in , ,

Geleceği Görmek

Mojo Vision’ın prototipleri, AR kontakt lenslerin bir bilimkurgudan fazlası olduğunu kanıtlıyor.

YAZI: MARK SULLIVAN

Magic Leap ve Microsoft oldukça büyük headset’lerle; Apple, Facebook ve Snap gibi teknoloji devleri artırılmış gerçeklik (AR) gözlükleriyle çabalayadursun, bir startup olan Mojo Vision muazzam bir teknolojinin peşinde: Bir kontakt lens. Şirket bu yılın başlarında dünyanın ilk çalışan prototipini tanıttı. Lensler, kullanıcının görüntü alanına hava durumu verileri, ikonlar, oklar ve metinler gibi birtakım temel grafikler ekliyor. Mojo bir AR lens hayali kuran ilk şirket değil fakat kendi mühendisleri bile böyle bir ürünün yapılabilirliğinden şüpheliydi, ta ki onu yaratana dek.

Yaptıkları çığır açıcı buluş, bir kum tanesine yakın büyüklükte, 70 bin pikseli gözün retinasına yönlendiren minüskül bir ekran. Üzerinde on yıldan fazladır çalıştıkları bu buluş, büyük ölçüde Mojo’nun baş bilim insanı Michael Deering’e atfedilebilir. Deering daha evvel Sun Microsystems’ta ve mikro-görüntüler üzerine çalışmış bir mühendis. 2015 yılında Deering ile birlikte Mojo Vision’ı kuran CEO Drew Perkins, “Yarattığımız şey için gerekli olan, teknolojinin sınırlarını aşmaktı ve o bunu yapabildi” diyor.

Mojo’nun hâlâ gidecek yolu var: İnternet bağlantısı, bilişim kabiliyetleri ve diğer bileşenlerin ürün pazara sunulmadan evvel halledilmesi gerekiyor. Fakat şirketin liderleri en zorlu mühendislik sorunlarının üstesinden geldiklerine inanıyor. Google ve Stanford’ın da içinde olduğu fonlardan aldıklarıyla yatırımlarını 108 milyon dolar artırdılar ve halihazırda FDA’nın gelişmek ve piyasada kabul görmek için bir yol haritası sunan Çığır Açan Ürünler Programı’nda (Breakthrough Devices Program) yer alıyorlar. Mojo iki ila üç yıl içinde, görme bozuklukları yaşayan insanlara yönelik, metin algılama ve büyütme gibi özellikleri olan bir ürünü piyasaya sürmeyi hedefliyor.

DİĞER VİZYONERLER

  • GOOGLE VE ALCON

İki şirket 2014 yılında glikoz oranını ölçen lensler yaratmak için bir araya geldi fakat tutarsız sonuçlar görünce 2018’de bu projeyi rafa kaldırdı.

  • DARPA

Şirket, göz kırpma hareketiyle görüntüyü büyüten ve AR gözlükleriyle birlikte kullanılabilen lensler yaratma fikrinin peşinden gitti.

  • SAMSUNG

Teknoloji devi geçen yıl Temmuz ayında bir AR lensin patentini aldı fakat şimdiye dek fikrin ötesine geçen bir gelişme olmadı.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni normal: Daha güzel yarınlar için bugünleri feda etmek

Dededen girişimci