kapsamlı bir portföyümüz var. Göz kuruluğu, kontakt lens bakımı ve oküler alerjilerle ilgili ürünlerimize ek olarak oküler vitaminler ve kızarıklık gidericiler de portföyümüzde yer alıyor.” Dr. Ege Bay ve Burcu Şenol’un verdiği bilgiler şöyle:

SEKTÖRÜN YENİLİKÇİ ŞİRKETİ

Alcon, gerçekten göz sağlığında inovasyon alanının lider şirketlerinden biridir. İşimizin odağında insanların dünyayı daha iyi görmelerine yardım etmek var. Bunu da AR-GE çalışmalarımız sayesinde yapabiliyoruz.

Sektörde “ilk”lerle dolu tarihimiz malzeme bilimlerinde, yüzey kimyasında ve optikteki köklü geçmişimize ve becerilerimize dayanıyor. Ar-Ge çalışmaları için 2018 yılında 529 milyon dolar, 2019 yılında da 584 milyon dolar kaynak ayırdık. Halen üzerinde çalıştığımız 100’den fazla yeni projemiz ve AR-GE alanında görev yapan 1.300 dolayında bilim insanı ile bu alanda ciddi bir fark yaratıyoruz.

Önümüzdeki 5 yılda 2,5 milyar dolardan fazla yatırım yapma planımızla birlikte Alcon olarak göz sağlığında AR-GE alanında standartları yeniden oluşturacağız gibi görünüyor.

Burcu Şenol

TEKNOLOJİ NELERİ DEĞİŞTİRECEK?

Ar-Ge’ye ciddi kaynak ayıran bir sektörde çalışıyoruz. Gelişen teknolojilerle hastaların ve tüketicilerin değişen ihtiyaçlarına cevap vermek ve cerrahlarımızın günlük pratiklerine yardımcı olmak için portföyümüzde sürekli iyileştirmeler yapıyoruz. Optikte, materyal ve yüzey kimyasında, otomasyonda, ekipman ve cihaz kullanımında ve klinik gelişmelerde uzmanlığımızı kullanıyoruz. Gelinen noktada kişiselleştirilmiş yeni optikler, robotlar ve dijital sağlık çözümlerinden bahsedebiliriz.

Alcon olarak üç boyutlu görselleştirme sistemleri ile cerrahlarımızın hayatını kolaylaştırmaya kendimizi adadık. 3D teknolojisini içeren bir sistem ile hekimlerimizin gözün arkasındaki hassas dokularda daha iyi çalışmasını sağlayacak dijital destekli bir vitreoretinal ameliyat platformu oluşturduk. Bu platform yüksek dinamik aralığa sahip üç boyutlu bir kamera, yüksek hızlı ileri seviye görsel optimizasyonu, polarize cerrah gözlükleri ve ultra yüksek çözünürlüklü 4K OLED üç boyutlu ekranın birleştirilmesiyle yaratıldı.  Özetle, artık hekimler ameliyatı 3 boyutlu gözlüklerle karşısındaki ekrana bakarak, çok daha kolay, daha az yorularak ve en yüksek teknolojiyi kullanarak yapabiliyor. Alcon ile göz ameliyatlarında 3D dönemi başladı diyebiliriz.

ALCON SMART DEĞİŞİMİ

Çalıştığımız alanda hastalarımıza ve cerrahlarımıza teknolojik anlamda en iyi hizmeti sunma amacıyla farklı firmalarla da iş birliğine gidebiliyoruz. Philips Healthcare ile kurduğumuz ortaklık buna bir örnek. Hastalarımızın ve cerrahlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak adına teknolojinin tüm imkânlarını kullanmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda katarakt ameliyatları için Alcon SMART Suite adlı yeni bir dijital sağlık platformu kurmaktayız. Oftalmoloji alanında en iyi tedaviyi hedefliyoruz. Buna hizmet edecek yüksek kalitede tıbbi cihaz ve sarf malzemelerimizin yanı sıra yeni teknolojilerle üretilmiş kontakt lens ürünlerini de geliştirip üretiyoruz. Gelecekte daha da gelişecek olan teknolojiyi, bugün sahip olduğumuz inovasyon gücü sayesinde, görme sağlığı alanındaki ürün ve hizmetlerimizde en yaygın şekilde hasta ve hekimlerimizin kullanımına sunmayı hedefliyoruz.

TÜRKİYE YATIRIM PLANLARI

Türkiye Alcon global operasyonları içerisinde çok önemli bir yere sahip. Alcon olarak, göz sağlığı alanında inovasyona yaptığımız yatırımların yanı sıra yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyoruz. Bu çerçevede, Türkiye’deki faaliyetlerimizi de büyütmeye odaklandık. 2020 yılında gerçekleştirdiğimiz 115 milyon TL ilave sermaye artışı aslında Alcon’un Türkiye’ye olan güven ve yatırım kararlılığının bir göstergesi. Ülkemizin göz sağlığı alanında en yeni teknolojilerle geliştirilmiş inovatif ürünlerle buluşması için Alcon Türkiye ekibi olarak çalışmalarımıza aynı kararlılıkla devam edeceğiz.

“TÜRKİYE’DE EĞİTİM ALANINA DESTEĞE DEVAM EDİYORUZ”

 • HEKİMLERE EĞİTİM Türkiye Alcon olarak kurumsal sosyal sorumluluğumuz gereği hekimlerimize eğitim alanında destek sunuyoruz. Hekimlerin günlük pratiklerini kolaylaştırmak ve yeni geliştirilen tedavilere yönelik pratik imkanı sağlamak amacıyla, dijital ve yüz yüze olmak üzere, Alcon bünyesinde çeşitli eğitimler düzenleniyor, yenilikçi platformları hayata geçiriyoruz.
 • DİJİTAL KATKI Alcon Deneyim Akademisi, Alcon ARENA, Alcon IMPACT-Katarakt ve Astigmatizma Çalıştayı, Alcon Fako Okulu ve AlconTUBE gibi alanında öncü birçok çalışmayı hekimlerle buluşuyoruz. Özellikle pandemi döneminde dijital platformlar üzerinden çok çarpıcı projelerin altına imzamızı attık. Mesela Alcon Tube alanında ilklerden diyebileceğimiz bir proje. Serbest bir eğitim ve paylaşım platformu. Üstelik tamamen Türkçe içeriklerle desteklediğimiz çok yeni bir projemiz. Tüm çalışmalarda amacımız hekimlerimizin mesleki gelişimlerine katkı sağlayabilmek. Bunu da büyük ölçüde başardığımızı düşünüyoruz.

ALCON VAKFI İLE GÖZ SAĞLIĞINA ERİŞİM PROGRAMLARINI DESTEKLİYORUZ

 • ERİŞİM
  En büyük kurumsal sosyal sorumluluk girişimlerimiz arasında Alcon Vakfı’nın Orbis, Mercy Ships ve Helen Keller International gibi STK’larla kurduğu ortaklıklar yer alıyor. Dünya genelinde pek çok coğrafi bölgede kaliteli göz sağlığına erişim sınırlı veya yok denecek kadar az. Bu nedenle kuruluşlarla ortaklık yapıyor ve dünyanın her yerindeki hastalar için sürdürülebilir göz sağlığına erişimi artıracak programları destekliyoruz. Paydaşlarımızla 90’dan fazla ülkede görme yetisi iyileştirmeye veya geri kazandırmaya çalışan programları ve hizmetleri destekliyoruz. Bu sayede yetersiz hizmet alan yüzbinlerce hastanın erişemeyecekleri kaliteli göz sağlığı hizmeti almalarına yardımcı oluyoruz. Kurumsal bağış sistemimiz, programları bağış amaçlarımızla uyumlu olan yüzlerce yardım kurumuna parasal bağışlar, ürün ve ekipman bağışları ve çalışanların gönüllü faaliyetleriyle destekliyor. Alcon Cares ürün ve ekipman bağış programımız kapsamında dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi hastaların görme yetilerini iyileştirmek ve geri kazandırmak için çalışan yerel göz bakımı kliniklerine oftalmik ilaç ve cihazlar bağışlıyoruz. Bakım uzmanlarının eğitimi için de ürün ve ekipman bağışında bulunuyoruz.
 • EĞİTİM
  Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımız altındaki eğitim çalışmalarımız kapsamında hekimlerimizin göz sağlığının geleceğini şekillendirmelerine yardım etmek adına sağladığımız yüz yüze ve online eğitimleri sayabiliriz.
 • SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
  Sürdürebilirlik ve çevre konusu da kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımız arasında yer alıyor. Alcon olarak, hizmet verdiğimiz toplulukların ve insanların yaşamlarının gelecekte daha sürdürülebilir olması için çalışmaktayız. Sunduğumuz ürün ve hizmetlerimizle, çevre ayak izimizi azaltmak için yaptığımız çalışmalarımızla hizmet verdiğimiz toplulukların ve insanların yaşamlarının gelecekte daha sürdürülebilir olması için çalışıyoruz.

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinduoduo’nun başarı öyküsü

netas

N.visionLab, Türkiye ve bölgesinin yeni nesil iletişim teknolojileri üssü olacak